stycznia 17, 2019

Pamiętacie Grzegorza Karbowskiego  z Kowar, który wybudował igloo na Przełęczy Kowarskiej? Tak się rozochocił, że postawił kolejne. Tym razem  przy drodze na Przełęcz Okraj. Jest dużo większe i ma  meble ze śniegu.

stycznia 17, 2019

Dla człowieka to całe życie, ale przyrody – ledwie chwila. Karkonoski Park Narodowy obchodził w środę (16 stycznia) 60. urodziny.
– Przez ten czas wiele się zmieniło – podkreślał dyrektor parku Andrzej Raj. 

stycznia 16, 2019

Samorząd Szklarskiej Poręby, Stacja Turystyczna ORLE, Stowarzyszenie Bieg Piastów i Towarzystwo Izerskie zaproponowało zasady, które ograniczą ryzyko wypadków i innych nieprzyjemnych sytuacji. Na naszych łamach nie raz pisaliśmy o obyczajach na szlakach, trudnych sytuacjach, do których dochodzi między różnymi kategoriami turystów i sportowców. Czy zaproponowany „kodeks izerski” pomoże poprawić relacje na szlakach? Tego sobie wszyscy życzymy.

stycznia 15, 2019

Pod koniec stycznia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Śniegu, organizowany pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). W tym sezonie FIS World Snow Day 2019 przypada 20 stycznia. Święto śniegu i zimy celebrowane będzie Na SkiArenie SZRENICA w Szklarskiej Porębie.

stycznia 14, 2019

Uwaga. Nie wybierajcie się do Czech drogą przez przełęcz Okraj. Możecie wpaść w zaspy. Trasa jest nieodśnieżana i kompletnie nieprzejezdna. Czekamy na informację od Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei dlaczego droga nr 368 jest w tak fatalnym stanie.

Odpowiedź DSDiK otrzymaliśmy 15 stycznia. Przeczytajcie ją uważnie i sprawdzajcie teraz przed podróżą czy droga na Okraj nie została zamknięta.

stycznia 14, 2019

Od tygodnia nie działa nowo wybudowana kolej linowa na Kopę w Karpaczu. Jej elementy pokrył gruby lód, co uniemożliwia włączenie urządzeń. Jest jednak dobra wiadomość dla narciarzy. Wczoraj udało się odmrozić elementy wyciągu. Jest szansa, że kolej ruszy za kilka dni.

stycznia 13, 2019

Pogoda pokrzyżowała plany turystom, którzy dzisiaj rano (13 stycznia) chcieli dotrzeć pociągiem do Jakuszyc. Kursów nie było, bowiem na tory spadły konary drzew, które złamały się pod naporem śniegu.

stycznia 11, 2019

Z uwagi na osuwający się śnieg i spadające sople Karkonoski Park Narodowy zdecydował dzisiaj (11 stycznia)  o zamknięciu Wąwozu Kamieńczyka.

stycznia 9, 2019

Dwa sztuczne lodowiska wkrótce będą otwarte w Jeleniej Górze. Na łyżwach pojeździmy na lodowisku przy Szkole Podstawowej nr 13 (ul. Piotra Skargi)  prawdopodobnie już  od najbliższej soboty (12 stycznia).

stycznia 9, 2019

Każdy kto wjeżdża drogą 367 na Przełęcz Kowarską, przeciera oczy ze zdumienia. Na placu przy parkingu stoi prawdziwe igloo.

- Zawsze chciałem takie wybudować – mówi ze śmiechem Grzegorz Karbowski, 46-latek z Kowar. To jego nie pierwsza budowla ze śniegu. Igloo stawiał także w poprzednich latach, ale dopiero to z Przełęczy Kowarskiej stało się sławne, jest bowiem widoczne z daleka.

stycznia 8, 2019

Nie cichnie dyskusja wokół wycieczki w Karkonosze znanego boksera Artura Szpilki. W ubiegłą sobotę wybrał się wraz z kolegami sportowcami oraz psem Pumbą (rasy American Bully) na Śnieżkę. Bokser musiał wezwać na pomoc ratowników GOPR, by pomogli im wydostać się ze schroniska Dom Śląski, gdzie utknęli na wiele godzin. Pies był bowiem skrajnie wychłodzony, a jego właściciel także nie czuł się najlepiej. A na zewnątrz szalała śnieżyca.

stycznia 4, 2019

Cieplickie Termy chwalą się coraz liczniej odwiedzającymi je gośćmi z Rosji. W niektóre dni bywa tam ich nawet po około 100. Do wizyty w Cieplicach zachęcają Rosjan czescy gospodarze, bo goście ze wschodu zwykle wypoczywają za naszą południową granicą.

stycznia 3, 2019

Od najbliższej soboty (5 stycznia) na stokach narciarskich w Karpaczu i Szklarskiej Porębie spotkać będzie można policyjne patrole. Policjanci będą pilnować bezpieczeństwa i porządku, a niesubordynowani narciarze mogą wrócić ze stoku z mandatem do zapłacenia.

grudnia 31, 2018

Po ostatniej zmianie rozkładu jazdy (od 9 grudnia) codzienna komunikacja kolejowa, po 14 latach przerwy, wróciła do Kamiennej Góry i Lubawki. Do tego koszt przejazdu jest bardzo atrakcyjny, bo Koleje Dolnośląskie wprowadziły na przejazdy atrakcyjne promocje.

grudnia 30, 2018

Do 10 lutego 2019 r. w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (przy ul. Kutuzowa 14) oglądać można wystawę „Sporty zimowe w Karkonoszach” ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabi. Zwiedzając ją, można dowiedzieć się, jak ewoluowały kształty sań i nart, zanim stały się optymalnie dostosowane do potrzeb i oczekiwań sportowców. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

grudnia 30, 2018

Turyści świętujący Nowy Rok w schroniskach i pensjonatach położonych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego powinni strzelać tylko korkami od szampana. Używanie na terenie KPN materiałów pirotechnicznych i świetlnych jest zarobione (i to nie tylko w ostatnią noc roku).

grudnia 29, 2018

Kowary zaprezentowały swój nowy film promocyjny. Krótki, niespełna 4-minutowy klip zrealizowany został przez młodego kowarskiego twórcę Rafała Musiałka.

grudnia 26, 2018

Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie znów działa. Obiekt odbudowany po dramatycznym pożarze, który strawił muzeum przed czterema laty, przyjmuje gości już od września.

grudnia 24, 2018

W Jeleniej Górze w okolicach ulic Matejki i Chełmońskiego będzie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w mieście. Niedawno pod Wzgórzem Kościuszki została otwarta podziemna trasa Time Gates – Wrota Czasu. Po sąsiedzku, w Muzeum Karkonoskim budują hutę szkła. 

grudnia 24, 2018

Gdy dzisiaj w nocy (24.12) ratownicy GOPR dotarli do turystów, poszkodowani znajdowali się w pierwszym stopniu hipotermii. Jedna z osób doznała urazu kończyny. Pomoc goprowców uratowała  turystom życie.

grudnia 23, 2018

Mimo deszczu i zabiegania przedświątecznego, wczoraj (22 grudnia) bardzo wielu mieszkańców Jeleniej Góry oraz turystów zjawiło się przy Wzgórzu Kościuszki, by po raz pierwszy przejść podziemną trasą Time Gates-Wrota Czasu.

grudnia 21, 2018

Wąwóz Kamieńczyka jest już dostępny dla turystów.

grudnia 21, 2018

Długo wyczekiwana inwestycja pnie się w górę. Właśnie wmurowano kamień węgielny pod nową stację ratunkową Karkonoskiej Grupy GOPR w Karpaczu przy ul. Olimpijskiej. Gdy budowa zostanie zakończona, będzie bezpieczniej dla turystów i mieszkańców, bowiem znajdzie się tu także karetka pogotowia ratunkowego.

grudnia 20, 2018

Jeleniej Górze przybędzie nowa atrakcja turystyczna. 22 grudnia (sobota) zostaną otwarte do zwiedzania podziemia pod Wzgórzem Kościuszki, przy ul.Chełmońskiego. My byliśmy tam dzisiaj (20.12)  i przekroczyliśmy Time Gates, czyli Wrota Czasu. Co jest za nimi?