To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Piękna ta Jelenia Góra

Piękna ta Jelenia Góra

O najpiękniejszych zabytkach, ciekawych miejscach w Jeleniej Górze oraz o tym, jak je zaprezentować młodzieży rozmawiano dzisiaj podczas konferencji zorganizowanej w Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze.

- Okres II wojny światowej jest dla uczniów tak samo odległy jak okres wojen napoleońskich – mówił Marcin Zawiła, poseł PO i dyrektor Książnicy Karkonoskiej. - Jak im to przybliżyć, by wzbudzić emocje? Najlepiej pokazać ludzi związanych z tym okresem.

Cezariusz Wiklik, szef komisji kultury rady miejskiej i właściciel wydawnictwa mówił o Kościele Garnizonowym. - Jest on niezwykłym muzeum sakralnym, znajduje się w nim ponad tysiąc eksponatów ruchomych – mówił. - Gdyby nie ten kościół, nie powstałaby obok gospoda – dziś siedziba Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Ludzie przyjeżdżający do kościoła musieli przecież jeść i pić.

Wcześniej do zaglądania do „Kronik Jeleniogórskich” zachęcał Ivo Łaborewicz, szef Archiwum Państwowego.

Radny Wiklik przedstawił też krótką prezentację multimedialną o Jeleniej Górze. - Poprosiłem kiedyś studentów o wskazanie dziesięciu miejsc w mieście, które warto odwiedzić. Z reguły kończyli wymieniali pięć, z tego trzy to były kościoły – mówił radny. Dlatego też przeprowadził wirtualnie zgromadzonych po najpiękniejszych zabytkach, przy okazji opowiadając ciekawostki z nimi związane, o których niekoniecznie można przeczytać w informatorach.

- To kontynuacja ubiegłorocznej konferencji, zorganizowanej z okazji 900-lecia Jeleniej Góry – mówi Beata Toczek, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze. - Wtedy urodził się pomysł, by kontynuować takie spotkania. Celem jest wyjście do szkół do uczniów z informacjami o regionie. Historycy, wydawcy też chcą się otworzyć w zakresie współpracy.

W konferencji uczestniczyli nauczyciele, dyrektorzy szkół. W przerwach zgromadzeni mogli napić się kawy, herbaty i skosztować ciast, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Rybniczanki” z Rybnicy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Komentarze (3)

Piekna ale brudna

Jak piękna tak brudna, a nawet bardziej.

;) ;) ;) ;) :lol: :woohoo: :woohoo: :woohoo: W tym brudzie jest piękno!!? Wystarczy pogrzebać.Napewno pięknie było od 1820r do 1945r.Od 1946 do 2009r jest przepięknie syfiato, i co wy na to????