To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zakaz wypalania traw

Zakaz wypalania traw

Wiosna jest okresem, w którym każdego roku pojawia się problem wypalania traw. Ogień stanowi ogromne zagrożenie dla życia roślin, zwierząt i ludzi oraz wpływa niekorzystnie na całość środowiska przyrodniczego. W płomieniach giną pospolite gatunki zwierząt, a także wiele cennych gatunków chronionych, a niekontrolowane wypalanie jest także zagrożeniem dla mienia i życia ludzkiego.

Wypalanie traw prowadzi do:
- ponoszenia dużych kosztów licznych interwencji straży pożarnej, które mogłyby być przeznaczone na inne cele.
- zagrożenia życia i mienia ludzkiego poprzez niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia i straty materialne z tego tytułu.
- niszczenia roślin i zabijania zwierząt przez ogień i wysoką temperaturę, ginie wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym objętych ochroną prawną oraz miejsca ich występowania i rozwoju.
Wypalając trawy i nieużytki rolne łamiesz prawo!
Wybrane przepisy prawne dotyczące wypalania traw
USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2016, poz. 2134 z późn. zm.)
Art. 124
„Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
Art. 131, pkt 12
„Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”.
USTAWA z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. 2017, poz. 788)
Art. 30, pkt 3
„W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny
Art. 163
„Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Art. 164
„Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
Opracowane: Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra

Komentarze (5)

Każdego piromana, złapanego na podpalaniu traw, oznaczałbym, wypalając na jego czole napis IDIOTA, w sposób jak znakowane było kiedyś bydło. Założę się o wszystko, ze byłoby to bardzo skuteczne i niezbyt wielu byłoby tak oznakowanych - to taka drobna uwaga dla bardzo wrażliwych "obrońców" praw człowieka.

,,,jest zakaz wypalania traw,,,a kiedy bylo pozwolenie na wypalanie,,,porebany artykul,,,Straz Miejska od czego jest darmozjady ,leniwce ,cwaniaki dwoch na jednego,,,na solo wymieka popapraniece,orla ma w berecie ijest nietykalny,tfu

Emeryt, upiłaś się?

TURLAJ WONSZ TUTEK

Jeśli taki typ podpali łąkę, pole, a ogień przeniesie się na inne obszary, bądź stworzy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu i zdrowiu, powinien ponieść koszt za interwencję straży pożarnej i zapłacić solidny kilkutysięczny mandat. Odechce się jednemu z drugim raz na zawsze.