To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Na bezdomnych nie ma siły

Na bezdomnych nie ma siły

Trzech mężczyzn śpiących na ganku opuszczonego budynku zauważył dziś rano nasz Czytelnik. Było to w pobliżu ul. Wolności. Według szacunków, w Jeleniej Górze jest ponad 200 bezdomnych!

- Przechodziłem obok, aż się wystraszyłem – mówi nam Czytelnik, który rano zauważył bezdomnych. Spali bez skrępowania na ganku opuszczonego budynku przy ul. Wolności, przy zjeździe do kilku hurtowni. Byli dobrze widoczni z drogi. Dosłownie kilka metrów obok toczyło się miejskie życie: samochody wjeżdżały do hurtowni, chodzili pracownicy tych zakładów.

Kierownik schroniska im. Brata Alberta w Jeleniej Górze przyznaje, że latem koczujących bezdomnych jest sporo. - Wolą nocować gdzieś w mieście, niż u nas w schronisku – mówi. - Wiadomo, u nas muszą przestrzegać regulaminu. Po pierwsze: muszą być trzeźwi, po drugie – pracować na rzecz schroniska. Nie wszystkim to odpowiada. Póki jest ciepło, wolą pić i spać gdzie bądź.

Co prawda nie ma w mieście ewidencji bezdomnych, ale kierownik schroniska szacuje, że w Jeleniej Górze jest ich ponad dwustu. - Wielu z nich to bezdomni z wyboru – mówi. - Są zameldowani, ale nie przebywają w miejscach zamieszkania.

Dlaczego? - To wiąże się z kosztami utrzymania – mówi. - U nas dostają jedzenie, nocleg. Nie muszą za to płacić. Mamy rzecznika osób bezdomnych, który pomaga im pisać pisma do urzędów. Tak jest im łatwiej, ale ustawa o pomocy społecznej daje im taką możliwość.

Mimo sezonu letniego, schronisko nie świeci pustkami. Obecnie jest w nim 75 osób na 79 miejsc. To sporo, ale jeleniogórskie schronisko obsługuje od jakiegoś czasu także bezdomnych z terenu powiatu jeleniogórskiego. Tych jest ok. 60. Wielu z nich także koczuje w Jeleniej Górze. Dlaczego nie u siebie? W większym mieście czują się bardziej anonimowi.

Bezdomni mają swoje ulubione miejsca. Pełno ich na ogródkach działkowych, w okolicach szpitala, byłego Juventuru, w opuszczonych budynkach na osiedlach. Zimą gnieżdżą się też w piwnicach i zsypach bloków na Zabobrzu. Do niedawna także oblegali wspomniany budynek przy ul. Wolności. Ten jednak na początku ubiegłego roku częściowo spłonął, gdyż zaprószyli tam ogień. Od tamtego czasu wejście zostało zamurowane i nie mogą wejść do środka. Zostało miejsce na ganku.

 

 

Na bezdomnych nie ma siły
Na bezdomnych nie ma siły
Na bezdomnych nie ma siły

Komentarze (8)

Artykuł nie do końca ukazuje problem bezdomności.Brakuje mi tu wypowiedzi Sajnoga,który jest odpowiedzialny za pomoc społeczną w mieście.Dlaczego w mieście nie ma łażni,stółówki,przychodni lekarskiej dla tych osób.Forma usług jakie proponuje Albert jest za bardzo rygorystyczna.Musi powstać instytucja gdzie każdy przychodzi i ma prawo robić to co uważa za najstosowniejsze w jego rozumowaniu.Nie można tej grupie narzucać rygorystycznych regulaminów lub im się kazać modlić.A tak czyni Albert.Ci ludzie potrzebuję innego wsparcia,programu który im pozwoli wyjść z tego dołka a tego u Alberta nie uświadczysz.Modlitwą,regulaminem i pracą często przymusową problemu tego się nie rozwiąże.

Dla chcacego nic trudnego!!!

Okropny artykuł / jakby pisano o zainfekowanych zwierzętach ... "nie ma na nich siły", "gnieżdżą się"... ??? Takim słownictwem posługują się popaprańcy Nazi skinheadzi... nie wierze, że ktoś to puścił w takiej formie !

Ciekawe co gnieździ się w umyśle autora artykułu?. Może w "NJ" nie ma żadnego korektora!!!.

W budynku tym już dwa razy wywołali pożary, w trakcie jednego z nich pięciu bezdomnych wyciągniętych z ognia wylądowało w szpitalu. Dlatego pewnie teraz wejścia do budynku zostały zamurowane Relacja ze zdarzenia na stronach reporter998.pl - 2008/12/23 - Jelenia Góra, ul.Wolności 30 , a także u was: http://www.nj24.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1346&Itemid=81

Prace na rzecz schroniska i obowiązki związane z pobytem są jak najbardziej ok.ale ta modlitwa to narzucanie doktryny...jak za komuny.Dlaczego niewierzący ma się modlić,to tak jak za komuny musiałeś iść na pochód 1-o majowy :evil:

To jest jedynie dowód na to iż mieszkańcy powiatu Jeleniogórskiego i samej Jeleniej Góry z roku na rok stają się coraz ubożsi i wykluczeni społecznie. W całym Powiecie Jeleniogórskim nie ma godnej pracy z której można by było wyżyć, a włodarze naszego miasta nic sobie z tego nie robią i dalej priorytetowo zajmują się trwonieniem publicznych pieniędzy na rzecz znajomków.

Co do artykułu to jest rasistowski, ten kto go pisał chyba nigdy nie miał braku pieniędzy na podstawowe produkty pierwszej potrzeby i nie wie jak to jest gdy nie widzi się żadnej szansy w biurokratyczno kapitalistycznym kraju na godne życie.