września 21, 2018

Gala Srebrnych Kluczyków 2018 już w sobotę, 6 października, w cieplickim Zdrojowym Teatrze Animacji! Podczas tego szczególnego wieczoru poznamy laureatów dorocznych Nagród Kulturalnych Nowin Jeleniogórskich. Po ceremonii wręczenia Srebrnych Kluczyków, przyznawanych przez Kapitułę w kilku kategoriach, oraz Złotego Kluczyka za całokształt działalności i Wytrycha do Serc Publiczności, uczestników wydarzenia czeka prawdziwa uczta muzyczna. Na uzdrowiskowej scenie wystąpi Mikulscy Quartet Będ. Formacja gitarowych wirtuozów zabierze publiczność w podróż do krainy wspaniałej muzyki i dobrego humoru. Tego nie można przegapić. Bilety do nabycia w Kasie Zdrojowego Teatru Animacji.

września 19, 2018

Trwa plebiscyt na najpopularniejszego artystę regionu jeleniogórskiego. Laureata nagrody publiczności i pozostałych, dorocznych Nagród Kulturalnych Nowin Jeleniogórskich poznamy podczas Gali Srebrnych Kluczyków, która odbędzie się 6 października 2018 roku w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. Ceremonię wręczenia nagród uświetni koncertem formacja gitarowych wirtuozów - Mikulscy Quartet Będ!

września 19, 2018

Miłośnicy fotografii górskiej przez dwa dni będą mogli oglądać wiele wystaw, brać udział w seminariach i dyskusjach oraz spotkaniach z twórcami podczas XX Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze – jednej z najważniejszych imprez fotograficznych o tematyce górskiej w Polsce, od 40 lat organizowanej w stolicy Karkonoszy. Główne wydarzenia tegorocznej, jubileuszowej edycji Biennale, poświęconej pamięci Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego, zaplanowano od 21 do 22 września.  

września 17, 2018

Wydarzeniem teatralnym zakończyła się w minioną niedzielę znakomita wystawa „Polonia symbol tradycji – znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch – Nadzieja – Naród – Zwycięstwo”, którą można było oglądać od 29 czerwca do 16 września w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Finisaż wystawy uświetnili aktorzy teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze fragmentami „Karmazynowego poematu” Jana Lechonia. Po prezentacji w Jeleniej Górze ekspozycja „przeniesie się” do zamku Książ w Wałbrzychu.

września 16, 2018

Długo niemilknącymi brawami publiczność jeleniogórska nagrodziła 15 września spektakl „Chodź ze mną do łóżka” Soni Bohosiewicz, który był imprezą towarzyszącą jeleniogórskim obchodom 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez Polki.

września 14, 2018

Od 14 września do 13 października w jeleniogórskiej Galerii BWA oglądać można wystawę “Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry – Fotografia”. To szczególne wydarzenie, poświęcone twórczości dwojga wybitnych twórców polskiej fotografii, towarzyszące tegorocznemu XX Biennale Fotografii Górskiej - jednej z najważniejszych imprez fotograficznych o tematyce górskiej w Polsce, organizowanej od czterdziestu lat w Jeleniej Górze. 

września 12, 2018

Światło, muzyka i sztuka przez duże „S” towarzyszyły wydarzeniu kończącemu Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski, jaki odbywał się latem tego roku w Szklarskiej Porębie. Podczas zorganizowanego 8 września wernisażu w dawnym wyrobisku „Wiciarka” odsłonięto monumentalną rzeźbę autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza, zatytułowaną „100 TON”. 

września 8, 2018

Wspaniałe koncertowe wykonanie opery „Fidelio” Ludwiga van Beethovena przez muzyków i chór Opery Wrocławskiej pierwszego dnia Jesieni ze sztuką w Bukowcu, czyli „W gościnie u hrabiny von Reden”. Jutro (niedziela, 9 września) nie mniej spektakularne wydarzenia.

września 7, 2018

Wystawę fotograficzną „100 jeleniogórzanek na 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce” oglądać można od 6 września na jeleniogórskim rynku. Ekspozycje tworzą prace Roberta Czepielewskiego, jeleniogórskiego fotografika, który sportretował mieszkanki miasta zajmujące się biznesem, sportem, edukacją, sztuką, oświatą, zdrowiem, wychowujących dzieci, zajmujących się rodziną a także tworzących kulturę. Wystawę oglądać można do 21 września.

września 5, 2018

W gościnie u hrabiny von Reden, czyli  tegoroczna Jesień ze sztuką w Bukowcu już w najbliższy weekend,  8 i 9 września. Na wszystkie imprezy wstęp wolny!

września 4, 2018

W Górach Izerskich powstaje niezwykła rzeźba. 100-tonowy blok granitowy, pozostawiony w dawnym wyrobisku Wiciarka, został podniesiony na wysokość 120 cm. Pod nim ustawione zostaną wykonane z granitu stopy. Kamienne stopy wykuwają rzeźbiarze z Polski i z Czech podczas Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego. Efekty ich pracy zobaczyć będzie można już w najbliższą sobotę, 8 września, podczas niezwykłego, wieczornego wernisażu. 

września 4, 2018

1. Organizatorem konkursu są Nowiny Jeleniogórskie sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze, ul M. Skłodowskiej Curie 13 oraz Fundacja Nowin Jeleniogórskich.

2. Celem przedsięwzięcia jest wyróżnienie i nagrodzenie artystów, którzy w jakikolwiek sposób (poprzez miejsce zamieszkania, miejsce twórczej działalności) są związani z regionem jeleniogórskim – obszarem działania tygodnika „Nowiny Jeleniogórskie”.

3. W ramach przeprowadzonego plebiscytu nagrody są przyznawany w dwóch trybach: „Srebrne Kluczyki” - decyzją Kapituły Nagród Srebrnych Kluczyków oraz „Wytrych do serc Publiczności” - decyzją czytelników Nowin Jeleniogórskich - w plebiscycie publiczności.

4. W skład Kapituły Nagród Srebrnych Kluczyków wchodzą przedstawiciele organizatorów konkursu - Prezes Fundacji Nowin Jeleniogórskich, redaktor naczelny tygodnika Nowiny Jeleniogórskie, dziennikarze zajmujący się publicystyką kulturalną, pracownicy działających w regionie placówek kulturalnych, przedstawiciel Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, Starostwa Powiatu Jeleniogórskiego, oraz zaproszonych przedstawicieli środowiska kulturalnego regionu. Posiedzenie kapituły odbywa się w terminie ustalonym przez organizatorów, nie później niż tydzień rozstrzygnięciem plebiscytu publiczności. Kapituła przyznaje nagrody w kategoriach: najlepszy spektakl teatralny scen jeleniogórskich (pod uwagę brane są wszystkie premiery od września 2017 do końca sierpnia 2018 roku), najlepsza kreacja aktorska, sztuki wizualne, muzyka, literatura, zjawisko kulturotwórcze oraz wydarzenie sezonu w trybie głosowania jawnego. Kapituła ma prawo do ustanowienia nowej kategorii nagród, bądź nie wskazania zwycięzcy w danej kategorii. Specjalną Nagrodę - Złoty Kluczyk 2018 przyznaje Fundacja Nowin Jeleniogórskich za wydarzenie, inicjatywę, działalność wkraczającą poza ramy jednego sezonu artystycznego i zasługujące na wyróżnienie szczególne.
Skład kapituły jest przedstawiony podczas uroczystości wręczenia Srebrnych Kluczyków.

5. Nagroda „Wytrych do Serc Publiczności” jest ustanowiona dla najpopularniejszego artysty regionu. Zgłoszenia kandydatów do tej nagrody dokonują czytelnicy Nowin Jeleniogórskich. Można podawać kandydatury z całego regionu i wszystkich dziedzin sztuki. Zgłoszenie należy uzasadnić, podpisać imieniem i nazwiskiem, a następnie przesłać na adres e-mail:  fundacja@fundacjanj.org , pocztą tradycyjną na adres: Fundacja Nowin Jeleniogórskich, ul. M. Skłodowskiej-Curie 13, 58-500 Jelenia Góra. Uwaga! O przyjęciu zgłoszenia decyduje data wpływu przesyłki do siedziby Fundacji. Zgłoszenia można dokonać również za pomocą publikowanego obok kuponu, który będzie jednocześnie głosem oddanym na wskazanego artystę. Organizatorzy nie ograniczają w jakikolwiek sposób, kto i w jakim trybie zgłasza kandydata do nagrody Wytrycha .

6. Początek plebiscytu został ogłoszony na łamach Nowin Jeleniogórskich i na portalu nj24.pl 4 września 2018 roku. Redakcja zamyka listę kandydatów do nagrody „Wytrych do Serc Publiczności” 17 września o godzinie 12.00.

7. Głosowanie plebiscytowe podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym, trwającym od 4 września do 1 października 2018 do godz. 10.00, można oddawać głosy na wszystkich zgłoszonych artystów. W ten sposób wyłoniona zostanie piątka finalistów. W drugim etapie plebiscytu, trwającym od 1 października 2018 od godz. 12.00 do godz. 12.00 5 października 2018, głosować można już tylko na kandydatów z piątki finalistów, którzy zdobędą najwięcej głosów w pierwszym etapie i w ten sposób nominowani zostaną do nagrody. Wytrych 2018 przyznany zostanie artyście, który zbierze najwięcej punktów w głosowaniu publiczności.

8. Głosować można za pomocą oryginalnych kuponów wyciętych z Nowin Jeleniogórskich bądź za pomocą sms- ów. Za każdy kupon z nazwiskiem kandydata do nagrody „Wytrych do Serc Publiczności” - kandydat otrzymuje 2 pkt, za każdy sms z prefiksem WYTRYCH i opatrzonym numerem kadydata – kandydat otrzymuje 1 punkt. W plebiscycie wygrywa ten kandydat, który po zsumowaniu wartości punktów uzyskanych dzięki kuponom i sms -będzie miał na swoim koncie największą ilość punktów.

9. Oddanie głosu poprzez wypełnienie kuponu i dostarczenie go do siedziby organizatora lub wysłanie wiadomości SMS oznacza przyjęcie regulaminu głosowania oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji plebiscytu.

10. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Gali Srebrnych Kluczyków, 6 października 2018 r. w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze.

11. Organizator oświadcza, że dane osobowe podane w zgłoszeniach konkursowych zostaną, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 1997r., nr 133, poz. 883 z późn.zm.), wykorzystane dla celów związanych jedynie z realizacją Konkursu.

12. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w regulaminie oraz odwołania konkursu z przyczyn uniemożliwiających jego realizację.  

września 3, 2018

Takich tłumów dawno nie było na placu Ratuszowym. Setki jeleniogórzan oklaskiwało wczoraj (2 września) Sylwię Grzeszczak. Piosenkarka dała znakomity koncert. Wielu młodych widzów  śpiewało z nią wszystkie piosenki. Ten koncert był pierwszym z cyklu wielu imprez przygotowanych na 60. Wrzesień Jeleniogórski.

września 1, 2018

Wśród stu polskich miast, które przygotowały szczególne bogate i uroczyste obchody 100-letniej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki, jest też Jelenia Góra. Od 6 do 21 września czekają nas wykłady, wystawy, spektakle teatralne oraz debaty o kobietach i ich roli, a także o ich prawach w obecnym życiu.

sierpnia 31, 2018

7 września 2018 jeleniogórski Plac Ratuszowy zapełni się straganami, a cała „winę” za to zamieszanie ponosi 16. Wystawa Produktów Regionalnych „Wyprodukowano Pod Śnieżką”. 

sierpnia 24, 2018

Przed nami seria wrześniowych wydarzeń podsumowujących wystawę „POLONIA symbol tradycji – znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski”, zorganizowaną w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim. Na wystawie prezentowane są m.in. prace Jana Matejki, Jan Styki, Jacka i Rafała Malczewskich, Jerzego Dudy-Gracza czy Andrzeja Boja-Wojtowicza.

sierpnia 23, 2018

Zbliżające się święto miasta, czyli tegoroczny Wrzesień Jeleniogórski, zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Przez cały miesiąc będą odbywać się koncerty, wystawy, zawody sportowe, ciekawe prelekcje i spektakle. Kalendarz imprez jest bardzo bogaty. Warto go prześledzić, by zarezerwować czas na interesujące wydarzenia. Polecamy niektóre z nich.

sierpnia 20, 2018

Takie chwile jak te, nie zdarzają się zbyt często – śpiewał Kamil Bednarek podczas niedzielnego koncertu w Szklarskiej Porębie. – Było super – mówili jego fani. A organizatorzy przypominają: to jeszcze nie koniec wakacji.

sierpnia 19, 2018

Każdy miłośnik popularnej, współczesnej literatury powinien rozważyć wizytę w najbliższy weekend, w Gryfowie. Od piątku do niedzieli (24 – 26 sierpnia) odbywać się tam będzie Lato z Książką, w czasie którego spotkać się będzie można z autorami najpopularniejszych dziś na rynku książek.

sierpnia 19, 2018

Już w niedzielę 26 sierpnia o godz. 16.00 muszla koncertowa w cieplickim Parku Zdrojowym stanie się miejscem niecodziennego wydarzenia artystycznego. Na uzdrowiskowej scenie staną na przeciw siebie dwie muzyczne formacje – czeska orkiestra dęta TÁBORANKA z KOŠŤÁLOVA oraz polski zespół instrumentów dętych JELONKA BRASS BAND. I stoczą koncertowy bój na szlachetne dźwięki, który dostarczyć ma jak najwięcej pięknych wrażeń publiczności.

sierpnia 18, 2018

„Ceramiczny karnawał” - fantastyczna, energetyczna i kolorowa parada, która przeszła przez Bolesławiec, oficjalnie zainaugurowała 24. Święto Ceramiki. Bo choć ceramiczny festiwal w Bolesławcu trwa już od środy, to jego kulminacja ma miejsce w ten weekend (piątek – niedziela 18-20 sierpnia).

sierpnia 14, 2018

Wakacje w Szklarskiej Porebie to góry atrakcji także kulturalnych. Przed nami finałowa odsłona tegorocznego Letniego Festiwalu Sztuki - Art Skwer, organizowanego cyklicznie pod Szrenicą oraz fala muzycznego luzu, czyli Dolnośląski Chillout w górskim klimacie.

sierpnia 14, 2018

17 sierpnia pierwszy wieczór Rowerowego Kina Letniego na dziedzińcu Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze. Zaprezentowane zostaną filmy nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ZOOM-ZBLIŻENIA 2018.

Drugi wieczór kinowy na dziedzińcu ODK 24 sierpnia. W programie Światowe Nagrody Filmów Niezależnych GRAND OFF 2017. Pokazy rozpoczynają się o godz. 21.00. W przypadku niesprzyjającej pogody, projekcje odbędą się w sali teatralnej ODK. Wstęp bezpłatny.

sierpnia 12, 2018

Tłumy na głównym deptaku podczas pokazów a wieczorem pod sceną, podczas występu gwiazdy wieczoru – ścisk taki, że trudno szpilkę włożyć. Tak wyglądał pierwszy dzień Open Street Festiwalu w Karpaczu. Dziś drugi dzień tej nowej propozycji w kalendarzu imprez.