kwietnia 13, 2021

Od 12 kwietnia Koleje Dolnośląskie zawiesiły kursowanie pociągów do Görlitz. Decyzję tę spowodowały nowe ograniczenia epidemiczne po stronie niemieckiego przewoźnika. Wstrzymanie połączeń ma obowiązywać do 21 maja br.

kwietnia 12, 2021

W Lubaniu przybędzie atrakcji dla turystów i mieszkańców. Gmina otrzymała dofinansowanie na: punk widokowy w parku, odnowiona droga i alejki, zadbany krater powulkaniczny. Ponadto kartingi będą bogatsze o ściankę wspinaczkową, tor rowerowy i rolkarski oraz rozbudowany zostanie skatepark

kwietnia 10, 2021

Wkrótce można będzie  wybrać się do Świeradowa Zdroju, by powędrować ścieżką wśród drzew na szczyt wieży i taras widokowy. Sky Walk Świeradów Zdrój jest prawie gotowa. Jej otwarcie planowane jest na przełom czerwca i lipca.

kwietnia 9, 2021

Jeśli wybieracie się w góry, to na razie nie skorzystacie z wyciągów. Nieczynne są bowiem koleje linowe na Kopę i na Szrenicę. Powodem są wiosenne przeglądy techniczne.

kwietnia 7, 2021

Bilety Euro-Nysa-Ticket pozwalają za przystępną cenę podróżować w regionie przygranicznym Polski, Niemiec i Czech. Od 1 kwietnia  do oferty weszły nowe bilety trzydniowe, a możliwość darmowych przejazdów zyskały dzieci do 15. roku życia.

kwietnia 3, 2021

Wioska skazana na zapomnienie i powolne umieranie po raz kolejny budzi się do życia. Pierwsze ożywienie przyszło po powieści Filipa Springera, „Miedzianka. Historia znikania". Drugi powiew nowego przyniósł Festiwal Reportażu MiedziankaFest. Teraz obserwujemy trzecią odsłonę. Boom budowlany. Ludzie, którzy pokochali to miejsce, remontują stare domy lub stawiają nowe.

kwietnia 2, 2021

Rozmowa z Wacławem Markowskim, gospodarzem i dzierżawcą Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze, byłym szefem Pałacu Wojanów.

Wacław Markowski – zarządzający Pałacem Paulinum w Jeleniej Górze, wcześniej nadzorca budowy hotelu na Zanzibarze i dyrektor hotelu Pałac Wojanów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Żona współprowadzi biuro turystyczne, a córka prowadzi hotel na Zanzibarze. Pan Wacław mieszka w pokoju w najwyższym miejscu Paulinum, czyli w najwyższym miejscu centrum Jeleniej Góry.

kwietnia 1, 2021

„Piszę do Państwa celem zainteresowania sytuacją z dnia wczorajszego (30 marca 2021). Regularnie spaceruję lasem od marketu budowlanego Leroy Merlin w Kierunku Góry Szybowcowej i Dziwiszowa. Jest to popularna forma spędzania wolnego czasu oraz utrzymywania zdrowego trybu życia przez mieszkańców Jeleniej Góry, a szczególnie Zabobrza. Wczoraj idąc w górę, w kierunku Dziwiszowa zobaczyłem zniszczenia drogi leśnej jakich dotąd nie widziałem.

marca 31, 2021

Jak informuje Karkonoski Parki Narodowy szlak zielony w rejonie szczytu Szrenicy, od górnej stacji kolei linowej w stronę Mokrej Przełęczy jest już otwarty. To pierwszy z zamkniętych na zimę odcinków, który w tym sezonie wiosennym można już było otworzyć. Na odblokowanie szlaku zielonego w rejonie szczytu Szrenicy, jak wczoraj omyłkowo podaliśmy, od górnej stacji kolei linowej w stronę Mokrej Przełęczy, musimy jeszcze poczekać.

marca 25, 2021

Imponująco wygląda projekt Cyklostrady Dolnośląskiej - koncepcji długodystansowych dróg rowerowych w regionie. Samorząd województwa zamierza do końca dekady wydać 850 mln zł na budowę nowych i zintegrowanie istniejących dróg rowerowych na Dolnym Śląsku w kompleksową, licząca 1800 km sieć. Miłośnicy dwóch kółek mogą tylko kibicować, żeby nic nie zakłóciło realizacji projektu.

marca 22, 2021

W nowym rozporządzeniu antycovidowym nie ma mowy o zamknięciu lasów, ograniczeniu rekreacji indywidualnej ani o narciarskich trasach biegowych, więc stowarzyszenie Bieg Piastów nadal może ratrakować narciarskie trasy biegowe w Górach Izerskich, z ich centrum w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

marca 20, 2021

Z roku na rok przybywa tras rowerowych w Jeleniej Górze. Dziś liczą one 56 km. Docelowo takimi ścieżkami będzie można przejechać do skrajnie położonych dzielnic miasta. 

marca 15, 2021

Pisaliśmy o podwyżkach cen biletów w pociągach Kolei Dolnośląskich. O ile na niektórych trasach za bilety zapłacimy o 1 lub 2 złote więcej, to okazało się, że na trasie z Jeleniej Góry do Jakuszyc bilet w jedną stronę kosztuje teraz 12, 90, czyli prawie o 7 zł więcej. Cena wzrosła zatem o niemal 100 procent. Już pojawiły się głosy niezadowolonych turystów, rowerzystów i narciarzy. Taka podwyżka uderzy ich po kieszeni. W sieci pojawiły się protesty i apele o korektę cennika biletów KD.

marca 13, 2021

Od jutra (14 marca) Koleje Dolnośląskie zwiększają cenę  biletów na niektóre połączenia. Jest też dobra wiadomość: wrócą pociągi do Trutnova i Ardspachu.

marca 12, 2021

W Karkonoszach w dalszym ciągu zamknięte są szlaki zagrożone lawinami czy osunięciami. Przed wyprawą w góry warto sprawdzić, o jakie odcinki chodzi. Karkonoski Park Narodowy sygnalizuje, że od 1 kwietnia można spodziewać się zamknięcia kolejnych szlaków. Tym razem z powodu okresu lęgowego i godowego zwierząt zamieszkujących teren parku.

marca 10, 2021

Autorzy badania „Dolnośląskie zachwyty 2020” zapytali turystów o miejsca, które najchętniej odwiedzają i które najbardziej im się podobają. Na pierwszym miejscu znalazł się Karpacz. 

marca 8, 2021

11 marca sanatoria wznowią pracę po ponad czterech miesiącach przerwy. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli je rozpocząć na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia lub skierowania wystawionego przez ZUS.

marca 5, 2021

Karpacz jest miejscowością, którą zamierza odwiedzić najwięcej turystów podczas tegorocznej „majówki”. Miasto pod Śnieżka pobiło w tych planach Zakopane. Na czwartym miejscu znalazła się Szklarska Poręba. Majówkowe plany Polaków przeanalizował portal nocowanie.pl

lutego 27, 2021

Samorząd Bogatyni planuje utworzenie nowego szlaku, który będzie okalał tzw. worek turoszowski. Urzędnicy, przedstawiciele PTTK (znakarze szlaków)oraz Fundacji Rajdu Kotliny Turoszowskiej omówili kwestie wytyczenia, znakowania oraz przede wszystkim finansowania trasy turystycznej. Nowy szlak ma zostać włączony w system szlaków i atrakcji turystycznych dostępnych Niemczech i Czechach.

lutego 22, 2021

Metorolodzy zapowiadają wyjątkowo ciepłe dni. Już dzisiaj (22.02) na Śnieżce było +12,3 stopni. Tak ciepło nie było na szczycie od 20 lat.  Z powodu inwersji w Jeleniej Górze było chłodniej o około sześć - osiem stopni. Kolejne dni przyniosą prawdziwą "bombę ciepła". Czy wpłynie to na stan rzek?

lutego 21, 2021

-Szturm na Śnieżkę - tak Karkonoski Park Narodowy opisuje zdjęcie z dzisiejszej (21.02) wycieczki. Na najwyższy szczyt Karkonoszy wybrało się setki turystów. Warunki są dobre, ale szlaki w wyższych partiach gór są oblodzone. Trzeba uważać.

lutego 19, 2021

Można połączyć spacer na szlakach w Szklarskiej Porębie lub Karpaczu i odwiedzić ośrodki edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. które od dzisiaj (19.02) są ponownie otwarte.

lutego 18, 2021

Po poluzowaniu obostrzeń związanych z koronawirusem wielu mieszkańcó planowało wizytę w Termach Cieplickich w Jeleniej Górze. Niestety, Termy są nadal nieczynne. Gdzie zatem w naszym regionie można popływać i poszaleć w wodzie?

lutego 16, 2021

Wraz z otwarciem stoków narciarskich w Karpaczu i Szklarskiej Porębie  pojawili się na nich policjanci. Patrole nie są zaskoczeniem , bo mundurowi obecni byli pod wyciągami i na trasach w poprzednich latach. Nowością są jednak kontrole związane z pandemią koronawirusa. Policjanci będą pojawiać się na stokach przez cały sezon narciarski.