Turnieje szachowe podczas ferii

Zwycięzcy turnieju szachowego

W piątek, 23 stycznia, odbył się turniej szachów błyskawicznych, który zakończył tygodniowy cykl szkoleń i turniejów szachowych. Tydzień z szachami skierowany został do zawodników Klubu Szachowego Jelonka.

Zawody były rozgrywane tempem 3 minuty na partię na zawodnika + 2 sekundy za każde wykonane posunięcie na dystansie 11 rund. Zgodnie z przepisami FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej) partie kończyły: się matem, remisem, wykorzystaniem czasu przez jednego z zawodników lub pierwszym błędem któregoś z nich. Turniej z jednej strony był atrakcyjną formą zabawy po tygodniowym szkoleniu i walką o kategorie w zawodach w szachach klasycznych, jak również treningiem wzmacniającym grę końcową i siłę charakteru.

Turniej wygrała niepokonana Wiktoria Wąsala (10,0 pkt.). Zanotowała 9 zwycięstw i 2 remisy. Nie było jednak łatwo, gdyż szanse na zwycięstwo miał również do ostatniej rundy Jakub Bartłomowicz (9,0), który ostatecznie zajął drugie miejsce. Trzecią lokatę zajął Franciszek Horczak (7,5). Walka o miejsce na najniższym stopniu podium była fascynująca, pani Anna Romańczuk, jak i piąty Dominik Adamczyk zgromadzili tą samą ilość punktów co Franek, także o końcowej kolejności decydowały niewielkie różnice w punktacji pomocniczej.

W turnieju wystartowało 36 zawodników, wśród których wielu było debiutantów. Wszystkim jednak przyda się zdobyte doświadczenie i być może zaprocentuje na Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, które odbędą się na początku sierpnia w katowickim Spodku w różnych kategoriach wiekowych (do 8, 10, 12, 14, 16, 18 lat).
Po zakończonych zmaganiach wszystkie dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Podsumowano również wyniki tygodniowego turnieju w szachach klasycznych: wręczono dyplomy i potwierdzenia wypełnionych norm na kategorie szachowe.

Szkoleniowcy klubu dziękują wszystkim, którzy wspomogli organizację zajęć szachowych podczas ferii: rodzicom za dbanie o dzieci i organizatorów, dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 11 za udostępnienie sal, hurtowni Quatro Fruits za ufundowanie owoców oraz firmie CodeTwo – dzięki której już na tych zawodach można było wydrukować dyplomy.