To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Prawo jazdy podrożało i jeszcze podrożeje

Prawo jazdy podrożało i jeszcze podrożeje

Świeżo upieczeni kierowcy muszą zapłacić więcej za samo wydanie prawa jazdy. To nie koniec złych wiadomości: wkrótce może podrożeć egzamin, nawet o 30%!

Blankiet na prawo jazdy podrożał niedawno o 20% i kosztuje obecnie 84 złote. Jak mówi dyrektor jeleniogórskiego WORD-u Robert Tarsa, wkrótce może podrożeć sam egzamin. O to wnioskują od jakiegoś czasu dyrektorzy ośrodków. Dlaczego?

- Koszty są niewspółmierne do ceny – mówi nam. - Cena egzaminu jest stała od prawie 4 lat. W tym czasie wzrosły koszty eksploatacyjne, koszty paliwa.

Obecnie egzamin kosztuje 112 złotych. Jaka, jego zdaniem, jest optymalna cena? - Powinno się podnieść ją o minimum 20 procent – uważa Robert Tarsa. - A tak naprawdę to o 30%, bo trzeba patrzeć w przyszłość. Przecież tych cen nie zmienia się co roku ani co dwa lata. Dlatego należy zaplanować tę podwyżkę z pewnym wyprzedzeniem. Poza tym, trudno porównać koszt egzaminu, gdzie jest sprzęt, ludzie, do wydania blankietu.

Tyle, że z tego nie cieszą się sami egzaminowani. - Za wszystko trzeba płacić: za kurs, dodatkowe godziny, egzamin, powtórkę, no i za sam dokument – mówi niezadowolona Katarzyna, studentka Kolegium Karkonoskiego. - Jak egzamin podrożeje, zapłacę, bo co mi pozostanie, ale nie podoba mi się to.
Tym bardziej, że – jak wskazują kursanci – WORD-y wymieniają samochody co kilka lat, prowadzą inwestycje, sponsorują imprezy. Biedne nie są.
- To jest pojęcie względne, mamy bardzo duże koszty. Wymieniliśmy cały tabor, nowy autobus trafi do nas niedługo, który kupiliśmy wspólnie z innymi WORD-ami, bo nas nie stać na samodzielny zakup – mówi Robert Tarsa.

Zmniejsza się też liczba klientów. - W ostatnim czasie liczba egzaminowanych spadła o ok. 30% - mówi. Dlaczego? - Była ostra i długa zima. Drugi powód to zubożenie społeczeństwa. No i po trzecie – odczuwalny jest niż. Dla nas głównymi klientami są maturzyści, 18 i 19-latkowie. Ich nie jest za dużo.

- Podjęliśmy wspólną decyzję ze stowarzyszeniem szkół, że w nowym roku szkolnym przeprowadzimy wśród uczniów ankietę, czy zamierzają pójść na egzamin na prawo jazdy i kiedy – mówi dyrektor jeleniogórskiego WORD-u. - Do tej pory takich badań nie było. To nam pomoże w planowaniu pracy i wydatków.

WORD czeka też na decyzję w sprawie uruchomienia filii w Bolesławcu. To pozwoli placówce na pozyskanie nowych klientów a mieszkańcom tego regionu, którzy i tak chcieli zdawać, na pewne oszczędności związane z dojazdem.

Komentarze (1)

to jakaś paranoja, jak mogą narzekać?! ile ich wynosi paliwo skoro 80% zdających wcale nie wyjeżdża w miasto bo od razu sa oblewani na placu z byle powodu.Wiem to z doświadczenia 4 x zdawałam i tylko raz wyjechałam na miasto a przecież za kazdym razem płacilam tyle samo, wiec WORD jest do przodu z paliwem!!!