Miejsca i punkty w sportowym 42. plebiscycie „NJ”

Zwycięzcy plebiscytu: Dila Samadowa i Tomasz Czaplicki

Podobnie jak w minionych latach, końcowe dni „finiszowego” głosowania gazetowymi kuponami i SMS-ami zadecydowały o ostatecznej kolejności w plebiscycie na dziesięciu najlepszych – najpopularniejszych sportowców i pięciu trenerów z klubów regionu jeleniogórskiego. W trzyetapowym typowaniu Czytelników „NJ” - kibiców wszyscy kandydaci do tytułów NAJ w 2016 roku (razem 42 z 11 dyscyplin sportowych) zebrali łącznie 5.085 punktów, w tym 497 z SMS-ów.

Największe uznanie fanów konkurencji indywidualnych i gier zespołowych i zaszczytny tytuł zdobyli jeleniogórzanie, mistrz kajakarstwa w stylu dowolnym Tomasz Czaplicki (Karkonoski Klub Kajakowy) i medalowa trenerka grup młodzieżowych KPR-u Dila Samadowa. Dla laureatów najstarsze w mieście jeleniogórskie Biuro Podróży Euro 90 Travel Marka Ciechanowskiego ufundowało tygodniowe wycieczki do Chorwacji.

Dwójka zwycięzców osobiście nie mogła odebrać nagród. Tuż przed Galą Tomasz Czaplicki przysłał maila, że jego i taty Krzysztofa - trenera KKK, zmiennicy - ratownicy narciarscy, nie dojechali do Karpacza. Trenerka Dila Samadowa przebywała z młodymi piłkarkami na turnieju w Koszalinie. Żonę Dilę i córkę Sabinę Kobzar reprezentował Aleksander Kobzar. Z przyczyn usprawiedliwionych zabrakło saneczkarskiej dwójki Jakub Kowalewski – Wojciech Chmielewski (startowali w Korei w zawodach Pucharu Świata). Za rozgrywającą dobre spotkanie I ligi w Łodzi koszykarkę MKS MOS Karkonosze Joannę Pawlikiewicz statuetkę i kwiaty odebrała jej siostra Aleksandra Strzelecka. Piłkarkę KPR-u Joannę Załogę, która wieczorem zdobyła 13 goli w meczu Superligi z Piotrcovią, na Gali zastąpił mąż Marcin Załoga.

Tomasz Czaplicki to najbardziej utytułowany zawodnik w
widowiskowej dyscyplinie – kajakowym freestyle'u , 17-krotny mistrz Polski, aktualny wicemistrz Europy. Kajakarz z jeleniogórskiego klubu dominował na zawodach w Argentynie i w Czechach, był trzeci we Francji i Austrii. W 2016 roku pięciokrotnie stawał na podium prestiżowych imprez Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF) i Europejskiej Federacji Kajakowej (ECA). Tomek jako pierwszy Polak wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata. W plebiscytowym głosowaniu uzyskał najwięcej, 423 punkty (421 z kuponów „NJ” i 2 SMS-y).

Drugie miejsce z dorobkiem 367 pkt. (330+37) zajęła saneczkarska dwójka mistrzów świata w U-23 (młodzieżowców) Jakub Kowalewski (Śnieżka Karpacz) i Wojciech Chmielewski (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra). Na trzecim miejscu kibice umieścili pomocnika piłkarskiej Olimpii Kowary z III ligi, reprezentanta Dolnego Śląska w turnieju mistrzostw Europy UEFA Regions Cup, Mateusza Jarosa – 313 pkt. (212+101).

Blisko plebiscytowego podium byli czołowa koszykarka MKS MOS Karkonosze JG, Joanna Pawlukiewicz – 297 pkt. (251+46) i młoda biegaczka z Karkonoszy, medalistka MP, Kamila Boczkowska - 278 pkt. (276+2). Skuteczny w rundzie jesiennej piłkarz jeleniogórskich Karkonoszy, nominalny junior, Paweł Pytel zdobył 250 pkt. (128+122). Ośmiokrotny mistrz świata weteranów w zapasach w stylu klasycznym, Mirosław Wieczorkiewicz (Jeleniogórskie Centrum Sportów Walki) cieszył się z 243 pkt. (243+0). Druga w klasyfikacji najskuteczniejszych szczypiornistek kobiecej Superligi, lewoskrzydłowa Joanna Załoga (KPR JG) uzyskała uznanie na 226 kuponach (226+0). Jej klubowa koleżanka, jedna z liderek drużyny, rozgrywająca Sabina Kobzar zdobyła 217 pkt. (211+6). Finałową Złotą Dziesiątkę zamknęła piąta w mistrzostwach Europy zawodniczka Jeleniogórskiego Klubu Oyama, Natalia Najjdar. Laureaci zdobyli łącznie 2.801 punktów.

Na sportowców z lokat 11-20 oddano tylko 775 ważnych głosów.
11. miejsce Sylwia Jasińska (KPR JG) – 156 punktów (150 z kuponów + 6 z SMS-ów).
12. Tomasz Kołodyński (MKL „12” JG) – 145 pkt. (120 + 25).
13. Michał Skowron (MKS Karkonosze Sporty Zimowe JG) – 119 pkt. (92 + 27).
14. Ewa Ochocka (MKS Bolesłavia Bolesławiec) – 75 pkt. (75 + 0).
15. Maciej Kurowski (Śnieżka Karpacz) – 68 pkt. (68 + 0).
16. Dominika Kwaszcz (MKS Bolesłavia) – 45 pkt. (44 + 1).
17. Zofia Tuła (KKK JG) – 44 pkt. (42 + 2).
18. Klaudia Szpak (MKS Karkonosze SZ JG) – 43 pkt. (42 + 1).
19. Jakub Kulesza (Jelenia Góra) - 42 pkt. (42 + 0)
20. Klaudia Grzybek (MKS Karkonosze SZ JG) – 38 pkt. (38 + 0).

Rywalizację szkoleniowców, którzy zebrali 1.359 punktów, wygrała utytułowana i nagradzana trenerka grup młodzieżowych KPR-u Dila Samadowa – 226 pkt. - 225 pkt. (225 z kuponów i + 1 SMS). Od pięciu sezonów jej podopieczne zdobywają tytuły mistrzyń Dolnego Śląska, są w kadrze narodowej i z powodzeniem grają w ekstraklasie. Zespół juniorek młodszych wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski. Za wybitne osiągnięcia trenerkę z Jeleniej Góry uhonorowano Srebrną Odznaką ZPRP „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej”.

Drugie miejsce kibice przyznali klubowemu trenerowi KKK JG i koordynatorowi kadry narodowej Polski w kajakowym freestyle'u, Krzysztofowi Czaplickiemu – 195 pkt. (193+2). Trzecie miejsce wśród szkoleniowców zajął coach piłkarskich Karkonoszy (IV liga), Marek Siatrak – 146 pkt. (126+20), czwarte znany trener sportów i sztuk walki z Jeleniogórskigo Klubu Karate, shihan Rafał Majda (5 DAN) – 144 pkt. (139+5), piąte trener narciarstwa biegowego w MKS Karkonosze Sporty Zimowe i 22 medalistów MP różnych kategorii wiekowych Mieczysław Jacek Skowron – 113 pkt. (83+30). Mistrzowska Złota Piątka trenerów znalazła uznanie za 824 punkty plebiscytowe.

Trenerzy z miejsc 6 – 10 zebrali łącznie 314 punktów.
6. miejsce – Bartosz Rafał Gruman (MKS Bolesłavia Bolesławiec) – 80 pkt. (80 + 0).
7. Artur Milewski (Lotnik Jeżów Sudecki) – 69 pkt. (15 + 54).
8. Tomasz Konitz (KPR JG) – 63 (62 + 1).