To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Stalowy jeleń na Podwalu

Stalowy jeleń na Podwalu

Wykonana ze stali rzeźba przedstawiająca jelenia, pojawiła się dziś (21.03) tuż po południu, na Podwalu, nieopodal Baszty Grodzkiej w Jeleniej Górze. 

- Ten jeleń to czysty przypadek – mówił z uśmiechem Marcin Zawiła, prezydent miasta. – Rok temu, pan Antoni Walerych, znakomity rzeźbiarz, otwierał w Pałacu Wojanów swą wystawę. Po wernisażu, poszliśmy razem na kawę, i przy okazji luźnej rozmowy, rzuciłem mu propozycję – a może zrobiłby pan Jelenia dla naszego miasta? Pan Walerych zamyślił się, nic wtedy nie powiedział, ale za kilka dni zadzwonił do mnie i oznajmił: - Dobra, zrobię dla was tego jelenia! Nie minął tydzień, kiedy artysta przyjechał do Urzędu Miasta z gotowym modelem rzeźby. Sprawa nieco przycichła, trochę o niej zapomniałem – i całkiem  niedawno otrzymuję telefon z pytaniem: gdzie postawimy tego jelenia? Szukaliśmy różnych lokalizacji, ale Podwale wydawało się najlepsze. Planujemy bardziej zazielenić to miejsce, a rzeźbę podświetlić.

 

- Tak właśnie było – potwierdza Antoni Walerych. Dowiedziałem się, że Jelenia Góra ma w herbie to właśnie zwierzę, pomyślałem więc – dlaczego nie? Rzeźbię kobiety, muzyków, zwierzęta i wszystko, co chodzi i żyje, pomysł „jelenia dla Jeleniej Góry” brzmiał zatem bardzo dobrze. Rzeźbę wykonałem ze stali nierdzewnej, a obiekt powstawał około dwóch miesięcy. To mój dar dla miasta i jego mieszkańców – dodaje A. Walerych.

 

Przechodnie już dziś ochrzcili metalowe dzieło imieniem „Blaszeń”, a choć jeleń nie z blachy jest, a ze stali, miano to wydaje się pasować do rzeźby idealnie.

Stalowy jeleń na Podwalu (1).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (3).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (4).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (5).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (6).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (7).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (8).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (9).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (10).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (11).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (12).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (13).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (14).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (15).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (16).jpg
Stalowy jeleń na Podwalu (2).jpg

Komentarze (24)

Ile to "arcydziało" kosztowało?

"To mój dar dla miasta i jego mieszkańców – dodaje A. Walerych."

Dar - znaczy za darmo. Choć trochę trudno mi w to uwierzyć, to może jednak.

Tak! To jest dar dla miasta. Miasta sama rzeźba nic nie kosztowała, jedynie przygotowanie miejsca na tym skwerku.

No to bardzo ładny gest artysty, zwłaszcza, że ta stal sama w sobie na pewno trochę go kosztowała, nie licząc włożonej w ostateczny efekt pracy.

Bardzo ładna rzeźba. Powinno być u nas zdecydowanie więcej rzeźb jeleni - może dogadać się z Rzemiosłami, aby w ramach zaliczeń robili małe rzeźby jelonków?

Teraz tylko pytanie - czy tej rzeźby (i skwerku) nie będzie zasłaniał bus z chlebkiem

no i świetnie!!! :) :) :)

Czy jest tam monitoring??
Ciekawe ile czasu postoi, złomiarze pewnie już przeliczają jego wartość.

Takie arcydzieło a nawet większe stoi przy Kochanowskiego. Dokładnie pomnik Don Kichota i Sancho Pansy, tylko niestety rdzewieje na AMEN, bo pan prezydent i jego elita nie ma na puszkę farby korozyjnej. Pieniądze poszły wiadomo na co. Szkoda że miasto zamiast się promować to ma to gdzieś.

Ciekawe czy UM załatwił wszelakie pozwolenia i zgłoszenia na postawienie tego cuda. Szarego Kowalskiego to gnębią za każdy niezgłoszony ruch związany z remontami i pracami budowlanymi, za postawienie altanki, budy dla psa itd. Coś mi się wydaje, że ten kamyczek przy dużym wietrze kulnie się wraz z tym jeleniem.

Jeszcze nie widziałem wiatru przestawiającego głazy. Gdyby tak było, to codziennie w Karkonoszach mielibyśmy lawiny kamienne. Powódź w tym miejscu raczej też nie grozi. Sądzę więc, że jeleń postoi tak długo, dopóki mu człowiek nie pomoże w zmianie miejsca pobytu.

Tak wszystkie zgłoszenia, zezwolenia, decyzje zostały uzyskane i żadna procedura wymagana w tego typu działaniach nie została złamana! Wiem, bom je przeprowadzał. Jeleń stoi na obszarze wpisanym do rejestru zabytków więc uzyskano decyzję Urzędu Ochrony Zabytków na te działania. Jest to element małej architektury więc po uzyskaniu decyzji Konserwatora Zabytków wystarczyło przeprowadzenie procedury "zgłoszenia".

ale brzydactwo KATASTROFA !!!!!!!!!!!

To jest jeleń na miarę naszych możliwości. My tym jeleniem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz jeleń, przez nas zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie słowo !

Niezłe, niezłe! :)

Ten jeleń jakiś "niespójny w swej ciągłości", czyżby adekwatny do stanu Jeleniej Góry?

Widać że "spawacz" ma odzież ochroną zgodna z przepisami BHP...gdzie jest PIP???

jbć bhp !

"choć jeleń nie z blachy jest, a ze stali" - Kuriozum!
Jeleń jest z blachy stalowej, jelenie.

kuriozum to to, że nawet gdyby jeleń był ze złota i można by było odgryzać kawałki to i tak wszyscy by narzekali :/

"Przechodnie już dziś ochrzcili metalowe dzieło imieniem „Blaszeń”, a choć jeleń nie z blachy jest, a ze stali, miano to wydaje się pasować do rzeźby idealnie." Mój Boże! I wy uważacie się za dziennikarzy !? Przecież blacha to nie nazwa metalu, lecz rodzaj materiału. Może być blacha stalowa, aluminiowa, ze stali nierdzewnej, miedzi... Ale komu ja to próbuję wytłumaczyć ?!

z tym się zgadzam. Polakom nie dogodzisz. Choćby nie wiem co...zawsze będzie narzekanie na wszystko

paskudztwo!
ten malutki na 1 Maja jest o wiele ładniejszy!

Mnie się jeleń podoba i to bardzo, jest piękną wizytówką miasta. Gratuluję miastu i artyście.

Najładniejszy JELEŃ, to w budynku ratusza siedzi.