stycznia 11, 2021

Siedem nowych zakażeń koronawirusem odnotowano dzisiaj (11 stycznia) w Jeleniej Górze. Na Dolnym Śląsku przybyło 227 przypadków. Zmarły 75 osoby, w tym 10 na COVID19.

stycznia 7, 2021

Twardy lockdown u naszych zachodnich sąsiadów  miał zakończyć się 10 stycznia 2021 r., jednak kanclerz i premierzy landów zdecydowali o jego wydłużeniu do 31 stycznia.

stycznia 7, 2021

Znana jest lista placówek z naszego regionu, w których będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Zobacz wykaz i dowiedz się, jak się zarejestrować.

stycznia 7, 2021

Chętnych było setki, ale niewielu młodych jeleniogórzan mogło wziąć udział w zimowych półkoloniach. Dlaczego? Zgodę na organizację wypoczynku uzyskały tylko jednen dom kultury oraz Hufiec Karkonoski ZHP.

stycznia 6, 2021

6 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 151 nowych zakażeń na koronawirusa. Na Dolnym Śląsku przybyło 599 chorych. W Jeleniej Górze odnotowano 6 nowych przypadków. Najwięcej nowo zakażonych w naszym regionie przybyło w powiecie bolesławieckim - 38 osób.

stycznia 5, 2021

Brak jakiejkolwiek płaszczyzn dialogu między turystycznymi gminami górskimi a rządem; tarcze antykryzysowe, w których zapomniano o wsparciu dla dużej części poszkodowanych; straty, jakich nie da się odrobić przez wiele lat. Górskie gminy turystyczne i ich mieszkańcy są na skraju upadłości.

stycznia 5, 2021

Z powodu pandemii nie odbędzie się jutro ( 6 stycznia) w Jeleniej Górze, jak  co roku, Orszak Trzech Króli. Organizatorzy z Karkonoskiego Stowarzyszenia  Edukacyjnego u Erazma i Pankracego nie zrezygnowali jednak z tradycji i zaprosili jeleniogórzan oraz turystów na X Karkonoski Orszak Trzech Króli do internetu.

stycznia 4, 2021

Burmistrz Świeradowa Zdroju Roland Marciniak podsumował przedświąteczną akcję testowania antygenowego wszystkich dorosłych mieszkańców swojej gminy. To jak dotąd jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce. Okazało się, że z około 3,5 tys. przebadanych osób przynajmniej 103 osób przechorowało covid 19.

stycznia 2, 2021

Dodatkowe, rygorystyczne zasady dla pracowników transgranicznych (a także uczniów i studentów) wprowadza Saksonia. Rozporządzeniem z ostatniego dnia minionego roku zobowiązuje takie osoby do przeprowadzenia dwa razy w ciągu tygodnia testów, na koszt własny lub pracodawcy. Interwencje obiecuje burmistrz Zgorzelca, a pracownicy nie wykluczają protestów.

grudnia 21, 2020

Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj (21 grudnia), że w Polsce są 4633 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Na Dolnym Śląsku zanotowano 206 nowo zdiagnozowanych osób.

grudnia 21, 2020

Jeleniogórskie przychodnie włączają się do akcji szczepień przeciwko grypie. Przygotowane są także do prowadzenia powszechnych szczepień przeciwko koronawirusowi.

grudnia 19, 2020

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (19 grudnia), że w Polsce potwierdzono 11 267 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na Dolnym Śląsku przybyło 593 zakażonych. Liczba osób chorujących na koronawirusa utrzymuje się w naszym regionie na stałym poziomie. Nie odnotowano nagłego wzrostu zachorowań.

grudnia 18, 2020

Przedsiębiorcy i dolnośląskie samorządy gmin żyjących z turystyki, są załamani. Oczekiwali poluzowania coviodowych obostrzeń, a dostali kolejny cios. Dzień (17 grudnia), w którym rząd ogłosił kwarantannę narodową, nazwali „czarnym czwartkiem”.

grudnia 18, 2020

To pierwsza taka akcja w Polsce. W Świeradowie - Zdroju wszyscy mieszkańcy dostaną za darmo test na obecność przeciwciał koronawirusa. Dystrybucja testów rozpocznie się dzisiaj (18 grudnia).

grudnia 16, 2020

Kto planował zakupy przedświąteczne w przygranicznych miastach w Niemczech lub w Czechach, powinien z nich zrezygnować. Nie ma mowy także o wycieczkach. U naszych  sąsiadów od wczoraj (15 grudnia) zaostrzono restrykcje, by ograniczyć pandemię koronawirusa.

grudnia 1, 2020

Tradycyjna, coroczna kolęda, czyli wizyty duszpasterskie księdza w domu, rozpoczynały się tuż po świętach Bożego Narodzenia i trwały niekiedy aż do końca stycznia.  Tym razem kolędy 2020/2021 nie będzie. Informacja o tym pojawiła się na stronie internetowej diecezji legnickiej i trafiła już do wszystkich parafii. W swoim komunikacie biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wyjaśnia, że przyczyną zawieszenia duszpasterskich wizyt jest epidemia koronawirusa. W zamian proponuje kameralne msze dla poszczególnych ulic lub domów. Po mszy można będzie wspólnie pokolędować.

listopada 29, 2020

Brawa dla jeleniogórzan, którzy w pandemii koronawirusa wspierają dzieci oraz chorych. Dariusz Gudi Gudowski w akcji „uwolnij złomka” przywraca do życia stare, nieużywane laptopy i oddaje je potrzebującym uczniom. Fotograf Marcin Kaźmieruk ozdrowieńcom, którzy oddadzą osocze dla chorych na koronowirusa, obiecuje wykonanie  niepowtarzalnego portretu. Panowie pomagają, bo potrzebujących jest wielu, a oni mają dobre serca i nie lubią siedzieć z założonymi rękoma.

listopada 28, 2020

Poprawi się opieka medyczna dla osób chorych na koronawirusa w naszym regionie. Szpital modułowy w Bolesławcu jest prawie gotowy. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w poniedziałek (30 listopada).  Teraz trwa wyposażanie placówki.

listopada 28, 2020

Swojego dyrektora aktorzy jeleniogórskiego Zdrojowego Teatru Animacji pożegnali dzisiaj (28 listopada) smutną pieśnią. Zabrzmiała w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tym samym, w którym ZTA pokazał jedenaście lat temu spektakl „De Regeneratione…” .Pierwszy i jedyny zrealizowany przez Bogdana Naukę w tym kościele. I tak zatoczyło się koło. Bogdan Nauka w ostatnią drogę wyruszył z ulubionej świątyni.- Żegnaj nasz Dyrektorze. Do zobaczenia Mistrzu. Widać w niebie potrzebowali reżysera anielskich spektakli – padły wzruszające słowa.

listopada 26, 2020

Jeleniogórzanom przyjdzie zacisnąć pasa. Do zwiększających się kosztów utrzymania, być może dojdą niedługo wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej. Projekt uchwały jest już gotowy. Radni będą nad nim debatować w grudniu. Ceny biletów MZK mają wzrosnąć w Jeleniej Górze o 30 procent. Bilet normalny podrożeje z 3 zł do 4 zł. Ulgowy kosztować będzie 2 zł (teraz 1,50 zł). Za bilet miesięczny trzeba będzie zapłacić nie 100, a 130 złotych.

listopada 26, 2020

Samorządowcy z górskich gmin nie ustają w walce o zmianę obostrzeń covidowych dotyczących ferii zimowych. Właśnie wspólnie wystosowali do premiera pakiet propozycji dotyczących złagodzenia ograniczeń z równoczesnym zachowaniem protokołów sanitarnych w gastronomii i hotelarstwie. Postulują ponadto wydłużenie ferii zimowych do 14 marca. Samorządy górskie mówią jednym głosem: walczymy o przetrwanie.

listopada 25, 2020

Mają ciągle nadzieję, że najgorsze nie nastąpi i rząd wycofa się z decyzji dotyczących ferii zimowych. Bo na razie jest tragicznie. Widmo bankructwa zagląda w oczy hotelarzom, właścicielom wyciągów, wytwórcom pamiątek, restauratorom, instruktorom narciarskim i innym osobom związanym z branżą turystyczną na Dolnym Śląsku. Kryzysu nie zażegnała ostatnia decyzja wicepremiera Jarosława Gowina, który ogłosił, że nie zamkną wyciągów narciarskich.

listopada 24, 2020

Warto było zabiegać o to, by ozdrowieńcy, których osocze może uratować życie chorych na COVID 19, mogli oddawać krew w Jeleniej Górze. Będzie to możliwe od grudnia.

listopada 16, 2020

Osocze ozdrowieńców może uratować życie chorym na koronawirusa. Znalezienie odpowiedniego dawcy graniczy często z cudem. Pisaliśmy o tym w ubiegłym tygodniu  oraz o dramatycznych apelach rodzin pacjentów. Nasi czytelnicy zasygnalizowali, że ewentualny dawca z Jeleniej Góry  czy z regionu staje przed prawdziwym torem przeszkód.