lipca 13, 2020

Kierowcy prowadzący pojazdy pod wpływem alkoholu to postrach naszych dróg. Z policyjnych statystyk wynika, że na przestrzeni ostatniego roku wzrasta liczba zatrzymanych kierowców pod wpływem. Wcześniej przez dziesięć lat notowane były spadki w tej niechlubnej statystyce.

lipca 13, 2020

Duża niepewność towarzyszyła ogłoszeniu sondażowych wyników wyborczych, po zakończeniu II tury wyborów prezydenckich, bo zbyt mała różnica głosów nie pozwoliła jednoznacznie wskazać zwycięzcy. Wyniki nadal nie są przesądzone, ale wydaje się, że to A. Duda uzyska reelekcję. Na pewno zapamiętamy historyczna frekwencję w tych wyborach. Na regionalny, frekwencyjny  szczyt wspięła się Platerówka.

lipca 13, 2020

Narasta konflikt udziałowców zajmującej się odpadami spółki Sanikom. Przedstawiciele 18 gmin – udziałowców spółki, sprzeciwia się działaniom forsowanym przez siedem gmin dysponujących większością udziałów. Konflikt grozi nawet rozpadem spółki.

lipca 12, 2020

O odstrzale ponad 6000 dzików zadecydował wojewoda dolnośląski. Myśliwi mają się z tym uporać do końca roku. To już druga taka akcja w tym roku. Odstrzał uzasadniony jest względami sanitarnymi - chodzi o zwalczanie zakaźnej choroby świń – ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń).

lipca 12, 2020

Na płótnach, akwarelach, grafikach można podziwiać znane miłośnikom wędrówek krajobrazy i szczyty: Śnieżka, Szrenica, Kocioł Małego Stawu, Śnieżne Kotły i inne karkonoskie pejzaże, malowane latem, zimą i jesienią, inspirowały twórców przez dziesięciolecia. Obrazy zgromadzono w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim na wystawie „Zauroczeni Karkonoszami: Malarstwo pejzażowe do 1945 roku”. Jej wernisaż odbył się 10 lipca.
 

lipca 12, 2020

Rewelacyjnie wygląda frekwencja w II turze wyborów prezydenckich. Według danych na godzinę 17.00 w kraju była prawie o ponad 4 proc. wyższa niż przed dwoma tygodniami, a w województwie dolnośląskim prawie o 4 proc. wyższa. Wśród gmin z najwyższą frekwencją Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra.

lipca 12, 2020

Trwa budowa mostu tymczasowego w Lwówku Śląskim, a o oznacza, że niebawem rozpocznie się remont mostu na Bobrze, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364 Lwówek Śląski – Złotoryja.

lipca 12, 2020

W Jeżowie Sudeckim w okolicach lokalu wyborczego zmarła osoba. Nie wpłynęło to na prace obwodowej komisji wyborczej.

lipca 10, 2020

Do rękoczynów doszło podczas zorganizowanego w Lubaniu spotkania z europosłanką Beatą Kempą i posłanka Marzeną Machałek. Jeden z uczestników zaatakował osobę, która krytycznie odniosła się do prezentowanych przez panią poseł tez. Sytuację uspokoiła organizatorka spotkania Ewa Gutek.

lipca 10, 2020

Na minę przeciwczołgową natknęli robotnicy wykonujący prace ziemne na Zabobrzu. Teren został zabezpieczony, a powojenna pamiątkę mają po godz. 12 unieszkodliwić saperzy.

lipca 10, 2020

40 dzieci przebadano dotąd na obecność w organizmie glifosatu w ramach akcji zainicjowanej przez Marcina Bustowskiego, jeleniogórzanin, szef Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni”. U wszystkich stwierdzono znaczne przekroczenie norm obecności groźnej trucizny. Pan Marcin chce w pierwszej kolejności doprowadzić do przebadania wszystkich dzieci, które uczestniczą w zajęciach klubów sportowych.

lipca 10, 2020

W najbliższą sobotę, 11 lipca 2020 r., na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze odbędzie się trzecia już edycja Wielkiej Zbiórki Krwi Pamięci Kresów pod hasłem „BezKresni”. Rejestracja krwiodawców odbędzie się w godzinach od 9.00 do 13.00. 

lipca 9, 2020

Dużym rezonansem odbiły się sformułowane wczoraj (8 lipca) przez KWW Rafała Trzaskowskiego podejrzenia wobec senatora PiS Krzysztofa Mroza i dyrektora jeleniogórskiego WORD-u Wojciecha Leszczyka, że mieli oni przed I turą zaklejać plakaty wyborcze Rafała Trzaskowskiego. Dziś pojawiają się kolejne oświadczenia w tej sprawie.

lipca 9, 2020

Najwyższa Izba Kontroli zbadała, jak działają miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne w czterech dolnośląskich miastach: Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu. W raporcie pokontrolnym działalność jeleniogórskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego oceniono bardzo dobrze, znacznie lepiej od wrocławskiej komunikacji miejskiej, choć nie aż tak dobrze jak komunikację legnicką.

lipca 9, 2020

Wczoraj (8 lipca) uroczyście otwarto zrekonstruowany Śląski Dom Modlitw w Łomnicy. Uważany jest on za ostatni, oryginalny na terenie Dolnego Śląska, z wybudowanych tu przed 200 laty ponad 200 takich obiektów. W uroczystości otwarcia uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski oraz Michael Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonia.

lipca 8, 2020

„Zauroczeni Karkonoszami: Malarstwo pejzażowe do 1945 roku” to tytuł najnowszej wystawy czasowej wystawy, na którą zaprasza Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Otwarcie wystawy już 10 lipca 20920 r. o godz. 17.00. Uwaga! Z powodu sytuacji związanej z koronawirusem liczba osób podczas wernisażu jest ograniczona. Organizatorzy prosimy o rezerwację miejsc poprzez e-mail wysłany na adres: info@muzeumkarkonoskie.pl  

lipca 8, 2020

Sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego podejrzewa senatora PiS Krzysztofa Mroza i dyrektora jeleniogórskiego WORD-u Wojciech Leszczyka o zaklejanie plakatów kandydującego na prezydenta Rafała Trzaskowskiego plakatami wyborczymi Andrzeja Dudy. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie. Senator Krzysztof Mróz w rozmowie z nami nie zaprzeczył tym oskarżeniom. 

lipca 8, 2020

O siedmioletniego chłopca, błąkającego się w środku nocy po Zabobrzu, zadbali mieszkańcy i jeleniogórscy policjanci. Jego ojciec był pijany i nawet nie zauważył, że dziecko wyszło z domu.

lipca 8, 2020

Jelenia Góra dołączyła do miast, obiecujących zrealizowanie inwestycji, jeżeli mieszkańcy tłumnie wezmą udział w II turze wyborów prezydenckich. Miasto wybuduje skatepark, pod warunkiem że frekwencja przekroczy 65 proc. Taką obietnicę złożył prezydent miasta Jerzy Łużniak.

lipca 7, 2020

Spore utrudnienia czekają kierowców podróżujących drogą nr wojewódzką 367 Jelenia Góra – Wałbrzych. Od jutra (środa 8 lipca) zamknięty dla ruchu będzie odcinek Przełęcz Kowarska – Ogorzelec. Utrudnienia potrwają do października.

lipca 7, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 7 lipca 2020 r. m.in.:

lipca 7, 2020

Metamfetaminę, w ilości pozwalającej na przygotowanie ponad 200 czarnorynkowych „działek” wartych około 10 tys. zł miał przy sobie mężczyzna zatrzymany przez kamiennogórską policję. Okazało się, że zatrzymany rozprowadzał narkotyki, a do tego – zatrzymano go „za kierownicą” – prowadził pod ich wpływem.

lipca 6, 2020

15-latek  zachował się bardzo przytomnie. Gdy wczoraj (5.07) zauważył, że na Śnieżce nie ma rodziców i nie wie, co się z nimi dzieje, poprosił o pomoc policjantów i strażników Karkonoskiego Parku Narodowego. Tym razem wyprawa w góry skończyła się pomyślnie. Pytanie: dlaczego rodzice pozostawili dziecko w górach i zeszli sami do auta? - pozostaje.

lipca 6, 2020

Mieszkańcy Miłkowa boją się iść na spacer, wyjść na podwórko czy pole. Barszcz Sosnowskiego, groźna roślina wywołująca oparzenia I i II stopnia, zarasta ich miejscowość . Zielsko wpełza do przydomowych ogródków, pleni się przy drogach, atakuje pola uprawne. W wielu innych miejscowościach naszego regionu jest podobnie. Z chwastem walka jest bardzo trudna.