marca 28, 2017

W „Morskim oku” w Karpaczu Górnym spotkali się mieszkańcy i przedsiębiorcy obawiający się ekspansji kolejnych apartamentowców. Głównym tematem była planowana budowa kilkudziesięciu domków z apartamentami przy atrakcyjnej widokowo i zacisznej dotąd ul. Partyzantów. Nie obeszło się bez dyskusji na temat generalnej polityki miasta w zakresie inwestycji. Temat będzie omawiany na jutrzejszej, środowej,  sesji RM Karpacza. Będzie gorąco.

marca 28, 2017

Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych w Bogatyni i w Jeleniej Górze. - Problemy, o których tutaj była mowa powtarzają się także w innych regionach – podsumował. Obiecał, że każdy sygnał, dokument z tych spotkań zostanie przeanalizowany, a część z nich będzie podstawą do podjęcia interwencji w odpowiednich ministerstwach.

marca 28, 2017

W najnowszym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 28 marca 2017 m.in.:

marca 26, 2017

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który w Kowarach groził pozbawieniem życia ratownikom medycznym oraz uszkodził karetkę pogotowia.
 

marca 26, 2017

W Karkonoszach w dalszym stopniu obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego – przypominają ratownicy Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. I apelują to turystów by wziąć to pod uwagę, planując pieszą wycieczkę.

marca 25, 2017

Jest duża szansa, że w najbliższych sezonach narciarze znowu będą szusować na stoku Babiniec. Samorząd Szklarskiej Poręby wkrótce ogłasza przetarg na długoletnią dzierżawę tego atrakcyjnego stoku narciarskiego. Nieoficjalnie wiadomo, że są zainteresowani taką inwestycją.

marca 24, 2017

Stara Kamienica chce zarabiać na produkcji czystej energii elektrycznej. Już powstała spółka mająca realizować to przedsięwzięcie. Władze gminy liczą, że w przyszłości uda się w dużym stopniu zaspokoić energetyczne potrzeby gminy, a przy tym chronić środowisko.

marca 24, 2017

Mieszkańcy, a zwłaszcza mieszkanki Domu Seniora „Grześ” w Karpaczu początek wiosny przywitali hasłem: „Bądź piękna na wiosnę”. Przestrzeń domu została zamieniona na... salon piękności.

marca 23, 2017

 - W tym roku zrezygnowaliśmy z udziału w targach turystycznych  we Wrocławiu. Tutaj na Dolnym Śląsku jesteśmy znani i rozpoznawalni. Po raz pierwszy wystawiliśmy naszą ofertę w Łodzi. Z tego regionu trafia do nas obecnie około 30 proc. więcej turystów niż kilka lat temu – mówi Kamila Cyganek, zastępca burmistrza Karpacza.

marca 23, 2017

Mężczyznę, który mając we kwi ponad trzy promile alkoholu prowadził samochód zatrzymali po pościgu policjanci w jednej ze wsi w gminie Jeżów Sudecki. Teraz grozić mu może nawet do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz kierowania pojazdami na kilka lat.

marca 23, 2017

- W piątek zauważyliśmy chmurę nad Kostrzycą. Szła w kierunku Kowar. Niektórzy zaczęli się dusić, dzieciom robiło się niedobrze. Szczypało w oczy i drażniło gardło. Smród był nie do zniesienia. Nie wiedzieliśmy, że to jest rozruch spalarni – opowiada Piotr Nyc, mieszkaniec Kostrzycy, właściciel gospodarstwa agroturystycznego. 

marca 22, 2017

Koleje Dolnośląskie wypowiedziały czeskiemu partnerowi umowę na realizację wspólnych połączeń ze Szklarskiej Poręby do Liberca. – To fatalna wiadomość. Mam nadzieję, że obie strony dojdą do porozumienia – mówi burmistrz miasta pod Szrenicą Mirosław Graf.

marca 22, 2017

W ramach trwającego w Szklarskiej Porębie Roku Hofmanowskiego od piątku – 24 marca - do obejrzenia będzie nadzwyczaj interesująca wystawa  „Obrazy religijne Wlastimila Hofmana - Szklarka Poręba 1947 – 1970”. Wernisaż tej wystawy o godzinie 17:00 w Muzeum Karkonoskim Dom Carla i Gerharta Hauptmannów przy ulicy 11 Listopada w Szklarskiej Porębie. Wystawę będzie można oglądać do 31 maja.

marca 21, 2017

Imponująco bogaty w wydarzenia będzie niedawno zainaugurowany  w Szklarskiej Porębie Rok Wlastimila Hofmana. Samorząd decydując o takiej  formie uczczenia najwybitniejszego powojennego mieszkańca miasta nawiązuje do 70 rocznicy sprowadzenia się malarza pod Szrenicę. Mieszkał tu do śmierci w 1970, przez cały ten czas swoją osobowością i oryginalnością mocno wpływając na atmosferę Szklarskiej Poręby.

marca 21, 2017

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 26 marca 2017 r. na wycieczkę nr 5 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.
Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.29 do Janowic Wielkich. Tam obok stacji kolejowej będzie oczekiwać turystów prowadząca wycieczkę Jolanta Kupeć.

marca 21, 2017

Psy i koty będące mieszkańcami „Staruszkowa” czyli hospicjum dla zwierząt są już po przeprowadzce z Karpacza do jego nowej siedziby, w jednej ze wsi w powiecie lubańskim.

marca 19, 2017

Gmina Podgórzyn rozstrzygnęła przetarg, który wyłonił wykonawcę jednej z największych inwestycji na jej obszarze czyli budowy nowego centrum edukacyjnego.

marca 19, 2017

62. Ogólnopolski Rajd Narciarski, organizowany przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, przeszedł już do historii.

marca 18, 2017

W Szklarskiej Porębie zainaugurowano Rok Wlastimila Hofmana. W Kościele pw. Bożego Ciała po Mszy świętej, odprawionej pod przewodnictwem Biskupa Seniora Stefana Cichego, duchowni, gospodarze miasta i mieszkańcy zapalili znicz na grobie Ady i Wlastimila Hofmanów.

marca 17, 2017

– Rozwiązania w sieci szkół w Legnicy i Jeleniej Górze nie były takie same – mówi Krystyna Kaczorowska z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu odpowiadając na pytanie, dlaczego kurator w jednym przypadku zgodził się na funkcjonowanie szkół w dwóch budynkach, a w drugim nie.

marca 17, 2017

Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła, że wójt i skarbnik gminy Mysłakowice naruszyli dyscyplinę finansową w 2015 r. Władze gminy mają dwa tygodnie na odwołanie się od tego orzeczenia.

marca 17, 2017

Do niecodziennej sytuacji doszło dziś przed południem w okolicach ul. Myśliwskiej w Świeradowie Zdroju. Mieszkańcy zauważyli blisko posesji sarnę. Robiła wrażenie rannej, leżała i wyraźnie nie mogła wstać. Gdy do zwierzęcia po kilku godzinach dotarł weterynarz, sarna ruszyła w las. Co jej było, pozostanie tajemnicą. Weterynarz nie wyklucza, że była zmęczona i wyczerpana, a gdy doszła do siebie, po prostu sobie poszła. Sarna uruchomiła łańcuch działań i interwencji, które okazały się na końcu zbędne.

marca 17, 2017

To dobra wiadomość dla turystów: w tym sezonie na najwyższym szczycie Karkonoszy ponownie zostanie otwarta restauracja. Co prawda nie w pełnym zakresie, ale przynajmniej będzie można... skorzystać z toalety.

marca 15, 2017

W 1947 r. wybitny malarz, również poeta, Wlastimil Hofman sprowadził się do Szklarskiej Poręby, gdzie mieszkał do śmierci w 1970, przez cały ten czas swoją osobowością i oryginalnością mocno wpływając na atmosferę miasta pod Szrenicą. Od tej przeprowadzki mija właśnie 70 lat, co samorząd Szklarskiej Poręby uznał za dobrą okazję do ogłoszenia Roku Wlastimila Hofmana. Inaugaracja obchodów już  w sobotę, 18 marca.