Załamanie pogody w Karkonoszach. Wiatr wieje do 100 km/godz

FOT. KPN

Kto   planuje w weekend wycieczkę w góry, niech się dobrze zastanowi. W Karkonoszach jest załamanie pogody. Wieje wiatr z prędkością do 100 km/godz.  Szlaki są oblodzone, widoczność spada. Temperatura odczuwalna wynosi - 16 stopni C.

Turystów może zwieść ładna pogoda na nizinach. Wielu wypoczywających na feriach z pewnością planuje wypad w góry. Mogą ich zaskoczyć bardzo trudne warunki, jakie panują na szlakach w Karkonoszach.

Szlaki oblodzone

- Wieje wiatr fenowy, temperatura wzrośnie do +5 stopni, a to oznacza, że szlaki zamienią się w lodowiska - ostrzega dyżurny ratownik GOPR.

O szczególną ostrożność apelują ratownicy do turystów wybierających się czerwonym szlakiem do schroniska Nad Łomniczką, niebieskim do Wodospadu Szklarki, żółtym do Strzechy Akademickiej, zielonym do Polany i drogą do świątyni Wang.

Także na innych szlakach również może występować oblodzenia.

- Każde wyjście w góry wymaga obiektywnej oceny ryzyka, dobrego przygotowania kondycyjnego oraz technicznego - apleują ratownicy GOPR. Bez raków na butach, ciepłych kurtek, googli i innej ochronnej odzieży, lepiej nie wychodzić na trasę.

Wiatr fenowy

Fen powoduje, że z dużą siłą przemieszczają się masy ciepłego powietrza. Jest to wiatr wiejący z gór w kierunku dolin, powstający w czasie cyrkulacji południowo-zachodniej lub południowej.

W czasie fenu różnica temperatur pomiędzy północną i południową stroną gór może sięgać 10 stopni Celsjusza Powoduje on szybkie znikanie pokrywy śnieżnej.

Halny (w Tatrach) i fen (w Karkonoszach) są zawsze niebezpieczne. Wieją nawet z prędkością ponad 100 km/h, powodując często spore zniszczenia.

Widowiskowym zjawiskiem, towarzyszącym fenowi, jest pojawienie się chmury orograficznej, zwanej wałem fenowym. Zbocza gór pokryte są wówczas puchową pierzyną z chmur, co daje niezwykłe efekty wizualne. Ponadto widać też szybkość przemieszczania sią mas powietrza.

 

PROGNOZA POGORY (Wg GOPR)

01/02 - 02.02 (piątek/sobota - sobota)

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady deszczu. Temperatura minimalna od 0°C do 2°C. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, w nocy i początkowo w dzień w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) możliwe opady śniegu z deszczem. Temperatura od -1°C do 2°C. Wiatr bardzo silny, od 55 km/h do 70 km/h, w porywach do 110 km/h, z kierunków południowych. 02/03 - 03.02 (sobota/niedziela - niedziela)

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura minimalna od 0°C do 2°C. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu. Temperatura od -6°C do -3°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni.

03/04 - 04.02 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od -8°C do -5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, od 25 km/h do 35 km/h, z kierunków północnych.

04/05 - 06.02 (poniedziałek/wtorek - środa)

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami opady śniegu. Temperatura minimalna od -6°C do -3°C. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od -9°C do -6°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, północno-wschodni.

Prognozę opracował synoptyk dyżurny IMGW-PIB Piotr Mańczak

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.