To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

PEC zostanie sprzedany za 42 miliony

PEC zostanie sprzedany za 42 miliony

Lada moment zmieni się właściciel jeleniogórskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Miasto sprzeda 85% udziałów spółki za ponad 42 miliony złotych. Co to oznacza dla załogi? Czy mieszkańcom grożą podwyżki cen ciepła?

Spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny będzie nowym właścicielem jeleniogórskiego PEC-u Została ona wyłoniona w negocjacjach. Zainteresowanie udziałem wyraziły cztery spółki. - Jedna z nich zgłosiła się do kolejnego finałowego etapu, to właśnie ECO – mówi prezydent Marek Obrębalski.

Stanęło na tym, że Energetyka Cieplna Opolszczyzny kupi 85% akcji PEC-u za kwotę ponad 42 miliony złotych.
- Ustaliliśmy wartość nominalną jednej akcji na kwotę tysiąca złotych. W wyniku negocjacji cena tej akcji wzrosła prawie dwukrotnie, do kwoty 1920 złotych – mówi Marek Obrębalski. - Biorąc pod uwagę stawki, jakie obowiązują na rynku ciepłowniczym, jest to bardzo dobra cena.

Nie obawia się o los pracowników PEC-u. - Negocjacje z załogą i ze związkami zawodowymi przyniosły bardzo dobre rozwiązania – powiedział zaznaczając, że szczegóły zdradzi dopiero podczas oficjalnego podpisania umowy.

Jak się dowiedzieliśmy z własnego źródła, nowy właściciel ma zagwarantować załodze PEC-u ponad dwuletnią gwarancję zatrudnienia.
A co z cenami ciepła? Marek Obrębalski przekonuje, że na nie miasto nie ma wpływu. - Ceny są regulowane centralnie – mówi.

To prawda, tyle, że propozycje podwyżek składa zazwyczaj zarząd zakładu. Jakie plany ma nowy inwestor? Tego dowiemy się we wtorek, kiedy to nastąpi oficjalne przejęcie przedsiębiorstwa.

Wtedy też dowiemy się więcej o nowym właścicielu. Spółka ta powstała w 1998 roku w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego. Jej większościowym udziałowcem jest Gmina Opole (53% udziałów). Kapitał zakładowy EOC to 155,5 mln złotych. - Spółka świadczy usługi na terenie dziewięciu województw – czytamy na stronie internetowej.

Komentarze (5)

fajnie ta rure pchają

No to Opole zamiast Jeleniej Góry będzie się bogacić. A zwolnienia i tak będą ale z 2letnim poślizgiem. heh.

No to M.Obrębalski będzie znów szastał kasą na lewo i prawo swoim kolesiom.

Narodzie!!!Obudź się, czas najwyższy pogonić Obrębalskiegoi jego ekipę.

Sprzedaż PECu - dobrej firmy, dobrze zarządzanej i rozwijającej się to najgorszy pomysł Obrębalskiego w jego kadencji, który dyskwalifikuje go jako prezydenta.
PEC nie jest typową firemką - to naturalny monopolista w dostawach ciepła dla tysięcy mieszkańców. Obrębalski nie mówi całej prawdy twierdząc, że miasto nie ma wpływu na ceny - to w końcu miasto wybiera władze PECu. Nowy nabywca nie jest świętym mikołajem - będzie chciał jak najszybciej, w perspektywie kilku lat odzyskać włożoną kasę, a potem maksymalizować zysk - ECO to spółka akcyjna i ma zarabiać pieniądze. I zarabia - co roku na czysto ok 7 milionów zł., przekazywanych akcjonariuszom w formie dywidendy. Od bieżącego roku do tego zysku będą dokładać się także Jeleniogórzanie. Więc to oczywiste, że ceny ciepła będą rosły szybciej, niż w przypadku, gdyby PEC pozostał w rękach miasta. Obrębalski i większość radnych była za sprzedażą - może także dlatego, że mieszkają we własnych domkach nie ogrzewanych z PEC, mają też świadomość, że na kolejną kadencję szanse marne - więc co ich obchodzi, że 40% Jeleniogórzan będą płacić za ciepło więcej, niż mogłoby? Załoga PECu też się pewnie cieszy - dostaną do podziału 7,5 miliona, więc mordy w kubeł i cicho sza....
Pomimo tego, że od strony formalnej wszystko z transakcją jest zapewne w porządku, to po ludzku mówiąc jest to typowa 'złodziejska' prywatyzacja - taka np. jak sprzedaż Banku Zachodniego - parę lat temu sprzedany Irlandczykom za 1 miliard złotych, teraz ma być odkupiony przez PKO za .. 10 miliardów... Te 42 milionów za PEC na pokrycie dziury budżetowej miasta to są tak naprawdę judaszowe srebrniki...na dodatek, od tych 42 mln trzeba odjąć 17 mln - wkład własny z tytułu realizowanego projektu „Likwidację wysokoemisyjnego źródła ciepła z systemu ciepłowniczego w Jeleniej Górze”. Jeśli jest inaczej, to niech jakiś fan p. Obrębalskiego to sprostuje... Bo może ta transakcja to wielki sukces na miarę tysiąclecia, tylko ja o czymś nie wiem?