Zmarła wybitna artystka i projektantka, Regina Włodarczyk-Puchała

fot. Muzeum Karkonoskie; zdjęcie z wernisażu wystawy (2012 rok)

W sobotę, 6 lipca, roku zmarła Regina Włodarczyk-Puchała, wspaniała artystka szkła, wybitna projektantka Huty „Julia”, która przez pół wieku tworzyła wizerunek polskiego szkła kryształowego.

Jej postać wspominają pracownicy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

- Regina Włodarczyk-Puchała urodziła się 24.10.1931 roku w Nowogródku. W latach 1952-1958 studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, który ukończyła z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Dawskiego. Po zakończeniu studiów podjęła pracę w Hucie Szkła Kryształowego „Julia” w Szklarskiej Porębie. Początkowo jako projektant, później na stanowisku kierownika ośrodka wzornictwa. Autorka niepowtarzalnych form ze szkła kryształowego zdobionego regularnymi, geometrycznymi szlifami. Kariera zawodowa artystki związana była z hutą „Julia” w Szklarskiej Porębie, a następnie w Piechowicach.
Równolegle z pracą zawodową rozwijała się jej działalność artystyczna, brała udział we wszystkich ważniejszych wystawach ogólnopolskich i zagranicznych, gdzie godnie reprezentowała Polskę i region jeleniogórski. Uczestniczyła
w szeregu konkursach, uzyskując wiele nagród i wyróżnień oraz liczne patenty autorskich wzorów zdobniczych. Brała czynny udział w kształtowaniu się lokalnego środowiska artystycznego pełniąc przez dwie kadencje funkcję przewodniczącej Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w Jeleniej Górze. W 2012 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.
Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Musée du Verre w Liège oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.


 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.