Zamglona przyszłość „Jelfy”

Zamglona przyszłość „Jelfy”

Jelfa znowu na sprzedaż choć mało prawdopodobne, by nastąpiło to jeszcze w tym roku. Citygroup, Invalda i tajemnicza Baltic Pharma, które są współwłaścicielami jeleniogórskiej firmy, ograniczają inwestycje do niezbędnych. Pomimo tego zysk zakładu po pierwszym półroczu jest dużo większy niż w roku ubiegłym.

Jeszcze nie tak dawno „grupa” notowanego na giełdzie litewskiego Sanitasu składała się z trzech firm: kowieńskiej, bratysławskiej i jeleniogórskiej. Cały dział produkcyjny HBM Pharma w Bratysławie został jednak miesiąc temu sprzedany.

- Zostawiono jedynie działy rejestracji leków i marketingu – mówi jeden z pracowników Jelfy. – Z jednej strony to dobrze, ale z innej fatalnie.

Dlaczego dobrze? Ponieważ, jak mówią nasi rozmówcy, HBM był najsłabszym ogniwem „grupy”. Dlaczego źle? Otóż bratysławską fabrykę nabył łotewski Liplats. Panuje opinia, że jest on powiązany z inna łotewską spółką - Grindexem, dla którego od wielu lat Jelfa wykonuje produkcję kontraktową. Pozbycie się HBM nie ma co prawda wpływu na bieżącą sytuację jeleniogórskiej firmy, ale nie wiadomo, co nastąpi w roku przyszłym. Może się zdarzyć, że Łotysze nie będą już potrzebowali polskich maszyn i kontraktu nie przedłużą. A to oznaczać będzie mniejszy zysk.

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogórskich" nr 32/10.

Komentarze (5)

Czy sa w naszym miescie jeszcze zaklady produkcyjne????Ja tylko widze sklepy,i roznej masci banki oferujace kredyty... :shock: :shock: :shock:

Czyli zmiany jedynie na szczeblu kierowniczym bo jeżeli fabryka wyrabia zysk to nie ma się co martwic o Jelfę. Ale martwi mnie to iż leki produkowane w Chinach mogą realnie zagrozić naszemu zakładowi gdy firmy farmaceutyczne zaczną zamawiać leki od tańszych wykonawców nieodbiegających jakością od naszej Jelfy.

Żeby dobrze sprzedać firmę wykazuje się zysk i to możliwie najwyższy. Wszystko wskazuje na to, że jednak Jelfa na sprzedaż.

Bo to jest właśnie,ten obiecywany CUD gospodarczy........

Bo to jest właśnie,ten obiecywany CUD gospodarczy......

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.