To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Jelonek” wyprodukuje prąd

„Jelonek” wyprodukuje prąd

Na początku przyszłego roku ma rozpocząć się zapowiadana budowa dużej elektrowni fotowoltaicznej w Jeleniej Górze. Okazuje się, że farma będzie miała kształt... symbolu miasta czyli jelonka.

Unikatowy w skali Polski i świata projekt powstanie na działce przy Trasie Czeskiej, którą firma Polski Solar dzierżawi od miasta. Na kształt jelonka złożą się czarne, monokrystaliczne oraz niebieskie, polikrystaliczne panele słoneczne. Zajmą powierzchnię 22 hektarów (całość ma mieć około 30 tysięcy paneli). Dzięki temu, symbol miasta będzie dobrze widoczny z gór.

– Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem. W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce i na świecie – tłumaczy William Buba, dyrektor generalny firmy Polski Solar. – Oddajemy również uznanie za to, że miasto stanie się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej.
Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra powstaje w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej. Jak zapowiadają uczestnicy tego porozumienia, instalacja o łącznej mocy 10 MW wyprodukuje „czysty” prąd, który zaspokoi potrzeby 4,5 tys. lokalnych gospodarstw domowych. Pierwsze prace ruszą na początku 2018 roku. Wartość inwestycji szacowana jest na 37 milionów złotych netto.
– Klastry energii odnawialnej to przyszłość sektora energetycznego. Mają ogromne znaczenie w kwestii poprawy jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej, ale również ze względu na obniżenie kosztów funkcjonowania powiatu – mówi Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding, koordynatora klastra.
Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej został zawiązany w październiku 2017 roku. Informowaliśmy o tym. Wcześniej powołano wiele innych klastrów na Dolnym Śląsku, m.in.: Ziemi Ząbkowickiej (gminy Ciepłowody, Stoszowice, Ziębice i Ząbkowice), Wzgórz Trzebnickich (Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród), Ziemi Łużyckiej (Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań), Izerski Klaster Energii Odnawialnej (Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica), Wzgórz Strzelińskich (Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Strzelin i Wiązów).
Powołanie klastrów ma pomóc w spełnieniu celu związanego z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, czyli osiągnięcia progu 15 procent energii elektrycznej, wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do 2020 roku.
 

Komentarze (19)

Ile elektrowni wodnych - wydajnych i zeroemisyjnych należy do jeleniogórskiego klastra?

Świetna sprawa, może miasto niech się zastanowi nad smogiem i na przykład rozbuduje w Jeleniej Górze komunikacje miejską, trakcję elektryczną, czyli trolejbusy w ok. 150 milionach z tą kwotą można się z budową zamknąć czyli nowe trasy trolejbusowe sieć górna , ewentualnie nowa zajezdnia plus nowe trolejbusy. Co ciekawe wszędzie sieci zakładać nie trzeba (Sobieszów) a trolejbus też tam zajedzie. :)

Zero ,nacisk na panele.Do walki ze smogiem nie będzie przełożenia
. Mieszkańcy nie zainstalują w swoich piecach grzałek elektrycznych.

W obecnych czasach budowa sieci od podstaw jest nieopłacalna. Lepiej kupić autobusy elektryczne

"Mają ogromne znaczenie w kwestii poprawy jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej"

Przecież to jest jawne kłamstwo. Ile w Jeleniej Górze jest elektrowni węglowych? Ani jednej. Prąd ciągniemy z elektrowni oddalonych o 100km lub elektrowni wodnych. W jaki więc sposób emisja zanieczyszczeń u nas zmaleje?

Znacznie bardziej bym się cieszył, z zamknięcia elektrociepłowni ECO (w środku miasta!), która to z ekologią nie ma nic wspólnego, ale prowizorka energetyczna władz miejskich i brak odważnych decyzji (właśnie teraz, kiedy są jeszcze pieniądze unijne) stanowią to, co mamy... Pieniądze dla geotermii pewnego ojca dyrektora, to zawsze się znajdą, ale dla kotliny (no właśnie, KOTLINY!)jeleniogórskiej, to ich nie ma - bo o nie się nie zabiega! Zagłosuję na partię, która ten problem rozwiąże (naturalnie, nie tylko w obietnicach!) i choćby to była partia samego Diabła!

to się przejadą!

Czy to jest po lewej stronie jadąc do Szklarsikej? Jak tak to ponad pół roku to zamglone.

Polski Solar S.A. - kapitał zakładowy 13 mln zł. I z czym na taką inwestycję?
A zapomnieli dopisać, że p. dyrektor Buba ma jeszcze na imię DMYTRO poza tym WILLIAMEM.

Doceniono ich trud! Prokuratorzy regionalni i jednocześnie kluczowi śledczy w zespole badającym katastrofę smoleńską: Marek Kuczyński, Krzysztof Schwartz, Robert Bednarczyk i Jerzy Gajewski - dostali awanse na prokuratorów krajowych. To nie tylko prestiż, ale i spore podwyżki oraz zobowiązanie m.in. wobec Zbigniewa Ziobry. Wraz z awansem prokuratorzy otrzymają dodatek specjalny do wynagrodzenia, ich pensje wzrosną o ok. 50 proc. Do tej pory zarabiali o 6-7 tys. zł więcej w związku z funkcją pełnioną w zespole smoleńskim, czyli ok. 20 tys. złotych.

A ja się cieszę. Tereny od lat niezagospodarowane, żadnego pożytku z nich nie było, to chociaż nam prądu naprodukują. Pieniądze wcale nie takie wielkie, a korzyść dla srodowiska będzie - mimo że w Jeleniej i tak zbyt wielkiej różnicy nie będzie.

Co za ściema: " Unikatowy w skali Polski i świata projekt". A na czym ta unikatowość polega ? Chyba tylko na kształcie w postaci jelonka. A poza tym, jest to przedsięwzięcie biznesowe i tylko właściciele farmy na tym skorzystają, co nie jest takie pewne przy ciągle zmieniających się regulacjach prawnych. Wbrew zapewnieniom Jacka Ryńskiego, wiceprezesa Fundacji Polski Solar Holding, budowa farmy fotowoltaicznej nie ma nic wspólnego z jakością powietrza w kotlinie jeleniogórskiej, bowiem nie ma tu elektrowni, która w wyniku nowej inwestycji ograniczyła by produkcję energii elektrycznej opartej na węglu.

Matka dała ci Error na drugie imię? Słusznie.

Dobrze prawisz. Redaktor, który pisze takie bzdety o ogranniczeniu smogu w Kotlinie robi ludziom wodę z mózgu. Co do tańszej energii elektrycznej - polecam lekturę Prawa Energetycznego i też się okaże, że tańsza energia to mit. Przecież ona musi trafić do systemu dystrybucyjnego Tauron Dystrybucja.

Z daleka bardziej od jelenia, przypomina delfina, lub wieloryba.

zaraz zaraz, 10 MW czyli mniej wiecej tyle ile ma mocy przetwornik na zaporze w borowym jarze, czyli niewiele. a dwa to czy nie prościej wybudować wiecej przetworni na rzekach? np na bobrze na terenie dawnego zakladu papierniczego, czy choćby na dawnym obiekcie przy zbiegu cieku wodnego /kanał młynówka/ z rzeką kamienna na ul zielnej /idac w kierunku tzw grzybka/? rozumiem ze zmniejszy się smog w jeleniej górze bo tym którzy palą węglem dopłaci się do prądu /ten ktory powstanie z solarow sie sprzeda co wygeneruje doplate dla innych w/w/ - aby grzali elektrycznoscia zamiast smieciami...

Ogrzewanie elektryczne jest niesamowicie drogie - miesiąc takiego ogrzewania jest porównywalny z rokiem palenia śmieciami i koksem. Spróbuj ich przekonać, że lepiej wydać więcej żeby mieli czystsze coś, czego nawet nie widzą. Już lepiej zainwestować w gazowe - z kotłem kondensacyjnym wcale nie wychodzi tak wiele, przy dobrych ustawieniach - taniej niż przy najtańszym węglu.

Panie Marcinie Kaflik,dobrze,ze Pan jeszcze jest,bo mnie znowu pogonilo do szpitala i myslalem,ze tam umre,ale przezylem.Bylem na cmentarzu w cieplicach i myslalem,ze tam, juz pozostane z powodu zanieczyszonego powietrza

,,do ,Pana Marcina Kaflika,bylem dzisiaj na cmentarzu
na grobie mojej sp.Katarzyny i znowu sie poczulem bardzo
zle,gdyz Cieplice maja bardzo zanieczyszczone powietrze,a to oznacza nie zdrowe