"Na ścieżkach malarstwa" – jubileuszowa wystawa Andrzeja Woźniaka

Termin: 27 marzec, 2019 - 17:00 - 26 kwiecień, 2019 - 10:00

"Na ścieżkach malarstwa"

wernisaż jubileuszowej wystawy Andrzeja Woźniaka 27 marca o godz. 17.00

MDK "Muflon", Galeria "Muflon", ul. Cieplicka 172

Prezentacja trzech ścieżek malarstwa: surrealizmu, akwarela, karykatura. Wystawa z okazji 30-lecia pracy twórczej Andrzeja Woźniaka, artysty mieszkającego w Cieplicach. Kuratorką wystawy jest Agata Makutynowicz.

Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2019.

Andrzej Woźniak (ur. 1956) - architekt z wykształcenia, malarz z wyboru, mieszka i tworzy w Cieplicach - Jeleniej Górze. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Blisko związany w czasie studiów z Zakładem Historii Architektury, często brał udział w pracach archeologiczno-inwentarskich prowadzonych przez ten Zakład w mieście Iłży-głównie na zamku oraz na terenie rynku wrocławskiego przy ul. Kiełbaśniczej. Już wtedy w wolnych chwilach wyjeżdżał w Polskę by ołówkiem, piórkiem lub akwarelą zapisywać swoje wrażenia z odwiedzanych miejsc. Powstały w tym czasie pierwsze szkice malarskie zamków w Iłży, Chęcinach koło Kielc, Łańcucie, Janowcu, Kazimierzu Dolnym, Radzyniu Chełmińskim i Malborku oraz takich zamków z okolic Jeleniej Góry jak: Czocha, Chojnik, Bolków, Wleń.

Po skończonych studiach w 1984 r. w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami podjął pracę w Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków (PKZ), w pracowni arch. Alicji Kopeć. Pracując ze wspaniałym zespołem przez ponad 3 lata rozwijał swoje zainteresowania zabytkami, ich ochroną i konserwacją. W tym okresie także dużo malował. Jego twórczość skierowała się w stronę surrealizmu.

Pierwsza indywidualna wystawa – Wołów (lipiec 1989), potem Wrocław, następnie Łódź - gdzie były prezentowane surrealistyczne portrety. Po rezygnacji z pracy w PKZ-ach osiadł w pięknym miejscu na Malinniku w Cieplicach, tu sobie stworzył ukochane miejsce pracy i zajął się wyłącznie malarstwem. W połowie 1997 r. powstały szkice zamków Czocha, Chojnik, Bolków i Książ, było to związane z jakimś zamówieniem, a ponieważ spodobało mu się to co uchwycił, wykonał całą serię szkiców akwarelowych tych zamków. W tym też czasie podjął współpracę z Galerią BWA na zamku w Książu, gdzie sprzedawał swoje akwarele związane z tym zamkiem. Stał się także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa O/Wrocław. Do połowy 2001 r. powstały akwarele z cyklu Zamków Ziemi Jeleniogórskiej (obszar dawnego województwa jeleniogórskiego), po raz pierwszy prezentowane w 2002 r. we Wrocławiu, a w następnym roku w Jeleniej Górze.

Wstęp wolny

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.