To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Oskarżeni za produkcję i dystrybucję metamfetaminy

fot. policja

Prawie trzy lata trwała działalność grupy przestępczej zajmującej się produkcją i dystrybucją metamfetaminy. Jeleniogórska Prokuratura Okręgowa właśnie skierowała przeciwko jej uczestnikom akt oskarżenia.

Przed sądem w tej sprawie stanie niebawem siedem osób. Według ustaleń prokuratury pięcioro z nich zajmowało się obrotem narkotykami, a także popełnianiem innych przestępstw; dwie kolejne osoby były powiązane z grupą.
Narkoprzestępcy działali na terenie województwa dolnośląskiego od lipca 2015 do lutego 2018 roku. Jak ustalono w toku śledztwa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze jej członkowie uczestniczyli w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy w ten sposób, że organizowali zakup większych partii tej substancji o masie łącznej co najmniej 2 kilogramów, nabywali inne substancje, przy pomocy których zwiększali objętość zakupionego narkotyku, a następnie dokonywali jego porcjowania i pakowania w gotowe porcje, które przekazywali sieci dilerów.
Ustalono, że grupa zleciła dwóm innym osobom wytworzenie znacznej ilości substancji psychotropowej przekazując im produkty, naczynia i prekursory niezbędne do przeprowadzenia produkcji. Prekursorami były powszechnie dostępne leki sprzedawane w aptekach. Jeden z członków grupy włączał się w proces produkcji - miał nauczyć się wytwarzania narkotyku.
Dwóch „kucharzy” zatrzymano i tymczasowo aresztowano jako pierwszych. Zleceniodawcy, żeby nie przerwać produkcji narkotyków, nakłonili do ich wytarzania obywatela Czech.
Przełomowe znaczenie dla wykrycia grupy miało miejsce w lutym 2017 roku, kiedy funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali fabrykę metamfetaminy znajdującą się w jednej z miejscowości na terenie powiatu zgorzeleckiego. To wtedy zatrzymano dwie osoby zajmujące się produkcją substancji psychotropowej. Kolejną osobę zatrzymano w maju 2017 roku. Ujawniono wówczas duże ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy, a także środków i sprzętu służących do ich produkcji.
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała przeciwko tym osobom w październiku 2017 roku akt oskarżenia zarzucając im wytwarzanie znacznych ilości substancji psychotropowej. Troje sprawców, w tym jeden obywatel Czech usłyszeli już za proceder wytwarzania znacznych ilości narkotyków prawomocne wyroki, skazujące na kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia ich wykonania w wymiarze od 1,5 do 6 lat.
Ponadto ustalono, że członkowie grupy dopuszczali się także popełniania przestępstw innego rodzaju, w tym pobicia (do jakiego doszło we wrześniu 2015 roku w Karpaczu), gróźb karalnych, paserstwa, a także przestępstw przeciwko dokumentom. Ustalono także, że należąca do grupy Marta N. posiadała bez zezwolenia amunicję.
Grupa skupiała wokół siebie osoby wchodzące w konflikt z prawem i żyjące z popełniania czynów zabronionych. Realizowały one polecenia członków grupy w zamian za dostęp do narkotyków.
5 lutego 2018 roku dwoje członków grupy zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Ujawniono wówczas amunicje, a także ponad 45 gramów metamfetaminy oraz ponad 2 kilogramy substancji, wykorzystywanej do produkcji i zwiększania ilości narkotyków. Łącznie zarzuty obrotu znacznymi ilościami substancji psychotropowej i popełnienia innych przestępstw przedstawiono siedmiu osobom. Część podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzuconych im czynów. Dwie osoby zaprzeczyły swojemu udziałowi w przestępczym procederze.
Czworo z oskarżonych zostało na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze tymczasowo aresztowanych. Trzy objęte zarzutami osoby przebywają w zakładach karnych odbywając kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach. Wobec dwojga z oskarżonych osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Na mieniu oskarżonych dokonano zabezpieczeń majątkowych zatrzymując między innymi trzy należące do nich samochody.
Za udział w wytwarzaniu i obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze nie krótszym niż 3 lata, do 15 lat pozbawienia wolności. Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Oskarżona Marta N. była wcześniej karana za przestępstwo podobne popełnione na terenie Szwecji i będzie odpowiadała w warunkach recydywy, w związku z czym grożąca jej kara to nawet 20 lat pozbawienia wolności. Jedna z oskarżonych osób nie była dotychczas karana sądownie, pozostałe były skazywane za przestępstwa narkotykowe i czyny innego rodzaju. Oskarżone osoby to mieszkańcy województwa dolnośląskiego w wieku od 29 do 43 lat.
Z akt sprawy wyłączono do odrębnego postępowania materiały dotyczące innych osób mogących brać udział w procederze.
 

Komentarze (5)

Baking bread hahaha hit

Chyba Breaking Bad

Baking bread ludzie bo padnę ze śmiechu redaktorze sprawdź zanim zamieścisz!

Hej Wy tam w Nowinach! Coście narobili? Przejeliście gryzipiórków z Jelonki.com? Czy może to Jelonka.com pisze dla Was artykuły bo sami nie potraficie?

Słyszałem że wielkiego łba melona zawinęli za produkcję