Z Janiną Ochojską o uchodźcach i walce z rakiem

Z Janiną Ochojską o uchodźcach i walce z rakiem

Dalekie od polityki okazało się dzisiejsze (13 maja) spotkanie z Janiną Ochojską, szefową Polskiej Akcji Humanitarnej. Rozmowę, którą toczyła z jeleniogórzanami, zdominowały sprawy zdrowia pani Janiny oraz jej pomysłu na zatrzymanie fali uchodźców. Szczerością i otwartością pani Janiny poruszeni byli wszyscy uczestnicy spotkania w Książnicy Karkonoskiej i na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze.

- Jestem autentycznie wzruszona – mówiła po spotkaniu pani Ewa, młoda jeleniogórzanka, mama dwójki dzieci.

"Jestem silną kobietą"

Panią Ewę poruszyło wyznanie pani Janiny, która nie ukrywała, że jest chora na raka piersi. Wiadomość spadła na nią, gdy już była w wirze kampanii wyborczej. Paradoksalnie, to sprawiło, że szybko wzięła się garść.

- Mam ułożony harmonogram kampanii wyborczej do Parlamentu Eurupjskiego oraz terminarz leczenia. Wierzę, że sobie poradzę – gorąco zapewniała pani Janina w odpowiedzi na pytanie, czy nie obawia się, że straci siły, żyjąc tak intensywnie.

- Spotkania z ludźmi, wsparcie okazywane mi przez innych, serdeczność, to wszystko bardzo dobrze na mnie wpływa. Dziś z rakiem można żyć i funkcjonować dość intensywnie – dodała. Jeleniogórzanie podkreślali, że jej postawa jest dla nich wzorem i motywacją dla chorych ludzi. 

- Całe życie walczyłam, by być sprawną i robić coś istotnego dla innych – tłumczyła Janina Ochojska. Praca na rzecz innych jest dla niej warunkiem szczęścia. Od 26 lat szefuje Polskiej Akcji Humanitarnej. Przyznaje, że jest jej coraz trudniej jeździć po świecie, ale nie zamierza zwolnić.

"Zaleje nas fala uchodźców"

Janina Ochojska, kandyduje do Parlamentu Europejskiego  z pierwszego miejsca okręgu dolnośląskiego na liście Koalicji Europejskiej. Jak zdradziła podczas dzisiejszego spotkania, nie myślała wcześniej, by działać w polityce. Zgodziła się kandydować, bo będąc w koalicji, nie jest przypisana do jakieś partii. Ponadto, to co robi w PAH, ma jej zdaniem, wiele wspólnego z polityką, gdy traktuje się ją, jako działanie dla wspólnego dobra. A ona tak właśnie rozumie działalność w Parlamencie Europejskim.

- Ja nie porzucam PAH, pozostanę nadal prezesem, bez pobierania wynagrodzenia - mówi Ochojska.  Liczy przy tym na dalszą, ścisłą współpracę, gdy dostanie się do Brukseli.

Jako europoseł będzie przede wszystkim chciała zmierzyć się z problemem imigracji i wpłynąć na zmianę unijnej polityki względem uchodźców.

- To co robi teraz Europa, zamknięte granice, mury, zasieki i wojsko, to droga donikąd. Trzeba to zmienić – twierdzi Janina Ochojska.  Jak wyjaśnia, zamykanie granic prowadzi nas do absurdu. Organizacje pozarządowe ostrzegają, że ta presja imigracyjna może się zwiększyć w przyszłości . - Czynnikiem zmuszającym ludzi do migracji będzie poszerzanie się stref suszy i głodu w Afryce - mówi Ochojska. Trzeba pomagać ludziom w ich krajach. Sprawić, by w Afryce mogli żyć w godnych warunkach. Przykład działań PAH w Sudanie Południowym, świadczy , że jest to skuteczne.- Wybudowaliśmy 700 studni w Sudanie Południowym. Ludzie uprawiają rolę, powstaje środowisko, w którym im łatwiej żyć, sanitariaty, szkoły, szpitale – wylicza  Ochojska. W tym kierunku trzeba działać.

Deklaruje, że ponadto w Parlamencie Europejskim zajmie się  pomocą dla ludzi wykluczonych, ekologią i walką z plastikiem oraz zwiększeniem roli organizacji pozarządowych.

Biuro europosłanki w Jeleniej Górze? Być może

Jeleniogórzanie namawiali ją, by po wyborach otworzyła biuro poselskie w ich mieście. -Nie myślę teraz o tym – szczerze odpowiedziała. Najpierw trzeba wygrać. Potem na pewno biuro otworzę we Wrocławiu. - A w Jeleniej Górze tak ciepło mnie przyjęliście, że na pewno wezmę to pod uwagę, planując siedziby w innych miastach – dodała z uśmiechem.

janka ochojska (1).jpg
janka ochojska (3).jpg
janka ochojska (7).jpg
janka ochojska (9).jpg
janka ochojska (11).jpg
janka ochojska (13).jpg
janka ochojska (15).jpg
janka ochojska (17).jpg
janka ochojska (19).jpg
janka ochojska (21).jpg
janka ochojska (25).jpg
janka ochojska (29).jpg
janka ochojska (31).jpg
janka ochojska (35).jpg
janka ochojska (37).jpg
janka ochojska (39).jpg

Komentarze (18)

E,czemu tak kręci, czy otworzy biuro na prowincji, skoro inną miejscowke ma przemyślaną???

Ochojska, to sławna osoba, która wiele dobrego zrobiła.

A poseł Marzena Machałek (PiS) z naszego regionu też sławna się zrobiła. Z innego powodu. Chwalona jest przez PO. Przyczyniła się do wyboru na prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka.

Machałek w ogóle nie pomogła w kampanii wyborczej na prezydenta jelonki Krzysiowi Mrozowi (PiS) i tym samym pomogła Łużniakowi wygrać.
Ta bulwersująca sprawa powinna dotrzeć do Prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Porażka :(

Nie rozumiecie Polaków. My z miłą chęcią witamy u siebie inne kultury, ale takie które chcą żyć z nami a nie przeciwko nam.

kto ich nie rozumie? to rasistowskie, katolickie ****e!

Współczuję Pani z powodu choroby ale zastanawiam się, czy pojedzie Pani do pracy czy też na leczenie. Może warto wycofać się, zadbać o zdrowie.

Migracji nikt nie powstrzyma . Tak było od tysięcy lat .
Tak ,Pani ma rację ,IM trzeba pomóc na miejscu .Dalej tkwi w "białym człowieku" że to on jest wyżej postawiony .
Niestety trzeba cierpieć za grzechy pychy. Do tego dochodzi upadek koscioła watykańskiego .

Ale tłumy i zainteresowanie . Zrobiła Pani dużo dla innych , ale dzisiaj czas chyba zadbać o siebie . Zdrowia życzę .

Celowo wstawiona na listę aby odebrać głosy konkurencji.Z całym szacunkiem ale polityka nie jest odpowiednie miejsce dla Pani Ochojskiej.

A dla kogo jest?Ta kobieta była w wielu miejscach na świecie.W porównaniu do innych kandydatów ona dobrze zna się w temacie Afryki.To właśnie tacy ludzie mogą odświeżyć UE i podejście do problemu uchodźców.

[quote=Pińcet plus]A dla kogo jest?Ta kobieta była w wielu miejscach na świecie.W porównaniu do innych kandydatów ona dobrze zna się w temacie Afryki.To właśnie tacy ludzie mogą odświeżyć UE i podejście do problemu uchodźców.[/quote]Mylisz się. To, że pani Ochojska znana jest z tego co kiedyś robiła nie czyni z niej wiarygodnego polityka, nic z niej nie czyni. Jej kandydowanie można wyłącznie wytłumaczyć chęcią zdobycia pieniędzy na leczenie ale dla interesów Polski w Europie to NIC nie znaczy. Ona nawet mówić nie potrafi... szkoda kobiety.

Unia ma powazniejsze problemy niż uchodzcy.Odnośnie odświeżenia UE to potrzeba tam ludzi młodych majacych zapał i entuzjazm.Wystawiani są natomiast kandydaci emeryci.Pani Ochojska jak ma na sercu los uchodziców moze sie realizowac instytucjach i fundacjach powołanych do tego celu.Nie jest tym parlament europejski.

Kto głosuje na pis głosuje na kłamców ,obłudników ,nierobów.

Do Widzę.

Mocno oceniłeś poseł Marzenę Machałek (PiS).
Napisałeś, cytuję: "Kto głosuje na pis głosuje na kłamców ,obłudników ,nierobów".

a co zdarami w jugosławii?

Pani Ochojska nie powinna zajmować się Afryką, która była kolonizowana przez Brytyjczyków, Holandie, Belgie.. Czas zająć się Polską a kible zostawić tubylcom.. Jelenia Góra ma wspaniałego Polskiego kandydata lekarza - Huberta Czerniak z listy Konfederacja.
Pozdrawiam J.G.

Pani Ochojska nie powinna zajmować się Afryką, która była kolonizowana przez Brytyjczyków, Holandie, Belgie.. Czas zająć się Polską a kible zostawić tubylcom.. Jelenia Góra ma wspaniałego Polskiego kandydata lekarza - Huberta Czerniak z listy Konfederacja.
Pozdrawiam J.G.

Napisz jeszcze kilka razy, bo widzę, że komputer masz opanowany do perfekcji. Ale czego się spodziewać po kimś, kto będzie głosował na twór, który w nazwie oprócz słowa "konfederacja" ma cztery wyrazy, wyznaczające maksymalny poziom głupoty?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.