To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Naukowo o baroku

Naukowo o baroku

„Wokół Karkonoszy i Gór Izerskich. Sztuka baroku na śląsko – czesko – łużyckim pograniczu” - to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która w tym tygodniu odbywać się będzie w Jeleniej Górze.

Przez trzy dni naukowcy i muzealnicy z Polski, Czech i Niemiec dyskutować będą o fenomenie obszaru o unikatowym krajobrazie kulturowym, jakim jest rejon styku historycznych krain Śląska, Czech i Górnych Łużyc. Pomysłodawcy wydarzenia przekonują, że sztuka tego obszaru jak nigdzie indziej w Europie Środkowej ukształtowała się tutaj na bazie intensywnej wymianu artystycznej między sąsiadującymi ze sobą krainami. Przenikaniu temu wcale nie przeszkodziły naturalne granice dzielące sąsiadów w postaci Karkonoszy, Gór Izerskich i Kwisy. Konferencja pozwolić ma lepiej poznać zabytki epoki baroku i przedstawić aktualny stan badań naukowych prowadzonych w tej dziedzinie przez historyków sztuki.

Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze wspólnie z Instytutem Historii sztuki we Wrocławiu oraz warszawską Fundacją Edukacja dla Demokracji.

Konferencja potrwa trzy dni - od 14 do 16 października. Jej zasadnicza część odbywać się będzie w Książnicy Karkonoskiej, gdzie przez dwa pierwsze dni specjaliści z Polski, Czech i Niemiec przedstawiać będą referaty. Spotkanie zainauguruje w czwartek o godz 13.10 multimedialna prezentacja wyglądu Jeleniej Góry w czasach baroku przygotowana przez Eugeniusza Gronostaja. Później m.in. Stefania Żelasko z Muzeum Karkonoskiego mówić będzie o cieplickich warsztatach zdobniczych w epoce baroku. Fachowcy z Muzeów Narodowych we Wrocławiu i Warszawie opowiedzą o szklarstwie na Śląsku w XVII i XVIII wieku, a Monika Żarek z Uniwersytetu Wrocławskiego o Preisslerach – barokowych malarzach szkła i porcelany oraz ich związkach z czeskimi i śląskimi mecenasami. Pierwszego dnia będzie także mowa o barokowych kościołach na Pogórzu Izerskim, czy nowym spojrzeniu na symbolikę najwyżej położonej świątyni ziemi Korony Czeskiej „Kaplica na Śnieżce jako akt chrystianizacji Sudetów”.

W piątek od rana posłuchać będzie można wystąpień poświęconych m.in. barokowym prospektom organowym i rzeźbom pogranicza, wymowie i przesłaniu ołtarza głównego w pocysterskim kościele św. Jana Chrzciciela w Cieplicach, Jezuitom w pejzażu kulturowym i artystycznym Jeleniej Góry czy Malowidłom sklepienia jeleniogórskiego Kościoła Łaski pw. Krzyża Świętego. Naukowcy dyskutować będą w Książnicy do wieczora z „przerwą” na zwiedzanie kościoła parafialnego pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Sobota zarezerwowana została na objazd po barokowych zabytkach naszego regionu. Będzie można zwiedzić i wysłuchać wykładów w kościołach św. Jana Chrzciciela w Cieplicach, NMP w Kowarach, św. Bartłomieja w w Wojciechowie oraz Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu (na zdj. powyżej).

Patronat honorowy nad konferencją objęli Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój oraz Ordynariusz Diecezji Legnickiej Ks. Biskup Stefan Cichy.

Naukowo o baroku