To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czy w Sobieszowie powstaną ścieżki rowerowo-spacerowe?

Czy w Sobieszowie powstaną ścieżki rowerowo-spacerowe?

Najpierw ulicami Tischnera, Brzechwy, wzdłuż rzeki Wrzosówki, a następnie niezamieszkałymi terenami stawów podgórzyńskich i sobieszowskich będzie wiodła trasa wiosennego spaceru zorganizowanego przez członków Zespołu Aktywności Społecznej Sobieszowa. Wspólny marsz, który rozpocznie już jutro o godzinie 16 ma być pierwszym krokiem do rewitalizacji tej ścieżki rowerowo-spacerowej.

- Chciałam zaprosić wszystkich chętnych na wspólny wiosenny spacer do Sobieszowa w najbliższy piątek o godzinie 16, bo razem możemy będziemy mogli coś więcej zdziałać – mówiła w miniony poniedziałek przy okazji podpisywania z prezydentem Deklaracji Sobieszowskiej Halina Moszyńska, prezes ZASu.

Rewitalizacja ścieżek stała się dla członków Zespołu Aktywności Społecznej Sobieszowa jednym z najważniejszych celów i założeń ich najbliższego planu. Nowe trasy ucieszyłaby nie tylko rowerzystów, ale zdaniem Haliny Moszyńskiej również matki z dziećmi, zwykłych spacerowiczów, no i wreszcie stałyby się rozsądną alternatywą dla przyjeżdżających odwiedzić Zamek Chojnik turystów. Trasa miałaby być przygotowana dla osób niepełnosprawnych, na odcinku której można byłoby podziwiać nie tylko przepiękną panoramę Karkonoszy, ale także cenne walory przyrodnicze terenu Natura 2000. Z tego też powodu rewitalizowany teren mógłby spełniać funkcję dydaktyczną.

Regularne wylewy Wrzosówki, zarośla, które pokryły trasę sprawiły, że póki co ścieżki są przejezdne, ale jedynie dla właścicieli quadów, którzy według Haliny Moszyńskiej nagminnie to wykorzystują. Organizatorzy spaceru zachęcają do robienia notatek i zapisywania spostrzeżeń, które pomogą członkom ZASu skonkretyzować np. który odcinek drogi szczególnie potrzebuje wyrównania, a który z kolei wykarczowania.

W akcję zapowiedzieli włączyć się okoliczni rolnicy, którzy dzierżawią pobliskie pola. Swoją aprobatę wyraziła również wójt Podgórzyna, Anna Latto, która zaproponowała, by rewitalizacja tych terenów stała się okazją do zorganizowania tzw. prac interwencyjnych. O działaniach ZASu wiedzą już zarządcy Karkonoskiego Parku Narodowego oraz PTTK.

TRASA ŚCIEŻEK
- od nieczynnego basenu kąpielowego, osiedlową ulicą Tischnera i Brzechwy, a następnie wzdłuż Wrzosówki do mostku na potoku, tam są dwie możliwości:
1/ dalej w stronę do Cieplic, poprzez wały przeciwpowodziowe w stronę Ośrodka Dąbrówka i aleją kasztanową do Podgórzyna, względnie
2/ przy mostku skręcamy w prawo poprzez suchy zbiornik przeciwpowodziowy w stronę Podgórzyna i dalej wracamy do Sobieszowa,
- aleją kasztanową, skręcamy w lewo w stronę osiedla Żeromskiego, następnie ul. Makuszyńskiego do Łazienkowskiej.

 

Czy w Sobieszowie powstaną ścieżki rowerowo-spacerowe?
Czy w Sobieszowie powstaną ścieżki rowerowo-spacerowe?
Czy w Sobieszowie powstaną ścieżki rowerowo-spacerowe?
Czy w Sobieszowie powstaną ścieżki rowerowo-spacerowe?