To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kolejna gmina rezygnuje z MZK

Kolejna gmina rezygnuje z MZK

Nie pomogły protesty mieszkańców: władze Podgórzyna rozwiązały porozumienie, na mocy którego pasażerów woziły autobusy MZK. Kto będzie woził pasażerów z tej gminy?

Tylko do końca roku autobusy MZK będą dojeżdżały do Podgórzyna i sąsiednich miejscowości tej gminy. Na ostatniej sesji radni gminy zdecydowaną większością głosów wypowiedzieli porozumienie z miastem Jelenia Góra. Do gminy wpłynął wprawdzie protest podpisany przez około 300 mieszkańców. Domagali się oni utrzymania dotychczasowego przewoźnika. Nie przekonało to jednak radnych.
– To ich decyzja – komentuje prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Miasto jest właścicielem MZK i zarazem organizatorem przewozów. – Pewnie, że wolelibyśmy mieć utrzymaną pełną sieć połączeń, ale skoro tak postanowili, to nie będziemy rozpaczać.
I dodaje: przed laty gmina zrezygnowała z tych połączeń i szybko do nich wróciła. Pamiętajmy, że wielu mieszkańców tej gminy pracuje w Jeleniej Górze i musi jakoś dojechać do pracy.
Wójt Podgórzyna Mirosław Kalata mówi, że dopłaty do MZK były po prostu zbyt wysokie. – Płacimy około miliona złotych rocznie – wylicza. – Przy możliwościach naszego budżetu i planach inwestycyjnych, które mamy, to po prostu za dużo. Porozumienie ma jeszcze kilka innych, niekorzystnych dla nas punktów. Jeden z nich mówi na przykład, że jeżeli przewoźnik ma straty, to wszystkie gminy muszą ją pokryć. I tak było kilka lat temu, nasz samorząd zapłacił dodatkowo około 300 tysięcy złotych.
MZK od gmin powiatu jeleniogórskiego liczy za każdy kilometr 4,15 złotych. Do gminy zgłosił się podmiot, który zaproponował korzystniejsze rozwiązanie. Co prawda podał minimalnie większą stawkę, ale za to wszystkie wpływy ze sprzedaży biletów trafią do gminy (obecnie wpływają do MZK).
Czy gmina zdecyduje się na takie rozwiązanie? – Nie będziemy preferowali jedengo przedsiębiorcy. Złożymy zapytanie ofertowe do kilku przewoźników. Wybierzemy tego, który da najkorzystniejszą ofertę – podkreśla. I dodaje, że nie wyklucza nawet powrotu do MZK. – Do tej spółki także wystosujemy zapytanie – mówi.
Dotychczasowe porozumienie obowiązuje do końca roku. Podgórzyn nie jest jedyną gminą, która wypowiedziała porozumienie dotyczące przejazdów autobusów MZK. Podobnie postąpiły Mysłakowice, o czym szeroko pisaliśmy dwa tygodnie temu na łamach „Nowin Jeleniogórskich”.

Komentarze (55)

Co za idiotyczny pomysł - no ale czego się spodziewać po obecnych władzach

To nie jest wina gminy Podgórzyn, tylko wina leży po stronie MZK i zarządzający nimi władza Jeleniej Góry. Można by było powiedzieć tak, tam pracują złodzieje!. Wiem że to brzmi dosyć mocno ale jest jak najbardziej na miejscu. Albo wezmą się do pracy albo ten teatrzyk z ich winy będzie trwał dalej. Problem tkwi w tym że dla okolicznych gmin gdzie dojeżdża MZK jest nie stać na utrzymanie tych idiotycznych opłat, które to są najdroższe w całej Polsce. Wystarczy porównać to z Wałbrzychem i sami powiecie że coś tu nie gra i dlatego ich nazwałem tak a nie inaczej, oni gminy, po prostu okradają. Tak to jest jak się do władzy dostaną nieuki i gamonie. Same MZK po Jeleniej Górze przynoszą codziennie ogromne straty typu że autobusy jeżdżą stadami lub ich po prostu nie ma i to w godzinach szczytu brak jakikolwiek przesiadek. Te pieniądze są marnowane codziennie i to w nie małych kosztach. Zamiast MZK służyć ludziom pasażerom to tak naprawdę ta spółka działa tylko i wyłącznie dla siebie i własnego ego byle było więcej do swojego portfela i na premie nie zabrakło. Zaś dojazd do pracy szkoły ze szkoły to cud jeśli autobus jedzie bo tak naprawdę kiedy jest potrzebny to go nie ma, a zwłaszcza jeśli jedzie po za granice Jeleniej Góry. Ci ludzie którzy w Urzędzie Jeleniogórskim tym MZK zarządzają widać jaki to przynosi skutek ONI! po prostu nie mają żadnego pojęcia o komunikacji miejskiej nawet tej podstawowej, widać to gołym okiem. I ciągnie się to latami, jest nowy dyrektor MZK, czy coś się zmieni na dobre? nie sądzę bo by musiał walnąć mocno w stół u pana Zawiły że tak być nie może a Zawiła albo dalej będzie robił swoje albo coś zmieni ale sądząc od PO! oni dalej będą zdzierać z pasażera.. Tak prawdę powiedziawszy takowe zebrania o autobusach i rozkładach powinny być dla wszystkich ludzi by każdy mógł się wypowiedzieć oraz doradzić ale niestety wszystko jest robione pod stołkiem po za sugestią pasażerów i to oni najwięcej stracą przez ich głupotę. Ta ich głupota trwa latami byle liczyła się ich kieszeń to jakimi oni są nieudacznikami można zobaczyć po pętlach przesiadkowych wydane za krocie z naszych pieniędzy (wystarczyła zwykła pętla autobusowa) które to stoją puste mało tego niedługo nikomu będą nie potrzebne bo autobusy do Podgórzyna i Mysłakowic jeździć nie będą. Ale kogo to obchodzi bo na pewno nie Urzędu Miejskiego Jeleniej Góry i biuralistów z MZK. Nie dość że gminy płacą ogromne pieniądze za każdy kurs to oprócz tego muszą płacić za tak zwane zużycie materiału w autobusie. To tak jakby wsiąść do taxi zapłacić za kurs i oprócz tego zapłacić za zużytą oponę podczas jazdy i extra za inne części, wiadomo jak by się wkurzył pasażer ale z tym gminy mają do czynienia na co dzień.

Częściowo masz racje,ale godziny kursowania autobusów po gminach ustalają gminy które płacą za dany kurs.Władzą Jeleniej Góry nic do tego o której jedzie autobus do Mysłakowic.Inna sprawa to kursowanie autobusów po Jeleniej.Zgadzam się że rozkłady są bezsensowne i raczej nie zachęcają do korzystania z MZK.

Zamiast Europy będzie Euro-Azja i busiarze jak w Wałbrzych... wstyd

tyle, że Wałbrzych poszedł po rozum do głowy i autobusy MZK znów jeżdżą po okolicznych miejscowościach.

Podgórzyn też dojdzie jak mu niedospany kierowca na "śmieciówce" posadzi paru obywateli na drzewie albo w rowie.

Zastanawia mnie tylko to, jak szybko władze Podgórzyna zwrócą się do MZK z zapytaniem o możliwość powrotu MZK na teren gminy Podgórzyn.

A tak poza tym, to zastanawia mnie, kto od nowego roku będzie świadczył usługi w tym zakresie dla gminy Podgórzyn...

masakra jakaś, syfiastymi busami mamy jeździć? najlepiej wozy bydlęce dajcie

Gratulacje!Teraz mieszkańcy Podgórzyna będą jeździć zdezelowanymi dostawczakami do których z wózkiem nie wsiądziesz,prowadzonego przez kierowce,który wyleciał z innych firm za pijaństwo lub skasowanie autobusu. PKS który ma przejąć Mysłakowice już kupuje dostawczaki,można je zobaczyć w zajezdni.

Ale przecież szanowni radni nie jeżdżą autobusami, więc co ich obchodzi ten plebs, dla których jedynie MZK gwarantuje w miarę normalny dojazd do pracy

Ale przecież szanowni radni nie jeżdżą autobusami, więc co ich obchodzi ten plebs, dla których jedynie MZK gwarantuje w miarę normalny dojazd do pracy

Bardzo dobrze- wszystkie gminy powinny zrobić to samo- może wtedy MZK zaczęło by szanować swoich współpracowników i oferowało normalne stawki zarówno za bilety od mieszkańców, którzy mimo tego, że gmina płaci haracz do MZK to muszą jeszcze płacić podwójnie za bilety. Niech MZK zwolni tych darmozjadów prezesów i ich zastępców bo poza wyciąganiem kasy nic nie robią!

Żenujące. Trzeci świat...

Panie "URZĘDNIKU" "PAŃSTWOWY"
proszę Nam wszystkim przypomnieć jak Pan WYPISYWAŁ przed wyborami, że ludzie chodzą z osiedla XX-lecia do Podgórzyna na piechotę, bo autobusy jeżdżą bardzo rzadko (o chodniku nie wspomnę), jak Panu było żal tych ludzi
i że Pan to WSZYSTKO ZMIENISZ! -tylko żeby na Pana głosowano...

I TO JEST TA ZMIANA??????????????????????????????????????????????

Inny Radny obiecywał linię ze Sobieszowa do Podgórzyna -i co???

Czy w grupie tych 300 ludzi którzy chcieli aby MZK zostało, byli wyborcy którzy głosowali na "urzędnika" "państwowego" i obecnych Radnych??? -to teraz do siebie miejcie pretensje!!!
Miało być lepiej, miało być wspaniale, miało być inaczej -a jak jest???

Kupujcie już trampki i plecaki ze stelażem!!!

(Zaraz patrzeć jak "sołtys" -na tym forum- będzie: "ZDZIWIONYYYY!!!!!!????", "i o co w ogóle chodzi..." i jak będzie bronił tej decyzji)

Skóra cierpnie, jak pomyśleć co będzie dalej...

To nie jest: Żenujące
tylko to jest: SKANDAL!!!

To dopiero początek mądrych zmian - BEDZIE DOBRZE :):):):):):)

w gminach typu wieśniakowice czy podmurzyn niestety w urzedach siedza cwaniaki ktorzy na sile przekonuja ze czarne jest biale a biale jest czarne choc tak nie jest. to nie reforma, a forma wsparcia swojego kolesiostwa np. ta ich oszczana spolka kanalizacyjno wodna, jeden wielki wal. mieszkancy powinni brac widly i popedzic te pałatajstwo.

w gminach typu wieśniakowice czy podmurzyn niestety w urzedach siedza cwaniaki ktorzy na sile przekonuja ze czarne jest biale a biale jest czarne choc tak nie jest. to nie reforma, a forma wsparcia swojego kolesiostwa np. ta ich oszczana spolka kanalizacyjno wodna, jeden wielki wal. mieszkancy powinni brac widly i popedzic te pałatajstwo.

Oj gamonie z Podgórzyna, jak wy wąsko myślicie. Zabieracie autobusy, a nie myślicie, że jeżdżą nimi też turyści. Ostatnio 1-go lipca wybrałem się z rodziną na wodospad Podgórnej i na Drogę pod Reglami. Bilety były za darmo, na górę zawiozła nas wygodna i duża "czwórka" spod samego sądu w centrum. Na następny raz planowałem Zachełmie. Gdybym miał się tłuc jakimś busiarstwem, które nie ma promocji pierwszego każdego miesiąca, jest ciasne i niewygodne, to po prostu pojechałbym samochodem albo wcale. Już nie wspomnę o stracie wizerunkowej. Duże, coraz bardziej zadbane i wymalowane w jednolite barwy autobusy MZK wyglądają po prostu dobrze. W zamian będziecie mieć zdezelowane busy, każdy innej marki, oblepione pstrokatymi reklamami jak na Ukrainie. Mysłakowice już straciły na mnie, bo nie wybrałem jako cel wycieczki Gór Sokolich (zlikwidowane kursy 33), tylko Przesiekę. Po nowym roku wybiorę jeszcze inny cel, może Jagniątków tym razem, bo tam sobie dojadę bez przeszkód. Nie zawsze mam ochotę jeździć samochodem, chociażby dlatego, że planuję wycieczki tak, żeby kończyć je w innym miejscu, niż zaczynam i nie mam ochoty wracać po auto.

Ale co gmina miała z tego że łaskawie tam pojechałeś? kupiłes jakieś pamiątki w jakimś sklepiku? czy moze przyjechałeś z własnymi kanapkami i termosem?

Przed wyborami "doświadczony" "urzędnik"
zapowiadał udogodnienia i zniesienie barier wszystkim przedsiębiorcom i pracodawcom na terenie Naszej Gminy.

Teraz: postawiony znak zakazu ruchu do Ogrodu Japońskiego SIRUWIA
i co???

dalej,
dwa dni temu pękła rura z wodą w Podgórzynie przy przystanku(jeszcze) "Śnieżka".
Do teraz się grzebią i naprawiają a ludzie nie mają wody!!!
i co???

No wyrzucili dobrego Wójta, to teraz cierpcie naiwniaki, jeszcze trochę a będziecie płacić za wodę po 60 zł.to wam teraz będzie jak w raju.trudno cierp ciało jak żeś chciało.

Czy ktoś poniesie konsekwencje za likwidację autobusów do:
Podgórzyna
Przesieki
Borowic
Zachełmia
Staniszowa
Sosnówki?

-brak możliwości dostania się z/do Jeleniej Góry do/z miejsca zamieszkania mieszkańcom Gminy,
-utrudnienia w dostaniu się do szkół, pracy, ośrodków pierwszej pomocy
-brak możliwości dojazdu wycieczek i turystów do/z miejsc godnych zwiedzania w Naszej Gminie

...czy nie poniesie?

Po pół roku będzie płacz, ale niestety tylko mieszkańców. Tak samo było w Wojcieszycach z linią nr "8". Mimo, ze miała osobną taryfę i bez strefy tak jak "18" to gmina nie chciała. Wybrano innego przewoźnika, ale czar prysnął. Coraz mniejsze autobusy, cięcia rozkładu i droższe bilety... Ale kogo to obchodziło. Dobrze, że dzieci już wyrosły a do Jeleniej na przystanek "Rataj" blisko

Po pół roku będzie płacz, ale niestety tylko mieszkańców. Tak samo było w Wojcieszycach z linią nr "8". Mimo, ze miała osobną taryfę i bez strefy tak jak "18" to gmina nie chciała. Wybrano innego przewoźnika, ale czar prysnął. Coraz mniejsze autobusy, cięcia rozkładu i droższe bilety... Ale kogo to obchodziło. Dobrze, że dzieci już wyrosły a do Jeleniej na przystanek "Rataj" blisko

Do Pani Anny Latto,

Pani Aniu, niech Pani WRÓCI!!!
Prosimy Panią!!!
przecież to chodzi o dobro Ludzi, Mieszkańców, o dobro Gminy.

(Widzi Pani co się dzieje??? ...i serce Pani nie krwawi???)

To chyba do wyborców ten apel. Wójt nie odchodzi, bo mu się znudziło. Wójt odchodzi, bo Twoi koledzy i koleżanki z gminy wybrali sobie innego.

Prawda, apel to do wyborców raczej... A pani jest w recepcji szpitala w Bukowcu, tam możecie zapytać czy krwawi.

widocznie lobby wlascicieli furmanek ma dojscia i umie naciskac na urzednikow. wspolczuje mieszkancom.

Podgórzyn będzie miał teraz tzw.Marszrutki made in Ukraina...nie jak Europa ..współczuje Wam.......

MZK bierze haracz, około jednego miliona rocznie, a przecież ludzie za przejazd płacą, nie jadą za darmo, ktoś dobrze obliczył, że to się nie opłaca.

Gmina Podgórzyn,której mieszkańcem z wyboru niedawno zostałem ,z lekka zaczyna mi działać na nerwy.Od kilku dni KSWiK walczy z prostą awarią rurociągu równie skutecznie jak ukraińska armia z separatystami,już mnie za przeproszeniem jaja swędzą,a ekspres do kawy dostał kataru po gazowanej wodzie mineralnej.Komunikacja była do niczego ,a nie będzie za chwilę żadnej.Infrastrukturalnie też kicha.Eeeech...Tośmy sobie wybrali.

to niech wiesniaki jezdza taksowami.... a co , stac nas :):)
hehehehe

to niech wiesniaki jezdza taksowami.... a co , stac nas :):)
hehehehe

A Wójt w wywiadzie dla dami mówi, że to dlatego taka decyzja, bo autobusy jezdzą nie o tej godzinie co trzeba i na dodatek jest ich za mało. Po 7 miesiacach sprawowania władzy powinien mieć świadomość, że ilość kursów i rozkład jazdy zależy od niego bo sam go musi zatwierdzic. MZK jezdzi tak jak chce gmina.

nie jak chce gmina ale na ile stać gminę i bardzo dobrze że gminy zaczynają liczyć kasę ja też bym wolał MZK ale nie za każdą cenę.
Może nie stać gminy,kasa po poprzednich włodarzach puściutka czas zacząć oddłużać gminę, ktoś ten syf musi ruszyć po to były wybory pewne decyzje się wyborcom nie spodobają MZK samo na siebie kręci bicz.

Dlatego uważam że urzędnicy miejscy do pracy O.B.O.W.I.Ą.Z.K.O.W.O powinni się przemieszczać komunikacją miejską za którą sami odpowiadają. Może mieliby nieco większe pojęcie co jest spieprzone. Gdyby kilka razy spóźnili się do pracy to zaraz znaleźliby sposób na stada i punktualność autobusów.

Palce od pisania nie bolą?
Tylko pamiętaj: że żadne czułe słówka tu nie pomogą...
Zamydlanie oczu też nie...

Jakie są fakty? A no takie, że obecny Wójt z drużyną "rozwlili" komunikację w Gminie Podgórzyn.
A to co jest raz rozwalone, ciężko jest potem przywrócić.

Po drugie, nie ma co zganiać na MZK, na Zawiłe, na PO, na kosmitów z kosmosu...
To Rada Gminy podjęła Uchwałę a Wójt podpisał, z nikim się już nie liczą.....
Co następnym razem wymyślą aby "ograbić" mieszkańców z tego co im się należy a za co płacą w podatkach... i to co jest w innych gminach a tu nie będzie?

A najgorzej boli to, że ten Pan Wójt oszukał nas wszystkich...
Obiecywał odnowę, obiecywał krainę mlekiem i miodem płynącą -i co???
Ale co wisi to nie utonie, za 3lata i 3miesiące następne wybory i nadejdzie weryfikacja poczynań... Zobaczymy wtedy jak Suweren wybierze. Tylko niech jeszcze coś będzie...

PS.Gdzie są ci co tak pisali: "Brawo Mirek", "dobry ruch", "ale im pokazałeś"
gdzie Oni teraz są?????

Gminy płacą za wożenie powietrza nie oszukujmy się można ustalać stawki w godzinach szczytu i je zróżnicować ale nie norma dzienna MZK to monopol który myśli ma za czasów głębokiej komuny a te czasy mineły.

na gitarą do borowic jeszcze coś pojedzie z jg czy już sobie lepiej odpuścić?

Wytrzeźwiejesz, zatankujesz (do baku), to se dojedziesz :)))
Chiba , że gmina wprowadzi komunikację zastępczą na osiołku lub baranku.
W ostateczności można per pedes. Serducho ci podziękuje.
A może w ramach aktywnej walki z nierobociem urząd d/s regionalnej pracy wprowadzi komunikację lektykami czteroosobowymi ? Powołuje się czterech kierowników (po jednym do każdego drążka) a brygadzistą jest turysta unoszony na zamontowanym stolcu. I już czterech nierobotnych spada z listy...

....PRZYPOMNĘ CO GŁOSIŁ KALATA PRZED WYBORAMI :
" Komunikacja publiczna - Dostosowanie komunikacji publicznej do potrzeb mieszkańców Zmiana i optymalizacja rozkładu jazdy autobusów. Synchronizacja linii autobusowych na przystankach przesiadkowych. Budżet obywatelski - Projekt, w którym mieszkańcy w ramach demokracji bezpośredniej poprzez głosowanie sami decydują, który projekt jest ważny i ma być wdrożony. Aktywizacja mieszkańców poprzez zaangażowanie ich w działalność Gminy Inicjatywa obywatelska – mieszkańcy sami zgłaszają propozycje projektów. Zaangażowanie – mieszkańcy głosują i decydują, które projekty zostaną wdrożone. Gmina realizuje projekty wybrane przez mieszkańców. TAK dla gminy Podgórzyn – program zmian. Przyszedł czas na zmiany. Oddając na mnie głos, wybierają Państwo nową strategię rozwoju Gminy: TAK dla rozwoju Gminy, TAK dla mądrych inwestycji, TAK dla mieszkańców"...... NO TO O CO CHODZI? WYBORCÓW POWINNA DUMA ROZPIERAĆ Z MĄDREGO WYBORU. SAMI TEGO CHCIELI. A TO DOPIERO PIERWSZA NIESPODZIANKA. BĘDĄ NASTĘPNE

Mieszkańcy Mysłakowic nie dopuśćmy do tego żeby nie kursowała nasza trójka. Jeżeli wygra tańszy przewoźnik to nasze bezpieczeństwo jazdy b ędzie zagrożone i poucinają kursy.Musimy się bronić.

Problem jest taki że w strukturach biura MZK panuje pełna krasą KOMUNA!! Która to niszczy wszystkie gminy po drodze, gdzie jeździ ten autobus to co się dzieje na terenie Jeleniej Góry z rozkładem jazdy w całym mieście. Niestety sama rozpacz i beznadzieje totalna która to trwa latami.

Niestety wybrano pasterza, a nie przywódcę. Kadencja minie na kłamstwach, obłudzie i obiecankach. Tylko mieszkańcy ucierpią. Przypomnę, że w tym roku z obiecanki wyborczej miało być już co najmniej przedszkole w Podgórzynie i boisko w Przesiece. Mogę się założyć, że żadne z nich nie powstanie za rządów tego erotomana.

Pięciu mieszkańców może wystąpić z inicjatywą przeprowadzenia lokalnego referendum, w którym odwołamy najwyższe władze miasta.

Muszą to być osoby, które mają prawo wybierania w danej gminie, czyli mieszkają w niej na stałe i są wpisane tam do rejestru wyborców.

Inicjatorzy referendum powinni zacząć od powiadomienia o swoim pomyśle osoby, którą chcą pozbawić stanowiska (wójta, burmistrza, prezydenta miasta). O zamiarze przeprowadzenia referendum informuje się także komisarza wyborczego.

Ważne jest, aby powiadomienia zostały dostarczone na piśmie. Podajemy w nich nazwiska, imiona, adresy zamieszkania oraz numery PESEL wszystkich członków grupy. Wskazujemy w nim również jedną osobę, która będzie pełnomocnikiem grupy. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) musi nam wydać pisemne potwierdzenie, że otrzymał pismo.

Z inicjatywą odwołania wójta, burmistrza czy prezydenta miasta może wystąpić również rada gminy, organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną czy lokalny oddział partii politycznej.

Pomysłodawcy odwołania powinni następnie poinformować mieszkańców gminy o planowanym referendum. Może to być np. ogłoszenie w lokalnej prasie, które inicjatorzy finansują z własnej kieszeni. Mieszkańcy muszą się dowiedzieć nie tylko o samym pomyśle, lecz również o przyczynach uzasadniających odwołanie wójta czy burmistrza.

Informacja o planowanym referendum powinna zawierać również pytanie, na które mieszkańcy będą odpowiadać. W tym przypadku będzie to: Czy Pan(i) jest za odwołaniem Prezydenta/Wójta/Burmistrza Miasta? Głosować można stawiając znak “x” w kratce obok odpowiedzi “TAK” lub “NIE”.

Równocześnie inicjatorzy powinni zadbać o poparcie inicjatywy. W ciągu 60 dni od powiadomienia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) trzeba zebrać podpisy dziesięciu procent osób uprawnionych do głosowania w gminie, którzy są za odwołaniem.

Jerzy Kropiwnicki został odwołany ze stanowiska prezydenta miasta Łodzi 17 stycznia 2010 r. Za odwołaniem było ponad 95 procent głosujących. Kropiwnickiemu zarzucano, że jego rządy ośmieszają miasto i doprowadziły m.in. do: fatalnego stanu ulic i chaosu komunikacyjnego.

Mieszkaniec popierający wniosek o przeprowadzenie referendum podaje nazwisko, imię, adres zamieszkania i numer PESEL. Dane te potwierdza własnoręcznym podpisem. Należy pamiętać, że raz udzielonego poparcia nie możemy wycofać.

Wniosek z zebranymi podpisami trzeba przekazać komisarzowi wyborczemu. Jeżeli jest on kompletny (przede wszystkim zawiera wszystkie podpisy, uzasadnienie odwołania, informację o powiadomieniu wójta o referendum) to komisarz potwierdza na piśmie, że go otrzymał. W innym przypadku dostaniemy 14 dni na uzupełnienie wniosku.

Może się zdarzyć jednak, że wniosek zostanie o odrzucony. Będzie tak np. wtedy, gdy organizatorzy nie poinformowali mieszkańców o planowanym referendum lub nie zebrali w ciągu 60 dni wszystkich podpisów. Odrzucenie wniosku można zaskarżyć do sądu administracyjnego w ciągu 14 dni od otrzymania takiej informacji.

Tadeusz Wrona został odwołany ze stanowiska prezydenta miasta Częstochowy 15 listopada 2009 r. Przeciwko jego rządom głosowało 94 procent uprawnionych. Zarzucano mu m.in. prowadzenie polityki nadmiernie uwzględniającej interesy Jasnej Góry oraz nietrafione inwestycje," co w konsekwencji miało zadłużyć miasto.

Jeśli wszystko jest jednak w porządku, to komisarz wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum. Ustala on jego termin i przedstawia wzór karty do głosowania. Referendum przeprowadza się w dzień wolny od pracy w ciągu 50 dni od opublikowania postanowienia komisarza o przeprowadzeniu głosowania w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Referendum jest ważne, jeżeli do urn poszło co najmniej 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach, w których wybierano odwoływanego wójta czy prezydenta miasta.

Zostanie on pozbawiony stanowiska, gdy spośród ważnych głosów więcej będzie za odwołaniem niż przeciw.

Wraz z wygaśnięciem mandatu wójta odwołani zostaną również jego zastępcy. Do czasu nowych wyborów obowiązki wójta pełni osoba wyznaczona przez premiera. Szef rządu powinien również niezwłocznie zarządzić wybory przedterminowe. Inaczej będzie wtedy, gdy mieszkańcy wniosą protesty przeciwko ważności referendum. Wtedy wcześniejsze wybory zarządza się po rozpoznaniu przez sąd wszystkich skarg.

Kiedy nie można złożyć wniosku o odwołanie wójta i burmistrza? 

- przed upływem 10 miesięcy od wyboru wójta, 

- później niż na 8 miesięcy przed zakończeniem kadencji, 

- przed upływem 10 miesięcy od poprzedniego referendum.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
http

jeszcze źródło: http
Jak widać jest to wiedza ogólnie dostępna.

A "władza" musi wiedzieć kto jest Suwerenem, kto wybiera i odsołuje reprezentantów oraz codziennie powinni mysleć o dobru Ludzi, bo po to zostali wybrani.

Tylko czy znajdzie się pięciu odważnych??? Czy ktoś wezie spawy w swohe ręce???

Trollu z zagrzybionej kamieniczki,czy zapluskwionego bloku na zabobrzu-tu się rozmawia o sprawach ciebie niedotyczących,więc buzia w kubeł :)

Drogi kolego...
Właśnie o to chodzi, że ta sprawa dotyczy NAS wszystkich, czyli całej Kotliny jeleniogórskiej...
Takie "pomysły" ościennych Gmin mogą doprowadzić do tego,że MZK będzie jeździć tylko na terenie miasta a cena biletów dramatycznie wzrośnie, co -w czarnym scenariuszu- może spowodować upadek Naszego, Lokalnego przewoźnika
Wtedy zostanie: emigracja z tego miasta...
Zamiast się jednoczyć, zrzeszać, wspiersać a tym samym wspólnie rozkładać koszty.
To zaczyna się rozmontowywanie tego co działa i funkcjonuje...
Juz kierowcy MZK jeżdżą załamani i pod*****eni, bo się boją o swoją przyszłość i swoich rodzin...
więc to nie jest tylko sprawa Podgórzyna, bo to są naczynia połączone
Rozumiesz to?

ostatnio ktoś bardzo mądry powiedział mi tak " ta gmina na taką władzę zasłużyła " i tak jest w istocie: 1. zmarnowano szansę na ponad 1 milion na drogi,2. woda ma kosztować 1 metr coś około 60 zł po przyjęciu Słonecznej Doliny , MZK do likwidacji a potem osiołek zostanie, jaki wójt takie rządzenie , potem zlikwiduje stołówki w szkołach , zajęcia dodatkowe dla naszych dzieci , swiatlo na drogach w nocy , ot ...Kopydłowo