września 22, 2017

Sezon grzybowy ruszył na dobre. Pan Piotr znalazł w lesie w Zachełmiu piękne „pięcioraczki”, zrośnięte malowniczo prawdziwki. - Grzybów jest już dużo, tylko zbierać – powiedział nam. Wybierając się do lasu warto pamiętać o niebezpieczeństwach i podstawowych zasadach. Przypomnijmy je sobie. 

września 22, 2017

Czy w Szklarskiej Porębie spadło ciśnienie w sieci wodociągowej po tym jak w ostatnim czasie doszli dwaj duzi odbiorcy wody? Nie mamy takich sygnałów - odpowiadają w Karkonoskim Systemie Wodociągów i Kanalizacji.

września 22, 2017

Ma na koncie serię włamań i kradzieży, a do tego kierował pod wpływem narkotyków, narażając na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Za to wszystko zatrzymany i osadzony w areszcie 26-latek odpowie przed sądem.

września 21, 2017

Przez tydzień kradzionym autem cieszył się 34-latek z Jeleniej Góry. Kiedy policjanci zapytali go dlaczego sięgnął po nieswoje, ten odpowiedział, że chciał sobie tylko pojeździć. Wkrótce sąd oceni jego postępowanie – miejmy nadzieję, że złodziej dostanie nauczkę i trochę sobie posiedzi. 

września 21, 2017

Za chwilę rok akademicki i wielu młodych ludzi wyjedzie z Jeleniej Góry na studia do innych ośrodków. W zamieszaniu związanym z wyprowadzką i urządzaniu się w nowym miejscu łatwo zapomnieć o drobiazgach nieobojętnych dla kieszeni rodziców, którzy stają przecież przed perspektywą większych wydatków na swoje dziecko. Do takich należy opłata za śmieci. Jak załatwić jej zmniejszenie?

września 21, 2017

Mówi się o niej od 15 lat. Będzie miała 5,3 km, a koszt jej budowy to 52 mln zł. Obwodnicą Maciejowej pojedziemy już w I kwartale 2019 r.

września 21, 2017

Daniel Pasiukiewicz, uczeń Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych zdobył główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie pn. Wyczarowane z drewna. – To olbrzymi sukces – cieszy się jego nauczyciel.

września 20, 2017

Cóż szlachetniejszego niż pomóc drugiemu w potrzebie? W najbliższą sobotę (23 września) będzie okazja, aby wykonać taki gest. Przy galerii handlowej Nowy Rynek w Jeleniej Górze stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Po wakacjach zapasy krwi tak potrzebnej do ratowania życia bardzo spadły. Włączmy się w tę akcję.

września 20, 2017

Gimnazjum we Lwówku Śląski zwyciężyło w rywalizacji sportowej wśród tego typu placówek oświatowych na Dolnym Śląsku. Sukces jest duży, bo sklasyfikowano 344 dolnośląskie gimnazja, w tym wiele szkól o profilu sportowym. Nieźle wypadło też wiele innych szkół regionu – gimnazja, szkoły podstawowe i placówki ponadgimnazjalne.

września 20, 2017

Od wielu dni nad ranem słupek rtęci w termometrach zbliża się do zera. Spółdzielnie mieszkaniowe, wcześniej niż zwykle, rozpoczęły sezon grzewczy. Są jednak na Zabobrzu bloki, w których mieszkańcy wciąż mają zimne kaloryfery. Lada dzień to się zmieni. 

września 20, 2017

Płacenie cudzą kartą za swoje zakupy to zjawisko o coraz większej skali. Ten proceder ułatwiło upowszechnienie zbliżeniowych kart płatniczych. Kilku takich transakcji dokonał 20-latek z Kowar. Karty co prawda nie ukradł, a znalazł ją, ale to nie umniejsza jego winy. W świetle prawa jest złodziejem i włamywaczem. Grozi za to 10 lat więzienia. 

września 20, 2017

Termy Cieplickie będą nadal korzystały z wody termalnej, wydobywanej z odwiertu, eksploatowanego przez Uzdrowisko Cieplice. Tak wynika z umowy, podpisanej we wtorek (19 września) przez obie spółki.

września 19, 2017

135 osób na Dolnym Śląsku ma więcej niż 100 lat, kilkanaście z nich to mieszkańcy regionu jeleniogórskiego. Najstarszy mężczyzna to mieszkaniec Wrocławia, który w czerwcu obchodził 110 urodziny. Wśród stulatków dominują panie. 109 mieszkanek naszego województwa zdmuchnęło więcej niż sto świeczek na urodzinowym torcie. Stuletnich mężczyzn mieszka u nas tylko 26. Każda osoba, która obchodzi swoje setne urodziny otrzymuje honorowe świadczenia pieniężne w wysokości 3 536,87 zł. 

września 19, 2017

Trwa plebiscyt na najpopularniejszego artystę regionu. Stawką jest Wytrych do Serc Publiczności 2017. Na wszystkich kandydatów zgłoszonych do Wytrycha 2017 głosować można tylko do 25 września 2017 r (do godz. 12.00). Pięciu kandydatów, którzy w tym czasie zdobędą najwięcej głosów, zostanie nominowanych do nagrody i w drugim etapie plebiscytu (trwającym do 5 października 2017) liczyć będą się już tylko głosy oddane na nich. Wytrych 2017 wręczony zostanie podczas tegorocznej Gali Srebrnych Kluczyków - nagród kulturalnych Nowin Jeleniogórskich - zaplanowanej na 7 października 2017 roku w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury (początek o godz. 19.00). Wydarzeniem artystycznym Gali będzie unikatowy koncert muzyki filmowej Michała Lorenca w wykonaniu fenomenalnego zespołu DesOrient! 

września 19, 2017

Jeleniogórska społeczność ukraińska ma już miejsce, gdzie odprawiane są msze św. w obrządku greckokatolickim w języku ukraińskim.

września 19, 2017

W najnowszym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 19 września 2017 m.in.:

września 19, 2017

Wyjątkową bezczelnością popisała się para podróżująca citroenem na zagranicznych numerach rejestracyjnych, która ukradła 200 litrów paliwa. Policja udostępnia kadr z monitoringu. Czy ktoś rozpozna złodziei?

września 18, 2017

Ponad tysiąc sto zuchów i harcerzy z całej Polski uczestniczyło jubileuszowej 25. edycji turystycznego Rajdu Granica. Impreza zakończyła się w niedzielę (17 września) w Szklarskiej Porębie wspólnym apelem.

września 18, 2017

Władze Jeleniej Góry zachęcają mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Zwłaszcza tych, którzy „od zawsze” jeżdżą własnymi samochodami.

września 17, 2017

Powstał tylko na chwilę, żeby zrekultywować dzikie wysypisko odpadów. Dzięki niemu, mieszkańcy wielu wsi w Kotlinie Jeleniogórskiej mają telefony, wodociągi i kanalizację. Związek Gmin Karkonoskich obchodzi właśnie 25-lecie istnienia. Podczas obchodów rocznicowych przyznano m.in. tytuły Ambasadorów Karkonoszy.

września 17, 2017

„Zbyszek” był najstarszym wyciągiem krzesełkowym w Polsce. Był, bowiem po 58 latach istnienia wyciąg na Małą Kopę w Karpaczu, w niedzielę, 17 września 2017 r., woził turystów po raz ostatni. Nowa kolej na Kopę z czteroosobowymi kanapami firmy Barthotel ma ruszyć na początku przyszłego roku. Koszt budowy wyniesie 27 milionów złotych. W ostatnia sobotę (17 września) na ostatnie wjazdy zdecydowało się wielu mieszkańców Karpacza i turystów, którzy specjalnie na ten dzień przyjechali z odległych zakątków kraju. W najbliższą sobotę, 23 września, na stoku narciarskim Relaks w Karpaczu przy ul. Wilczej dwa odbędzie się licytacja krzesełek z likwidowanego wyciągu. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup wagonika dla niepełnosprawnych i zasili budżet lokalnych klubów sportowych.

września 17, 2017

Grzegorz Kapla podróżuje sam i sam sobie wszystko organizuje. O sobie mówi włóczęga. Wciąż ma jeleniogórski adres. Od lat żyje ze słuchania i spisywania opowieści. O swojej najnowszej, siódmej już książce, mówił na spotkaniu w Książnicy Karkonoskiej w ostatni piątek. Dzień później wędrował z uczestnikami Rajdu FLANELA przez Góry Izerskie.

września 16, 2017

Trwają prace przy dostosowaniu oznakowania miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych do nowych przepisów.

września 16, 2017

Miasto sprzedało budynek, który zostanie wyremontowany i przekształcony na hotel dla imigrantów ekonomicznych z Ukrainy, pracujących w Jeleniej Górze.