XV Lwóweckie Lato Agatowe 13-15 lipca 2012

XV Lwóweckie Lato Agatowe 13-15 lipca 2012

Wielkie święto poszukiwaczy skarbów natury i wielkie święto miasta. Lwówek Śląski w najbliższy weekend zaleją tłumy gości z różnych stron świata.

Malownicze miasteczko nad Bobrem na kilka lipcowych dni zmienia się w mineralogiczną stolicę Polski i centrum wakacyjnej zabawy. Lwóweckie Lato Agatowe od piętnastu już lat sławi region i  przyciąga rzesze turystów. Nietuzinkowe wydarzenie w krótkim czasie wyrosło na jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska i niezmiennie trzyma poziom. Stanowiąca najważniejszą część programu Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich od lat  cieszy się mianem największej kolekcjonerskiej imprezy w kraju. Zjeżdżają na nią poszukiwacze, zbieracze, znawcy minerałów i naukowcy zgłębiający ich tajemnice oraz pasjonaci wspaniałych kamieni urzeczeni ich magią i urodą, którzy od rana do wieczora pławią się w morzu zachwycających skarbów natury z całego świata  zalewających lwówecki rynek. Lato Agatowe to wreszcie raj dla amatorów wakacyjnych przygód i dobrej zabawy w towarzystwie lwóweckiej braci walońskiej znanej z niebanalnej gościnności. Gąszcz festynowych atrakcji, koncerty gwiazd estrady, wielki jarmark rozmaitości i muzyczne biesiady pod gwiazdami sprawiają, że każdy znaleźć tu może coś dla siebie i nikt nie powinien narzekać na nudę, jeśli tylko – oczywiście - pozwoli ponieść się fali agatowego szaleństwa.          
Agatowa gorączka opanuje lwówecki rynek już w piątek 13 lipca i potrwa do niedzieli. Ponieważ impreza świętuje swoje 15-lecie, jej program wzbogaci kilka specjalnych, jubileuszowych akcentów. Fundamentem wydarzenia pozostaje Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich z udziałem wystawców z 16 krajów.  Tworzyć ją będzie około 200 stoisk z pięknymi kamieniami z całego świata!
Lwówecka giełda od lat uważana jest za największą kolekcjonerską imprezę w Polsce, przede wszystkim za sprawą dużej ilości wspaniałych kamieni przywożonych tu w surowej postaci. Podczas żadnego innego  wydarzenia o podobnym  charakterze organizowanego w naszym kraju nie można ich zobaczyć tyle, ile we Lwówku. W tym roku najszlachetniejsze zbiory takich właśnie kamieni pojawią się  na blisko 70 stoiskach!       
Wspaniałe cuda natury zobaczyć można też w historycznych wnętrzach lwóweckiego ratusza, gdzie prezentowane będą wystawy tematyczne i kolekcjonerskie.   
W tym roku tematem przewodnim LLA i bohaterem głównej wystawy jest bursztyn. W reprezentacyjnej Sali Mieszczańskiej ratusza oglądać będzie można niezwykłą ekspozycję zatytułowaną „BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY”. W kilkunastu pilnie strzeżonych gablotach zaprezentowane zostaną unikatowe okazy bursztynów oraz imponujące wyroby z bursztynu bałtyckiego pochodzące z najsłynniejszych polskich kolekcji.  
Podziwiać będzie można zachwycające bryły naturalnego bursztynu najróżniejszych wielkości, kształtów i kolorów o wadze od kilkuset gram do kilku kilogramów! Wyeksponowane będą też oryginalne formy naciekowe w postaci bursztynowych kropli oraz liczne inkluzje, czyli skamieniałości żywych istot uwięzionych przed milionami lat w płynnej wówczas żywicy. Najcenniejsze z eksponatów to unikatowe okazy światowej klasy, bardzo rzadko prezentowane publiczności. O jakości tej wystawy świadczą jej twórcy. Dość powiedzieć, że część swoich zbiorów pokaże we Lwówku m.in. Lucjan Myrta – słynny polski kolekcjoner szczycący się największym na świecie zbiorem surowych bursztynów! Oprócz bursztynowych skarbów L. Myrty na wystawie znajdą się okazy z także imponującej kolekcji Jolanty i Jacka Szczerbów oraz z warszawskiego Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.      
W salach miejscowej placówki muzealnej obok tuzina wystaw kolekcjonerskich obejrzeć będzie można także wystawę „Czeskie Granaty” pochodzące z Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie.
Ekspozycje tematyczne i kolekcjonerskie uzupełni, prezentowana również w ratuszu, okolicznościowa wystawa „Piętnaście lat agatowych” z fotografiami, pamiątkami i dokumentami prezentującymi piętnastoletnią historię LLA, charakter, rozwój i ewolucję tego nietuzinkowego wydarzenia oraz przyszłoroczne plany jego organizatorów.

Na jubileuszowej edycji Lwóweckiego Lata Agatowego nie powinni zawieść się amatorzy dobrej zabawy. Organizatorzy przygotowali dla nich jak zwykle bogaty program estradowy obudowany wielkim festynem z mnóstwem atrakcji dla ciała i ducha. Miasteczko czeka więc trzydniowe wakacyjne szaleństwo.  
Więcej na temat XV Lwóweckiego Lata Agatowego w „Nowinach Jeleniogórskich”. W najnowszym wydaniu naszego tygodnika umieściliśmy specjalną wkładkę tematyczną w całości poświęconą temu wydarzeniu. Na kilku stronach „Nowin Agatowych”, oprócz szczegółowego programu XV LLA, znaleźć można także przewodnik kolekcjonera i poszukiwacza wrażeń oraz opisy największych atrakcji wydarzenia. W „NJ” przeczytać można również rozmowę z burmistrzem Lwówka Śląskiego, który mówi o tym dlaczego warto wybrać się do agatowego zagłębia nie tylko w czasie wakacyjnego święta poszukiwaczy skarbów natury.    

PROGRAM IMPREZY

13 lipca 2012 (piątek)
rynek miejski
14.00 – 21.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
14.00 – 22.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „BURSZTYN - ZŁOTO PÓŁNOCY”
ratusz (hol I piętro)
14.00 – 21.00 - WYSTAWA „PIĘTNAŚCIE LAT AGATOWYCH”                       
ratusz (Placówka Historyczno - Muzealna)
14.00 – 21.00 - WYSTAWA „CZESKIE GRANATY” KONKURSOWE WYSTAWY MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI
scena dziecięco - młodzieżowa
prowadzenie: Mariusz Wolski
13.00 – 19.30 -  własny program estradowy
scena giełdy minerałów
16.00 - hejnał lwówecki, oficjalne otwarcie Międzynarodowej Giełdy Minerałów i Wyrobów Jubilerskich
16.30 - celebra walońska
scena główna
prowadzenie: TOMASZ KAMMEL
17.30 - koncert Orkiestry Dętej „Górażdże” dedykowany wystawcom XV LLA
18.45 - występ zespołu Pancurnik
19.45 - powitanie gości XV LLA
20.00 - parada poszukiwaczy skarbów
20.30 - oficjalne otwarcie XV LWÓWECKIEGO LATA AGATOWEGO
21.30 - WILKI

14 lipca 2012 (sobota)
Urząd Gminy i Miasta
12.00 - spotkanie miast partnerskich: Heidenau (Niemcy) Wilthen (Niemcy) Velký Šenov (Czechy), Chrastava (Czechy), Turnov (Czechy), Noidans les Vesoul (Francja), Lwówek (woj. wielkopolskie), Lwówek Śląski
rynek miejski
10.00 – 21.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
10.00 – 22.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „BURSZTYN ZŁOTO PÓŁNOCY”
ratusz (hol I piętro)
10.00 – 21.00 - WYSTAWA  „PIĘTNAŚCIE LAT AGATOWYCH”                           
ratusz (Placówka Historyczno – Muzealna)
10.00 – 21.00 - WYSTAWA „CZESKIE GRANATY”
KONKURSOWE WYSTAWY MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI
scena dziecięco - młodzieżowa
prowadzenie: Mariusz Wolski
13.00 – 20.00 - własny program estradowy
scena główna
prowadzenie: ANNA TARKOTA
15.00 - prezentacje estradowe miast partnerskich
16.30 - występ zespołu LLAValon (w przerwie ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na najciekawszą kolekcję minerałów
17.30 - turniej miast partnerskich (bursztynowo - jubileuszowy)
18.30 - występ zespołu WHY
20.00 - występ zespołu Za Kratą
21.30 - VOLVER
23.00 - SKANER

15 lipca 2012 (niedziela)
rynek miejski
10.00 – 21.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
10.00 – 22.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „BURSZTYN ZŁOTO PÓŁNOCY”
ratusz (hol I piętro)
10.00 – 21.00 - WYSTAWA  „PIĘTNAŚCIE LAT AGATOWYCH”                
ratusz (Placówka Historyczno – Muzealna)
10.00 – 21.00 - WYSTAWA „CZESKIE GRANATY”
KONKURSOWE WYSTAWY MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI
scena dziecięco – młodzieżowa
prowadzenie: Mariusz Wolski
12.00 – 20.00 – własny program estradowy
scena główna
prowadzenie: JACEK ZIOBRO
15.30 – agatowa scena muzyczna
17.00 - koncert dla sponsorów Big El-Tur Band
18.15 - kabaret JACKA ZIOBRY
19.30 - zaproszenie do sąsiadów zza miedzy
20.00 - występ zespołu Buty Sapera
21.30 - BLUE CAFE
22.45 - oficjalne zakończenie XV Lwóweckiego Lata Agatowego i POKAZ OGNI SZTUCZNYCH (poprzedzony prezentacją piętnastu bomb na piętnastolecie LLA)   
    
Imprezy towarzyszące i inne atrakcje:
- osada Walończyków (chata walońska, wyrobisko agatowe, pokazy
  cięcia i szlifowania agatów, obrzędy walońskie, agatowe  
  marsze Nordic Walking);
- prezentacja Agatusa – obiegowej monety okolicznościowej LLA
- stoisko Mennicy Sudeckiej (bicie monet i medali
  okolicznościowych);
- giełda rzemiosła i rękodzieła artystycznego;
- kolorowy jarmark;
- park zabaw dla dzieci (eurobungee, quady, ławka hip-hop, dmuchane zjeżdżalnie, suche baseny,  autodrom, ranger, break dance, elektryczne samochody, przejażdżki bryczką);  
- skoki na bungee z wys. 80 m!!!
- turniej o tytuł Mocarza LLA;
- zawody wędkarskie o Agat Lwówecki;
- urozmaicona oferta cateringowa.

Uwaga! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian programu
XV Lwóweckiego Lata Agatowego!

Komentarze (3)

haha co roku te same gwiazdy :D żal...

Frekwencja spada bo program poza wieczornymi koncertami pseudo gwiazd (które notabene prezentują olewatorskie podejście )niczym się nie różni od kilku lat!!! Potrzebne są zmiany na "małej" scenie ,które powinna być alternatywą dla "dużej". Na małej powinny być koncerty hip-hop ,rock itp

Pan Myrta - szacun za kolekcję! Tylko czemu Panu zafundowali kompletny brak powietrza w sali wystawienniczej? Znów ktoś nie pomyślał! Tak jak i to, że ci którzy najwięcej się narobili w temacie agaty z płóczek jakoś pochowani w tłumie. Jak się ma takich fachowców to należy ich WYEKSPONOWAĆ panowie włodarze miasta!!!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.