kwietnia 23, 2018

27 kwietnia oficjalnie rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2018 - jedno z najciekawszych i najbardziej wartościowych wydarzeń kulturalnych, organizowanych w Jeleniej Górze. Na jubileuszową, dziesiątą edycję, jego twórcy z Jeleniogórskiego Centrum Kultury przygotowali bogaty, różnorodny program i zadbali, by widzowie z zadyszką zdążali na wszystkie zaplanowane imprezy. Tegoroczny festiwal opatrzony jest idiomem, który wyraźnie określa motto, ideę, przesłanie imprezy: „wolni od… wolni do?" 

kwietnia 22, 2018

Uginające się stropy, strome i niebezpieczne schody – w takich warunkach mają zajęcia wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze. Obiekt wymaga kapitalnego remontu, na który miasta nie stać. W końcu pojawił się pomysł, co zrobić z placówką.

kwietnia 22, 2018

Wyklaskiwaniem na stojąco twórców przedstawienia zakończyła się sobotnia premiera „Szelmostw lisa Witalisa” w sali Kina Grand. I nie mogło być inaczej po takiej dawce muzyki, tańca, ruchu i śpiewu jaką zaserwowali młodszej i starszej widowni aktorzy.

kwietnia 20, 2018

„Tajny agent” to być może najbardziej aktualna powieść Josepha Conrada! Angielska klasyka z polskimi akcentami.

kwietnia 20, 2018

Od czwartku, 19 kwietnia na stałej wystawie szkła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze można oglądać barokowy puchar z 1690 roku Friedricha Wintera. Friedrich Winter, grawer i szlifierz szkła, pracował dla hrabiego Christopha Leopolda Schaffgotscha. Unikatowy obiekt wypożyczyło Muzeum Karkonoskiemu na okres jednego roku Muzeum Śląskie w Gorlitz. Zwiedzający w tym samym czasie Muzeum Śląskie będą z kolei mogli podziwiać puchar wykonany w Hucie Preusslera w Białej Dolinie, jeden z pierwszych przykładów szkła naśladującego kryształ górski. Puchar ten, własność Muzeum Karkonoskiego pojedzie na wystawę do Gorlitz.

kwietnia 19, 2018

Promocja książek o tematyce ekologicznej, spotkania autorskie m.in. z Marią Dolczewską i Przemysławem Wiaterem, prezentacja wydawnictw regionalnych: AdRem, wystawy książek: nowości wydawnicze, książki i poradniki zielarskie, wystawa książek o ziołach farmaceuty z Jeleniej Góry Krzysztofa Kmiecia, wystawa fotografii przyrodniczej Zygmunta Strzeleckiego, „Współcześni laboranci – kontynuacja tradycji zielarskich w XXI w.”, prelekcja Grażyny Manturzyk „Zioła w kuchni, zioła dla zdrowia i urody” z warsztatem kulinarnym, zastosowanie ziół w kuchni, wykorzystanie właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych ziół, degustacja herbatek ziołowych, zielonych drinków i karkonoskich nalewek – to wszystko w ramach obchodów tegorocznego Światowego Dnia Książki w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Banowej w Jeleniej Górze. Już w sobotę, 21 kwietnia, w godz. 15.00 – 20.00.

kwietnia 18, 2018

"Teresa Kwiatkowska. Od realizmu do abstrakcji" to tytuł wystawy, na którą zaprasza jeleniogórska galeria Biuro Wystaw Artystystycznych. Wernisaż wernisaż w piątek, 20 kwietnia, godz. 18.00. Wystawa potrwa do 19 maja 2018 r.

kwietnia 17, 2018

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na koncert „Ludowe inspiracje – Grecja“. W piątek, 20 kwietnia, o godz. 19.00 w sali im. Stefana Strahla Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą greckiego dyrygenta i kompozytora - Alkisa Baltasa. Przy fortepianie zasiądzie Vicky Stylianou (także z Grecji). Spotkanie z muzyką poprowadzi Joanna Moryc.
Program: Alkis Baltas – Suite Cypriot, Fantastic conversation with E. Grieg, Antonín Dvoŕák – Tańce słowiańskie op. 46 i op. 72. 

kwietnia 16, 2018

Nowym dyrektorem Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – Jagniątkowie został Janusz Skowroński. Poniedziałek, 16 kwietnia 2018 roku był pierwszym dniem jego urzędowania.

kwietnia 16, 2018

W Zdrojowym Teatrze Animacji zaprezentowano autorski spektakl muzyczny Kazimierza Pichlaka pt. „Żądz nie głusz”. 15 kwietnia autorowi sztuki na scenie towarzyszył zespół muzyczny w składzie: Jacek Szreniawa – fortepian, śpiew, Jakub Olejnik – kontrabas, Mateusz Maniak – perkusja.

kwietnia 14, 2018

W piątek, 13 kwietnia do Galerii BWA przyszli czytelnicy Nowin Jeleniogórskich. Szefowie tygodnika - wprawdzie w kontekście jubileuszu 60-lecia działalności - rozmawiali jednak nie o przeszłości, ale o współczesnym obliczu pisma, a także o zagrożeniach i szansach regionalnej prasy wydawanej tradycyjnie na papierze. Spotkanie zorganizowała Galeria Sztuki BWA w Jeleniej Górze.

kwietnia 14, 2018

Trzy wydarzenia w Jeleniej Górze, związane z 75. rocznicą powstania w getcie warszawskim. Od 19 kwietnia do 20 maja w Muzeum Historii Militariów (ul. Sudecka 83) oglądać będzie można wystawę „Żydzi w Wojsku Polskim“. W sobotę, 21 kwietnia, o godz. 18.00 w Filharmonii Dolnośląskiej koncert znakomitego zespołu Kroke. W poniedziałek, 23 kwietnia, o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Długa 1) wykład Justyny Majewskiej z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zatytułowany „Powstanie w getcie warszawskim“.

kwietnia 13, 2018

„To nie może być prawda” Hanny Dikty, to zaskakująca, kobieca opowieść śmierci, miłości i przyjaźni. 

kwietnia 12, 2018

Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa powstała w 2006 roku. Aktualnie liczy 14,5 tysiąca obiektów!

kwietnia 11, 2018

Ruiny Zamku Gryf w Proszówce mogły być atrakcją regionu, siłą napędową turystyki. Niestety, ruiny znjadują się w rękach prywatnych. Opuszczone ruiny odwiedzają turyści „na dziko”. Nikt nie pilnuje obiektu.

kwietnia 11, 2018

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprasza na kolejny Niedzielny Poranek Muzyczny dla najmłodszych melomanów. 15 kwietnia 2018 r. o godz. 10.30 w sali koncertowej im. Stefana Strahla zabrzmi program „Romantyczne czary-mary”.

kwietnia 10, 2018

Wernisaż wystawy prac powstałych podczas pleneru „Współcześni Artyści w Hołdzie Hofmanowi” już w najbliższy piątek, 13 kwietnia, o godzinie 18.00 w Muzeum Carla i Gerharda Hauptmanów (ul. 11 Listopada 23) w Szklarskiej Porębie.

kwietnia 9, 2018

Kolejny Zdrojowy Czwartek z Filharmonią w cieplickim Zdrojowym Teatrze Animacji. 12 kwietnia o godz. 19.00 na uzdrowiskowej scenie koncert zatytułowany „Współcześnie… Kameralnie“.

kwietnia 7, 2018

W piątek, 13 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w jeleniogórskiej galerii BWA odbędzie się otwarte spotkanie z okazji 60-lecia „Nowin Jeleniogórskich”. Z przedstawicielami redakcji będzie można porozmawiać o współczesnym dziennikarstwie i roli jaką pełnią lokalne czasopisma, ich działalności, kondycji oraz wyzwaniach, przed jakimi stoją. Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

kwietnia 6, 2018

Marszałek Cezary Przybylski wraz z Tadeuszem Samborskim, członkiem zarządu województwa uroczyście zainaugurowali w czwartek 6 kwietnia cykl wydarzeń związanych z Dolnośląską Stolicą Kultury. W tym roku zwycięzcą jest powiat bolesławiecki.

kwietnia 5, 2018

Najnowsza powieść Natalii Jagiełło-Dąbrowskiej, zatytułowana „Kiedy przyjdzie czas”, to chwytająca za serce historia o nieustannej walce o siebie i bliskich. 

kwietnia 4, 2018

Dwóch kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie.

kwietnia 3, 2018

Nauczyciele oraz uczniowie jeleniogórskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida organizują z piątku na sobotę (6-7 kwietnia) „Norwid by Night”. Jest to wydarzenie o charakterze otwartym. W planie mamy do zaoferowania wiele atrakcji dla osób chcących zagrać w różnego rodzaju gry planszowe. Będzie można się bawić od godziny 18.00 do 8.00 rano dnia następnego - zapowiadają organizatorzy. W programie m.in. slamy poetyckie, nocny maraton filmowy i norwidowski salon gier. 

kwietnia 2, 2018

Koncert „VIVALDI 4 PORY ROKU” zespołu The 5th Season już w najbliższą niedzielę, 8 kwietnia 2018 r., o godz. 18.00, w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Zagrają: Janusz Nykiel (skrzypce), Jacek Szreniawa (gitary), Łukasz Perek (instrumenty klawiszowe), Jakub Olejnik (kontrabas, gitara basowa) i Zbigniew Lewandowski (instrumenty perkusyjne). Bilet - 40 zł.