Złoto Zofii Tuły, srebro Tomasza Czaplickiego w Pucharze Europy

Kajakarze freestylowi Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki dopisali kolejne sukcesy do listy tegorocznych osiągnięć. Mistrzyni Polski we freestyle'u kajakowym i srebrna medalistka Pucharu Świata 2016 w pięknym stylu zwyciężyła w czwartych i finałowych zawodach Pucharu Europy. Tomasz Czaplicki wywalczył srebro.

Finałowe zmagania Pucharu Europy rozegrano podczas kultowej imprezy kajakowej „Freestyle Fest” na torze kajakowym w Pradze. Występowali w nich reprezentanci Słowacji, Czech, Niemiec, Austrii, Belgii, Polski a nawet Argentyny.

Co prawda Zofia Tuła już wcześniej zapewniła sobie zwycięstwo w cyklu tych zawodów, jednak postanowiła nie oddawać pola rywalkom. Awansowała do finału z notą z eliminacji 1113 pkt. (suma dwóch przejazdów). Z drugiego miejsca do zmagań finałowych dostała się utytułowana Słowaczka Nina Csonkova z 743 pkt. Trzecia po eliminacjach była Niemka Anne Hubner – 707 pkt.
W finale kobiet już pierwszy z trzech przejazdów wyłonił zdecydowaną liderkę i zwyciężczynię zawodów. Zofia Tuła była pierwsza, na drugi stopień podium wskoczyła wicemistrzyni Europy Anne Hubner. Brąz zdobyła Nina Csonkova.
W konkurencji mężczyzn rywalizacja już na poziomie eliminacji była bardzo zacięta. Zgodnie z zapowiedzią komentatorów, walka o zwycięstwo miała się rozstrzygnąć między zwycięzcą dwóch poprzednich edycji Freestyle Fest, zwycięzcą Pucharu Świata 2016 i liderem Pucharu Europy – Tomaszem Czaplickim, a dwukrotnym Mistrzem Europy i trzykrotnym wicemistrzem świata Peterem Csonką ze Słowacji. We wszystkich poprzednich edycjach tegorocznego Pucharu Europy w rywalizacji między Czaplickim i Csonką, Polak był górą. W Pradze po bardzo widowiskowym finale role się odwróciły i tym razem to Słowak odniósł zwycięstwo. Zawodnik Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry zdobył srebro z notą 1090 pkt. Trzecie miejsce zdobył wicemistrz Polski Bartosz Czauderna, który w najlepszym ze swoich przejazdów zdobył 1060 pkt.
W rywalizacji juniorów srebro wywalczył Michał Sobieraj-Jakubiec z Krakowskiego Klubu Kajakowego z notą 520 pkt., plasując się tuż za reprezentantem Niemiec, Ericem Linselem.

Zwycięstwo w całym tegorocznym Pucharze Europy powędrowało do Polaków. Zarówno w kategorii kobiet i mężczyzn. Zofia Tuła nie pozostawiła szansy swoim rywalkom zwyciężając we wszystkich – czterech imprezach. Tomasz Czaplicki zwyciężył z brązem, srebrem, złotem i srebrem.