To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

3 miliony złotych czekają na mieszkańców

3 miliony złotych czekają na mieszkańców

– Kto jeszcze nie zmienił sposobu ogrzewania na ekologiczne, powinien to zrobić jak najszybciej – apeluje prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Miasto ma pieniądze w ramach programu Kawka na refundację kosztów tej wymiany.

– Ograniczenie niskiej emisji jest dużym problemem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie – mówi M. Zawiła. – Miasto nie od dzisiaj zabiega o poprawę czystości powietrza, to się dzieje praktycznie od lat 90-tych. Mamy mocno rozbudowaną sieć ciepłowniczą, praktycznie wszystkie budynki użyteczności publicznej są ogrzewane ekologicznie.

Zaapelował do mieszkańców, którzy jeszcze nie zmienili sposobu ogrzewania, o zrobienie tego. – Zobowiązałem straż miejską do inspekcji w budynkach, które nadmiernie dymią i kopcą – mówi. – W tym roku było już ponad 20 takich interwencji. Strażnicy pukali do drzwi, ustalali, czym jest ogrzewane mieszkanie. Kolejnym elementem będzie wręczanie mieszkańcom ulotek informacyjnych o możliwościach programu Kawka.
W ramach tego programu można uzyskać zwrot poniesionych kosztów na wymianę sposobu ogrzewania w wysokości 69 procent, jednak nie więcej, jak 13 800 złotych. – Dotacja jest bezzwrotna. Nie trzeba wielu formalności, aby ją otrzymać: wystarczą przede wszystkim dowody zakupu urządzeń grzewczych – mówią urzędnicy. – Niestety, nie ma możliwości refundacji na oświadczenie właściciela o zakupie.
Urząd ma jeszcze około 3 milionów złotych na to zadanie. – Kto jeszcze nie wymienił ogrzewania, powinien się pośpieszyć. Dokumenty będziemy przyjmować do końca lipca 2016 roku. Im wcześniej ktoś je złoży, tym lepiej: najbliższą płatność robimy w marcu 2016 roku – informują urzędniczki.
Co ważne, można też uzyskać refundację wstecz – od 21 sierpnia 2013 roku. Jeżeli ktoś sam wymienił ogrzewanie nie mając świadomości, że działa ten program, może się ubiegać o refundację. Musi oczywiście mieć zachowane dowody zakupu. – To samo dotyczy tych, którzy nie dopełnili wszystkich formalności przy wymianie pieca na gazowy i mają tzw. samowolę budowlaną. Łatwo i szybko można taką samowolę zalegalizować – tłumaczą urzędnicy.
Od wejścia w życie programu Kawka z dotacji w Jeleniej Górze skorzystało około 280 rodzin (lokali), zlikwidowano około 600 pieców. Jak szacują urzędnicy, to spowodowało, że w Jeleniej Górze w tym sezonie spali się o około 900 ton węgla mniej. Zakładając oczywiście, że w piecach tych palono węglem.

Komentarze (14)

Dlaczego zlikwidowano tory do elektrocieplowni ,dziś wozi się węgiel ciężarówkami ,niszczy się ulice i zapyla .

Dokładnie, to czego nie spali sie w wymienionych piecach, spalą ciężarówki...

Dlatego, że to Polska i wszystko tu stoi na glowie.
A konkretnie:
1)stawki kolei powoduja ze taniej ciezarowka, poza tym:
2)tory mialy tyle lat, że wymagaly milionowych nakładow
3)czasy radosnych przemian własnościowych spowodowaly, ze wlascicielem torow nie byla kolej czy kotlownia, ale prywatna firma- podobno nie szlo się nijak dogadać aby wszyscy byli zadowoleni

Odsprzedam emisje CO2 lub druga opcja - zamiana na dobry zegarek

Na czym ma polegać wizyta panów ze straży miejskiej? Czy mają uprawnienia do wejścia na posesję, mieszkanie? policja musi mieć nakaz lub podejrzenie popełnienia przestępstwa zagrażającego życiu a oni???

Policja nie musi mieć nakazu. Za dużo filmów...

Ograniczenie niskiej emisji jest dużym problemem, ale ograniczenie wysokiej jeszcze większym...

Pekape za wjazd na bocznicę zakładową żądało jakichś absurdalnych pieniędzy, za remont czy homologację również i tak zarżnięto transport opału do ciepłowni i do fabryki - to akurat znam. Pomijam organizację transportu kolejowego i czas przewozu cargo oraz prawdopodobnie dumpingowe stawki tonokilometrów transportem ciężarowym czyli masz co chciałeś misiu o małym rozumku.
U sąsiadów za Odrą transport kolejowy cargo na drugi koniec kraju to 24 godziny, problem dowozu do centrów logistycznych też rozwiązano. Można, bo taka jest polityka transportowa Niemiec, gdzie patrzą dalej niż na koniec własnego nosa i chyba nie mają tam stu tysięcy spółeczek: osobno szyny, osobno kabelki cienkie a osobno grube, osobno domki takie siakie i owakie, osobno światełka kolorowe a osobno białe i czort wie co jeszcze.
Jeszcze nie dawno na mapie sieci kolejowej było widać różnice między dawnym zaborem rosyjskim a pruskim w którym pociąg dojeżdżał prawie wszędzie. Dziś różnicy nie ma - wszędzie pusto jak w dawnym zaborze rosyjskim.

panie prezydencie jak zaczniemy zarabiać po 1500 euro miesięcznie a nie po 1500zł to będzie nas stać płacić rachunki za gaz nawet po 1000zł miesięcznie - ja spalam 1,5tony węgla za 1200zł na cały sezon i mam w domu 23stopnie a sąsiedzi płacą w sezonie po 700-800zł miesięcznie za ogrzewanie gazowe i ledwo 21stopni wiec niema żadnej oszczędności - i pytanie do ekspertów : co wyłazi z komina przy paleniu gazu i jak bardzo to jest szkodliwe ? i prosiłbym jeszcze o to by podać do publicznej wiadomości dane z pomiarów które należy wykonać też w czerwcu i maju bo się okazuje że to nie piece tak dymią

a no i pochwalcie się urzędnicy ile ludzi zrezygnowało /chyba z 500osób/ z tej kawki bo przejrzało na oczy że trzeba będzie płacić bardzo wysokie rachunki za gaz a niestety w naszych jeleniogórskich niemiecko-francuskich obozach pracy bardzo mało płacą

Pan prezydent niech lepiej sie wypowie kiedy dotacja na rewitalizacje i docieplenia dla wspólnot????

Przecież was nikt nie zmusza...

Zbysiu idź zrób sisiu.