To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Opawa koło Lubawki najpiekniejszą wsią na Dolnym Śląsku

Opawa koło Lubawki najpiekniejszą wsią na Dolnym Śląsku

Opawa, najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku leży u wschodniego podnóża Grzbietu Lasockiego. Wyróżniają ją malownicze tereny, a przede wszystkim niezwykła aktywność mieszkańców. Docenili to jurorzy konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”, który ogłosił zarząd województwa dolnośląskiego. Opawa wygrała w 2019 roku. W  tym roku

laureatem  I miejsca  była  Konradówka w gminie Chojnów – jak mówią o sobie sami jej mieszkańcy – to wieś, która od zawsze kojarzona była z tradycjami rolniczymi, spokojem, malowniczymi krajobrazami i smakami „jak u Babci”.

Kategoria „Najpiękniejsza Wieś” 2020

Laureat I miejsca – Konradówka w gminie Chojnów – jak mówią o sobie sami jej mieszkańcy – to wieś, która od zawsze kojarzona była z tradycjami rolniczymi, spokojem, malowniczymi krajobrazami i smakami „jak u Babci”. Te zasoby stały się podstawą do stworzenia wsi tematycznej „Rogatej Wsi”, której bogata oferta sprawia, że każdy znajdzie cos dla siebie by poczuć się właśnie „jak u Babci”. Jest więc gra terenowa „Rogatym Szlakiem”, można odwiedzić typowe gospodarstwo rolne „Pod byczym rogiem”, lub wziąć udział w warsztatach tematycznych pn. „Kącik młodego artysty – Rogate Wyklejanki lub Wykręcanie z siana”. Oferta dla turystów – tych dużych i trochę większych - stale się powiększa a mieszkańcy dbają by propozycje były coraz bardziej atrakcyjne. We wsi działa wiele doskonale współpracujących ze sobą organizacji wiejskich, w tym dwa Koła Gospodyń Wiejskich, Grupa Odnowy Wsi oraz Fundacja Dolina Nadziei. Miejscowość w ostatnich latach pozyskała z różnych źródeł finansowania ponad 500 tyś. zł. które zostały wydatkowane min. na remont kościoła pw. Św. Michała Archanioła, zagospodarowanie terenów wspólnych we wsi, w tym budowę wiaty oraz parku integracji pokoleń. Niezwykle istotnym miejscem we wsi jest Zagroda „Skrzydlate Niebo”, prowadzonym przez panią Grażynę Dudzińską, której udało się stworzyć miejsce o niezwykłej atmosferze, gościnności, w którym przy gorącej herbacie i kromce świeżo pieczonego chleba będziemy mieli okazje poznać dawne zwyczaje gospodarskie, czy dawne maszyny wykorzystywane przez rolników a zebrane w specjalnie stworzonym skansenie. Konradówka to miejsce niezwykłe – w którym każdy znajdzie coś dla siebie – to jak mówią sami mieszkańcy - Bycza przygoda na Dolnośląskiej wsi !

II miejsce zajęła wieś Kamienica w gm. Stronie Śląskie – to niezwykle urokliwa, klimatyczna mała miejscowość, licząca 63 niezwykle aktywnych mieszkańców, o wspaniale zachowanej dawnej zabudowie. Mieszkańcy dbają zarówno o miejsca wspólne we wsi, jak również o własne zagrody poprzez liczne nasadzenia kwiatów czy cykliczne sprzątanie wsi tak by stworzyć miejsce przyjazne dla siebie jak i licznie przybywających turystów. We wsi działają gospodarstwa agroturystyczne, stacja narciarska „Kamienica” z karczmą i browarem. Przebiegają tędy szlaki rowerowe i piesze prowadzące na Śnieżnik oraz narciarstwa biegowego. Cechą wyróżniającą naszego Laureata jest także pokazanie niezwykłości tej wsi, jej historii, tradycji poprzez rzeźbiarstwo. Dzięki swoim artystom rzeźbiarzom – wieś ozdobiona jest elementami drewnianej architektury niemal w każdym jej zakątku. Jest to, jak mówią sami mieszkańcy, wizytówka ich wsi pokazująca niezwykły świat Dzikiej Kamienicy położonej „na początku” Ziemi Kłodzkiej.

III miejsce zajęła wieś Pogwizdów w gm. Paszowice. Pogwizdów swoją przygodę z Odnową Wsi rozpoczął w 2020r. We wsi działa wiele współpracujących ze sobą organizacji ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Sołectwa Pogwizdów na czele. W niedługim czasie udało im się zrealizować kilka ciekawych projektów w tym : w ramach Działaj Lokalnie projekt pn. „Dawniej Długa Wieś, dziś Pogwizdów – przyjedź i zwiedź”, a w ramach Interreg V-A pieszą ścieżkę edukacyjną pn. „Ptasi Trakt”. Niezwykle ciekawym projektem zrealizowanym w okresie trwającej obecnie pandemii jest projekt pn. „Z wirusem walczymy – w Pogwizdowie galerie tworzymy”, który ma na celu wsparcie talentów artystycznych mieszkańców wsi. Jak mówią sami mieszkańcy- Pogwizdów wyróżnia się estetyką, porządkiem przestrzennym ale najbardziej aktywnością jej mieszkańców, dzięki którym w tak krótkim czasie udało się zmienić wieś zarówno pod względem wyglądu ale może przede wszystkim podejścia ludzi do wspólnej pracy na rzecz ich „małej Ojczyzny”.

Kategoria „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” „Centrum piknikowe w Wiosce Sympatyków Rowerowych” ze wsi Kurów Wielki w gm. Gaworzyce – to projekt, który w tegorocznej edycji konkursu zdobył I miejsce. Kurów Wielki to niewielka miejscowość licząca 50 mieszkańców, której udało się znaleźć pomysł na siebie, dzięki czemu stanowi doskonały przykład aktywności i spójnego realizowania strategii metodą małych kroków, jak mówią o sobie sami mieszkańcy. Ich marzeniem było stworzenie miejsca rekreacji na którym mogliby organizować imprezy integrujące wieś czy po prostu miło spędzić czas. Dzięki swojej ogromnej determinacji udało im się w stosunkowo krótkim czasie to marzenie spełnić, dzięki wsparciu Gminy, Urzędu Marszałkowskiego a także środkom z funduszu sołeckiego. Miejsce to obecnie żyje – zarówno dzięki samym mieszkańcom wsi ale także jest miejscem wykorzystywanym przez mieszkańców sąsiednich gmin do organizacji imprez integracyjnych. Projekt ten jest doskonałym przykładem, że marzenia się spełniają.

Drugie miejsce w tej kategorii przypadł projektowi pn. „Zamkowa przystań- przestrzeń dla radości i aktywności” ze wsi Owiesno w gminie Dzierżoniów. Cytując mieszkańców – „Zamkowa Przystań” to miejsce niezwykłe, które jest sercem tej wyjątkowej wsi – „Wsi Okrągłego Zamku”. Projekt ten powstał przy ogromnym zaangażowaniu samych mieszkańców, którym udało się w niedługim czasie zamienić zaniedbane tereny po starym skupie mleka, czy nieużywaną maleńka remizę OSP oraz zarośnięty park w wizytówkę wsi, która jest obecnie dumą jej mieszkańców. Zamkowa Przystań – to główny element oferty wsi tematycznej, w której każdy znajdzie cos dla siebie. Odnajdziemy tu Studnię spełnionych marzeń, Rycerski skwerek, Zbrojownię czy Salę rycerską. Na odwiedzających czekają tu liczne gry i zabawy w stylu rycerskim, jak np. warsztaty „Zamkowy Skryba” czy „Zamkowe zmagania”. A na koniec będzie można zakosztować „Zamkowej strawy” przygotowanej przez samych mieszkańców. Projekt ten doskonale wpisuje się w zasady Odnowy Wsi - jako przykład projektu oddolnego, bazującego na własnych zasobach i dającego możliwość pozyskiwania środków finansowych jej mieszkańcom. Trzecie miejsce w tej kategorii zajął projekt pn. „Siemianice ODNOWA” ze wsi Siemianice w gminie Oborniki Śląskie. Projekt ten to całokształt działań mieszkańców wsi, w ramach realizacji Odnowy Wsi, mający na celu nie tylko poprawę jakości życia na wsi ale przede wszystkim pobudzenie mieszkańców do wspólnej pracy na rzecz wsi. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat mieszkańcom wsi zrzeszonym w licznych organizacjach wiejskich udało się w całości zrealizować zapisy sołeckiej strategii rozwoju i wykonać wiele projektów, które nie tylko odmieniły wizerunkowo wieś ale także przyczyniły się do zintegrowania społeczności lokalnej. Konkurs został zorganizowany został w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda Wiejska”, „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” oraz „Najlepszy start w Odnowie Wsi”.

 

− Konkurs jest jednym z elementów wsparcia, jaki urząd marszałkowski przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w „Odnowie Wsi Dolnośląskiej”. Mam nadzieję, że tegoroczni laureaci staną się przykładem dla innych, by realizować kreatywne projekty, które pobudzą do aktywności i zintegrują mieszkańców terenów wiejskich − mówi marszałek Cezary Przybylski.

W 2019 roku  zwycięzcą w kategorii „Najpiękniejsza Wieś” została Opawa w gminie Lubawka. To wieś aktywna - i nie chodzi tylko o aktywność sportową, która jest tu bardzo dobrze rozwinięta, ale przede wszystkim o aktywność w realizacji licznych powiązanych ze sobą projektów - mówił marszałek województwa dolnośląskiego. 

Według mieszkańców zrzeszonych w wielu organizacjach wiejskich, w tym w Stowarzyszeniu Brama Opawska - projekty, które udało im się zrealizować, zmieniły nie tylko wizerunkowo samą wieś, ale przede wszystkim dzięki nim nastąpiły stałe zmiany w postrzeganiu przez ludzi spraw dotyczących wsi. Dzień Opawiaka, biegi narciarskie, w tym Memoriał Stanisława Bodzka, Opawska Przystań i Ostoja, geocaching, cyklo grupa, Masak Run, Bookcrossing - to tylko niektóre z projektów realizowanych w tej niezwykłej miejscowości, którą warto odwiedzić.

Laureatami edycji konkursu z 2019 roku zostali:

I. Kategoria „Najpiękniejsza Wieś”

1. miejsce Opawa, gm. Lubawka

2. miejsce Dworek, gm. Lwówek Śląski

3. miejsce: - Proszówka, gm. Gryfów Śląski - Roztoki, gm. Międzylesie wyróżnienie: Chełmek Wołowski, gm. Ścinawa II.

Kategoria „Najpiękniejsza Zagroda

1. Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy, Villa Greta, Dobków, gm. Świerzawa

2. Andrzej Miluk, Osiedle, gm. Międzylesie

3. Adam Paprocki „Biała Paprotka”, Szalejów Górny, gm. Kłodzko Nagrodzone zagrody to dwie agroturystyki oraz typowe rodzinne gospodarstwo rolne, których cechą wspólną są osobowości ich właścicieli - bardzo aktywnych i zaangażowanych w życie swoich wsi. Atutem laureata pierwszego miejsca, obok zachowania tradycyjnych form w zabudowie, dbanie niemal o każdy szczegół, jest aktywizowanie mieszkańców nie tylko swojej miejscowości, ale także wsi ościennych do pracy na rzecz swojej miejscowości i promocji regionu.

III. Kategoria „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”

1. miejsce „Nowe życie gnejsów we Włókach”, Włóki, gm. Dzierżoniów

2. miejsce „Czaple - jeszcze piękniejsze”, Czaple, gm. Pielgrzymka

3. miejsce „Zagospodarowanie parku w Nowym Waliszowie”, Nowy Waliszów, gm. Bystrzyca Kłodzka

wyróżnienia: - „Ocalmy od zapomnienia, czyli Izba Pamięci w Nowej Wsi Grodziskiej”, Nowa Wieś Grodziska, gm. Pielgrzymka - „Budowa otwartej strefy aktywności we wsi Godzieszówek”, Godzieszówek, gm. Strzegom - „Chwałowicki Klub Książki” Chwałowice, gm. Jelcz-Laskowice.

„Nowe życie gnejsów we Włókach” to projekt, który w tegorocznej edycji konkursu zdobył I miejsce. Gnejsy to nieczynny poniemiecki kamieniołom i jednocześnie pomnik przyrody nieożywionej, który przez wiele lat ulegał degradacji. Od kilku lat mieszkańcy starali się przywrócić mu jego unikatowy charakter. Dzięki swojej determinacji i wsparciu specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz gminy Dzierżoniów udało się stworzyć miejsce niezwykłe. Jak mówią sami mieszkańcy - udało im się przeobrazić brzydkie kaczątko w pięknego łabędzia.

IV. Najlepszy start w Odnowie Wsi

Kategoria ta w swoim założeniu ma identyfikować wsie, którym w ciągu kilku do kilkunastu miesięcy udało się z sukcesem rozpocząć swoją przygodę z Odnową Wsi.

1. miejsce „Aktywni mieszkańcy wsi Rakowa w gminie Oborniki Śląskie”, Raków, gm. Oborniki Śląskie

2. miejsce „Rodzinny Rajd Rowerowo-Pieszy”, Świecie, gm. Leśna

I miejsce zdobył projekt „Aktywni mieszkańcy wsi Rakowa w gm. Oborniki Śląskie”. Raków to niewielka miejscowość zamieszkana przez ok. 50 osób. Zrealizowano tu wiele połączonych ze sobą projektów, które odmieniły nie tylko samą wieś, ale także i jej mieszkańców, którzy uwierzyli, że w ich wsi może dziać się coś ciekawego, np. koncerty muzyki poważnej. Działające tu stowarzyszenie pozyskało środki m.in. na zakup łódki i kajaków, dzięki czemu uruchomiony tu został punkt wypożyczania sprzętu wodnego. Mieszkańcy sami wybudowali świetlicę wiejską, w której realizowane są różne przedsięwzięcia.

Komentarze (3)

Czy sutenerzy wyborcy PlS już się zorientowali, że gorszy sort to wszyscy poza rządzącymi, czy wciąż się łudzą, że chodziło o jakichś wyimaginowanych komuchów ? Humor wciąż dopisuje wiedząc, że swój głos oddało się na nieudaczników, kłamców, dorobkiewiczów i złodziei ? W rządowych klinikach nawet dla fanatyków i włażących w tyłki PlSu nie będzie miejsca. Tylko Koryto+ ma tam prawo wstępu. Dla wszystkich innych jest szambo rzeczywistości i pudrowane g.. w TVP. Bezprawie i Niesprawiedliwość, oto co zrobiliście Polsce.

Powinni zorganizować konkurs na najgorszego burmistrza Dolnego Śląska.

"na przygotowania do drugiej fali pandemii mieliśmy kilka miesięcy, tymczasem projekt nowelizacji pojawia się na ostatnią chwilę"

Wcześniej rządzący byli zajęci sami sobą oraz robieniem coraz większych wałów, bo widzą, że eldorado się kończy i trzeba kraść, ile wlezie. Drugiej takiej okazji nie będą mieli.