października 7, 2018 12:31 przed południem

Miniony rok był udany dla jeleniogórskich twórców. Kapituła nagrody Srebrnych Kluczyków miała w czym wybierać. Wczoraj (6 października) poznaliśmy laureatów nagród kulturalnych Nowin Jeleniogórskich.
 

października 1, 2018 09:25 po południu

Paweł Trybalski, Elżbieta Kosecka, Jakub Mieszała, Marek Mikulski i Ryszard Zając – oto finaliści tegorocznego plebiscytu Nowin Jeleniogórskich na najpopularniejszego artystę regionu! To oni zdobyli największą ilość punktów w zakończonym w poniedziałek, 1 października o godz. 10.00 pierwszym etapie plebiscytu, w którym głosować można było na wszystkich zgłoszonych kandydatów. Do 5 października, do godz. 12.00 trwa drugi etap plebiscytu, w którym liczyć będą się już tylko głosy oddawane na piątkę finalistów. To w czyje ręce trafi Wytrych do Serc Publiczności 2018 zależy wyłącznie od Państwa. Zwycięzcą plebiscytu zostanie artysta, który zgromadzi największą ilość puntów.

września 30, 2018 06:53 po południu

Wyróżnienie specjalne (3 tys. euro i unikalna statuetka) przyznano Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej w 42. edycji polsko-niemieckiego konkursu Nagród Kulturalnych Śląska.

września 29, 2018 11:40 przed południem

Od wczoraj (piątek 28 września) na ekranach kin w można zobaczyć film Wojtka Smarzowskiego „Kler”. Najgłośniejsza polska premiera filmowa ostatnich lat także w Jeleniej Gorze i Zgorzelcu (tylko w tych miastach, w naszym regionie film jest grany) oznaczała rekordową frekwencję. Na piątkowe seanse miejsca sprzedały się do ostatniego. Na dzisiejsze i jutrzejsze projekcje zostało już bardzo niewiele miejsc.

września 27, 2018 12:41 po południu

Najnowszy film Wojtka Smarzowskiego „Kler” to mocny obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające… Kino Helios w Jeleniej Górze zaprasza na premierowe seanse już od najbliższego piątku, 28 września.

września 26, 2018 12:45 po południu

Trwa plebiscyt na najpopularniejszego artystę regionu jeleniogórskiego. Laureata nagrody publiczności i pozostałych, dorocznych Nagród Kulturalnych Nowin Jeleniogórskich poznamy podczas Gali Srebrnych Kluczyków, która odbędzie się 6 października 2018 roku w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. Po ceremonii wręczenia Srebrnych Kluczyków, przyznawanych przez Kapitułę w kilku kategoriach, oraz Złotego Kluczyka za całokształt działalności i Wytrycha do Serc Publiczności, uczestników wydarzenia czeka prawdziwa uczta muzyczna. Na uzdrowiskowej scenie wystąpi Mikulscy Quartet Będ. Formacja gitarowych wirtuozów zabierze publiczność w podróż do krainy wspaniałej muzyki i dobrego humoru. Tego nie można przegapić. Bilety do nabycia w Kasie Zdrojowego Teatru Animacji.

września 23, 2018 01:44 po południu

Szklarska Poręba nie miała wybitniejszej postaci w swej powojennej historii, niż malarz Wlastimil Hofman. Artysta zamieszkał tu w 1947 roku ze swoją żoną Adą i żył aż do śmierci w 1970 roku. Do dziś w mieście pod Szrenicą jest wiele śladów jego pobytu i twórczości, a najcenniejszymi, poza obrazami, są żywe wspomnienia mieszkańców, którzy znali „pana profesora”, bywali u niego w domu, byli jego modelami.
W miniony piątek, 21 września, przy Esplanadzie odsłonięto ścieżkę dydaktyczną „Śladami Wlastimila Hofmana” i było to zwieńczenie obchodów roku artysty w Szklarskiej Porębie.

września 21, 2018 10:57 przed południem

Gala Srebrnych Kluczyków 2018 już w sobotę, 6 października, w cieplickim Zdrojowym Teatrze Animacji! Podczas tego szczególnego wieczoru poznamy laureatów dorocznych Nagród Kulturalnych Nowin Jeleniogórskich. Po ceremonii wręczenia Srebrnych Kluczyków, przyznawanych przez Kapitułę w kilku kategoriach, oraz Złotego Kluczyka za całokształt działalności i Wytrycha do Serc Publiczności, uczestników wydarzenia czeka prawdziwa uczta muzyczna. Na uzdrowiskowej scenie wystąpi Mikulscy Quartet Będ. Formacja gitarowych wirtuozów zabierze publiczność w podróż do krainy wspaniałej muzyki i dobrego humoru. Tego nie można przegapić. Bilety do nabycia w Kasie Zdrojowego Teatru Animacji.

września 19, 2018 05:37 po południu

Gospodarze miasta pod Szrenicą zapraszają na uroczyste otwarcie nowego szlaku tematycznego Śladami Wlastimila Hofmana. Wydarzenie odbędzie się w Rodzinnym Parku Rozrywki ESPLANADA przy ul. Władysława Grabskiego 5a w Szklarskiej Porębie 21 września 2018 r. o godz. 12.00. W programie m.in. prezentacja ciekawego szlaku i projekcja filmu o Roku Hofmanowskim.

września 19, 2018 02:10 po południu

Trwa plebiscyt na najpopularniejszego artystę regionu jeleniogórskiego. Laureata nagrody publiczności i pozostałych, dorocznych Nagród Kulturalnych Nowin Jeleniogórskich poznamy podczas Gali Srebrnych Kluczyków, która odbędzie się 6 października 2018 roku w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. Ceremonię wręczenia nagród uświetni koncertem formacja gitarowych wirtuozów - Mikulscy Quartet Będ!

września 12, 2018 09:51 przed południem

Światło, muzyka i sztuka przez duże „S” towarzyszyły wydarzeniu kończącemu Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski, jaki odbywał się latem tego roku w Szklarskiej Porębie. Podczas zorganizowanego 8 września wernisażu w dawnym wyrobisku „Wiciarka” odsłonięto monumentalną rzeźbę autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza, zatytułowaną „100 TON”. 

września 10, 2018 03:06 po południu

Trwa plebiscyt na najpopularniejszego artystę regionu jeleniogórskiego! Na kandydatury czekamy tylko do 17 września, do godz. 12.00.

września 4, 2018 11:27 przed południem

1. Organizatorem konkursu są Nowiny Jeleniogórskie sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze, ul M. Skłodowskiej Curie 13 oraz Fundacja Nowin Jeleniogórskich.

2. Celem przedsięwzięcia jest wyróżnienie i nagrodzenie artystów, którzy w jakikolwiek sposób (poprzez miejsce zamieszkania, miejsce twórczej działalności) są związani z regionem jeleniogórskim – obszarem działania tygodnika „Nowiny Jeleniogórskie”.

3. W ramach przeprowadzonego plebiscytu nagrody są przyznawany w dwóch trybach: „Srebrne Kluczyki” - decyzją Kapituły Nagród Srebrnych Kluczyków oraz „Wytrych do serc Publiczności” - decyzją czytelników Nowin Jeleniogórskich - w plebiscycie publiczności.

4. W skład Kapituły Nagród Srebrnych Kluczyków wchodzą przedstawiciele organizatorów konkursu - Prezes Fundacji Nowin Jeleniogórskich, redaktor naczelny tygodnika Nowiny Jeleniogórskie, dziennikarze zajmujący się publicystyką kulturalną, pracownicy działających w regionie placówek kulturalnych, przedstawiciel Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, Starostwa Powiatu Jeleniogórskiego, oraz zaproszonych przedstawicieli środowiska kulturalnego regionu. Posiedzenie kapituły odbywa się w terminie ustalonym przez organizatorów, nie później niż tydzień rozstrzygnięciem plebiscytu publiczności. Kapituła przyznaje nagrody w kategoriach: najlepszy spektakl teatralny scen jeleniogórskich (pod uwagę brane są wszystkie premiery od września 2017 do końca sierpnia 2018 roku), najlepsza kreacja aktorska, sztuki wizualne, muzyka, literatura, zjawisko kulturotwórcze oraz wydarzenie sezonu w trybie głosowania jawnego. Kapituła ma prawo do ustanowienia nowej kategorii nagród, bądź nie wskazania zwycięzcy w danej kategorii. Specjalną Nagrodę - Złoty Kluczyk 2018 przyznaje Fundacja Nowin Jeleniogórskich za wydarzenie, inicjatywę, działalność wkraczającą poza ramy jednego sezonu artystycznego i zasługujące na wyróżnienie szczególne.
Skład kapituły jest przedstawiony podczas uroczystości wręczenia Srebrnych Kluczyków.

5. Nagroda „Wytrych do Serc Publiczności” jest ustanowiona dla najpopularniejszego artysty regionu. Zgłoszenia kandydatów do tej nagrody dokonują czytelnicy Nowin Jeleniogórskich. Można podawać kandydatury z całego regionu i wszystkich dziedzin sztuki. Zgłoszenie należy uzasadnić, podpisać imieniem i nazwiskiem, a następnie przesłać na adres e-mail:  fundacja@fundacjanj.org , pocztą tradycyjną na adres: Fundacja Nowin Jeleniogórskich, ul. M. Skłodowskiej-Curie 13, 58-500 Jelenia Góra. Uwaga! O przyjęciu zgłoszenia decyduje data wpływu przesyłki do siedziby Fundacji. Zgłoszenia można dokonać również za pomocą publikowanego obok kuponu, który będzie jednocześnie głosem oddanym na wskazanego artystę. Organizatorzy nie ograniczają w jakikolwiek sposób, kto i w jakim trybie zgłasza kandydata do nagrody Wytrycha .

6. Początek plebiscytu został ogłoszony na łamach Nowin Jeleniogórskich i na portalu nj24.pl 4 września 2018 roku. Redakcja zamyka listę kandydatów do nagrody „Wytrych do Serc Publiczności” 17 września o godzinie 12.00.

7. Głosowanie plebiscytowe podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym, trwającym od 4 września do 1 października 2018 do godz. 10.00, można oddawać głosy na wszystkich zgłoszonych artystów. W ten sposób wyłoniona zostanie piątka finalistów. W drugim etapie plebiscytu, trwającym od 1 października 2018 od godz. 12.00 do godz. 12.00 5 października 2018, głosować można już tylko na kandydatów z piątki finalistów, którzy zdobędą najwięcej głosów w pierwszym etapie i w ten sposób nominowani zostaną do nagrody. Wytrych 2018 przyznany zostanie artyście, który zbierze najwięcej punktów w głosowaniu publiczności.

8. Głosować można za pomocą oryginalnych kuponów wyciętych z Nowin Jeleniogórskich bądź za pomocą sms- ów. Za każdy kupon z nazwiskiem kandydata do nagrody „Wytrych do Serc Publiczności” - kandydat otrzymuje 2 pkt, za każdy sms z prefiksem WYTRYCH i opatrzonym numerem kadydata – kandydat otrzymuje 1 punkt. W plebiscycie wygrywa ten kandydat, który po zsumowaniu wartości punktów uzyskanych dzięki kuponom i sms -będzie miał na swoim koncie największą ilość punktów.

9. Oddanie głosu poprzez wypełnienie kuponu i dostarczenie go do siedziby organizatora lub wysłanie wiadomości SMS oznacza przyjęcie regulaminu głosowania oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji plebiscytu.

10. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Gali Srebrnych Kluczyków, 6 października 2018 r. w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze.

11. Organizator oświadcza, że dane osobowe podane w zgłoszeniach konkursowych zostaną, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 1997r., nr 133, poz. 883 z późn.zm.), wykorzystane dla celów związanych jedynie z realizacją Konkursu.

12. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w regulaminie oraz odwołania konkursu z przyczyn uniemożliwiających jego realizację.  

sierpnia 30, 2018 07:33 po południu

„Tomek, Adam i wehikuł czasu” Paulinki Zysk z rysunkami Irka Koniora to książka absolutnie wyjątkowa. Jest nie tylko pięknie wydanym komiksem dedykowany młodym czytelnikom, ale przede wszystkim wspomnienie niezwykłej dziewczynki, która napisała historię chłopców przenoszących się w czasie.