Wystawa "Konserwacja wzornika szklarskiego oraz starodruków" w Muzeum Karnonoskim

Termin: 4 grudzień, 2018 - 13:30 - 24 grudzień, 2019 - 10:00

Otwarcie wystawy czasowej „Konserwacja wzornika szklarskiego oraz starodruków ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze" zaplanowano na 4 grudnia o godz. 13.30.

Obejrzymy efekt pierwszego etapu prac konserwatorskich przy ośmiu starodrukach, wzorniku szklarskim oraz dokumencie rękopiśmienniczym. Na wernisaż wstęp wolny.

Starodruki wytypowane do konserwacji posiadają dużą wartość naukową, historyczną jak również artystyczną. Na dużą uwagę zasługują wchodzące w skład wytypowanych ksiąg XVI i XVII – wieczne dzieła, między innymi Biblie w tłumaczeniu Marcina Lutra, dekorowane cennymi rycinami i posiadające odręcznie naniesione adnotacje lub podpisy. Zachowały się również ich oryginalne oprawy skórzane i pergaminowe.

Pochodzący z XVIII wieku wzornik motywów dekoracyjnych do rytowania na szkle zawiera 79 odrębnych wzorów tłoczonych na papierze czerpanym z przedstawieniami herbowymi, motywami architektury, scenami myśliwskimi, mitologicznymi oraz dekoracją roślinną. Motywy te wykorzystano między innymi na przepięknie grawerowanych szkłach artystycznych obecnie znajdujących się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego.

Obiektom po konserwacji przywrócone zostały ich wartości estetyczne, artystyczne i naukowe.

Wystawa będzie czynna od 4 do 24 grudnia 2018 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.