października 21, 2017 10:18 przed południem

- Dzięki podpisanej właśnie umowie będziemy mieli tańsze, ekologiczne oświetlenie uliczne, a po nowym roku lampy pojawią się w kolejnych, dotąd pozbawionych oświetlenia punktach miasta. Ważne jest, że do tej inwestycji z budżetu miasta nic nie dołożymy – mówi Bożena Wiśniewska, burmistrz Kowar.

października 20, 2017 08:05 przed południem

Normy zawartości radonu w wodzie w wielu miejscach regionu często były znacznie przekraczane, a występowanie rakotwórczego pierwiastka w naszej wodzie sprawia, że niektórzy naukowcy odradzają jej używania. Z problemem tym muszą zmierzyć się zarządzający wodociągami. Jeleniogórskie PWiK Wodnik planuje kolejne duże inwestycje. Jedna z nich ma doprowadzić do zmniejszenia ilości radonu w spożywanej przez nas wodzie.

października 19, 2017 06:55 po południu

- Urząd Miasta i Gminy w Lwówku Śłąskim zlecił czyszczenie stawów w tutejszym parku pomiędzy ul Oświęcimską, Partyzantów i Aleją Wojska Polskiego. Firma wypompowała wodę ze stawu pozostawiając na mulistym dnie setki a może nawet tysiące zdychających ryb – zaalarmował nas pan Jacek mieszkaniec Lwówka Śląskiego. Burmistrz uspokaja, że nic złego się nie dzieje, ryby jakiś czas temu były odławiane, a w oczyszczanym stawie mogły się uchować pojedyncze sztuki.

października 19, 2017 01:54 przed południem

Radość z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę, na co pozwoliła przegłosowana przez obecnie rządzących ustawa, może szybko prysnąć. Zwłaszcza zawiedzione mogą być panie. Ich emerytury są średnio niższe aż o 1300 zł niż świadczenia pobierane przez panów. 

października 19, 2017 01:14 przed południem

18 zabytkowych zniszczonych kamienic przy Al. Wojska Polskiego w Jeleniej Górze  zostanie poddanych gruntownym remontom. Wszystko dzięki pieniądzom pozyskanym przez wspólnoty mieszkaniowe w ramach ZIT AJ. Jest szansa, że w ciągu roku przygnębiający wizerunek tej ważnej ulicy zupełnie się odmieni. Dobrą nowinę władze Jeleniej Góry ogłosily podczas konferencji zorganizowanej właśnie na tym trakcie.

października 18, 2017 06:30 po południu

Od wczoraj zmieniona została organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Wolności, Cervi i Podgórzyńskiej w Jeleniej Górze, koło Term Cieplickich. To kolejne rondo w Jeleniej Górze. Wkrótce pojawią się następne dwa. Kierowcy popierają wprowadzanie takich rozwiązań w kluczowych węzłach komunikacyjnych w mieście. Dzieki rondom ruch odbywa się płynniej, a do tego samorząd ponosi mniejsze koszty.

października 17, 2017 10:57 po południu

We wtorek, 17 października, w Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze podpisano umowę o współpracy między tą placówką a firmą, która zorganizuje na terenie aresztu produkcję. Zatrudnienie znajdzie 20 osadzonych. Skazani będą pracowali przy pakowaniu sypkich produktów żywnościowych (kawy, herbaty i płatków owsianych). Ppłk Ewa Bober, dyrektor Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze, zapewnia, że placówka wciąż szuka firm, które gotowe byłyby zatrudnić odbywających karę pozbawienia wolności. - Dotychczasowe doświadczenia z takiej współpracy są bardzo pozytywne. Obie strony zwykle są zadowolone – przekonuje. 

października 17, 2017 08:07 przed południem

Wśród nie zawsze dobrych sygnałów dotyczących finansów miasta (przede wszystkim chodzi o oświatę), rosnące wpływy z podatku PIT są pozytywnym zaskoczeniem. W UM Jelenia Góra panuje przekonanie, że na przekroczenie oczekiwanych wpływów z tego tytułu składa się wciąż rosnące zatrudnienie, ale też – choć może to kogoś dziwić – coraz wyższe pensje jeleniogórzan.

września 30, 2017 08:26 po południu

Dzisiaj (sobota 30 września) w Pałacu Pakoszów rozstrzygnięto konkurs „Pomnik – nie zapomnij! Denkmal- denk mal dran””, którego pomysłodawcą jest Polsko- Niemieckie Stowarzyszenie na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK). Wśród ponad 20 zgłoszonych obiektów, jurorzy najwyżej ocenili wysiłek włożony w odrestaurowanie karczmy sądowej w Uniemyślu, uznanie zdobyły także prace przeprowadzone przy budynku przysłupowo-zrębowym w Bogatyni oraz renowacja cieplickiej kamienicy.

września 25, 2017 07:31 przed południem

W październiku, a najdalej w listopadzie na wniosek gminy Mysłakowice wojsko zorganizuje tymczasową przeprawę przez Bóbr w Dąbrowicy. Na remont mostu, który uległ zniszczeniu wiosną tego roku, trzeba będzie poczekać dłużej, bo w grę wchodzą wielkie sumy. 

września 23, 2017 08:00 przed południem

Miasto rozpoczęło instalację lamp „autonomicznych” w wybranych, niedoświetlonych dotąd punktach miasta. Na razie postawiono je na trzech uliczkach. Takie lampy mają własne zasilanie z paneli solarnych. Nie wymagają zasilania z sieci.

września 22, 2017 01:21 po południu

Czy w Szklarskiej Porębie spadło ciśnienie w sieci wodociągowej po tym jak w ostatnim czasie doszli dwaj duzi odbiorcy wody? Nie mamy takich sygnałów - odpowiadają w Karkonoskim Systemie Wodociągów i Kanalizacji.

września 21, 2017 01:35 po południu

Mówi się o niej od 15 lat. Będzie miała 5,3 km, a koszt jej budowy to 52 mln zł. Obwodnicą Maciejowej pojedziemy już w I kwartale 2019 r.

września 21, 2017 07:16 przed południem

Za chwilę rok akademicki i wielu młodych ludzi wyjedzie z Jeleniej Góry na studia do innych ośrodków. W zamieszaniu związanym z wyprowadzką i urządzaniu się w nowym miejscu łatwo zapomnieć o drobiazgach nieobojętnych dla kieszeni rodziców, którzy stają przecież przed perspektywą większych wydatków na swoje dziecko. Do takich należy opłata za śmieci. Jak załatwić jej zmniejszenie?