Zostań sygnalistą, walcz ze zmowami

Zostań sygnalistą, walcz ze zmowami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca do przekazywania informacji o obserwowanych zmowach cenowych, nieuczciwych zachowaniach rynkowych. W zderzeniu z dużymi firmami, korporacjami, to jedno z nielicznych rzeczywistych narzędzi pozwalających powściągać dużych graczy.

Wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję to jeden z priorytetów UOKiK. Sposobem na zwiększenie skuteczności w tym zakresie jest pozyskiwanie sygnałów od osób, które nie chcą ujawnić swojej tożsamości.
- Kiedy w 2016 r. po raz drugi zostałem prezesem UOKiK, jednym z moich pierwszych pomysłów był program dla sygnalistów. Uruchomiliśmy numer telefonu i adres mejlowy, pod którymi można było anonimowo zgłaszać podejrzenie stosowania praktyk naruszających konkurencję. Efektem jest kilka tysięcy sygnałów. To bardzo dobry wynik, ale chcemy, żeby wśród nich było więcej wartościowych informacji. Dlatego uruchomiliśmy specjalną platformę, która ułatwi zgłaszanie nieprawidłowości– mówi prezes Marek Niechciał.
Każdy, kto będzie chciał zawiadomić urząd o niedozwolonej zmowie przedsiębiorców, będzie mógł skorzystać ze strony internetowej https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/. Zgłoszenie jest proste i intuicyjne, wystarczy tylko wypełniać kolejne pola formularza. Platforma umożliwia dołączanie załączników, dlatego sygnalista może przekazać również dokumenty potwierdzające nieprawidłowości, np. zdjęcia czy skany. Pomoże to urzędowi w sprawniejszej ocenie informacji.
Co ważne, system gwarantuje anonimowość sygnalisty. Po zgłoszeniu otrzyma on unikatowy identyfikator i hasło, które pozwolą z powrotem zalogować się do systemu i w razie potrzeby kontynuować komunikację z urzędem. Połączenie jest szyfrowane, a metadane z załączników są usuwane. Do powiadomień ma dostęp tylko ograniczona liczba pracowników UOKiK, jednak nawet oni nie mają możliwości poznania tożsamości zgłaszającego.

- Szczególnie zależy nam na informacjach od osób, które są wewnątrz firmy i mogą dostarczyć informacje, które nie są dostępne publicznie. Mam na myśli mejle, wewnętrzne notatki, informacje o spotkaniach między konkurentami. Takim osobom szczególnie może zależeć na anonimowości, ponieważ zgłoszenie może spowodować odwet ze strony pracodawcy. Dzięki naszej platformie nie będą musieli się tego obawiać, gdyż będą mieli zagwarantowaną anonimowość – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.
System używany przez UOKiK wykorzystywany jest przez firmy w całej Europie oraz urzędy antymonopolowe ze Szwecji i Austrii. Zbliżone rozwiązania mają także niemiecki Bundeskartellamt i Komisja Europejska.

Komentarze (14)

Gdyby skarbówka chciała więcej informacji na temat nieuczciwych praktyk to u mnie w firmie jest prawdziwa kopalnia. W ciągu roku szefowa potrafi oszmacić fiskusa na kilkadziesiąt tysi. Ale to haczyk na nią więc zatrzymam sobie to jako wisienkę , jak już będę odchodził.

Proletariusz donosiciel, sam se załóż firmę nieudaczniku komunisto i będziesz donosił na własną rodzinę.

Teflon, prowadzisz również taką złodziejską firmę?

TW vibron a macie coś na rydzyka?

Powinni dokładnie skontrolować Marka Kitę i jego Biuro Turystyczne "Korona" w Cieplicach oraz tymczasowo zamknięte w Biuro "Korona" Szklarskiej Porębie. Kita jest bezkarny.

Brzydzę się donoszeniem, ale... no to, ile miłościwie nam panująca partia PiS, płaci za słuszne (no wiadomo jakie i na kogo) sygnalizowanie?

Zmieni się władza i słusznie dobierze się do takich sygnalistów. W IPN-ie kto inny będzie informacje wybierał i rozdawał karty. Czy warto dla paru groszy się szmacić?

Donos, a zgłoszenie o nieprawidłowościach, łamaniu przepisów w danej firmie, to dwie różne pary kaloszy.

Donos to nic innego, jak chęć zaszkodzenia komuś, np. konkurencji, osobie, z którą ktoś ma "na pieńku" i też się tym brzydzę.

Zgłoszenie o nieprawidłowościach, prośba o weryfikację konkretnych informacji, posiadanych, pozyskanych dowodów w sprawie jest jak najbardziej prawidłową i obywatelską postawą.

Tym z PO-PSL-SLD nic nie płacą i donoszą na POLSKĘ DO tych leni z Uni. Konfidenci jedni.

PiS jest pierwszym rządem stricte na kolanach przed watykańskim okupantem. Nie widzę różnicy pomiędzy żadnym z czworga. Kilkadziesiąt lat temu na historii w podstawówce pani odpowiadała o czystkach na Polskiej inteligencji, niemieckich rzeziach. Dziś widzę konsekwencje. Rząd jest zdominowany przez potomków chłopów, konfidentów i agentów obcych wywiadów.Chrzescijanizm i niemcy, rosjanie i żydzi - po ich działalności jeśli w ogóle to podniesieniemy się w drugiej połowie tysiąclecia.

Hobe czyli kto jest bez skazy?

Żałosny jesteś z tym tekstem. Poza tym to piszę się Unii.

NAJLEPSZYM SYGNALISTĄ JEST RUDY !!!

Lepszym jest Adrian, który donosił na Polskę, ze sfałszowała wybory w 2014, także menedżer z Torunia, zamiast sie mocno i żarliwie pomodlić kłapał w Brukseli, jak to go ojczyzna krzywdzi

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.