To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kościół już nie garnizonowy

Kościół już nie garnizonowy

Kościół Łaski w Jeleniej Górze nie jest już własnością wojska, przejęły go ostatecznie władze kościelne. Zakończył się ostatni etap przekazywania obiektu sakralnego.

– W ciągu kilku godzin trzy miejskie komisje, których członkowie musieli m.in. spisać wszelkie liczniki energii i zweryfikować zapisany w dokumentach stan posiadania, dokonały wszelkich formalności, by Kościół Łaski został przekazany Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, reprezentowanej przez proboszcza, ks. Andrzeja Bokieja – mówi C. Wiklik, rzecznik prasowy prezydenta.

 

Sama procedura była jednak o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Kościół od lat 50-tych należał do Wojska Polskiego, ostatnio zarządzała nim jednostka w Świętoszowie. Pierwszym krokiem było przekazanie tego mienia przez użytkownika w ręce zarządcy. Zarządca – jednostka w Świętoszowie – ze względów formalno-prawnych mogła przekazać to mienie wyłącznie odpowiednim organom jednej z agencji wojskowych. Ta bowiem ma uprawnienia, żeby podjąć proces komunalizacji, to znaczy przekazania – w tym wypadku kościoła – samorządowi. Agencje wojskowe nie są uprawnione do komunalizacji mienia na rzecz kościoła. Obiekt przekazano więc samorządowi Jeleniej Góry. Dopiero samorząd – w porozumieniu z Kurią Biskupią – może przekazać obiekt kościoła i cały majątek w nim istniejący na rzecz parafii.

 

W ten oto sposób Kościół Łaski formalnie przestał być garnizonowy. W świadomości mieszkańców – jak podkreślał nie tak dawno w rozmowie z nami proboszcz Bokiej – nazwa pozostanie jeszcze ze sto albo i więcej lat.

Komentarze (7)

Proszę nieodpłatnie przekazać mi mieszkanie komunalne, które zajmuję. Wszystkim tym, którzy wykupili mieszkania komunalne proszę zwrócić pieniądze.

Fajne Audi A8 ma proboszcz tej parafii.Nówka cymuś fullwypas.Chciałbym takie..

Ciekawe po co wojsku przez ponad 60 lat byl taki staroswiecki kosciol? Planowali wykorzystac go na koszary albo sklad broni?

Jak generalowie kazdego roku uzasadniali milionowe wydatki na ten kosciol?

Mam pytanie do redakcji dlaczego w artykule pt. ,,Rodzicu płać za wiedzę o uczniu'' zostało wyłączone dodawanie komentarzy?Czy kogoś boli prawda?