września 18, 2017 10:07 przed południem

Ponad tysiąc sto zuchów i harcerzy z całej Polski uczestniczyło jubileuszowej 25. edycji turystycznego Rajdu Granica. Impreza zakończyła się w niedzielę (17 września) w Szklarskiej Porębie wspólnym apelem.

września 17, 2017 09:40 po południu

„Zbyszek” był najstarszym wyciągiem krzesełkowym w Polsce. Był, bowiem po 58 latach istnienia wyciąg na Małą Kopę w Karpaczu, w niedzielę, 17 września 2017 r., woził turystów po raz ostatni. Nowa kolej na Kopę z czteroosobowymi kanapami firmy Barthotel ma ruszyć na początku przyszłego roku. Koszt budowy wyniesie 27 milionów złotych. W ostatnia sobotę (17 września) na ostatnie wjazdy zdecydowało się wielu mieszkańców Karpacza i turystów, którzy specjalnie na ten dzień przyjechali z odległych zakątków kraju. W najbliższą sobotę, 23 września, na stoku narciarskim Relaks w Karpaczu przy ul. Wilczej dwa odbędzie się licytacja krzesełek z likwidowanego wyciągu. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup wagonika dla niepełnosprawnych i zasili budżet lokalnych klubów sportowych.

września 16, 2017 02:47 po południu

Turyści, którzy chcieliby wjechać na Kopę wyciągiem krzesełkowym „Zbyszek” mają na to szansę już tylko jutro, w niedzielę 17 września. Od poniedziałku wyciąg będzie już nieczynny - najstarsza kolej linowa w Polsce (w tym roku obchodząca 58. rocznicę budowy) kończy swój żywot.

września 15, 2017 04:59 po południu

Ostatni weekend września, 23 - 24 września 2017, to czas na 44. Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości. 

września 12, 2017 08:54 po południu

O ograniczeniach w poruszaniu się trzema szlakami turystycznymi informuje Nadleśnictwo Szklarska Poręba. Chodzi o fragmenty szlaku zielonego w okolicach Granicznika; szlaku niebieskiego w okolicach Chybotka i żółtego w kierunku Łabskiego Szczytu. Niedostępny będzie też fragment szlaku żółtego w Karpaczu.

września 10, 2017 01:00 po południu

Obchody ku czci św. Maternusa, biskupa i męczennika, połączone z wprowadzeniem relikwii świętego do kościoła parafialnego odbędą się w środę i czwartek 13 – 14 września w Lubomierzu. Szczególną oprawą wydarzenia będą 

uroczyste nieszpory o św. Maternusie, które wykona Schola Gregoriana Silesiensis.

września 10, 2017 09:10 przed południem

Efektowny pokaz walki z udziałem wojsk napoleońskich oraz sceny z wkroczenia do miasta Armii Czerwonej, a na koniec – nastrojowy patriotyczny koncert. To tylko niektóre z szeregu atrakcji, jakie czekały na uczestników pikniku historycznego z okazji 800-lecia Lwówka Śląskiego. – Miasto ma bardzo bogatą, ale burzliwą historię – mówi burmistrz Mariola Szczęsna.

września 8, 2017 01:42 po południu

Tylko 25 złotych za osobę (w przypadku dwóch podróżnych – 40 zł) kosztuje bilet pozwalający przez cały dzień jeździć dowolnymi pociągami i autobusami Kolei Dolnośląskich niemal po całych Sudetach. Oferta jest skierowana także dla cyklistów, bo dodatkowy całodobowy bilet na przewóz roweru kosztuje 5 zł.

września 6, 2017 09:20 przed południem

Pionierki, ortalionowe ochraniacze na buty (zwykle samemu robione), dżinsy, flanelowa koszula; na deszcz - wiatróweczka, na chłód – turecki sweter. Tak się kiedyś w góry chodziło i nikt nie myślał o softshellach, gore-teksach, windstopperach, polarach, extendo czy spandeksach… Tamte czasy przypominają starzy „wyrypiarze” ze Szklarskiej Poręby organizując już po raz drugi górski rajd w stylu retro.

września 3, 2017 12:17 po południu

Znakomicie zapowiada się kulminacja obchodów 800-lecia nadania praw miejskich Lwówkowi Śląskiemu, czyli wielki Piknik Historyczny zaplanowany na 9 września 2017 r.

września 1, 2017 11:13 przed południem

Droga, którą Bóbr przebywa od swych źródeł aż do ujścia jest niezwykle urozmaicona krajobrazowo. Jej scenerię tworzą góry, kotliny, pogórza i nizina. Porozrzucane w nich wsie i miasta wypełnione są oryginalnymi zabytkami, pamiętają poszukiwania w dolinie Bobru złota, przebieg toczonych nad nim bitew, budowę zbiorników, które miały okiełznać jego niespożytą energię. Można się o tym przekonać, pochylając się nad albumem „Dolina Bobru” jeleniogórskiego Wydawnictwa Turystycznego „Plan”.

sierpnia 29, 2017 07:38 przed południem

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się zbliżający się 59. Wrzesień Jeleniogórski. Jarmark staroci, Silesia Sonans, prezentacja produktów regionalnych, liczne koncerty popularnych wykonawców, wystawy, spektakle – kalendarz wydarzeń jest bardzo bogaty i bez wątpienia sprosta wszelkim gustom i oczekiwaniom. Święto miasta rozpisane na wiele imprez to świetna okazja, żeby skutecznie złagodzić odchodzący czas letniej kanikuły. Zaplanujecie Państwo z Nowinami udział w imprezach tegorocznego Września Jeleniogórskiego.

sierpnia 27, 2017 09:55 przed południem

3 września wejdzie w życie korekta kolejowego rozkładu jazdy. Będzie obowiązywała do 14 października. Nowy rozkład ma usprawnić organizację ruchu podczas kolejnych etapów modernizacji i remontów kolei . Dla pasażerów oznacza to po prostu zamieszanie. Przed podróżą sprawdźmy dokładnie godziny odjazdu, mogą być zmienione. Dodatkowe utrudnienia czekają nas w najbliższych dniach na trasach Jelenia Góra-Szklarska Poręba i Zgorzelec-Lubań.

sierpnia 25, 2017 06:29 przed południem

„Bajkowy przewodnik dla dzieci – Bukowiec w Dolinie Pałaców i Ogrodów” to kolejna propozycja z regionalnej biblioteki jeleniogórskiego wydawnictwa Ad Rem.