kwietnia 22, 2017

Zarzut zabójstwa swojej siostry Doroty T. postawiła Prokuratura Rejonowa w Lubaniu 43 – letniemu mieszkańcowi Wiednia Danielowi L. Za popełnienie zarzuconego mu czynu grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat.

kwietnia 19, 2017

Ruszyła druga edycja akcji Aktywny Dolny Śląsk. To szansa na zrealizowanie przedsięwzięcia upowszechniającego sport i promującego walory turystyczne za pieniądze samorządu województwa.  Urząd marszałkowski na takie projekty obywatelskie przeznaczy 600 tysięcy złotych, po 120 tys. na projekty z regionu jeleniogórskiego, legnickiego, wałbrzyskiego, wrocławskiego i z Wrocławia.

kwietnia 18, 2017

W najnowszym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 18 kwietnia 2017 m.in.:

kwietnia 18, 2017

44-letni mężczyzna został zatrzymany przez policję w Biedrzychowicach (gmina Olszyna). Jest podejrzany o zamordowanie kobiety i pobicie jeszcze jednej osoby. Sąd rejonowy w Lubaniu zdecydował o zatrzymaniu mężczyzny w  areszcie na trzy miesiące. Grozi mu dożywocie.

kwietnia 18, 2017

Niedawno, 1 kwietnia 2017, weszła w życie nowa ustawa o grach hazardowych. Salonów gier będzie mniej i będą pod pełną kontrolą państwa. - Właśnie trwa akcja Krajowej Administracji Skarbowej, która kontroluje, czy właściciele stosują się do ustawy i zamykają takie lokale – zapewnia Krzysztof Mróz, senator Prawa i Sprawiedliwości, członek senackiej komisji budżetu. 

kwietnia 16, 2017

Ponad 9 milionów złotych będą kosztowały inwestycje drogowe finansowane w powiecie lubańskim. Zdecydowana większość tej kwoty pochodzi ze źródeł zewnętrznych. Za te pieniądze zmodernizowanych zostanie 9 kilometrów dróg powiatowych i wojewódzkich oraz 4 kilometry chodników.

kwietnia 15, 2017

Zdrowia, radości oraz wszelkiej pomyślności, a przede wszystkim - Nowej Nadziei wraz z budzącą się wiosną - życzy Czytelnikom z okazji Świąt Wielkanocy
redakcja „Nowin Jeleniogórskich”

kwietnia 12, 2017

Bezrobocie na koniec lutego było wyjątkowo niskie – tak wynika ze statystyk, którymi kilka dni temu pochwalił się Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Tyle, że oferowane przez pracodawców zarobki pozostawiają wciąż wiele do życzenia.

kwietnia 11, 2017

Pomiędzy burmistrzem Świeradowa a panią sekretarz urzędu doszło do rękoczynów – informuje nasz Czytelnik. Sprawą zajęła się prokuratura.

kwietnia 8, 2017

Tytuły Zdolnego Ślązaka i Zdolnego Ślązaczka odebrało 316 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Dolnego Śląska. Wszyscy są laureatami prestiżowego konkursu wiedzowego organizowanego od lat przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu . W tym gronie znalazły się też dzieci z regionu jeleniogórskiego.

kwietnia 4, 2017

Szansę na nowe życie otrzymał nieczynny od lat dworzec kolejowy w Świeradowie Zdroju. W budynku mają powstać między innymi mini muzeum kolei oraz pracownie domu kultury.

kwietnia 1, 2017

Kiedy podatki i inne obciążenia są zbyt wysokie, rynek radzi sobie inaczej, rośnie szara strefa. Ta stara prawda od lat potwierdza się zwłaszcza w branży tytoniowej i alkoholowej. Tym razem przypadek unikania płacenia akcyzy za używki ujawniono w Lubaniu.

marca 29, 2017

39-latek z Lubania chciał mieć fajne buty sportowe, ale nie miał pieniędzy. Postanowił przechytrzyć obsługę jednego ze sklepów sportowych w Lubaniu. Ukradł dwie pary butów o wartości 600 zł. Długo w nich nie pochodził...

marca 29, 2017

56-letni mieszkaniec Lubania zaatakował przy u życiu niebezpiecznych narzędzi  interweniujących funkcjonariuszy  straży miejskiej. Strażnicy obezwładnili napastnika i przekazali policji. Nikt w incydencie nie odniósł obrażeń.

marca 28, 2017

Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych w Bogatyni i w Jeleniej Górze. - Problemy, o których tutaj była mowa powtarzają się także w innych regionach – podsumował. Obiecał, że każdy sygnał, dokument z tych spotkań zostanie przeanalizowany, a część z nich będzie podstawą do podjęcia interwencji w odpowiednich ministerstwach.

marca 27, 2017

Tylko trzy projekty w naszym regionie – z 29 dofinansowywanych w całym województwie -  otrzymają w tym roku wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację zabytków i rozwój instytucji kultury. Ale kwotowo wsparcie jest ogromne – wyniesie ponad 16 mln zł, przy globalnej kwocie prawie 70 mln zł. Ponad 8 mln trafi do Lwówka na naprawę sypiących się historycznych murów miejskich.  

marca 26, 2017

Rozmach i wysoki poziom artystyczny miała sobotnia, finałowa gala tegorocznej edycji Lwóweckiego Festiwalu Talentów. Było na co popatrzeć, a przede wszystkim czego posłuchać. Jury rozpływało się w zachwytach. Zwyciężyła Daria Jakubowska i Przemysław Socha z Leśnej, którzy zachwycili ekspresyjnym tańcem nowoczesnym.

marca 21, 2017

Psy i koty będące mieszkańcami „Staruszkowa” czyli hospicjum dla zwierząt są już po przeprowadzce z Karpacza do jego nowej siedziby, w jednej ze wsi w powiecie lubańskim.

marca 18, 2017

Jak informują mieszkańcy Lubania, rzeka Kwisa poniżej zakładu Schumacher wciąż się pieni. To skutek awarii przed kilkoma dniami w największej firmie Lubania i przedostania się stężonego mydła do rzeki. Na szczęście – w opinii jeleniogórskiej delegatury WIOŚ - wyciek nie był duży i skażenie nie stanowi zagrożenia dla biocenozy Kwisy

marca 17, 2017

Do niecodziennej sytuacji doszło dziś przed południem w okolicach ul. Myśliwskiej w Świeradowie Zdroju. Mieszkańcy zauważyli blisko posesji sarnę. Robiła wrażenie rannej, leżała i wyraźnie nie mogła wstać. Gdy do zwierzęcia po kilku godzinach dotarł weterynarz, sarna ruszyła w las. Co jej było, pozostanie tajemnicą. Weterynarz nie wyklucza, że była zmęczona i wyczerpana, a gdy doszła do siebie, po prostu sobie poszła. Sarna uruchomiła łańcuch działań i interwencji, które okazały się na końcu zbędne.

marca 14, 2017

Fantastyczny wynik osiągnął zawodnik klubu Orka Lubań Rafał Kusto na pływackich Mistrzostwach Polski Juniorów, które w miniony weekend odbywały się w Gorzowie Wielkopolskim. Zawodnik lubańskiego klubu zdobył dwa złote medale, wygrywając rywalizację na dystansach 100 i 200 metrów stylem klasycznym. Przede wszystkim jednak na drugim dystansie wyrównał seniorski rekord Polski, który od 2006 r. dzierży  Sławomir Kuczko. Przy czym mistrz Europy z 2005 r. swój rekord Polski bił w wieku 23 lat, a Rafał Kusto dopiero w  tym roku obchodzi „osiemnastkę”.

marca 13, 2017

Od wczoraj (niedziela 12 marca) obowiązuje nowy, wiosenny” rozkład pociągów. W nowym rozkładzie nie ma zbyt wielu zmian w połączeniach i ich częstotliwości; więcej dotyczy mniejszych i większych zmian w godzinach odjazdu/przyjazdu oraz w czasach przejazdu.

marca 10, 2017

Po latach starań Lubań doczekał się środków na prace zabezpieczające przy Domu Solnym. 250 tys. zł na ten cel przekaże miastu ministerstwo kultury 

marca 10, 2017

W najbliższy sportowy weekend, 11 i 12 marca, odbędą się cztery mecze ćwierćfinałowe piłkarskiego Pucharu Polski na szczeblu okręgu jeleniogórskiego. O prawo gry w kolejnej rundzie PP powalczą drużyny od III ligi do A klasy. Kibice mogą liczyć na niespodzianki i zaskakujące wyniki. W przypadku remisu nie dojdzie do dogrywki. Sędzia zarządzi wykonywanie rzutów karnych.