Zabierz swoje śmieci z gór!

Zabierz swoje śmieci z gór!

2 i 3 czerwca 2018 r. dzieci z gminy Janowice Wielkie wybierają się do wybranych karkonoskich schronisk (Samotnia, Strzecha Akademicka i Wysoki Kamień), gdzie wezmą udział w ekologicznych lekcjach, posprzątają turystyczne szlaki i oznakują schroniska specjalnymi tabliczkami z głównym hasłem akcji - czyli „Śmieci skrzydeł nie mają”. Akcje organizują: Stowarzyszenie „Góry Szalonych Możliwości”, Świetlica Wiejska „Rudawy” w Janowicach Wielkich oraz Koalicja Recykling Górom.

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów. Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i
Bieszczadach. Niestety, wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają w schroniskach oraz na górskich trasach. Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie Parki Narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie. A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach. Główny przekaz, jaki kierowany jest do turystów brzmi: „zabierz ze sobą śmieci, które wniosłeś w góry, znieś je w swoim plecaku na swoich nogach na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady!”.

Planowane akcje w Karkonoszach pomaga zrealizować Koalicja Recykling Górom, którą wspierają: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Stowarzyszenie Eko-Unia oraz wrocławski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski. Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają” organizowane są od Sudetów po Bieszczady. Ostatnie akcje zorganizowano np. w Andrzejówce (Góry Suche).

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.