Zgorzelec zirytowany dekomunizacją nazwy ulicy

Zdj.UM Zgorzelec

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak zmienił nazwy 6 ulic na Dolnym Śląsku. W tym ul. prof. Stanisława Kulczyńskiego na ul. Ułańską w Zgorzelcu. Rafał Gronicz, burmistrz miasta nad Nysą Łużycką uważa, że nie ma powodu, aby wymazywać z tablic tego akurat patrona. Będę konsultował z prawnikami, co można w tej sprawie zrobić – zapowiada. 

- Ulice w Zgorzelcu zostały zdekomunizowane na początku lat dwutysięcznych. Obecna decyzja wojewody dotycząca postaci prof. Stanisława Kulczyńskiego a oparta na ocenach Instytutu Pamięci Narodowej wydaje mi się nietrafna - mówi burmistrz Gronicz. Prof. Kulczyński był cenionym botanikiem i pierwszym powojennym rektorem Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, był też działaczem politycznym. Najprawdopodobniej to ten ostatni element aktywności IPN uznał za dyskredytujący.
Jak wyjaśniają służby wojewody wprowadzane zmiany ulic to działanie w oparciu o ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.
Wojewoda Dolnośląski w grudniu 2017 wydał 19 zarządzeń zastępczych, na mocy których dokonane zostały zmiany nazwy ulic na Dolnym Śląsku. W sumie w regionie ustawą dekomunizacyjną objęte będą prawdopodobnie 52 ulice. Następne zarządzenia zastępcze Wojewoda Dolnośląski będzie mógł wydać dopiero po otrzymaniu kolejnych opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Uzyskanie opinii jest niezbędnym elementem tego postępowania.
Wojewoda nakazał zmianę nazwy Bulwaru im. prof. Stanisława Kulczyńskiego także we Wrocławiu. Wywołało to sprzeciw prezydenta Wrocławia, który zapowiedział, że zaskarży ustawę, na podstawie której podjęto te decyzję do Trybunału Konstytucyjnego.
Wiadomo, że IPN analizował, czy dekomunizacji nie należy poddać zgorzeleckiej ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego (największy cmentarz żołnierzy tej formacji jest właśnie w Zgorzelcu). Ostatecznie nie zrobiono tego. Nieoficjalnie wiadomo, że ulicę uratowało słowo „Bohaterów”, samą „II Armię Wojska Polskiego” z pewnością zmieniono by na inną. To pokazuje jak absurdalne mogą być podobne rozważania przy ulicznej tabliczce.  

Komentarze (16)

IPN-owcy i Pis-owcy to jedna banda.Nie zostawia w spokoju nawet zmarlego.Na dzialalnosc tych pseudoBADACZY ida grube miliony,a korzysci z tego,jak z badan Komisji smolenskej -czyli nic.

Najpierw niech wymienią komunistów z rządu a nie odwalają taki cyrk na kiju.

Przynajmniej nie kolejna ulica Kaczyńskiego, Kaczyńskiej czy Ofiar Smoleńska.

,,do 123,u nas w Jeleniej Gorze maja ..p l a n y nazwac im.Kaczynskich cmentarz niemiecki przy Sanktuarium Krzyza Swietego,rowniez i w Zgorzelcu powialo PiS-em i to jest tragedia

Jeśli się nie mylę, to w JG u zbiegu ulic Wolności i Mickiewicza stoi pomnik ( a w zasadzie jego resztki) prof. Kulczyńskiego.

Historia lubi się powtarzać, a powtarza się coraz prędzej.
W przyszłości (oby niedalekiej) będzie dużo frajdy przy zmianie nazw ulic Kaczyńskiego, a jeszcze więcej kiedy jego pomniki będą padały na twarz.

W odniesieniu do pierwszego komentarza,wolę tą bandę z IPN i PiS jak złodzeji i morderców z PO-PSL. Zgorzelec-Bogatynia,cała czerwona zaraza zjechała do tych miast i opanowali je co pokazują wybory w Zgorzelcu, dawniej komuchy teraz postkomuchy.

Jak widzę, jak PiS zniszczył podwaliny demokracji i niszczy sądy, a prawych obywateli, którzy walczyli o demokrację w PRLu miesza z błotem i obraża, nóż mi się w kieszeni otwiera.

Za zgodny z prawem protest przeciwko miesięcznicy, policja wyniosła niczym wór kartofli :/

Taki Czarnecki, który nawet się nie potrafi wysłowić, "zjada" pół słowa ma czelność obrażać Różę Marię Barbarę Hrabinę von Thun und Hohenstein porównując ją do "szmalcownika".

I Ty takich ludzi wspierasz? Nie ma idealnej partii, ale wolę PO niż partię, której na dobru państwa i obywateli wcale nie zależy tylko na władzy totalnej, którą PiS za wszelką cenę chce uzyskać.

Za zgodny z prawem protest przeciwko miesięcznicy, policja wyniosła Władysława Frasyniuka niczym wór kartofli.

Tak ma brzmieć powyższe zdanie.

do Frau graefin Rose Marie Barbara von Thun und Hohenstein
bardziej pasuje VOLKSDEUTCHERIN.

,,do Rychu,widac,ze nie umiesz plywac i topisz sie w wodzie swieconej od Ksiedza Proboszcza,a rydzykowe fale radiowe
przyciagaja ciebie,.. bo jestes ciemna masa !

Czytam i przecieram oczy z wrażenia - brawo!!!

"Katoilk"-byłeś w ormo czy tylko w pzpr?

,,gdyby nie Zgorzelczanie to niemiec mialby cale miasto.Pan Prezydent Gronicz jest dobrym Gospodarzem,wybudowal tam 2 Koscioly,a po przeiwnej stronie niemcy maja stare koscioly.Most na Nysie nalezy do Polakow i jest pod opieka
Swietego Jana Pawla II

Do emeryta Katolika.

W jaki to sposób Jan Paweł II sprawuje opiekę nad mostem?

,, bo Nasz Niezapomniany Papiez Jan Pawel II jest obecnie Swietym w Niebie,a z gory lepiej widac,a to wiedza zgorzeleczcanie i przynosza na most Swietemu swieze kwiaty i zapalaj tam znicze,tam w Zgorzelcu niemiec miczy,bo boi sie Polakow

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.