Zagrożona dotacja na remont teatru

wizualizacja: Teatr im. C.K. Norwida

Kolejny – drugi - przetarg, w którym miano wyłonić wykonawcę remontu teatru Norwida nie został rozstrzygnięty. Zgłosiło się dwóch oferentów, ale zaproponowane przez nich stawki były wyższe od kwoty, za jaką ma być wykonane całe przedsięwzięcie. W efekcie może nie udać się zrealizować inwestycji do końca roku, a to stwarza duże zagrożenie utraty dotacji unijnej na remont.

Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na to przedsięwzięcie zostały przyznane w marcu ubiegłego roku (stosowną umowę podpisano w czerwcu). Wsparcie ma wynieść prawie 14 mln zł, co stanowi 85  proc. kosztów inwestycji. Reszta pochodzi z budżetu Jeleniej Góry.

Pierwszy przetarg odbył się w styczniu. Wtedy oferty wynosiły ponad 20 i ponad 24 mln zł. W drugiej odsłonie startowały te same firmy, które nieco obniżyły stawki. W przypadku wrocławskiego Castellum teraz oferta opiewała na nieco ponad 17 mln zł, a miłkowskiego Pre-Fabrykatu 23 mln zł.  To ciagle za dużo, jak na możliwości inwestora. Przetarg został unieważniony, a w najbliższych dniach podjęta będzie trzecia próba znalezienia wykonawcy.

Problemem jest jednak upływający czas. Aby dotacja nie przepadła inwestycję trzeba zrealizować do 21 grudnia tego roku. Tego terminu będzie bardzo trudno dotrzymać, bo przecież wykonawcy ciągle jeszcze nie ma i na pewno nie będzie go przed marcem. Co gorsza zainteresowanie wykazują tylko dwie firmy i trudno się spodziewać pojawienia trzeciej, ze znacząco niższą ofertą.

Jest kilka rozwiązań: wynegocjowanie dłuższego terminu realizacji inwestycji, zmiany w specyfikacji zamówienia, wreszcie znalezienie dodatkowych środków w budżecie miasta. Dyrektor teatru, Tadeusz Wnuk, największe nadzieje pokłada w pierwszym – już wysłał do urzędu marszałkowskiego wniosek o przedłużenie terminu realizacji inwestycji do czerwca przyszłego roku.

          

Komentarze (17)

Za 20 milionów to można taki sam drugi budynek wybudować od zera.

owszem, niemożna.

Problem jest prosty przed kazdą inwestycja jakis urzędnik z miasta ocenia koszty tutaj jak zwykle żle oszacowano te koszty i to są skutki oczywiscie ani pan prezydent i jego urzednicy za to nie odpowiedzą śmiech na sali ,taki sam pasztet Pan łuzniak nam szykuje zameczek na Zabobrzu,gróbe miljony władowne na remonty

A czy ktoś widział żeby władze Jeleniej Góry coś dobrze zrobiły w tym mieście?

To na pewno jest remont? Bo z poprzednio prezentowanych wizualizacji wygląda to raczej na rozbudowę z przebudową ;) Remont to chyba przy okazji...

Co oni tam chcą remontować za 20 milionów?
Chyba WSZYSTKO :)

ZAWIŁA OTWORZY TAM KOLEJNĄ GALERIĘ ALBO BIEDRONKĘ TO ŚCIĄGNIE TŁUMY TURYSTÓW...

,, niemcy oddali nam Ziemie Odzyskane,a nasza Polska nie ma pieniedzy na remont.Pomoze nam UE,gdy nas nie wyrzuca

Dziwne, że Kółko Rolnicze nie startuje. Ciekawe co za łoś przygotowuje te dokumenty przetargowe i na co liczy, że zakres za 20 mln ktoś zrobi za 14 mln? Jak ktoś z "wykonawców" pomyśli to znowu wyłoi miasto na grubą kasę, a teatr będzie stał jak stoi bez iglic i bez ducha.

Kółko rolnicze robi ciągle całe drogi w miescie gdzie są przetargi a MPGK łata dziury chociaż ma inhaus z miastem co nato uzdrowicielka pani katarzyna prezes mpgk

PO-PSL-SLD czego nie dotkneli to spaprali. Oni widac inaczej nie potrafia. Bedam musieli znalesc sobie inna prace. Wybory za kilke miesiecy. A wiatr WOLNOSCI coraz mocniej wieje, trzesa gociami lotry i zlodzieje.

Zatwardzenie masz, idź się wykasztanić, to może mózg ci się przewietrzy...

Niech zostawią remont teatru i zbudują przed nim fontannę, bo przecież w tym się specjalizują. Może na fontannę wystarczy te kilkanaście kosztorysowych milionów.

Wychodzi im to jak rewitalizacja parku w Cieplicach i stadion na Złotniczej. A w między czasie kolesie od kosztorysów łykają kaskę za projekty. Nigdy więcej takiej władzy w naszym mieście.

Ci kolesie władzy Jeleniej Góry daleko nie maco szukać Pan prezes Term Darek ,Katarzyna Wierska teraz juz nie Kuberek bo się chyba rozwiodła przyjaciółka pana Darka,pan Sajnog zastępca pana Darka w termch a taki profesor z niego i duza liczba ludzi przyjętych z Czarnego poniewaz tam łużniak ma poparcie tci ludzie to prezesi tauron i byli w komitecie wyborczym Zawiły

Nikt nie będzie remontował Wam teatru po kosztach. Można nieco zejść z ceny, ale nie w nieskończoność. Najwidoczniej miasto ma problem z oszacowaniem kosztów takiego remontu. Dlaczego nie zlecono wstępnego kosztorysu? Wówczas wszystko byłoby jasne, a tak w doopę dostaje podatnik i miasto, które w końcu będzie musiało oddać te pieniądze "w zębach" wraz z odsetkami. Sprawą ewidentnie zajął się ktoś, kto nie ma o tym bladego pojęcia.

Czy Pan Zapora redaktor ma cos wspolnego ze starostwem

c

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.