kwietnia 19, 2018

Promocja książek o tematyce ekologicznej, spotkania autorskie m.in. z Marią Dolczewską i Przemysławem Wiaterem, prezentacja wydawnictw regionalnych: AdRem, wystawy książek: nowości wydawnicze, książki i poradniki zielarskie, wystawa książek o ziołach farmaceuty z Jeleniej Góry Krzysztofa Kmiecia, wystawa fotografii przyrodniczej Zygmunta Strzeleckiego, „Współcześni laboranci – kontynuacja tradycji zielarskich w XXI w.”, prelekcja Grażyny Manturzyk „Zioła w kuchni, zioła dla zdrowia i urody” z warsztatem kulinarnym, zastosowanie ziół w kuchni, wykorzystanie właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych ziół, degustacja herbatek ziołowych, zielonych drinków i karkonoskich nalewek – to wszystko w ramach obchodów tegorocznego Światowego Dnia Książki w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Banowej w Jeleniej Górze. Już w sobotę, 21 kwietnia, w godz. 15.00 – 20.00.

kwietnia 14, 2018

W piątek, 13 kwietnia do Galerii BWA przyszli czytelnicy Nowin Jeleniogórskich. Szefowie tygodnika - wprawdzie w kontekście jubileuszu 60-lecia działalności - rozmawiali jednak nie o przeszłości, ale o współczesnym obliczu pisma, a także o zagrożeniach i szansach regionalnej prasy wydawanej tradycyjnie na papierze. Spotkanie zorganizowała Galeria Sztuki BWA w Jeleniej Górze.

kwietnia 14, 2018

Trzy wydarzenia w Jeleniej Górze, związane z 75. rocznicą powstania w getcie warszawskim. Od 19 kwietnia do 20 maja w Muzeum Historii Militariów (ul. Sudecka 83) oglądać będzie można wystawę „Żydzi w Wojsku Polskim“. W sobotę, 21 kwietnia, o godz. 18.00 w Filharmonii Dolnośląskiej koncert znakomitego zespołu Kroke. W poniedziałek, 23 kwietnia, o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Długa 1) wykład Justyny Majewskiej z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zatytułowany „Powstanie w getcie warszawskim“.

kwietnia 3, 2018

Nauczyciele oraz uczniowie jeleniogórskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida organizują z piątku na sobotę (6-7 kwietnia) „Norwid by Night”. Jest to wydarzenie o charakterze otwartym. W planie mamy do zaoferowania wiele atrakcji dla osób chcących zagrać w różnego rodzaju gry planszowe. Będzie można się bawić od godziny 18.00 do 8.00 rano dnia następnego - zapowiadają organizatorzy. W programie m.in. slamy poetyckie, nocny maraton filmowy i norwidowski salon gier. 

marca 28, 2018

Niekonwencjonalny acz nieco krótki okazał się pokaz etiudy we wtorkowy wieczór 27 marca w jeleniogórskiej Galerii BWA, przygotowanej przez uczniów Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze pod kierunkiem nauczycielki, Ewy Mickiewicz. 

marca 23, 2018

Tradycyjnie przed Wielkanocą Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Zachodnich w Jeleniej Górze organizuje cykl wydarzeń prezentujących tradycje, kulturę i historię dawnych Kresów. Tegoroczną „Kresową Wiosnę” zainagurowano konkursem gastronomicznym. Była to jego IV edycja.

marca 20, 2018

Jeleniogórskie instytucje kultury – BWA i JCK – oraz władze miasta ogłosiły Ogólnopolski konkurs na projekt plakatu tegorocznego, 60. Września Jeleniogórskiego. Główna nagroda to 3 tys. zł. 

marca 11, 2018

W sobotni wieczór, 10 marca, podczas siódmego Lwóweckiego Festiwalu Talentów jury i liczna publiczność wybrali najlepszych młodych wykonawców. Przyznano nagrody pieniężne, trzy główne i dwa wyróżnienia. Wręczyła je, wspólnie ze sponsorami imprezy, patronująca konkursowi burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna. Najwyżej oceniono występ Joanny Rzeźwickiej z Lwówka Śląskiego.

marca 11, 2018

Energię kobiet można było poczuć we Wleniu. I Festiwal Energii Kobiet zorganizował Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w sobotni wieczór, 10 marca. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt kobiet.

marca 7, 2018

Rozstrzygnięcie Lwóweckiego Festiwalu Talentów 2018 już w najbliższą sobotę, 10 marca, od godziny 18. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim. W programie siódmej już edycji imprezy występy półfinałowe i finałowe uczestników, którzy z sukcesem przeszli eliminacje oraz głosowanie publiczności na najlepsze młode talenty. Uwaga! Ilość miejsc na widowni ograniczona. 

marca 6, 2018

Zakończony niedawno, jeleniogórski Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA 2018, będzie miał jeszcze jedną odsłonę. Kto nie mógł obejrzeć arcydzieła kina niemego, czyli „Generała” Bustera Keatona, z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka, będzie miał jeszcze jedną okazję! Kolejny pokaz filmu odbędzie się w poniedziałek, 19 marca 2018, o godz. 19.00 w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej.

marca 1, 2018

Już 3 i 4 marca na najmłodszych Widzów kina Helios w Jeleniej Górze czekają wspaniałe wrażenia filmowe, moc konkursów oraz wspólna zabawa. Już podczas najbliższego weekendu odbędzie się druga edycja specjalnych pokazów „Disney Junior w Kinie”. Szczegóły oraz możliwość zakupienia biletów na weekendowe seanse specjalne dostępne są pod adresem: www.helios.pl/DJwK2.

lutego 26, 2018

Piosenka Jimiego Hendrixa, utwór Tomasza Sikorskiego, kompozytora zmarłego w 1988 roku, ale też głosy wielorybów zabrzmiały wczoraj (25 lutego) na scenie Zdrojowego Teatru Animacji. Spektakl multimedialny „Milczenie syren” w wykonaniu Magdaleny Cieleckiej i Michała Pepola, wiolonczelisty i preformera obejrzeliśmy na zakończenie 21. Festiwalu Filmowego ZOOM-ŻBLIŻENIA.

lutego 25, 2018

Wczoraj (24 lutego) na gali w Filharmonii Dolnośląskiej poznaliśmy zwycięzców tegorocznego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA. Jurorzy oceniali obrazy w trzech kategoriach: video art, film dokumentalny oraz film fabularny.
Nagrodzone filmy można będzie obejrzeć dzisiaj (25 lutego) w kinie Lot o godz. 11.  

lutego 24, 2018

Dwa filmy, które obejrzeliśmy wczoraj (23 lutego) na ZOOM-owych pokazach specjalnych łączą piękne zdjęcia oraz poruszające emocje między bohaterami.

lutego 24, 2018

Na festiwalu ZOOM-ŻBLIZENIA oglądamy nie tylko filmy. Przygotowano także debaty, które odnoszą się do problemów poruszanych w produkcjach. Wczoraj (23 lutego) dyskusja o kryzysie migracyjnym w Europie, a zwłaszcza Polsce, Czechach, Węgrzech i Słowacji była bardzo emocjonalna. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie czy społeczeństwa państw unijnych są mentalnie przygotowane na przyjęcie uchodźców? Jakie są powody i skutki migracji? Jak racjonalnie rozmawiać o tym problemie? Jakie rozwiązania można przyjmować? Czy możliwa jest asymilacja kulturowa uchodźców? Jakie są zagrożenia i wyzwania społeczeństwa wielokulturowego? Nie osiągnięto konsensusu.

lutego 23, 2018

Czwartek (22 lutego) nie był lekkim dniem dla widzów 21. Festiwalu Filmowego ZOOM-ŻBLIŻENIA. Obejrzeliśmy dwa filmy - „Ptaki śpiewają w Kigali” oraz „Po tamtej stronie”. Każdy z nich opowiada o wojnie i tragediach jakie niesie. 

lutego 23, 2018

21. Festiwalowi Filmowemu ZOO-ZBLIŻENIA towarzyszy wystawa Kamila Kuskowskiego, który jest jednym z jurorów konkursu Video-Art. Od wczoraj( 22 lutego) w jeleniogórskiej galerii BWA przy ul. Długiej można oglądać cztery multimedialne prace tego artysty. Zaprezentowane zostały projekty z cyklów: Neue Dada, M2, Obrazy obraz oraz Wolni strzelcy.

lutego 22, 2018

Z trzech obrazów, które obejrzeliśmy wczoraj (21 lutego) na jeleniogórskim Festiwalu Filmowym ZOOM-ZBLIŻNIA widzów zaciekawił obraz „Pomiędzy słowami”. Poruszyła ich także produkcja„Śliczna jesteś Laleczko”, ale serce publiczności skradł niemy film”Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę”.

lutego 21, 2018

Zaprezentowane wczoraj (20 lutego) na festiwalu ZOOM-ZBLIŻENIA dwa filmy - czeski „7 dni, 7 grzechów” oraz niemiecki „W ułamku sekundy” tylko na pozór nie miały ze sobą nic wspólnego. Bo choć pierwszy rozgrywa się w 1945 roku w czeskich górach Jesionikach, a drugi w 2017 w Hamburgu, to oba dotykają ważnych problemów współczesnego świata. Po obu widzowie wychodzą z sali z głową pełną pytań, ale także z wdzięcznością, że kino dotyka tematów, które są im bliskie.

lutego 20, 2018

Finał 35.Ogólnopolskiego Turnieju Małych Form Satyrycznych odbędzie się w Bogatyni w sobotę 12 maja 2018 r. Organizatorzy do 13 kwietnia czekają na zgłoszenia do konkursu głównego na krótką prezentację sceniczną oraz konkursu na tekst satyryczny. 

lutego 20, 2018

Nominowany do Oskara film rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa otworzył w poniedziałek (19 lutego) tegoroczny, 21. Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA. 

lutego 18, 2018

Już w najbliższy poniedziałek, 19 lutego, w Jeleniej Górze rozpoczyna się tegoroczny, 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA. Przez tydzień, do 25 lutego, w stolicy Karkonoszy trwać będzie filmowe święto pełne atrakcyjnych propozycji nie tylko dla kinomanów. Do obejrzenia mnóstwo dobrych filmów, a do tego niezwykłe wydarzenia muzyczne, oraz spotkania z wybitnymi twórcami.

lutego 18, 2018

Profesjonaliści z ASP z Wrocławia, Katowic, Gdańska i Łodzi na Skwerze Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie przez dwa dni w wielkich pryzmach bloków ze śniegu rzeźbili prace. Ekipy amatorskie włączyły się w działania w sobotę, 17 lutego. Finałowe prace Mistrzostw Polski w Rzeźbie ze Śniegu można podziwiać w dzień i w nocy. Zwłaszcza po zachodzie słońca oświetlone rzeźby wyglądały wspaniale. Choć IV Festiwal Trójka Górom zakończył się, śniegowe rzeźby na Skwerze Radiowej Trójki zostaną do końca zimowej aury, a może i jeszcze jeden dzień dłużej.