To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Azbestowa bomba w Jasiowej Dolinie

Azbestowa bomba w Jasiowej Dolinie

Na ogromną stertę eternitu mogą natrafić osoby, które wybrały się na wiosenny spacer po Jasiowej Dolinie. Czy elementy zawierające azbest są niebezpieczne? Kto je wyrzucił? Jak długo one tam leżą?

Składowisko odkrył jeden z czytelników Nowin Jeleniogórskich i poinformował o tym naszą redakcję. - Ostatnio tyle się mówi o wysokiej szkodliwości eternitu, a tu ktoś ma to w nosie, zadowolony, że pozbył się czegoś takiego z własnego podwórka i niech inni się martwią - pisze oburzony pan Mirosław w mailu do redakcji.

Gmina Janowice Wielkie, na terenie której położona jest część Jasiowej Doliny, gdzie znaleziono eternit, wszczęła w tej sprawie dochodzenie. - Najpierw musimy dokładnie sprawdzić położenie tego składowiska, żeby złożyć zawiadomienie na policji, by ta odnalazła sprawcę - informuje Daniela Bereźnicka, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Gminy Janowice Wielkie. - Decyzję o usunięciu eternitu wydamy dopiero po dokładnym zbadaniu sprawy. Może to potrwać kilka dni, a nawet tygodni.- dodaje.

Eternit to rodzaj materiałów budowlanych azbestowo-cementowych, stosowanych do pokrycia elewacji i dachów w Polsce w latach 70 ubiegłego wieku. Jest to materiał bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych i jednocześnie bardzo szkodliwy dla zdrowia, szczególnie w postaci pyłów. Ich wdychanie może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego m.in. pylicy, a w nadmiarze powodować nowotwory. Ze względu na to jego stosowanie zostało zabronione w większości państw, a istniejące pokrycia eternitowe są usuwane.

Zgodnie z art.183 kodeksu karnego za nielegalne składowanie szkodliwych dla zdrowia i środowiska odpadów grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Podobne sytuacje miały miejsce już wcześniej na tym terenie, ale ze względu na niską szkodliwość dla środowiska, sprawy były traktowane jako wykroczenia a nie przestępstwa. O tej samej stercie eternitu pisaliśmy już wcześniej (TUTAJ), ale jak widać od tego czasu nic się niestety nie zmieniło.
Na razie sprawa jest w toku. Miejmy nadzieję, że tym razem sprawca nie pozostanie bezkarny.

Zdjęcia - archiwum Czytelnika
 

Jan usunąć eternit?
Zamiar usunięcia eternitu należy wcześniej zgłosić do terenowej jednostki nadzoru budowlanego, a samą jego rozbiórką powinna zająć się koncesjonowana firma,która przy pomocy odpowiednich bezpiecznych technologii usunie eternit nie narażając ludzi przy wykonywaniu prac. Nie wolno usuwać eternitu na własną rękę, gdyż może to grozić uwolnieniem niebezpiecznych substancji. Koszt takiego przedsięwzięcia może wynosić od 1-3 tys. złotych. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku, która eternit określa jako odpady niebezpieczne, wskazuje, że koszty te ponosi właściciel odpadów, a decyzja o ich usunięciu wydawana jest z urzędu przez wójta gminy.
Azbestowa bomba w Jasiowej Dolinie
Azbestowa bomba w Jasiowej Dolinie

Komentarze (3)

Władze wiedziały o tym już od kilku miesięcy i nic w tej sprawie nie zostało zrobione, widać w jakim poważaniu mają dobro mieszkańców i ich zdrowie.

ten azbest leży juz rok sam zgłosiłem strazy miejskiej w Jeleniej Górze bo myslałem z leży na terenie miasta ,powiedzieli ze sprawdzą pewnie sprawdzili i okazało sie ze to nie teren miasta i sprawa zamknieta

Takie sprawy zgłasza się ochronie środowiska