Zastój na przebudowie pałacu w Sobieszowie

Zastój na przebudowie pałacu w Sobieszowie

Od kilkunastu tygodni nic nie dzieje się na budowie centrum edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie. Efekt? Zerwana umowa z wykonawcą. Czy opóźnienie uda się nadrobić? 

Pierwszy etap prac miał zakończyć się w grudniu tego roku. Już wiadomo, że tego terminu nie uda się dotrzymać.

Szukają nowego wykonawcy

Andrzej Raj, dyrektor KPN ocenia, że opóźnienie wynosi około pół roku. Aby nie dopuścić do jeszcze większej zwłoki w harmonogramie, Park zdecydował się na zerwanie kontraktu z wykonawcą. Takie rozwiązanie przewidywała umowa zawarta z nim w ubiegłym roku.

Wykonawcą pierwszego etapu przebudowy pałacu w Sobieszowie (o wartości 13 mln zł) było konsorcjum Inter–System S.A., czyli firma, która wybudowała m.in. Afrykarium i znaczną część Narodowego Centrum Kultury we Wrocławiu. Wydawałoby się zatem, że poradzi sobie także w inwestycją w Sobieszowie. Tymczasem praktycznie opuściła plac budowy, wykonując przedtem zaledwie prace rozbiórkowo-porządkowe.

Jak ocenia dyrektor KPN zrealizowała zaledwie 20 procent zaplanowanych prac w I etapie. - Nie grozi to całej inwestycji – zapewnia Andrzej Raj. Jest ona podzielona na kilka etapów i ma zakończyć się w 2020 roku. Karkonoski Park Narodowy ma zapewnione jej finansowanie z dotacji oraz środków własnych. Całość ma kosztować 45 milionów złotych.

- Szukamy nowego wykonawcy i w lipcu ogłosimy przetarg na przebudowę pałacu w Sobieszowie – zapowiada dyrektor KPN. Będą także ogłoszone przetargi na wykonanie prac przewidzianych w II etapie inwestycji.

Centrum z XXI wieku

Karkonoski Park Narodowy przejął w 2013 roku budynki zespołu pałacowego rodu Schaffgotschów w Jeleniej Górze w Sobieszowie, by utworzyć w nim Centrum Muzealno-Edukacyjne. W obiektach tych wcześniej działał Zespół Szkół Przyrodniczo – Żywieniowych. Plany przewidują, że w pałacu mieścić się będzie ekspozycja historyczno-przyrodnicza, prezentująca historię zagospodarowania Karkonoszy od XVII wieku do czasów współczesnych.

Na I i II piętrze urządzona zostanie nowa siedziba dyrekcji KPN. Hitem kompleksu ma być multimedialna wystawa, która zostanie otwarta w tzw wielkiej stajni. Przewidziano także sale konferencyjne i pokoje gościnne. W spichlerzu zaplanowano przestrzeń dla wystaw czasowych, a na jego parterze sklepiki promujące lokalne produkty karkonoskie. Kompleks będzie ogrzewany za pomocą pomp ciepła, napędzanych za pomocą baterii słonecznych zainstalowanych na budynku dawnej stodoły.

IMG_20180712_104910.jpg
IMG_20180712_105011.jpg
IMG_20180712_105127.jpg
IMG_20180712_105347.jpg
wizualizacja KOPNb2f.jpg
wizualizacja KPN 7ef5.jpg
wizualizacja kpn d81df.jpg

Komentarze (11)

były jakieś kary umowne w umowie? może znaleźli bardziej dochodową inwestycję i tę po prostu zlali...

Budynek w Sobieszowie nigdy nie był pałacem .Był budynkiem administracyjnym Majątku Schaffgotschów.

Woleli zrezygnować, żeby jakiś pisior nie zaczął się doktoryzować na tej inwestycji.

Ta kolorowa sytuacja jakoś mnie nie dziwi. Myślę, że mieszkańcy już chyba się przyzwyczaili do takich historii. Ale fajnie by było, gdyby ktoś w tym mieście zaskoczył nas pozytywnie, np. inwestycją dokończoną, albo zrobioną idealnie.

Takich "kwiatków" w tym mieście ostatnio coraz więcej.Cyrk od kilku lat wokół remontu pałacyku na Zabobrzu, cyrk z remontem teatru C.K. Norwida, cyrk z inwestycjami drogowymi mało która oddawana do użytku w terminie itd.

Z drogami to w ogóle są jaja. Ostatnio SKR Siedlęcin łatał dziury na Zabobrzu - pod moim blokiem dziurę metr na 4 metry łatali... 5 dni. Zaczęli w środę, ale zabrakło im asfaltu i załatali tylko 1/4. Dokończyli w poniedziałek - widocznie weekend zaczynają w czwartek rano. Parodia remontów.

PO-PSL-SLD-Nikodemy Dyzmy oni tak maja, ze czego nie dotkna to spier__la. Oni inaczej nie potrafia. Wszyscy won.

Bo wizje to w tym mieście potrafią przedstawiać, ale wykonanie to już wyyyyyysokie schody. Mieliśmy mieć piekną przebudowę Bankowej. Na czym to się skończyło? na projektach, za które trzeba płacić przecież. Miała powstać szpilkostrada. Czy ktoś widział chociaż metr szpilkostrady? I kolej podmiejska nagłaśniana przy każdych wyborach od tysięcy lat. Jeleniogórzanie jeżdżą ... w Trójmieście , Warszawie, Wrocławiu. Zły wodzirej - zła zabawa. Ot takie podsumowanie inwestycji w naszym mieście.

Jeszcze jeden odgrzewany wyborczy kotlet od 20 lat to twardy pas startowy na jeleniogórskim lotnisku.Ciekawe czy przed jesiennymi wyborami ktoś znowu zacznie go odgrzewać?

SKM,WiFi(free),Zameczek,obwodnica cz.PN,S,N,PD.Walka ze smogiem,Trakt Sródmiejski,MDK,ODK,JCK,dzielnica przemysłowa(cokolwiek to znaczy),Rewitalizacja,stadiony lubńska i Złotnicza.Malowanie z tynkowaniem i steropianowaniem wszystkiego co się da,itp,itd.A i tak to nic nie warte po wyborach

Promenada Bobru, która spłynęła podczas ulewy i która przy najbliższej niewielkiej powodzi będzie pod wodą ( w sensie na długości między oczyszczalnią a kolejnymi miejscowościami, bo ją tak woda zabierze). Wstyd to mało powiedziane. To wywalanie publicznych pieniędzy do kosza. Gdyby była odpowiedzialność finansowa to inaczej by wyglądały te inwestycje. Mam nadzieję, że przy wyborach rozliczą mieszkańcy tych co zaniedbali to miasto.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.