lipca 15, 2019 05:03 po południu

Przed czesko-polskim konfliktem w sprawie rozbudowy kopani Turów ostrzega wrocławskie Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia. Chodzi o emitowane z odkrywki i zwałowisk pyły, ale przede wszystkim spowodowane wyrobiskiem osuszanie ujęć wody pitnej w przygranicznych czeskich gminach.

lipca 15, 2019 12:26 przed południem

Radni Piechowic przegłosowali, że chcą wystąpić ze spółki Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji. To dlatego, że przez 10 lat KSWiK nie inwestował w Piechowicach na miarę oczekiwań piechowickich samorządowców.

lipca 13, 2019 09:53 przed południem

W Lwówku Śląskim rozpoczęto budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul Betleja. Wielka inwestycja, na którą składa się zespół basenów, strefa sportowa, rekreacyjna i turystyczna ma być – w swej podstawowej części zrealizowana w ciągu roku. To oznacza, że w przyszłoroczne wakacje będzie gdzie w Lwówku zażyć kąpieli.

lipca 11, 2019 11:10 przed południem

Cztery gminy z naszego regionu formalnie włączyły się w obsługę programu „Czyste powietrze”. To samorządy Nowogrodźca, Podgórzyna, Szklarskiej Poręby i Zgorzelca. Obsługujący program Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce, by uczyniło tak jak najwięcej gmin, bo to oznacza lepszą obsługę beneficjentów.

lipca 11, 2019 12:29 przed południem

Ponad rok dłużej niż planowano trwało wyłanianie wykonawcy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Chyba jednak już żadne formalności nie przeszkodzą w rozpoczęciu prac. Przedstawiciele prowadzącego inwestycję Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki podpisali umowę z konsorcjum firm PORR S.A., Akme Zdzisław Wiśniewski i Elektromontaż Rzeszów S.A.

lipca 10, 2019 09:34 po południu

Zgodnie z przewidywaniami na dzisiejszej sesji (środa, 10 lipca) jeleniogórscy radni przegłosowali uchwałę podnoszącą wysokość opłat za odbiór śmieci. Od 1 września mieszkańcy będą płacić 27 zł miesięcznie od osoby, jeśli segregują odpady i 54 zł od osoby, jeśli ich nie segregują.

lipca 8, 2019 04:48 przed południem

- Pojechałem z wnuczką do Karpacza, wybraliśmy się na Śnieżkę i okazało się, że wstęp do KPN związany z wjazdem na Kopę jest wliczony w cenę biletu na wyciąg. Zdenerwowałem się, bo przecież jako miejscowy takiego biletu kupować nie muszę – skarżył się nasz czytelnik. Rzeczywiście mieszkańcy gmin z terenów, na których leży KPN z opłat za wstęp do parku są zwolnieni. Okazuje się, że sytuacja w przypadku kolei linowej na Kopę oraz Wodospadu Kamieńczyka jest nieco inna i faktem jest, że nawet miejscowi muszą ponieść koszty wstępu, choć niższe od ceny biletu.

lipca 7, 2019 01:42 po południu

Radni Janowic Wielkich przegłosowali program dopłat do wymiany nieekologicznych pieców i kotłów w lokalach mieszkalnych na instalacje przyjazne. Aby otrzymać dopłatę najpierw trzeba wyłożyć pieniądze na inwestycję i udokumentować jej prawidłowe przeprowadzenie.

lipca 7, 2019 07:47 przed południem

Na środowej sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry poddany pod głosowanie zostanie projekt uchwały o podwyżce cen za odbiór odpadów komunalnych. Wszystko wskazuje na to, że teraz zapłacimy za segregowane odpady 27 zł miesięcznie od osoby, za niesegregowane – 54 zł. To kolejna zła wiadomość dotycząca wzrostu kosztów życia. 

lipca 6, 2019 05:29 po południu

Tabor jeleniogórskiego MZK wzbogacił się o dwa autobusy firmy MAN. Na jeleniogórskie ulice ruszą za miesiąc.

lipca 5, 2019 09:30 przed południem

Szacuje się, że w ramach rozszerzenia programu 500+, na pierwsze dziecko w jeleniogórskim MOPS złożonych zostanie 3 tys. do 3.5 tys.  wniosków – to wynika ze statystyk demograficznych. To kolejna transza socjalnej pomocy niezależnej od statusu materialnego rodzin. Kiedy program wprowadzano, akcentowano jego rolę jako zachęty do podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny. Czy to się udało?

lipca 4, 2019 09:01 po południu

Dojechać do Kotliny Jeleniogórskiej od strony Wrocławia (i odwrotnie)w ciągu nadchodzących miesięcy będzie bardzo trudno. Przed nami kolejne utrudnienia związane z budową obwodnicy Bolkowa. Prezydent Łużniak wytyka planującym tę inwestycję nieudolność i złą organizację. Do ratusza właśnie dotarło pismo z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział we Wrocławiu w sprawie drugiego etapu zmiany organizacji ruchu związanego z budową obwodnicy Bolkowa.

lipca 4, 2019 06:14 przed południem

- Maszyn do wydawania biletów już od kilku dni nie ma, a znaki informujące o konieczności opłaty parkingowej stoją. Dziennie do mojego punktu z pytaniem o to wchodzi kilkadziesiąt zdezorientowanych osób. Ludzie nie chcą mieć kłopotów. Chyba zabrakło informacji – poskarżył się nam przedsiębiorca z ul. Piłsudskiego. Wszystko to przez opóźnienie transportu parkometrów z Francji, zamówionych przez nowego operatora. Kłopoty lada dzień się skończą. Rozpoczął się już montaż parkometrów. Wkrótce wszystkie 42 maszyny będą już czynne.

lipca 3, 2019 07:11 przed południem

- We wsiach gminy Podgórzyn zalegają sterty śmieci. Wygląda to strasznie. Powinni to szybciej uprzątać – poskarżył się nam mieszkaniec Marczyc. - To zamieszkanie związane z przejściem na nowy system. Zlikwidowane zostaną zbiorcze punkty odbioru, teraz odpady będą odbierane od każdego indywidualnie – mówi Mirosław Kalata, wójt gminy Podgórzyn.