grudnia 14, 2017

Najsłynniejsze dzieło Niccolò Machiavellego „Książę”, to jedna z najważniejszych pozycji w dziejach filozofii politycznej, źródło doktryny politycznej zwanej makiawelizmem, poradnik strategii utrzymania władzy. Przy czym jest to cel nadrzędny, który usprawiedliwia podejmowanie działań nieetycznych o tyle, o ile okazały się one skuteczne w jej utrzymaniu.

grudnia 12, 2017

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na muzyczny wieczór pełen przebojowych kompozycji, wprowadzający w atmosferą nadchodzących świąt. W piątek, 15 grudnia, o godz. 19.00, w sali im. Stefana Strahla zabrzmi koncert zatytułowany „Czekając na Boże Narodzenie”.

grudnia 11, 2017

Zimą, na wędrówkę? Brrr... Chyba, że taką w fotelu, od starego cyrkowego kapelusza z dawnego Hirschbergu, przez chałupę gdzieś pod Karkonoszami bądź Rudawami, przez Śnieżkę, do groty proroka na Witoszy i do jeleniogórskich podziemi... W tę osobliwą podróż w czasie i przestrzeni zabierze miłośników słowa Grzegorz Nowicki - autor zbioru opowiadań nagrodzonego podczas II konkursu literackiego "Z Biblioteki Ducha Gór".

grudnia 11, 2017

Aż cztery dni, od 15 do 18 grudnia, potrwają tegoroczne Lwóweckie Jasełka Uliczne, na które do Lwówka Śląskiego serdecznie zapraszają gospodarze historycznego miasteczka nad Bobrem. Tradycyjne wydarzenie, wprowadzające wyjątkowy nastrój wspólnego przeżywania świąt w okresie przygotowań do Bożego Narodzenia w 2017 roku, przyjmuje niespotykane dotąd rozmiary i podwójnie świąteczny charakter. Zawierać będzie bowiem szczególne akcenty związane z dobiegającymi końca obchodami 800-lecia nadania praw miejskich Lwówkowi Śląskiemu.

grudnia 10, 2017

- Pokochaj Boską Niepewność - powiedziała, zapowiadając koncert, dyrygentka chóru SARVA DHARMA, Maria Quoos. Jednak słuchając jej zespołu, można było mieć pewność obcowania nie tylko ze wspaniałymi, wywodzącymi się z różnych kręgów kulturowych pieśniami, ale też z ich artystycznym wykonaniem, bardzo wysokiej próby.

grudnia 9, 2017

14 grudnia o godz. 19.00 w cieplickim Zdrojowym Teatrze Animacji - Zdrojowy Czwartek z Filharmonią „Muzyka Świata”, czyli evergreeny muzyki popularnej we własnych aranżacjach zespołu kameralnego w składzie: Joanna Kwapień (skrzypce), Mateusz Kwapień (akordeon, prowadzenie), Grzegorz Abreu Krysztofiak (Kuba) (kontrabas). Zabrzmi muzyka argentyńska, żydowska, macedońska, francuska i polska oraz tradycyjna muzyka kubańska, meksykańska.

grudnia 8, 2017

Kuria Biskupia w Legnicy nie wyraziła zgody na realizację koncertu charytatywnego w Kościele Garnizonowym w Jeleniej Górze. – Odbędzie się on zgodnie z planem, ale w innym miejscu – informuje Sabina Moryc z Rotary Clubu Jelenia Góra, który jest organizatorem.

grudnia 8, 2017

Niezwykła powieść Françoisa Rabelaisego „Gargantua i Pantagruel”, to propozycja dla miłośników dobrej literatury na długie jesienne wieczory.

grudnia 7, 2017

Międzynarodowy chór Sarva Dharma zaprasza na koncert pn. Pieśni świata i kolędy. Odbędzie się on w najbliższą niedzielę (10 grudnia) w Kościele Garnizonowym w Jeleniej Górze. Dochód zostanie przeznaczony na szczytny cel.

grudnia 6, 2017

Jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na dwie wystawy komiksu, których otwarcie odbędzie się w piątek, 8 grudnia, o godz. 17.00. "Pamięć i opowiadanie. Polski komiks historyczny" to polska odsłona wystawy prezentowanej wiosną na Neapoli COMICON we Włoszech. "Bez oddechu" to wystawa klasyków polskiego komiksu - Macieja Parowskiego i Bogusława Polcha, autorów m.in. "Funky'ego Kovala" i "Wiedźmina". Tuż po wernisażach, o godz. 18.00, odbędzie się spotkanie z Parowskim i Polchem (w ramach projektu "Sztuka i obraz"). Obie wystawy czynne będą 12 stycznia 2018 r.

grudnia 5, 2017

To był wspaniały dzień w Grodzie Rycerskim przy Zamku Śląskich Legend w Pławnej. Na zorganizowane przez artystę Dariusza Milińskiego i jego bliskich, doroczne Mikołajki przyszło ponad 150 dzieci z najbliższej okolicy! Dopisali też goście, którzy dołączyli do grona zbieraczy cudownych przeżyć. Była wspólna zabawa i ogromna radość z mnóstwa różnych prezentów przygotowanych dla maluchów specjalnie na tę okazję.

grudnia 5, 2017

Art Chamber Duo, czyli Julita Przybylska-Nowak (fortepian) i Jarosław Pietrzak (skrzypce) wystąpią w sobotę, 9 grudnia, o godz. 18.00 w jeleniogórskiej filharmonii z koncertem zatytułowanym „Grand Duo Polonaise”. W programie muzycznego wieczoru, który poprowadzi Maciej Kieres: Michał Bergson & Karol Kątski - Grand Duo dramatique sur Les Noces de Figaro, Edward Wolff & Henri Vieuxtemps - Duo concertant sur des themes de Don Juan oraz Józef Wieniawski op.5 & Henryk Wieniawski op.8 Grand Duo Polonaise. Ceny biletów: 10 zł (dziecko), 20 zł (dorosły).

grudnia 4, 2017

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na wystawę „Lwów w grafice” ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego. Wernisaż w czwartek, 7 grudnia, o godz. 16.00. 

grudnia 3, 2017

W sobotni wieczór, 2 grudnia w Sali Koncertowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury Orkiestra Kameralna Klassik Modern zagrała wspaniały koncert. Roman Samostrokov skomponował muzykę według warstwy brzmieniowej wiersza Cypriana Kamila Norwida i Kazimierza Pichlaka. Publiczność owacją na stojąco nagrodziła autora projektu, kompozytora i muzyków. To był jeden z tych koncertów, które zapisują się w pamięci słuchaczy jako wydarzenie, perełka muzyczna. Nowatorski projekt wymyślił Józef Liebersbach.

grudnia 1, 2017

To ostatnia chwila, żeby obejrzeć znakomitą wystawę „Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki”, która znajduje się w Muzeum Karkonoskim. Czynna będzie tylko do 3 grudnia! Warto zobaczyć jak wyglądała Jelenia Góra na początku XX wieku.

grudnia 1, 2017

„Restauracja na końcu wszechświata. Życie, wszechświat i cała reszta” Douglasa Adamsa to kolejne części kultowej powieści, która łączy wizyjną fantastykę ze zwariowanym brytyjskim humorem.

listopada 30, 2017

Rusza największy na Dolnym Śląsku przegląd dla młodych zespołów. To już 13 edycja Muzycznej Bitwy Radia Wrocław. Już teraz można zgłaszać swoje kandydatury, a warto, bo nagrodą jest 10 tys. zł i być może kariera na miarę Eweliny Lisowskiej.

listopada 30, 2017

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na multimedialny koncert w ramach programu „Kompozytor – rezydent”. W piątek, 8 grudnia 2017 r., w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla zabrzmią trzy utwory: Tryptyk Botticellego Ottorino Respighi'ego, IV Symfonia G-dur Gustava Mahlera oraz Thiel na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną Andrzeja Kopcia (prawykonanie). Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Zaśpiewają: Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium (przygotowany przez Alana Urbanka), oraz jako solistka - Anna Patrys (sopran). Koncert, który rozpocznie się o godz. 19.00 słowem poprowadzi Joanna Moryc.

listopada 29, 2017

Krymski bard - Alexandr Maceradi wystąpi w sobotę, 9 grudnia, o godz. 19.00 w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury. W programie koncertu znane rosyjskie ballady i romanse, ukraińskie dumki, nostalgiczne utwory ludowe oraz pieśni Okudżawy i Wysockiego.

listopada 29, 2017

Oto portret krainy Ducha Gór stworzony przez zwycięzców tegorocznej, czwartej już edycji konkursu fotograficznego "Zobacz ducha gór" organizowanego przez Fundację Nowin Jeleniogórskich i naszą redakcję! Poniżej prezentujemy prace nagrodzone przez jury głównymi trofeami. Do 14 stycznia 2018 r. w „Galerii na Górze” Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oglądać można pokonkursową wystawę, na której prezentowanych jest 65 prac 26 autorów. Warto i trzeba zobaczyć ten niezwykły zbiór fotografii ilustrujących ogromne, krajobrazowe bogactwo naszego regionu.

listopada 29, 2017

Oto portret krainy Ducha Gór stworzony przez zwycięzców tegorocznej, czwartej już edycji konkursu fotograficznego "Zobacz ducha gór" organizowanego przez Fundację Nowin Jeleniogórskich i naszą redakcję! Poniżej prezentujemy prace nagrodzone przez jury głównymi trofeami. Do 14 stycznia 2018 r. w „Galerii na Górze” Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oglądać można pokonkursową wystawę, na której prezentowanych jest 65 prac 26 autorów. Warto i trzeba zobaczyć ten niezwykły zbiór fotografii ilustrujących ogromne, krajobrazowe bogactwo naszego regionu.

listopada 28, 2017

Już w środę, 29 listopada, od godz. 10.00 do 16.00 tegoroczna, mikołajkowa aukcja obrazu Dariusza Milińskiego, z której dochód przeznaczony jest na świąteczne prezenty dla dzieciaków z Pławnej. Telefonicznie licytować będziemy obraz „Dzieci z Pławnej” - olej na płótnie formatu 70x80 cm, oprawiony w drewnianą, ręcznie zdobioną ramę. 

listopada 28, 2017

„Święty Mikołaj – prawdziwa historia” to tytuł Niedzielnego Poranka Muzycznego dla dzieci i rodziców, na który zaprasza jeleniogórska filharmonia już 3 grudnia. Specjalny, świąteczny program dla najmłodszych melomanów zaprezentowany zostanie dwukrotnie – o godz. 10.30 i 12.30. Grać będzie zespół kameralny instrumentów dętych blaszanych. Spotkanie poprowadzą: Agnieszka Gierus i Dominika Łukasiewicz.

listopada 27, 2017

Komisja kultury rady miejskiej w Jeleniej Górze negatywnie zaopiniowała propozycje połączenia placówek kultury w mieście. Nie przesądza to losu tych placówek, ale pokazuje nastroje.