To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Galerie, wystawy… (zbiorczy)

Termin: 1 grudzień, 2017 (Cały dzień) - 31 grudzień, 2017 (Cały dzień)

JELENIA GÓRA

Wystawa „Kopie obrazów Wielkich Mistrzów w wykonaniu Danuty Dudek”

Muzeum Przyrodnicze ul. Cieplicka 11A

Bilety: 5/4 zł

Wrotek – niedziela godz. 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Wystawa prac Danuty Dudek, która wykonuje kopie obrazów renesansowych malarzy.

 

Wystawa „70 Lat Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych - Fotografia 1947 - 2017”

Muzeum Przyrodnicze, ul. Cieplicka 11A

Bilety: 5/4 zł

Wtorek – niedziela godz. 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Jubileuszowa wystawa 70-lecia istnienia DOLNOŚLĄSKIEGO STOWARZYSZENI AARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW i TWÓRCÓW AUDIOWIZUALNYCH, które jest drugim po Związku Polskich Artystów Fotografików prężnie działającym towarzystwem fotograficznym na Dolnym Śląsku. Prezesem od 1986 roku jest Zbigniew Stokłosa, a wśród prezentowanych prac zobaczymy m.in. fotografie: Witolda Romera (wspózałożyciela i pierwszego prezesa), Stefana Arczyńskiego i Wacława Kopytnika.

 

Józef Piłsudski. 150 rocznica urodzin. Wystawa ze zbiorów Władysława Stasieńki

Książnica Karkonoska, Galeria Małych Form, III piętro, ul. Bankowa 27

Wstęp wolny

Poniedziałek – sobota w godz. 9.00 – 18.00

Wystawa ze zbiorów znanego kolekcjonera, odznaczonego honorowym tytułem „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry". Wystawa prezentuje pamiątki związane z osobą Marszałka, książki, czasopisma, pocztówki, odznaki i monety.

Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia  - zm. 12 maja 1935) – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904), Legionów Polskich (1914) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 Naczelnik Państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji, po przewrocie majowym (1926) dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930); wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.

 

Wystawa „E-Glass” - Kulturowe Złoto Dolnego Śląska

Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28

Ekspozycja:  1 – 24 grudnia

Bilety: 10/5 zł

wtorek - niedziela w godzinach 09:00 - 17:00, poniedziałek  nieczynne, środa - wstęp bezpłatny

Wystawa będzie prezentacją dzieł powstałych podczas Pleneru Szkła Artystycznego E-glass, który jest unikatowym edukacyjnym przedsięwzięciem w skali kraju i transeuropejskich kontaktów z zakresu sztuki szkła na twórczej płaszczyźnie oraz wymiany nowych technologii artystycznych. Podczas pleneru i sympozjum odbyły się warsztaty artystyczne ze studentami szkła, pokazy tworzenia szkła artystycznego i designu, tworzenie witraży, szkła palnikowego i hutniczego.

E-glass realizowany był od 26 sierpnia do 2 września 2017 w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie, w Stacji Turystycznej Orle w Jakuszycach (w miejscu dawnej huty Karlsthal) oraz w Hucie Szkła „Martin Štefánek” w Desnej (CZ). W najbardziej atrakcyjnym, letnim okresie wakacyjnym studenci, artyści, designerzy, przy wsparciu hutmistrzów z Polski będą „na żywo” projektowali i tworzyli szkło artystyczne i szklany design.

Uczestnicy: Małgorzata Dajewska, Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński, Jakub Berdych (jr), Kuba Berdych (st), dr Peter Stanicky, Oldřich Plíva, Magdalena Wodarczyk, Katarzyna Pilic, Maja Zbrożek, Magdalena Rojek, Diana Szydłowska.

Kuratorzy: Igor Wójcik i dr Mariusz Łabiński

 

Wystawa z cyklu „Tu mieszkam tu tworzę” - "Wieloświaty” Agnieszki Dziuńko

Książnica Karkonoska, Filia nr 3, ul Różyckiego 4

Ekspozycja: 9 października do 30 grudnia

Wstęp wolny

Poniedziałek – sobota w godz. 9.00 – 18.00

Wystawa  to nic innego jak  przewodnik po świecie malarskim Agnieszki Dziuńko- jeleniogórzanki, która w swoich obrazach prezentuje różne spojrzenia na ruchomy czas i przestrzeń. Wspólnym elementem tych obrazów jest element światła.

Jest to pierwsza wystawa jej prac, które powstawały w  Jeleniej Górze. Tematy poruszane, to: dwoisty charakter materii czy zależność przeciwieństw, które manifestują wzajemne działania, gdzie pomimo wahań i tak wszystko zmierza do równowagi. Autorka odbiera rzeczywistość za pomocą intuicyjnego wglądu, ciekawi ją także energia, która przepływa przez różnorodność wtapiających się w siebie form, zawsze w ruchu.  W prezentowanych pracach znajduje się zarówno odwołanie do zjawisk kwantowych, dualizmu falowo- cząstkowego jak i próby odpowiedzi na pytanie -  dlaczego nie wiemy tego, co chcielibyśmy wiedzieć?

 

Wystawa rysunku, grafiki i malarstwa  „Twarzą w twarz” – Agata Makutynowicz-Turska, Jerzy Jerych i Andrzej Nowak

Galeria "hall" ODK, ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12

Ekspozycja do 31.12.2017

poniedziałek – piątek: 9.00 - 12.30 - dla grup, 16.00 - 20.00 - zwiedzanie indywidualne

wstęp wolny

Wystawa „Twarzą w twarz“ to wystawa portretów, których autorami jest troje artystów związanych z Karkonoszami. Każdy z nich posiada swój dorobek artystyczny: Agata Makutynowicz-Turska realizuje się w malarstwie, ceramice i rzeźbie, Jerzy Jerych posiada wiele osiągnięć m.in. w obszarze grafiki projektowej, malarstwa i ceramiki, Andrzej Woźniak akwarelista – portrecista i karykaturzysta oraz autor albumu „Zamki i pałace Dolnego Śląska“. „(…) Portret to istna „kopalnia odkrywkowa“, pełna warstw tajemnic i uczuć, nie tylko dla artysty ale i portretowanej postaci.Portrertem nie jest lustrzane odwzorowanie wizerunku, jest artystyczną, inspirowaną intuicyjną obserwacją, uwidocznieniem charakterystycznej „duszy“ danej osobowości.(…)“

 

Dariusz Goetze. Wystawa fotografii

Książnica Karkonoska, Galeri@w Tle – przestrzeń monitorów na I piętrze przy ul. Bankowej 27

Ekspozycja od 2 listopada do 31 grudnia

Wstęp wolny

Poniedziałek – sobota w godz. 9.00 – 18.00

Dariusz Goetze, rocznik 1973, fotografią zajmuje się od 1999 roku, członek Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii, student Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii. Na wystawie zaprezentowane zostaną czarno-białe fotografie: cykl portretów powstałych  w przestrzeni miejskiej oraz kadry z Karkonoszy i okolic. Na wystawie zaprezentowane zostaną czarno-białe fotografie: cykl portretów powstałych  w przestrzeni miejskiej oraz kadry z Karkonoszy i okolic.

 

„Dyplomy” - wystawa prac studentów Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii

Galeria "Korytarz" JCK,ul. Bankowa 28/30

Ekspozycja od 2 listopada do 31 grudnia

Wstęp wolny

Wystawa prac studentów Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii 2015 – 2017.

 

"Rozmowy ze słońcem" - obrazy Lidii Sołtyńskiej

Muzeum Przyrodnicze ul. Cieplicka 11 A

Ekspozycja od  28 października do 31 grudnia

Bilety: 5/4 zł

Wrotek – niedziela godz. 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Wystawa „Rozmowy ze słońcem” to zbiór kilkudziesięciu obrazów Lidii Sołtyńskiej, przedstawiające jej osobiste spojrzenie na słońce i pejzaże, które ono „maluje” na niebie. Artystka czerpie energię płynącą z promieni słonecznych i pragnie tę energię przekazać dalej poprzez twórczą ekspresję.

 

Wystawa "Mapy Gór Izerskich"

Archiwum Państwowe, ul. płk. Wacława Kazimierskiego 3 (d. koszary)

Ekspozycja od 28 listopada do 31 grudnia

Wernisaż godz. 12.00

Poniedziałek – piątek w godz. 10.00 – 14.00

Wstęp wolny

Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze i  Severočeske Muzeum w Libercu, serdecznie zapraszają na  wystawę  pt. "Mapy Gór Izerskich" w dniach od 28 listopada do 31 grudnia 2017 roku  w siedzibie Archiwum przy ul. płk. W. Kazimierskiego 3  w Jeleniej Górze (dawne koszary "Pod Jeleniami").

 

„Liber.book.książka - wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze

Książnica Karkonoska, Galeria Inspiracje, ul. Bankowa 27, I piętro

Ekspozycja: 6 – 31 grudnia

Wstęp wolny

Poniedziałek – sobota w godz. 9.00 – 18.00

Wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze. Tematem przewodnim wystawy jest książka, to ona stała się łącznikiem dla wielu dziedzin artystycznego wyrazu.

Przedmiot, który na co dzień służy do odczytywania zapisanych w nim przez kogoś myśli  młodzież potraktowała jako motyw oraz tworzywo w swoich pracach plastycznych.

Prace uczniów będą prezentowane do końca grudnia 2017 r. w godzinach otwarcia biblioteki.

Wystawa „Pamięć i opowiadanie. Polski komiks historyczny”

Ekspozycja od 8 grudnia do 12 stycznia

Poniedziałek - piątek w godz. 9.00 - 17.00, w soboty w godz. 10.00 - 16.00

Bilety: 5 zł

W ramach wystawy zaprezentujemy prace dwudziestu rysowników i kilkunastu scenarzystów. Komiksy dotyczą historii Polski, od czasów najdawniejszych, aż do współczesności. W wystawie udział biorą rysownicy pochodzących z różnych środowisk, tworzący w różnych stylach, posługujących się różnymi technikami, w różnorodny sposób podchodzący do opowiadanej historii. Wielu z autorów podejmuje tematy trudne, sięga do historii ostatnich kilkudziesięciu lat, która wciąż mocno oddziałuje na teraźniejszość.

Kurator wystawy: Piotr Machłajewski.

Wśród uczestników wystawy znajdą się m.in. Olaf Ciszak (ur. 1977), Jacek Frąś (ur. 1977), Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969), Jacek Michalski (ur. 1964), Jerzy Ozga (ur.1968), Jacek Przybylski (ur. 1975), Robert Służały (ur. 1979), Wojciech Stefaniec (ur. 1980), Benedykt Szneider (ur. 1982) i Krzysztof Wyrzykowski (ur. 1975).

Wystawa została przygotowana przez BWA w współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców „Contur” i Napoli COMICON.

 

Wystawa pokonkursowa fotografii „Zobacz Ducha Gór”

Muzeum Karkonoskie  (Galeria na Górze), ul. Jana Matejki 28

Ekspozycja od  18 listopada do 12 stycznia

wtorek - niedziela w godzinach 09.00 – 17.00, poniedziałek – nieczynne

bilety: 10/5 zł, środa - wstęp bezpłatny

Redakcja „Nowin Jeleniogórskich”, wspólnie z Fundacją Nowin Jeleniogórskich, organizuje konkurs fotograficzny zatytułowany „Zobacz ducha gór”. Jego celem jest prezentowanie oraz promowanie wszelkich bogactw i atrakcji turystycznych całego naszego regionu, a także aktywnego wypoczynku.

To już czwarta edycja konkursu. Do jego kontynuowania zachęca nas powodzenie, jakim cieszy się on wśród zainteresowanych górami oraz sztuką fotografowania. Bogactwo i uroda krajobrazu przyrodniczego i kulturowego naszych gór jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji twórczych. Dowodem tego jest rosnący zbiór wartościowych fotografii, będący efektem konkursu, oraz rosnące grono osób, które chcą dzielić się z innymi swoimi fotograficznymi fascynacjami.

 

Wystawa ”Lwów w grafice”, Jelenia Góra

Wystawa ”Lwów w grafice” ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, ul. Jana Matejki 28

Ekspozycja; od 7 grudnia do 18 stycznia

Bilety: 10/5 zł

wtorek - niedziela w godzinach 09:00 - 17:00, poniedziałek  nieczynne, środa - wstęp bezpłatny

Wystawa ” Lwów w grafice” ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego to 80 prac graficznych (miedzioryty, litografie, akwaforty, drzeworyty, wśród nich wiele ręcznie kolorowanych i barwnych), malarskich (akwarele, gwasze) i rysunkowych, przedstawiających Lwów od 1618 do 1934 roku, autorstwa ponad 40 artystów.

Twórcami przedstawień są znani malarze i graficy reprezentujący różne szkoły i środowiska europejskie. Są to m.in.: Abraham Hogenberg, Aurelio Passarotti, Francois Perneur, Franz Ksawery Gerstenberger, Antoni Lange, Karol Auer, Teofil Czyszkowski, August Gatton, Maciej Bogusz Stęczyński, Tadeusz Rybkowski, Janusz Wesołowski, Antoni Pilichowski, Stanisław Tondos.

Dzięki nim odbywamy podróż przez wieki, podczas której odkrywamy niezwykłe miejsca Lwowa. Część z nich dziś nie istnieje lub zmieniła wygląd. Większość przetrwała, wzbudzając zachwyt różnorodną, wysokiej klasy architekturą, często kilkusetletnią.

 

Wystawa Janusza Moniatowicza „Kilkadziesiąt fotografii”

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, ul. Michałowicka 32

Ekspozycja od 4 grudnia do 28 lutego

Wtorek – niedziela, godz. 9.00 – 16.00

Bilety: 6/4 zł, środa bezpłatnie

Karkonoski Oddział Związku Polskich Artystów Fotografików zaprasza na otwarcie jubileuszowej wystawy fotografii Janusza Moniatowicza

 

BOLESŁAWIEC

Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa

wtorek – sobota 10:00 do 16:00, niedziela od 11:00 do 16:00

bilety: 4/2 zł; czwartek wstęp wolny

 

KARPACZ

Poplenerowa wystawa malarstwa

Miejskie Muzeum Zabawek ze Zbiorów Henryka Tomaszewskiego, ul. Kolejowa 3

Ekspozycja: 1 grudnia

Bilety: 7/5 zł

wtorek – piątek: 9:00 – 16:30

sobota – niedziela: 10:00 – 17:30

 

Zamki i pałace Kotliny Jeleniogórskie w rysunku i malarstwie studentów Wydziału Architektury PWr – wystawa poplenerowa

Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy Politechniki Wrocławskiej „Radość” w Szklarskiej Porębie

Ekspozycja do 31 grudnia

Codzienne w godz. 10.00 – 18.00

Wstęp wolny

Prowadzenie pleneru i organizacja wystawy: dr szt. plast. Dorota Łuczewska, mgr inż. arch. art.plast. Barbara Siomkajło (Zakład Rysunku, Malarstwa i Rzeźby WA PWr)

Uczestnicy pleneru, autorzy prac prezentowanych na wystawach:

Kamila Bąk, Agnieszka Brdys, Faustyna Czarnik, Weronika Dams, Michalina Dorochowicz, Aleksandra Gajska, Zuzanna Grześków, Rafał Hermanowicz, Aleksandra Jackiewicz, Natalia Jadczyszyn, Anna Jajko, Agata Jasiołek, Zofia Koszewicz, Jan Kośmiński, Klaudia Kozioł, Maciej Król, Joanna Małek, Ewa Markowska, Iwona Mijał, Łukasz Modrzejewski, Anna Piasecka, Dominika Ratajczyk, Barbara Różańska, Wioletta Sojka, Szymon Tobias

Tematyka wystawy jest związana z architekturą Regionu Sudeckiego – w ramach projektu „Odremontowana willa Hendricha w Szklarskiej Porębie punktem międzynarodowych spotkań odkrywających walory kulturowe, historyczne i społeczno-gospodarcze pogranicza”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013.

Koordynator projektu inż. Kazimierz Pabisiak

 

KOWARY

Gościniec na Starówce, ul. 1 Maja 23

Codziennie  godz. 12.00 – 20.00

Wstęp wolny

 

LWÓWEK ŚLĄSKI

Otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Marii Trąd

Galeria „Klatka”, LOK, ul. Przyjaciół Żołnierza 5

Wernisaż godz. 18.00

Codziennie w godz. 10.00 – 16.00

Wstęp wolny

 

SZKLARSKA PORĘBA

Wystawa Zamki i pałace Kotliny Jeleniogórskie w rysunku i malarstwie studentów Wydziału Architektury PWr – wystawa poplenerowa

Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy Politechniki Wrocławskiej „Radość”, ul. Muzealna 2,

Ekspozycja: 23 listopada – 31 grudnia

Czynne codziennie w godz. 10 – 18

Wstęp wolny

Prowadzenie pleneru i organizacja wystawy: dr szt. plast. Dorota Łuczewska, mgr inż. arch. art.plast. Barbara Siomkajło (Zakład Rysunku, Malarstwa i Rzeźby WA PWr)

Uczestnicy pleneru, autorzy prac prezentowanych na wystawach: Kamila Bąk, Agnieszka Brdys, Faustyna Czarnik, Weronika Dams, Michalina Dorochowicz, Aleksandra Gajska, Zuzanna Grześków, Rafał Hermanowicz, Aleksandra Jackiewicz, Natalia Jadczyszyn, Anna Jajko, Agata Jasiołek, Zofia Koszewicz, Jan Kośmiński, Klaudia Kozioł, Maciej Król, Joanna Małek, Ewa Markowska, Iwona Mijał, Łukasz Modrzejewski, Anna Piasecka, Dominika Ratajczyk, Barbara Różańska, Wioletta Sojka, Szymon Tobias

Tematyka wystawy jest związana z architekturą Regionu Sudeckiego – w ramach projektu „Odremontowana willa Hendricha w Szklarskiej Porębie punktem międzynarodowych spotkań odkrywających walory kulturowe, historyczne i społeczno-gospodarcze pogranicza”, współfinansowanego przez Unię Europejską

 

 

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Muzeum Karkonoskie, ul. 11 Listopada 23

Wtorek niedziela 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Bilety: 10/5 zł; środa wstęp wolny

 

ZGORZELEC

MDK przy ul. Parkowej 1

Wstęp wolny

 

GOERLITZ

Wystawa „Uwaga Pociąg! 175 lat kolei na Śląsku”, Goerlitz

do 2 września 2018 roku

Godziny otwarcia:

wtorek - niedziela w godz. 10.00 – 17.00

(specjalne godziny otwarcia we święta, podczas jarmarku bożonarodzeniowego oraz w pierwszym kwartale roku 2018)

Bilety: 4/3 euro

Dzień 22 maja 1842 r. zapoczątkował również na Śląsku epokę kolei żelaznej. Wówczas uruchomiono linię kolejową na trasie Wrocław – Oława. 175 rocznica tego wydarzenia jest jednym z wielu jubileuszy, które kolej śląska oraz miasto Görlitz mają przyjemność obchodzić. 170 lat temu, w dniu 1 września 1847 r., otwarty został pierwszy dworzec kolejowy w Görlitz, a także linie kolejowe do Drezna, Berlina oraz przez Węgliniec do Wrocławia. W dniu 6 września 1917, czyli przed stu laty, oddano do użytku nowy budynek dworcowy w Görlitz, który do dziś pełni swoją funkcję. Wszystkie te jubileusze są dla Muzeum Śląskiego okazją do przygotowania i zaprezentowania wystawy „Uwaga pociąg!”. Wystawa ta jest poświęcona rozwojowi kolei żelaznej na Śląsku oraz jego znaczeniu dla miasta Görlitz.

Prezentacja uwidacznia zwiedzającym dynamiczny rozwój sieci kolejowej na Śląsku. Szybko powstały również połączenia dalekobieżne z Berlinem, Wiedniem i Warszawą. Najszybciej jednak rozwijał się transport szynowy w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Niemniej jednak ważną rolę odgrywały także liczne trasy poboczne oraz prywatne linie kolejowe, które powstawały nierzadko w wyjątkowo trudnych warunkach topograficznych, jak na przykład w Karkonoszach czy Hrabstwie Kłodzkim. Ich znaczenie zarówno dla przemysłu jak i dla turystyki można zaobserwować na przykładzie Kolei Izerskiej pomiędzy Jelenią Górą a Kořenovem.

Po 1847 r. założone zostały w Görlitz zakłady produkujące tabor kolejowy wraz z szeroką gamą wyposażeń oraz licznymi innowacjami technicznymi. Z racji tego dla miasta kolej żelazna odgrywa do dziś zasadniczą rolę gospodarczą. Między innymi produkowano tu  w latrach 30. XX w. lokomotywę pośpieszną Fliegende Hamburger (Latający Hamburczyk) oraz Fliegender Schlesier (Latający Ślązak). Przedstawiony będzie w wystawie także rozwój zakładów produkujących tabor kolejowy z siedzibą w Niesky, który w produkcji wagonów towarowych zajmuje obecnie czołowe miejsce na skalę europejską. Ponadto zaprezentowane będą także dzieje Reichsbahn-Ausbesserungswerk Lauban, który w okresie od 1945 r. do 2000 r. działał do pod polską nazwą jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Lubaniu.

Wystawa kieruje szczególną uwagę na oba jubileusze otwarcia budynków dworcowych w Görlitz. Specjalnie wykonany na tę okazję model przedstawia pierwszy budynek dworca z 1847 r. Centralnym eksponatem wystawy jest potężna makieta o wymiarach 18x2,5 m. Model w skali 1:87 wiernie odzwierciedla budynek i teren dworca z roku 1917. Wykonany został on w trakcie wieloletniej pracy przez Ingo Wobsta i po raz pierwszy można go będzie zobaczyć w całości. Liczne fotografie i dokumenty objaśniają dzieje dworców w Görlitz od 1847 r. do dnia dzisiejszego.

Podczas trwania wystawy będą organizowane liczne prezentacje uzupełniające. Pierwsza z nich rozpocznie się 15 października 2017 r. i poświęcona będzie fotografiom historycznym dokumentującym budowę linii kolejowej między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim w latach 1906 - 1909. Fotografie te pochodzą ze zbiorów muzeum partnerskiego – Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W lutym 2018 zaprezentujemy Państwu imponujący zbiór tabliczek znamionowych wagonów z całej Europy. Są to eksponaty wypożyczone z Muzeum Regionalnego w Lubaniu. W maju 2018 można będzie podziwiać ruchomy model Kolei Izerskiej wraz z dworcami od Szklarskiej Poręby Dolnej (Niederschreiberhau) do Kořenova (Polaun).