To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kolejka po dodatki mieszkaniowe

Przybywa jeleniogórzan, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Już ponad tysiąc rodzin w mieście korzysta z dodatku mieszkaniowego.

– To bywa dla wielu rodzin bardzo wydatna pomoc dla wyjścia z trudnej sytuacji finansowej – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Obserwujemy, iż niektóre z nich po okresie szczególnych kłopotów nie korzystają już z takiej pomocy, niemniej dla większości jest to w miarę trwałe wspomaganie domowych budżetów.

Co zrobić, aby otrzymać dodatek? Kryteria są określone ustawowo. - Dla gospodarstwa jednoosobowego jest to dochód brutto nie wyższy, niż 1.274,32 zł, dla wieloosobowego – 910,23 zł na osobę – informuje Cezary Wiklik, rzecznik prasowy prezydenta. - Jest też drugie kryterium (powierzchni mieszkania), nieco bardziej skomplikowane, bo uzależnione od liczby osób w rodzinie. Dla 1 osoby – mieszkanie nie może przekraczać powierzchni 45,5 m kwadr., dla dwóch 52, dla trzech – 58,5, dla czterech – 71,5 m kwadr, itd.

Wysokość dodatku jest różna, z reguły mniejsza nić wysokość czynszu. Zwykle jednak przy okazji pobierania tego świadczenia można otrzymać dodatkową pomoc. - Dla przykładu, jeśli ktoś zajmuje lokal bez c.o., to może wystąpić również o dopłatę do zakupu opału – mówi C. Wiklik.

Decyzja o dodatkach jest ważna pół roku, później należy ją ponowić. Urząd wydaje miesięcznie ok. 150 takich decyzji, dotyczących zarówno takich rodzin, które już otrzymywały dodatki, jak i nowych. Są i rodziny, których sytuacja polepsza i się i nie występują ponownie o dodatek. Nie są to jednak zbyt liczne przypadki, przeciwnie: liczba rodzin objętych dodatkami przybywa w sporym tempie.

Komentarze (1)

Nie ma się czemu dziwić skoro mieszkańcy Jeleniej Góry i ościennych miast oraz wsi coraz bardziej ubożeją a niektórzy są na progu wykluczenia społecznego.