marca 21, 2017

Psy i koty będące mieszkańcami „Staruszkowa” czyli hospicjum dla zwierząt są już po przeprowadzce z Karpacza do jego nowej siedziby, w jednej ze wsi w powiecie lubańskim.

marca 18, 2017

Jak informują mieszkańcy Lubania, rzeka Kwisa poniżej zakładu Schumacher wciąż się pieni. To skutek awarii przed kilkoma dniami w największej firmie Lubania i przedostania się stężonego mydła do rzeki. Na szczęście – w opinii jeleniogórskiej delegatury WIOŚ - wyciek nie był duży i skażenie nie stanowi zagrożenia dla biocenozy Kwisy

marca 17, 2017

Do niecodziennej sytuacji doszło dziś przed południem w okolicach ul. Myśliwskiej w Świeradowie Zdroju. Mieszkańcy zauważyli blisko posesji sarnę. Robiła wrażenie rannej, leżała i wyraźnie nie mogła wstać. Gdy do zwierzęcia po kilku godzinach dotarł weterynarz, sarna ruszyła w las. Co jej było, pozostanie tajemnicą. Weterynarz nie wyklucza, że była zmęczona i wyczerpana, a gdy doszła do siebie, po prostu sobie poszła. Sarna uruchomiła łańcuch działań i interwencji, które okazały się na końcu zbędne.

marca 14, 2017

Fantastyczny wynik osiągnął zawodnik klubu Orka Lubań Rafał Kusto na pływackich Mistrzostwach Polski Juniorów, które w miniony weekend odbywały się w Gorzowie Wielkopolskim. Zawodnik lubańskiego klubu zdobył dwa złote medale, wygrywając rywalizację na dystansach 100 i 200 metrów stylem klasycznym. Przede wszystkim jednak na drugim dystansie wyrównał seniorski rekord Polski, który od 2006 r. dzierży  Sławomir Kuczko. Przy czym mistrz Europy z 2005 r. swój rekord Polski bił w wieku 23 lat, a Rafał Kusto dopiero w  tym roku obchodzi „osiemnastkę”.

marca 13, 2017

Od wczoraj (niedziela 12 marca) obowiązuje nowy, wiosenny” rozkład pociągów. W nowym rozkładzie nie ma zbyt wielu zmian w połączeniach i ich częstotliwości; więcej dotyczy mniejszych i większych zmian w godzinach odjazdu/przyjazdu oraz w czasach przejazdu.

marca 10, 2017

Po latach starań Lubań doczekał się środków na prace zabezpieczające przy Domu Solnym. 250 tys. zł na ten cel przekaże miastu ministerstwo kultury 

marca 10, 2017

W najbliższy sportowy weekend, 11 i 12 marca, odbędą się cztery mecze ćwierćfinałowe piłkarskiego Pucharu Polski na szczeblu okręgu jeleniogórskiego. O prawo gry w kolejnej rundzie PP powalczą drużyny od III ligi do A klasy. Kibice mogą liczyć na niespodzianki i zaskakujące wyniki. W przypadku remisu nie dojdzie do dogrywki. Sędzia zarządzi wykonywanie rzutów karnych.
 

marca 9, 2017

Lubań przeznaczy, ze swojego miejskiego budżetu 50 tys. zł na prace przygotowujące do ewentualnego turystycznego udostępnienia poniemieckich sztolni w rejonie Kamiennej Góry.

marca 7, 2017

8 marca o godz. 15. na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze rozpocznie się strajk kobiet. To część ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji, w której kobiety dopominają się o swoje prawa. Na demonstracji będzie obowiązywał – podobnie jak w czasie październikowych protestów – czarny strój.

marca 4, 2017

Pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy w Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze uroczyście świętowano 25-lecie Euregionu Nysa. Były wspomnienia, odznaczenia państwowe, medale pamiątkowe i upominki, podziękowania, gratulacje i życzenia. Jubileuszową, radosną Galę uświetnił dwugodzinny, międzynarodowy koncert artystów polskich i czeskich ze światową prapremierą koncertu fortepianowego „Karkonoski” i wielominutową owacją zachwyconej publiczności na stojąco.
 

marca 2, 2017

Zerwane dachy, połamane drzewa i pozrywane linie energetyczne to efekt dzisiejszej wichury, która 2 marca przez dwie godziny szalała nad regionem jeleniogórskim. 
 

marca 1, 2017

Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, gościła wczoraj (poniedziałek 27 lutego) w Lubaniu, gdzie nadała tytuł i wręczyła medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata lubaniance Kazimierze Wiertel oraz pośmiertnie jej rodzicom Marii i Franciszkowi Łakotom. Ich nazwiska zostaną uwiecznione na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie.

lutego 27, 2017

W związku z ujawnieniem przypadków ptasiej grypy w Jeleniej Górze wprowadzono wiele obostrzeń. Jedno z nich uderza w hodowców gołębi pocztowych, którzy nie mogą rozpocząć lotów treningowych swoich pupili. - To zupełny bezsens - ocenia Grzegorz Błaszczyk, prezes karkonoskiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

lutego 22, 2017

Samorząd Świeradowa Zdroju uzyskał dofinansowanie na rozbudowę dwóch szkół – w Czerniawie i Świeradowie Zdroju. Rozbudowa placówek wpisuje się w warunki, jakie wymusza wchodząca właśnie w życie reforma oświaty. - Chcemy, żeby obiekty służyły naszej społeczności także po zajęciach dla dzieci – mówi Roland Marciniak, burmistrz kurortu.

lutego 19, 2017

Już wszystkio jasne. Podczas sobotniej Gali „Nowin Jeleniogórskich” w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze ogłoszono wyniki 42. plebiscytu na dziesięciu najlepszych – najpopularniejszych sportowców i pięciu trenerów z klubów regionu jeleniogórskiego w 2016 roku. Największe uznanie kibiców zyskali mistrz kajakowego freestyle'u Tomasz Czaplicki (Karkonoski Klub Kajakowy) i trenerka grup młodzieżowych KPR-u Dila Samadowa. Dla laureatów jeleniogórskie Biuro Podróży Euro 90 Travel ufundowało tygodniowe wycieczki do Chorwacji.

lutego 18, 2017

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę zabytków, których remonty mogą liczyć w tym roku na dofinansowanie z jego środków. W tym gronie nie zabrakło obiektów historycznych z naszego regionu.

lutego 18, 2017

Właścicielka wydawnictwa regionalnego AdRem Regina Chrześcijańska zwyciężyła w wyborach Nowin Jeleniogórskich na Człowieka Roku 2016. – To przemiłe uczucie. Zwłaszcza, że wysłuchałam o sobie tyle dobrego – powiedziała zaraz po odebraniu nagrody.

lutego 14, 2017

Pięcioro byłych opozycjonistów z dawnego województwa jeleniogórskiego znalazło się w gronie 40 osób uhonorowanych  w poniedziałek 13 lutego  Krzyżami Wolności i Solidarności. To Czesław Cechnicki i Jerzy Hendzel, którzy działali w Zgorzelcu; Renata Jasińska-Nowak, działaczka z Jeleniej Góry; Marian Witczak, opozycjonista z Lubania i jeleniogórska aktywistka Elżbieta Zawadzka.

lutego 14, 2017

Kończy się głosowanie w redakcyjnym plebiscycie „NJ” na najlepszych – najpopularniejszych sportowców i trenerów z klubów regionu jeleniogórskiego w 2016 roku. O końcowej kolejności miejsc w obu kategoriach mogą zadecydować „finiszowe” ostatnie punkty w dodatkowym, wtorkowo-środowym typowaniu dwojakim sposobem: gazetowym Jokerem (15 lutego do godziny 16) i SMS-ami (15 lutego do godz. 24). Przypominamy – jeden kupon z „NJ” lub jeden SMS to jeden punkt plebiscytowy.

lutego 12, 2017

Od jutra (poniedziałek 13 lutego) znacznie łatwiej będzie dostać się na stoki narciarskie w Świeradowie Zdroju. Od tego dnia zaczną kursować bezpłatne SkiBusy na trasie Lubań (dworzec PKS)  Świeradów (dolna stacja kolei gondolowej) oraz ze Świeradowa do Lubania.

lutego 12, 2017

Wiadomo już, które inwestycje drogowe otrzymają dofinansowanie z programu Interreg Polska-Saksonia 2014-2020. Ustalono też harmonogram naborów dla projektów z innych dziedzin na 2017 rok.

lutego 8, 2017

Już tylko kilka dni (do 15 lutego), pozostało do zakończenia kuponowego i SMS-owego głosowania w redakcyjnym plebiscycie „NJ” na najlepszych – najpopularniejszych sportowców i trenerów z klubów regionu jeleniogórskiego w 2016 roku. Codziennie prawie wszyscy kandydaci powiększają dorobek punktowy. Do ostatniej chwili może potrwać wyrównana rywalizacja. Tradycyjna, już 42. zabawa (z zasadami) tysięcy kibiców, w sportowym środowisku zyskuje na popularności i prestiżu.

lutego 4, 2017

Policjant z Lubania został indywidualnym wicemistrzem Polski w tenisie stołowym i wicemistrzem drużynowym z reprezentacją Dolnego Śląska. Wicemistrz małej rakiety, to podkomisarz Dariusz Butrym. W zawodach Lubartów 2017 wystartowało 53 policjantów z całego kraju.

lutego 3, 2017

Ponad 25 tysięcy sztuk nielegalnych papierosów oraz około 7 kilogramów tytoniu znaleźli policjanci wraz z celnikami, w mieszkaniu 59 – latka w Lubaniu.