Zbierają pieniądze na nową płytę nagrobną dla Carla Hauptmanna

FOT. FB Dom Hauptmannów

Komitet społeczny działający przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze zbiera pieniądze na zakup i montaż nowej płyty nagrobną w miejscu pochówku Carla Hauptmanna na cmentarzu przy ul. Waryńskiego w Szklarskiej Porębie Dolnej. Każdy może wesprzeć akcję.

Pierwotny nagrobek, ufundowany przez przyjaciół Carla Hauptmanna, autorstwa małżeństwa Marlene i Hansa Poeltzig, w późniejszych latach zdewastowany i zniszczony, poddany został w latach 80. XX w. rekonstrukcji. Obecnie znajduje się na terenie muzeum – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Na cmentarzu umieszczono zaś w latach 80-tych płytę granitową z inskrypcją w języku polskim i niemieckim, która obecnie jest bardzo zniszczona. Zebrane środki pozwolą na wymianę płyty nagrobnej i godne upamiętnienie miejsca pochówku zasłużonego dla Szklarskiej Poręby i regionu pisarza i miłośnika Karkonoszy.

Okazja do odnowienia nagrobka jest wyjątkowa, bowiem w 2021 roku przypada setna rocznica śmierci Carla Hauptmanna, który od 1891 roku mieszkał w Szklarskiej Porębie.

" Wielu badaczy twórczości Carla podkreśla ścisły duchowy związek tego pisarza ze słowiańską tradycją regionu śląskiego, wspomina się jego przyjaźnie z Polakami, jednoznaczne opowiedzenie się w sprawie niepodległości Polski w 1918 roku, korektę niemieckiego tłumaczenia „Chłopów”, która wpłynęła na przyznanie Reymontowi Nagrody Nobla.

W pamięci pozostał nie tylko jako pisarz i filozof, niestrudzony piewca śląskości i piękna Karkonoszy ale przede wszystkim jako ikona powstałej dzięki jego charyzmie Kolonii Artystycznej w Szklarskiej Porębie" - piszą pracownicy Muzeum na FB Dom Hauptmannów.

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami muzeum jest zamknięte dla zwiedzających, jednak działa muzealny sklepik w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 16.00 i w tym czasie można przyjść i wesprzeć  zbiórkę. Można wpłacić także pieniądze na konto podane na FB Muzeum.

Zbierają pieniądze na nową płytę nagrobną dla Carla Hauptmanna
Zbierają pieniądze na nową płytę nagrobną dla Carla Hauptmanna
Zbierają pieniądze na nową płytę nagrobną dla Carla Hauptmanna

Komentarze (1)

Miasto niech wyskoczy , kasy.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.