To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Galerie, wystawy… (zbiorczy)

Termin: 16 luty, 2018 (Cały dzień) - 28 luty, 2018 (Cały dzień)

Galerie, wystawy… (zbiorczy)

JELENIA GÓRA

Książnica Karkonoska, Galeria Inspiracje, ul. Bankowa 27

poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00; sobota: 10.00 – 14.00

wstęp wolny

Muzeum Przyrodnicze, ul. Cieplicka 11A

Wtorek – niedziela godz. 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Bilety: 5/4 zł

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Długa 1

Poniedziałek - piątek w godz. 9.00 - 17.00, w soboty w godz. 10.00 - 16.00.

Bilety: 2/5 zł

 

Wystawa fotografii Ignacego Cembrzyńskiego "Metro by Ignacy 50", Jelenia Góra

Galeria "Korytarz" JCK,ul. Bankowa 28/30

Do 28 lutego

Wstęp wolny

Wystawa to kilkadziesiąt wybranych fotografii. Każda z plansz jest opatrzona autorską refleksją, krótkim tekstem. Plansze zostały zaprojektowane przez bielskiego grafika Marka Klimka i w całości składają się na album, który miejmy nadzieję kiedyś powstanie. Moje "METRO" to bardzo subiektywny obraz podziemi. Najbardziej interesują mnie podróżni, ale fascynuje także wnętrze metra jako pewna architektoniczna odrębność. Komunikacyjne podziemia, mimo konstrukcyjnych różnic, tworzą rodzaj uniwersalnego bytu. Korzystający z niego spędzają w nim spory fragment życia, a niektórzy... No właśnie, jak chce pewien nieznany bliżej autor : w tłumie się ścierają. Dlatego liczba opuszczających korytarze jest mniejsza niż wchodzących do nich...(Ignacy Cembrzyński).

 

Wystawa fotograficzna rodziny Czekaj „Rodzinne spojrzenia na naturę”

Muzeum Przyrodnicze, ul. Cieplicka 11A

Od 16 lutego do 28 lutego

Wtorek – niedziela godz. 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Bilety: 5/4 zł

Rodzina Czekaj -  Beata Czekaj, Bartłomiej Czekaj, Tomasz Czekaj oraz kuzyn – Jakub Kania - od lat zajmuje się fotografowaniem natury Karkonoszy, mianowicie są to krajobrazy, kwiaty, wschody oraz zachody słońca, góry. Państwo Czekaj na co dzień mieszkają w Szklarskiej Porębie, co ułatwia im dostęp do piękna natury. Fotografia to ich wielka pasja, którą pragną podzielić się z innymi oraz pochwalić swoim dorobkiem w trakcie wernisażu.

 

Wystawa Janusza Moniatowicza „Kilkadziesiąt fotografii”

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, ul. Michałowicka 32

Ekspozycja od 4 grudnia do 28 lutego

Wtorek – niedziela, godz. 9.00 – 16.00

Bilety: 6/4 zł, środa bezpłatnie

Karkonoski Oddział Związku Polskich Artystów Fotografików zaprasza na otwarcie jubileuszowej wystawy fotografii Janusza Moniatowicza.

 

Wystawa zbiorowej malarstwa artystek i artystów z grupy Π-ART "W krzywym zwierciadle"

MDK "Muflon", Galeria "Muflon", ul. Cieplicka 172

Wernisaż godz. 17:00

Do 28 lutego

Wstęp wolny

Tytuł wystawy „W krzywym zwierciadle” należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ efekty pracy twórczej Grupy Π-ART tym razem wykraczają poza dotychczasowe typowe dla grupy tematy, nie ograniczają się już do pejzaży czy martwych natur. Swoje prace malarskie zaprezentują: Joanna Adamczuk, Dorota Fluder, Marek Głowacki, Irena Gołąb, Zbigniew Gott, Iwona Anna Górska, Danuta Hajdasz, Tadeusz Janczyński, Alicja Janowska, Kamila Kasperczyk, Maria Maczkowska, Ewa Nobilec, Irena Regucka-Grała, Mieczysława Skowron, Elżbieta Szewc-Burzyńska, Dorota Szewczyk, Józef Szymański,  Teresa Tańska, Katarzyna Titow, Andrzej Woźniak, Ewa Zając oraz  Grażyna Zoldi. Artystyczna Grupa Twórcza Π-art istnieje od 2014 roku, kieruje nią artystka plastyk Emanuela Czujowska. Grupa Π-art zrzesza osoby zajmujące się różnymi dziedzinami sztuki, są to twórczynie i twórcy z terenu Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Piechowic, Karpacza oraz okolic.

Kuratorką wystawy jest Agata Turska-Makutynowicz.

 

„Sacrum i Profanum” – wystawa malarstwa Marka Cieśli

Galeria "Promocje" ODK, ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12

Wystawa czynna od 08.01 do 28.02.2018

Wstęp wolny

Marek Cieśla – muzyk i malarz wpisujący się w życie kulturalne Dzierżoniowa. Jego obrazy podziwiane są w kraju i za granicą. Wiele z nich znajduje się już w zbiorach prywatnych w Europie, Ameryce, a nawet Japonii. W swoich poszukiwaniach artystycznych łączy muzykę i malarstwo. „Sacrum i Profanum” – przesiąknięty symbolizmem zbiór obrazów, w którym artysta odnajduje samego siebie, wieńczy swoje poszukiwania świadomym spojrzeniem na duchowość – sacrum i rzeczywistość – profanum.

 

Niedopowiedzenia- wystawa plastyczna

Książnica Karkonoska, Galeria Małych Form, III piętro, ul. Bankowa 27

Otwarcie, godz. 18:00

Do 3 marca

poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00; sobota: 10.00 – 14.00

Wstęp wolnyPrace uczniów klasy III Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze. Młodzi artyści dzielą się z widzem swoimi spostrzeżeniami, poglądami, czy refleksjami. Na co dzień bawią się tym, co robią, sprawdzają, odkrywają, dopracowują warsztat, inspirują się pracami różnych artystów, ale przede wszystkim próbują odnaleźć swój styl, siebie. W swoich pracach łączą różne techniki i formy, by intrygować i ciekawić. Próbują swoich sił w różnorakich dziedzinach artystycznych począwszy od rysunku, po malarstwo, rzeźbę, czy szkło artystyczne.

 

Wystawa Plenerowa "Andrzej Wajda 40/90"

Plac Ratuszowy

Od 13 lutego do 4 marca

Wstęp wolny

Wystawa zorganizowana w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "ZOOM - Zbliżenia".

6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat; zrealizował 40 filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: ANDRZEJ WAJDA 40/90. Wystawa prezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od „Pokolenia” – debiutu z 1954 roku aż do „Powidoków” – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim. Na planszach wystawy oprócz fotosów, werków i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów.

Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami – przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

 

„Życie wokół Kopalni Mysłowice” – Marian Jamrozy – wystawa fotografii z cyklu „Polska na starej fotografii”

Galeria "Hall" ODK, ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12

Wystawa czynna od 11.01 do 11.03.2018 r.

Wstęp wolny

Marian Jamrozy, 66 lat, absolwent Technikum Fototechnicznego w Katowicach Piotrowicach (1968 r.) oraz Studium Fotografii i Filmu we Wrocławiu (1971 r.). W latach 1968-1997 pracował jako fotograf zakładowy w kopalni „Lenin” w Mysłowicach Wesołej (od 1990 r. kopalnia „Wesoła”). Instruktor fotografii w domach kultury przy kopalniach „Boże Dary”i „Wesoła”. W latach 70. współpracował z Głosem Górniczym w Mysłowicach. Po przejściu na emeryturę związany z tyskimi mediami: Górnośląskim Tygodnikiem Regionalnym „Echo”i „Twoje Tychy”. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Miejskiego w Mysłowicach. W 2016 r. gość specjalny Tychy Press Photo, którego laureatem był w 2005 r. Wystawa jest prezentacją fotografii z okresu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

 

Wystawa prac z III Dolnośląskiego Konkursu Fotografii Mobilnej dla dzieci i młodzieży do 13 lat pt. „Obok mnie”.

Galeria "Pod Brązowym Jeleniem" JCK,ul. 1 Maja 60

Wstęp wolny

W czasach cyfryzacji fotografii, dostępności i łatwości zapisu tego, co jest „obok” za pomocą chociażby telefonu komórkowego, dorośli mają możliwość obejrzenia świata z perspektywy bardzo młodego człowieka. Poznania jego sposobu widzenia, kadrowania obrazu, jego wrażliwości i tego, co dla niego jest najbardziej interesujące w najbliższym otoczeniu. Będzie to również znakomita okazja dla młodych uczestników do poznania siebie nawzajem za pomocą porównania różnego, własnego sposobu patrzenia na świat.

Zadaniem Konkursu było wyłonienie spośród uczestników osób szczególnie utalentowanych w tworzeniu obrazów fotograficznych za pomocą prostych, cyfrowych urządzeń i budowanie świadomości obrazu. Organizatorem Konkursu Fotograficznego „Obok mnie” jest Jeleniogórskie Centrum Kultury w Jeleniej Górze.

Współorganizatorem konkursu odpowiedzialnym za publikowanie materiałów informacyjnych w internecie i wsparcie merytoryczne przy wyborze zdjęć jest Stowarzyszenie „Jeleniogórska Strefa Fotografii”. Konkurs jest organizowany przy współpracy z Książnicą Karkonoską w Jeleniej Górze.

 

BOLESŁAWIEC

Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa

wtorek – sobota 10:00 do 16:00, niedziela od 11:00 do 16:00

bilety: 4/2 zł; czwartek wstęp wolny

 

Wystawa fotografii Grzegorza Motoryna „Norweskie Migawki”

Galeria „W sam raz” BOK MCK, ul. Piłsudzkiego

Czynna od 19 stycznia do 28 lutego

wstęp wolny

Czas w fotografii i w życiu jest ściśle ze sobą powiązany i zawiera w sobie szeroką wielowątkowość (narodziny i śmierć,  koniec i początek nowych kultur i cywilizacji, nauka i rozwój, degradacja i zanieczyszczenia, historia i przyszłość). Czas budzi często lęk  w swej nieuchronności przemijania. Fotografia to jedyne medium, które potrafi nieruchome obrazy teraźniejszości przenosić w przyszłość. Jednocześnie pozostawiając świadectwo i obraz przeszłości dla współczesnych odbiorców fotografii (niezależnie od techniki jej powstania). Z upływem zaś czasu wartość obrazu przezeń jest weryfikowana i często „proste” przekazy nabierają nowych wartości. Z drugiej strony powodem obecnej popularności fotografii jest w świadomości jej wielu autorów pozostawienie swoistego rodzaju podpisu „tu byłem”, śladu pozostawionego po sobie. Jeżeli nasze życie przeliczymy na godziny i odejmiemy czas na sen, jedzenie i różne inne czynności dla życia niezbędne, to wydarzenie takie jak 216h stanowić może istotną część godzin minionych i tym bardziej nieznanego czasu przyszłego. Zdarza się też, że kilka godzin potrafi zmienić całe nasze życie. Jeżeli Państwo nadal czytacie niniejszy tekst, już jest mi niezmiernie miło. Jeśli natomiast zechcecie poświęcić swój czas na obejrzenie fotografii oraz - mam nadzieję -  refleksję nad nimi, będzie to dla mnie potwierdzenie, że moje działanie nie tylko dla mnie ma jakiś sens…

Norwegia to miejsce… z pewnością niezwykłe. To przestrzeń i bardzo specyficzne światło. Norwegia przyciąga podróżników ostatnimi dziewiczymi terenami w Europie. Tutaj mieści się największy na kontynencie lodowiec, bezkresny płaskowyż oraz najdłuższy i najgłębszy fiord. Wyprawa na Północ to nie tylko podróż w przestrzeni, ale także w czasie. W niezwykłym otoczeniu do dziś przetrwały arcydzieła sztuki wikingów, drewniane kościoły i osady. Z dala od ludzi żyją tu również trolle, nisse i huldry. Zadawałem sobie pytanie, czy przebywając tu zaledwie 216h, mogę zrobić wystawę fotografii na temat tak rozległego miejsca. Wielu fotografów przebywało w tym kraju o wiele dłużej i było w miejscach, których nie odwiedziłem, widziało i sfotografowało zjawiska przyrodnicze, o których nawet mi się nie śniło. Fotografie, które chcę Państwu przedstawić nie są zapisem krajoznawczym, nie opowiadają też o kraju - bo cóż można powiedzieć o kraju, w którym przebywało się przez 216 h. Są raczej podróżą autorską, a Ci, którzy znają moją fotografię, dostrzegą podobne spojrzenie na polskie Karkonosze,  Bolesławiec, Jelenią Górę, Lwówek i okolice J czy Wrocław. Norwegia jest bardziej pretekstem do pokazania pewnego klimatu, refleksji nad czasem i przestrzenią. Swoistym dokumentem zarówno subiektywnego wyboru kadrów, jak odwiedzonych miejsc.

Migawki z Norwegii - tytuł niezbyt oryginalny, ale z drugiej strony to właśnie migawka decyduje o zapisie obrazu fotograficznego, dozuje ilość światła i chce się powiedzieć, że też ilość emocji, ale te trudno jest precyzyjnie odmierzyć.

 

KARPACZ

Miejskie Muzeum Zabawek ze Zbiorów Henryka Tomaszewskiego, ul. Kolejowa 3

Bilety: 7/5 zł

wtorek – piątek: 9:00 – 16:30

sobota – niedziela: 10:00 – 17:30

 

KOWARY

Gościniec na Starówce, ul. 1 Maja 23

Codziennie  godz. 12.00 – 20.00

Wstęp wolny

 

LWÓWEK ŚLĄSKI

Wystawa malarstwa i rysunku Agaty Makutynowicz – Turskiej „Czerwienią mazane…”

Galeria „Klatka”, LOK, ul. Przyjaciół Żołnierza 5

Wernisaż godz. 18.00

Od 2 lutego

Codziennie w godz. 10.00 – 16.00

Wstęp wolny

 

SZKLARSKA PORĘBA

Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy Politechniki Wrocławskiej„Radość”, ul. Muzealna 2,

Czynne codziennie w godz. 10 – 18

Wstęp wolny

 

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów,Muzeum Karkonoskie, ul. 11 Listopada 23

Wtorek niedziela 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Bilety: 10/5 zł; środa wstęp wolny

 

ZGORZELEC

MDK przy ul. Parkowej 1

Wstęp wolny

 

GOERLITZ

Wystawa „Uwaga Pociąg! 175 lat kolei na Śląsku”, Goerlitz

do 2 września 2018 roku

Godziny otwarcia:

wtorek - niedziela w godz. 10.00 – 17.00

(specjalne godziny otwarcia we święta, podczas jarmarku bożonarodzeniowego oraz w pierwszym kwartale roku 2018)

Bilety: 4/3 euro

Dzień 22 maja 1842 r. zapoczątkował również na Śląsku epokę kolei żelaznej. Wówczas uruchomiono linię kolejową na trasie Wrocław – Oława. 175 rocznica tego wydarzenia jest jednym z wielu jubileuszy, które kolej śląska oraz miasto Görlitz mają przyjemność obchodzić. 170 lat temu, w dniu 1 września 1847 r., otwarty został pierwszy dworzec kolejowy w Görlitz, a także linie kolejowe do Drezna, Berlina oraz przez Węgliniec do Wrocławia. W dniu 6 września 1917, czyli przed stu laty, oddano do użytku nowy budynek dworcowy w Görlitz, który do dziś pełni swoją funkcję. Wszystkie te jubileusze są dla Muzeum Śląskiego okazją do przygotowania i zaprezentowania wystawy „Uwaga pociąg!”. Wystawa ta jest poświęcona rozwojowi kolei żelaznej na Śląsku oraz jego znaczeniu dla miasta Görlitz.

 

Prezentacja uwidacznia zwiedzającym dynamiczny rozwój sieci kolejowej na Śląsku. Szybko powstały również połączenia dalekobieżne z Berlinem, Wiedniem i Warszawą. Najszybciej jednak rozwijał się transport szynowy w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Niemniej jednak ważną rolę odgrywały także liczne trasy poboczne oraz prywatne linie kolejowe, które powstawały nierzadko w wyjątkowo trudnych warunkach topograficznych, jak na przykład w Karkonoszach czy Hrabstwie Kłodzkim. Ich znaczenie zarówno dla przemysłu jak i dla turystyki można zaobserwować na przykładzie Kolei Izerskiej pomiędzy Jelenią Górą a Kořenovem.

 

Po 1847 r. założone zostały w Görlitz zakłady produkujące tabor kolejowy wraz z szeroką gamą wyposażeń oraz licznymi innowacjami technicznymi. Z racji tego dla miasta kolej żelazna odgrywa do dziś zasadniczą rolę gospodarczą. Między innymi produkowano tu  w latrach 30. XX w. lokomotywę pośpieszną Fliegende Hamburger (Latający Hamburczyk) oraz Fliegender Schlesier (Latający Ślązak). Przedstawiony będzie w wystawie także rozwój zakładów produkujących tabor kolejowy z siedzibą w Niesky, który w produkcji wagonów towarowych zajmuje obecnie czołowe miejsce na skalę europejską. Ponadto zaprezentowane będą także dzieje Reichsbahn-Ausbesserungswerk Lauban, który w okresie od 1945 r. do 2000 r. działał do pod polską nazwą jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Lubaniu.

 

Wystawa kieruje szczególną uwagę na oba jubileusze otwarcia budynków dworcowych w Görlitz. Specjalnie wykonany na tę okazję model przedstawia pierwszy budynek dworca z 1847 r. Centralnym eksponatem wystawy jest potężna makieta o wymiarach 18x2,5 m. Model w skali 1:87 wiernie odzwierciedla budynek i teren dworca z roku 1917. Wykonany został on w trakcie wieloletniej pracy przez Ingo Wobsta i po raz pierwszy można go będzie zobaczyć w całości. Liczne fotografie i dokumenty objaśniają dzieje dworców w Görlitz od 1847 r. do dnia dzisiejszego.

 

Podczas trwania wystawy będą organizowane liczne prezentacje uzupełniające. Pierwsza z nich rozpocznie się 15 października 2017 r. i poświęcona będzie fotografiom historycznym dokumentującym budowę linii kolejowej między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim w latach 1906 - 1909. Fotografie te pochodzą ze zbiorów muzeum partnerskiego – Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W lutym 2018 zaprezentujemy Państwu imponujący zbiór tabliczek znamionowych wagonów z całej Europy. Są to eksponaty wypożyczone z Muzeum Regionalnego w Lubaniu. W maju 2018 można będzie podziwiać ruchomy model Kolei Izerskiej wraz z dworcami od Szklarskiej Poręby Dolnej (Niederschreiberhau) do Kořenova (Polaun).