kwietnia 13, 2021

Spośród czterech dolnośląskich Państwowych Wyższych Szkół Zawodowe: w Legnicy, Wałbrzychu oraz w Głogowie oraz Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, które skontrolowała Najwyższa Izba Kontroli, negatywną ocenę otrzymała tylko jeleniogórska placówka. Dla pozostałych jednostek sformułowano oceny opisowe. Kontrola obejmowała lata 2018 - wrzesień 2020. W tym czasie KPSW kierował prof. dr hab. Marian Ursel.

kwietnia 13, 2021

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich nr 15 z 13 kwietnia 2021 roku:

kwietnia 12, 2021

Każdego, kogo oburzał stan, popadającego w coraz większą ruinę, pałacu w Wojanowie –Bobrowie, powinien ucieszyć komunikat starosty karkonoskiego. Właśnie poinformował, że złożył wniosek o wszczęcie kontroli stanu obiektu do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego z siedzibą w Jeleniej Górze. Oczekuje także na wyjaśnienia władz Stowarzyszenia, które jest właścicielem pałacu.

kwietnia 12, 2021

Dobre wiadomości są takie, że po przerwie spowodowanej zachorowaniami na COVID 19 i kwarantanną pracowników wykonawcy, prace przy ulicach Wojska Polskiego oraz Ogińskiego w Jeleniej Górze, zostały wznowione. Jeśli tylko temperatura i brak opadów na to pozwolą, to to będą kontynuowane.

kwietnia 12, 2021

W Jeleniej Górze zakończono konkursy na dyrektorów placówek oświatowych. W niektórych szkołach pojawią się nowe kadry.

kwietnia 12, 2021

Chcecie twórczo spędzić najbliższy czas, sztuką wyrazić wciąż świąteczny jeszcze nastrój, artystycznie przywitać wiosnę, pozwolić popłynąć własnej wyobraźni, dać upust fantazji i podzielić się swoimi talentami z innymi przy okazji zyskując szansę na wartościowe nagrody? Trwa wiosenny konkurs plastyczny "Jajo w sztuce / Sztuka w jaju" zorganizowany przez Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu! Udział w nim wziąć mogą wszyscy gotowi stawić czoła wyzwaniu: dzieci i dorosli, amatorzy i profesjonaliści, ci którzy lubią tworzyć w samotności oraz ceniącypracę zespołową, zawodowcy parających się poważną sztuką w zaciszu pracowni i poszukiwaczy dobrych wrażeń z radością oddającym się kreatywnym zabawom w rodzinnym gronie oraz każdy, kto pragnie wypełnić okres społecznej izolacji spowodowanej pandemią pożytecznym zajęciem otwierającym nas samych i cieszącym innych. Do wygrania wartościowe nagrody nagrody. Organizatorzy przewiduję też możliwość przyznania finansowej nagrody specjalnej za pracę o wyjątkowych wartościach artystycznych. Prace zgłaszać można do konkursu do 26 kwietnia 2021 r.

kwietnia 12, 2021

Nie w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu, jak to było w poprzednich latach, ale w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ulicy Bankowej w Jeleniej Górze, będzie odbywać się tegoroczna klasyfkacja wojskowa w powiecie karkonoskim. Rozpoczyna się 12 kwietna.

kwietnia 12, 2021

Po dwóch tygodniach gwałtownych wzrostów liczby potwierdzonych zakażeń w regionie (zwłaszcza w Jeleniej Górze), ostatnich siedem dni przyniosło wskaźniki znacznie lepsze. Ponury rekord padł w Jeleniej Górze, gdzie jednego dnia zanotowano aż 11 zgonów.

kwietnia 11, 2021

Drogowcy drążą  tunel pod Górami Wałbrzyskimi na trasie S3. Kilka dni temu w Starych Bogaczowicach  w trakcie prac natrafili na poniemiecką sztolnię. Jest to najprawdopodobniej wyrobisko górnicze powstałe między 1914 a 1929 rokiem.

kwietnia 11, 2021

Właściciele czworonogów powinni mieć się na baczności. Od wczoraj (10.04) obowiązują znowelizowane przepisy a wraz z nimi wyższe kary. Jeśli wasz pies zaatakuje inną osobę lub zwierzę, możecie zapłacić nawet 500 zł mandatu, czyli dwa razy tyle niż dotychczasowa kara.

kwietnia 11, 2021

Niesamowity rozgłos zyskała zrzutka,którą zorganizował pan Wojciech dla pana Janka, swojego sąsiada, mieszkańca wsi Modrzewie koło Wlenia. Panu Jankowi ukradziono 28  pięciotygodniowych kurek. Cieszył się nimi jak dziecko.  Hodował je, by poprawić sobie życie. Mieć pieniądze na jedzenie i inne potrzeby. Po udostępnieniu postu na FB przez między innymi Krystynę Jandę i Magdę Umer, posypały się wpłaty.

kwietnia 10, 2021

Mapa, którą w internecie zamieścili aktywiści z organizacji „Lasy i obywatele” może przerazić. Wynika z niej, że Nadleśnictwo Śnieżka oraz Nadleśnictwo Szklarska Poręba planują w naszym regionie wyciąć tysiące drzew. Turyści podsycają niepokój, publikując zdjęcia z wycinki, prowadzonej tuż przy szlakach. Nadleśniczowie i rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych uspokajają. Twierdzą, że dane na mapie są zmanipulowane, a wycinka prowadzona jest pod kontrolą.

kwietnia 10, 2021

Jeleniogórzanie pamiętają o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Co roku oddają im hołd pod tablicą im poświęconą. Dzisiaj (10.04) także odbyła się uroczystość. Skromna i  symboliczna - ze względu na obostrzenia związane z pandemią.

kwietnia 10, 2021

Suzuki Vitara spadła dzisiaj (10.04) z bardzo wysokiej skarpy w Świeradowie Zdroju. Do wypadku doszło koło godz. 14.30 na ulicy Korczaka. Na miejscu zginęła kobieta. Mężczyzna był zakleszczony w samochodzie. Uwolnili go strażacy. Ranny został przewieziony do szpitala.

kwietnia 10, 2021

Komitet społeczny działający przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze zbiera pieniądze na zakup i montaż nowej płyty nagrobną w miejscu pochówku Carla Hauptmanna na cmentarzu przy ul. Waryńskiego w Szklarskiej Porębie Dolnej. Każdy może wesprzeć akcję.

kwietnia 9, 2021

W marcu 2021 roku mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa 137 zgłoszeń dotyczących naruszeń ładu i porządku publicznego. Najwięcej, bo 85 dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości.

kwietnia 9, 2021

Jeśli wybieracie się w góry, to na razie nie skorzystacie z wyciągów. Nieczynne są bowiem koleje linowe na Kopę i na Szrenicę. Powodem są wiosenne przeglądy techniczne.

kwietnia 9, 2021

W takiej chwili trudno powstrzymać łzy. Patrząc na urnę z prochami trudno się pogodzić z tą śmiercią. Ogromny smutek i żal. Wielka strata dla stolicy Karkonoszy i regionu. Nie ma Go już pośród nas. W wieku 68 lat odszedł wspaniały człowiek z autorytetem środowiskowym, wnikliwy obserwator rzeczywistości, medialny profesjonalista - pasjonat, znakomity gawędziarz, życiowy optymista.

kwietnia 8, 2021

Zarząd województwa dolnośląskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Kandydaci mogą zgłaszać się do 19 kwietnia.  Wakat na tym stanowisku jest po śmierci Przemysława Wiatera, dyrektora Muzeum, który w listopadzie ubiegłego roku zmarł na COVID19. Po jego śmierci, Muzeum kierowała Bożena Danielska, pełniąca obowiązki dyrektora.

kwietnia 8, 2021

Nie rozpocznie się szybko tak długo wyczekiwany remont mostu w Siedlęcinie. Powiat karkonoski nie ma na razie na to pieniędzy. Otrzymał bowiem zbyt małe wsparcie z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Ruszy natomiast przebudowa drogi powiatowej nr 2735D Janowice Wielkie – Trzcińsko – Karpniki wraz z mostem w Janowicach Wielkich.

kwietnia 8, 2021

Aktualności z życia miasta, na bieżąco aktualizowany kalendarz wydarzeń i wiele innych funkcjonalności zawiera nowa aplikacja miasta Jelenia Góra. Jest już dostępna dla użytkowników systemów Android i iOS.

kwietnia 8, 2021

Wielu naszych czytelników, pytało nas, czy wiemy, co powstaje na placu przy ulicy Grunwaldzkiej w Jeleniej Górze, naprzeciwko Lidla?  Ustaliliśmy to.

kwietnia 8, 2021

W Jeleniej Górze nie będzie na razie podwyżek cen za wodę. I choć do jeleniogórskiej spółki PWiK „Wodnik” nie dotarło jeszcze oficjalne stanowisko Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", dotyczące nowej taryfy za ceny wody i ścieków w Jeleniej Górze, to senator PiS Krzysztof Mróz już je zna. Opublikował je z komentarzem krytycznym wobec władz spółki. Jaka jest jej odpowiedź?

kwietnia 8, 2021

Wszystkie uroczystości żałobne przewidziano na  piątek 9 kwietnia 2021 roku. Wpierw o 7 rano w Kościele pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze na osiedlu mieszkaniowym Zabobrze II odbędzie się msza żałobna (uwaga, obowiązują obostrzenia pandemiczne), natomiast odprowadzenie Andrzeja na miejsce spoczynku będzie miało miejsce o godzinie 13.00 na nowym cmentarzu w Jeleniej Górze - Cieplicach przy ulicy Krośnieńskiej.