To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pszczelarze (i pszczoły) mają się dobrze

Pszczelarze (i pszczoły) mają się dobrze

Można było spróbować miodów oraz wielu innych produktów pszczelich. Wszystko to podczas XVII Międzynarodowych Warsztatów Pszczelarskich, które odbyły się w weekend na Placu Piastowskim w Cieplicach. Impreza odbyła się w ramach wydarzeń Września Jeleniogórskiego.

Jak co roku, przyjechało mnóstwo pszczelarzy z całej Polski. Były rozmaite miody: lipowe, spadziowe, wielokwiatowe – do wyboru i koloru. Przyciągały też stoiska z różnego rodzaju trunkami na bazie miodu. Można było spróbować nalewek: dwójniaków, trójniaków, piwa o smaku miodu.

Podczas uroczystości otwarcia wręczono nagrody – statuetki im. księdza dr Jana Dzierżona. – To najwyższe odznaczenia związkowe, zarząd przyznaje je na wniosek danego regionu za wybitne osiągnięcia w pszczelarstwie. Na 30 tysięcy pszczelarzy należących do związku ledwie 4 promile posiada to wyróżnienie – podkreślił Czesław Korpysa, sekretarz Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie.
Otrzymali je Zuzanna Turwanicka, była prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego w Jeleniej Górze oraz Jan Wójcik, pszczelarz z Piechowic, który ma pasiekę na terenie gminy Stara Kamienica.
– Wyróżnieni to ludzie, którzy wiele pracy społecznej poświęcają pszczelarstwu, często kosztem swojej rodziny – mówi Czesław Korpysa. – Pani Zuzanna miała ogromny wkład w rozwój pszczelarstwa na tej ziemi. Rozbudowała koło, którym kierowała. Dzisiaj liczy ono ponad sto osób. Pasieka pana Wójcika służy natomiast jako pasieka dydaktyczna, przyjeżdżają do niego młodzi ludzie i uczą się pszczelarstwa.
W jakiej kondycji dzisiaj jest pszczelarstwo w Polsce? – W dobrej – odpowiedział Czesław Korpysa. – W Polsce jest 60 tysięcy pszczelarzy i około 1,46 miliona rodzin pszczelich, a jeszcze kilka lat temu mieliśmy niecały milion.
Podczas uroczystego otwarcia rozstrzygnięto także konkurs Straży Miejskiej w Jeleniej Górze na najbardziej zadbaną posesję. Zwyciężyła posesja przy ul. Wolności 299 (tzw. falowiec). – W ubiegłym roku otrzymaliśmy wyróżnienie. Zawzięliśmy się i powiedzieliśmy, że w kolejnym roku walczymy o zwycięstwo. Udało się – cieszył się Józef Pawłowski, który w imieniu wspólnoty odebrał nagrody.
– Ten konkurs to inicjatywa straży miejskiej, która stara się nie tylko straszyć i karać, ale i nagradzać – mówi prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Wybór nie był łatwy, bo tych zadbanych posesji jest coraz więcej. Myślę, że ten konkurs wart jest zainteresowania i będziemy go rozwijać.
 

IMG_2975.JPG
IMG_2977.JPG
IMG_2982.JPG
IMG_2990.JPG
IMG_3009.JPG
IMG_3012.JPG
IMG_3038.JPG
IMG_3079.JPG
IMG_3110.JPG
IMG_3114.JPG
IMG_3127.JPG
IMG_3135.JPG
IMG_3142.JPG
IMG_3160.JPG
IMG_3171.JPG
IMG_3172.JPG
IMG_3173.JPG
IMG_3175.JPG
IMG_3179.JPG
IMG_3194.JPG
IMG_3197.JPG
IMG_3201.JPG

Komentarze (8)

Chwała i wielkie dzięki pszczelarzom !
Miód i inne pożytki płynące od pszczół to 10% tego co dają człowiekowi pszczoły. A główny pożytek, czyli pozostałe 90% korzyści jakie człowiekowi dają pszczoły to ZAPYLANIE roślin uprawnych.
Do niedawna mieliśmy w Polsce około 800 tys. rodzin pszczelich. Dzisiaj mamy ich około 1 460 tys. rodzin.
Dobrze to świadczy o pszczelarzach oraz o polskich rolnikach. Oby tak dalej, oby polskie pszczoły były zawsze zdrowe, wtedy nam wszystkim będzie wiodło się lepiej.
Kupujmy miód i spożywajmy go - na zdrowie, zwłaszcza jesienią, zimą i wiosną. Bądźmy zdrowi !

... spróbować miodów 9i oraz) wielu innych produktów ... myślę, że (ta) konkurs wart jest
Szanowna Redakcjo warto poczytać artykuł przed opublikowaniem.
Dziękuję.

Przepraszam za pomyłkę - warto czytać przed opublikowaniem (i oraz)

"które odbyły się w weekend" - fajnie, że się odbyły. Ale jeszcze fajniej by było, gdyby NJ poinformowały NIECO wcześniej...

Szanowny Internauto. Zapraszamy do lektury naszych wcześniejszych publikacji, link do jednej z nich znajduje się pod komentowanym artykułem.

Kto ma pszczoły, ten ma miód....
A co z pszczołami robili kolejarze[w barze]?

Będzie lepiej jak prezesowe wymienią kadry miodowe.Wszak cały czas kombinują ,co by tu jeszcze spieprzyć//?