października 25, 2020

W najbliższy poniedziałek (26 października) ruszy głosowanie nad zadaniami, które w przyszłym roku zostaną zrealizowane w Jeleniej Górze ramach budżetu obywatelskiego. Potrwa do 2 listopada do godz. 12.00. Do podziału jest 2, 5 mln złotych.

października 25, 2020

JZO Polski Ekspert Optyczny, producent nowoczesnych szkieł okularowych, obchodzi w tym roku 75. rocznicę powstania. To 75 lat, to historia rozwoju, podnoszenia jakości produkcji i umiejętności radzenia sobie w trudnych czasach.

października 23, 2020

Wykonawca rozpoczął ostatni etap prac przy moście na Pijawniku, w ciągu ulicy Mickiewicza. To oznacza, że inwestycja może być zakończona jeszcze przed 1 listopada.

października 23, 2020

Spontaniczne protesty - bardzo liczny w Jeleniej Górze i mniej liczny w Zgorzelcu – odbyły się dzisiaj w naszym regionie przeciwko wyrokowi tzw. Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przerwanie ciąży ze względu na wadę genetyczną jest niezgodne z konstytucją.

października 22, 2020

Dziś (czwartek, 22 października) potwierdzono zakażenie koronawirusem w jeleniogórskiej szkole podstawowej nr 10. To spowodowało, że większość uczniów zostanie w domu i będzie się uczyć zdalnie.

października 22, 2020

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków chwali wykonawców Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego za tempo, zakres prac i współpracę ze swoim urzędem przy realizacji tej inwestycji.

października 19, 2020

Od dzisiaj (19 października) w Jeleniej Górze służby komunalne  będą odbierać z nieruchmości worki ze zgrabionymi liśćmi. Mieszkańcy otrzymają na odpady biodegradowalne jeden worek.

października 17, 2020

Dzisiaj (17 października) od godz. 10.00 mieszkańcy Chmielenia wyjdą na przejścia drogi krajowej nr 30, by zablokować ruch samochodowy. To ich protest przeciwko Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która nie kwapi się do wybudowania w tej miejscowości chodników. Po pierwszym proteście, który odbył się w styczniu, GDDKiA odpowiedziała, że chodnik powienien być w Chmieleniu. Nie ma jednak go w planie, więc nie wiadomo, kiedy powstanie.

października 17, 2020

- Mamy dość. Codziennie ryzykujemy życiem, idąc do sklepu czy szkoły obok mknących cieżarówek i aut osobowych. To jest droga śmierci!- tak dzisiaj (17 października) mówili w Chmieleniu mieszkańcy. Domagają się od GDDKiA budowy chodnika. Aby podkreślić, że to dla nich sprawa życia i śmierci, protestują dzisiaj (17 października) na drodze krajowej nr 30.

października 16, 2020

Zamysł prezydenta Jeleniej Góry wydaje się być prosty. Pięć jeleniogórskich niepublicznych placówek, działających w budynkach należących do samorządu, ma pracować w nowej formule. Mają stać się przedszkolami publicznymi. To ma sprawić, że obniżą się opłaty za dziecko, a jeleniogórski maluch będzie miał pierwszeństwo podczas rekrutacji. Dyrektorki placówek już dostały wypowiedzenia dotychczasowych umów. Nie kryją, że są zaskoczone i załamane. Rodzice przedszkolaków są pełni obaw.

października 15, 2020

Gwałtowny poranek mieli dzisiaj (15.10) mieszkacy bloku przy ulicy Kiepury 63 na jeleniogórskim Zabobrzu. Musieli opuścić mieszkania, gdyż nastąpiło rozszczelnienie sieci gazowej. Ewakuowano 20 osób.

października 15, 2020

Od dzisiaj (15 października) wracają godziny dla seniorów w sklepach. Zakupy między godzinami 10.00 a 12.00  będą mogły robić już osoby po 60-tce.  Co jednak ważne, wyznaczone godziny będą obowiązywały tylko od poniedziałku do piątku. W soboty kupować o tej porze będzie mógł już każdy.

października 15, 2020

Strażacy nie nadążają z interwencjami, w pogotowiu są służby zarządzania kryzysowego, w niektórych gminach wydają worki z piaskiem, wszędzie mieszkańcy z niepokojem obserwują rzeki. Poziom wody wszędzie jest bardzo wysoki. Szefowie samorządów w naszym regionie ogłosili alarmy przeciwpowodziowe lub pogotowia przeciwpowodziowe. Według synoptyków deszcze mają przestać padać dzisiaj (15.10). Natomiast wysokie stany rzek mogą utrzymać się do najbliższego piątku.

AKTUALIZACJA: Dzisiaj (15.10) o godz. 12.00 prezydent Jeleniej Góry odwołał alarm przeciwpowodziowy i ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie miasta.

października 14, 2020

Młodzi ludzie z Jeleniej Góry dołączyli do kolegów z całej Polski, którzy sprzeciwiają się nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Dzisiaj (14.10) protest odbył się na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Wczoraj (13.10) dezaprobatę wyrazili uczniwie i pedagodzy Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

października 14, 2020

Jeleniogórscy nauczyciele obchodzili dzisiaj (14.10)  swoje święto kameralnie i z zachowaniem reżimu covidowskiego. Spotkali się z prezydentem Jerzym Łużniakiem nie na dużej akademii, a w sali rajców w ratuszu. Spotkania odbywały się w małych grupach. Najlepsi pedagodzy otrzymali nagrody.

października 13, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 13 października 2020 r. m.in.:

października 12, 2020

12 pracowników WORD w Jeleniej Górze jest na kwarantannie po tym, jak u jednego z nich wystąpiły objawy mogące wskazywać na zakażenie COVID-19. Ośrodek pracuje, choć część egzaminów została przełożona.  

października 11, 2020

Tę uroczystość zapamiętamy na długo. Tegoroczna gala Srebrnych Kluczyków, nagród kulturalnych Nowin Jeleniogórskich, która odbyła się w niedzielę (11 października) w Jeleniogórskim Centrum Kultury, nie była taką, jakie pamiętamy z poprzednich lat. Głównie z powodu koronawirusa. Laureaci i widzowie byli w maseczkach, ograniczona została liczba publiczności, a laureaci gorąco apelowali do niej, by pamiętać o artystach w tych trudnych czasach.

października 11, 2020

W Jeleniej Górze działa ponad 30 małych biur podróży (niektóre tylko internetowo). Wszystkie mają się kiepsko. W najgorszych miesiącach operatorom turystycznym przychody spadły o 95-98 proc. - Jeśli nie zamykamy na razie swoich biur, to dlatego, że dokładamy z oszczędności. To na długo nie wystarczy – mówią w branży. Narzekają stale piętrzą się kłopoty. Samorząd właśnie podnosi czynsze za lokale. Marek Ciechanowski, szef jednego z biur i prezes Dolnośląskiej Izby Turystyki, ocenia, że fali zamknięć biur podróży można się spodziewać na początku przyszłego roku.

października 10, 2020

Dwoje starszych ludzi spacerowało ścieżką przy obwodnicy na Zabobrzu, gdy na mężczyznę wjechał z impetem młody człowiek na rolkach. Osiemdziesięciolatek, jak się okazało, doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu. Rodzina poszkodowanego seniora szuka kontaktu ze sprawcą. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi też policja.

października 10, 2020

W trzech różnych październikowych terminach, po raz dziewiąty z rzędu, w Jeleniej Górze odbyły się „Senioralia 2020” - największa tego typu impreza w Polsce. Tegoroczne uroczystości, w których z powodu reżimu i obostrzeń sanitarno - epidemiologicznych (COVID-19), mogło świętować znacznie mniej seniorów niż w minionych latach, zakończył koncert finałowy zespołów ludowych i solistów operowych „Ścieżki tradycji”.

października 10, 2020

Od dnia 17.10.2020 r. w związku z rozpoczęciem III etapu przebudowy ul. Wojska Polskiego nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów MZK w Jeleniej Górze. 

października 9, 2020

Kolejna odsłona scenicznych obchodów 25-lecia jeleniogórskiego Teatru Maska. 30 października o godz. 19.00 w cieplickim Zdrojowym Teatrze Animacji zaprezentowany zostanie monodram „Kontrabasista” w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza – spektakl nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych. Więcej na temat „Kontrabasisty” Teatru Maska w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej. 

października 9, 2020

Na organizację prac przy przebudowie al. Wojska Polskiego skarży się pan Darek, który na nierównościach zniszczył układ wydechowy w swoim fordzie fousion. Inny lokator widział, jak na wertepach, próbując dostać się do domu, wywróciła się kobieta pchająca wózek z małym dzieckiem