lipca 22, 2019

21 tys. zł miesięcznie dostaje wrocławianin, który korzysta z urlopu rodzicielskiego. To najwyższy zasiłek macierzyński wypłacany w województwie dolnośląskim. Legnicki Oddział ZUS najwyższy zasiłek wypłaca mamie w wysokości 19 tys.zł. W Wałbrzychu rekordzistką jest mama, na której konto wpływa nieco ponad 10 tys. złotych. Jeleniogórzan nie ma wśród rekordzistów.

lipca 22, 2019

Po rocznej przerwie mają zostać wznowione prace przy budowie centrum edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie. W najbliższych dniach KPN powinien podpisać umowę z  wykonawcą. Prace nie rozpoczną się jednak od pałacu, a od budynku tak zwanej wielkiej stajni.

lipca 22, 2019

Dwa znakomite przedstawienia zakończyły wczoraj (21 lipca) tegoroczny 37. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Teatr Akt pokazał po raz kolejny, że znakomicie się czuje w subtelnych, pełnych humoru historiach. Teatr KTO udowodnił, że w plenerowych spektaklach można przekazać ważne treści. Tłumy publiczności na każdym z 14 przedstawień, które oglądaliśmy na 37. MFTU, udowodniły, że magia teatrów ulicznych wciąż działa.

lipca 21, 2019

Wczoraj (20 lipca) plac Ratuszowy w Jeleniej Górze od południa do późnej nocy tętnił teatralnym życiem. Na 37. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych publiczność zamieniła się w aktorów podczas przedstawienia „The Moonsters” grupy Mr. Pejo’s Wandering Dolls. Pięknych wrażeń dostarczył widzom spektakl „Poza czasem” Teatru AKT, który zachwycił wizualnie i muzycznie. Dzisiaj (21 lipca) zakończenie Festiwalu.

lipca 21, 2019

Wczoraj (20 lipca) plac Ratuszowy w Jeleniej Górze od południa do późnej nocy tętnił teatralnym życiem. Na 37. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych publiczność zamieniła się w aktorów podczas przedstawienia „The Moonsters” grupy Mr. Pejo’s Wandering Dolls. Pięknych wrażeń dostarczył widzom spektakl „Poza czasem” Teatru AKT, który zachwycił wizualnie i muzycznie. Dzisiaj (21 lipca) zakończenie Festiwalu.

lipca 21, 2019

34-letni siłacz z Karkonoszy pobił w niedzielę (21 lipca) rekord  w wniesieniu na Śnieżkę ekstremalnie ciężkiego ładunku. 170- kilogramowy ładunek wniósł bez pasów biodrowych i kijków. Dopingowało go setki turystów. „Szło mi się całkiem dobrze” powiedział po dotarciu na szczyt.

lipca 20, 2019

Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł wyrok skazujący na karę 15 lat pozbawienia wolności Dariusza R., którego Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze oskarżyła o usiłowanie zabójstwa dwóch osób.

lipca 20, 2019

Do długowiecznej tradycji teatrów ulicznych ulicznych nawiązał teatr Mr Pejo`s Wandering Dolls z Petersburga, który wczoraj (19 lipca) otworzył w Jeleniej Górze 37. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Rosjanie pokazali radosny, pełen humoru i ciepła spektakl, wciągając widzów do wspólnej zabawy. Dzisiaj na placu Ratuszowym o godz. 17.30 rozpoczną się kolejne przedstawienia festiwalu.

lipca 20, 2019

Drogowcy niesamowicie utrudnili życie kierowcom wybierającym się na wakacje w Karkonosze. Do objazdu Bolkowa, który wytyczono kilka miesięcy temu na drodze krajowej nr 5, od 17 lipca dołożyli kolejny zamknięty odcinek na drodze krajowej nr 3. To oznacza wydłużenie trasy o prawie 50 km. Samorządowcy z regionu karkonoskiego ruszyli z interwencjami. Wygląda na to, że skutecznymi.

lipca 19, 2019

Ulica Sudecka w Jeleniej Górze (odcinek od skrzyżowania z Aleją Wojska Polskiego przez skrzyżowanie z ul. Józefa Piłsudskiego do skrzyżowania z ulicą Bankową) będzie 20 lipca zamknięty. Utrudnienia w przejazdach potrwają jeden dzień.

lipca 19, 2019

Wizja ścieków płynących ulicami kurortu do wczoraj była jeszcze realna. Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji przesłał bowiem do Karpacza ultimatum: jeśli gmina nie podpisze z KSWiK umowy na hurtowe odprowadzanie nieczystości, 22 lipca zatka dwie z czterech rur, którymi z miasta spływają ścieki. To oznaczałoby, że ścieki spłyną do rzeki Łomnica i zanieczyszczą okoliczne gminy. Katastrofa ekologiczna wisiała w powietrzu. Na szczęście, konflikt między Karpaczem a KSWiK został zażegnany i dzisiaj (19 lipca) strony podpisały porozumienie.

lipca 19, 2019

Rowery to ruch, zdrowie i czystsze powietrze. Z programu regionalnego dla naszego województwa dofinansowanych zostało ponad 40 inwestycji dotyczących budowy ścieżek rowerowych i single tracków. W sumie powstanie 400 kilometrów nowych tras dla amatorów dwóch kółek.

lipca 18, 2019

18 lipca był historycznym dniem dla Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Po raz pierwszy w jej 21-letniej działalności dyplomy odebrali absolwenci z tytułem magistra. Pierwszy dyplom zgodnie z alfabetem otrzymała Monika Chrabąszcz, absolwentka studiów II stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

lipca 18, 2019

Od dzisiaj (18 lipca) w Jeleniej Górze czynne są wszystkie parkometry. Kierowcy mają obowiązek płacenia za parkowanie aut w miejscach objętych strefą płatnego parkowania.

lipca 18, 2019

To dwaj chłopcy w wieku 13 i 15 lat, mieszkańcy Kamiennej Góry zniszczyli XVII - wieczne kapliczki w Kalwarii Krzeszowskiej. Sprejem narysowali na nich wulgarne napisy i obrazki.

lipca 18, 2019

W Jeleniej Górze po pierwszym etapie rekrutacji do szkół średnich do wybranej placówki nie dostało się 39 uczniów. Przed nimi drugi etap naboru, który rozpocznie się 25 lipca. Pozostali absolwenci gimnazjów i podstawówek mają wreszcie wakacje.

lipca 17, 2019

Jeleniogórski plac Ratuszowy od najbliższego piątku (19 lipca) zamieni się w wielką scenę. Jak zawsze jeleniogórzanie i ci, którzy przyjadą do stolicy Karkonoszy specjalnie na 37. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych będą mieli w czym wybierać. Akrobacje na wysokości, machiny, woda, żonglerka, klaunada, szczudła… Przedstawienia dzienne i nocne. Dla dorosłych i dzieci. Nie zabraknie wielkich widowisk oraz kameralnych spotkań z widzami.

lipca 17, 2019

Turyści coraz chętniej zabierają psy na piesze wycieczki w góry. Ta moda ma też jednak swoje złe strony. Wielu właścicieli nie stosuje się do próśb Karkonoskiego Parku Narodowego i puszcza psy luzem. - Jeśli ta tendencja się utrzyma, park zostanie zamknięty dla czworonogów – ostrzega Andrzej Raj, dyrektor KPN.

lipca 17, 2019

Jeleniogórscy policjanci poszukują właścicieli przedmiotów, które zostały zabezpieczone podczas przeszukania w jednym z mieszkań w Jeleniej Górze - Cieplicach.Zobaczcie zdjęcia. Może rozpoznacie swoje rzeczy.

lipca 16, 2019

Spokojnie przeżyli uczniowie i pracownicy wczorajszy dzień w jeleniogórskich szkołach średnich. 16 lipca w liceach, technikach i szkołach branżowych komisje rekrutacyjne wywiesiły listy zakwalifikowanych kandydatów z tzw. podwójnego rocznika. Absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych sprawdzali, czy są na listach przyjętych do wybranej szkoły. Stali także w kolejkach do szkolnych sekretariatów, by złożyć dokumenty.

lipca 16, 2019

Do szpitala trafił motocyklista, który dzisiaj (16 lipca) koło godz. 15.15 zderzył się z samochodem marki ford. Do wypadku doszło przy ul. Wolności. Ruch samochodowy był w tym miejscu przez jakiś czas utrudniony.

lipca 16, 2019

Przemytnik zamontował pod podłogą swojego mercedesa specjalną skrytkę. Załadował do niej kokainę i amfetaminę i wyruszył w trasę. Wpadł w Jędrzychowicach podczas kontroli.

lipca 16, 2019

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich  z 16 lipca 2019 r. m.in.:

lipca 16, 2019

Dzisiaj (wtorek, 16 lipca) o godz. 10.00 absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów dowiedzą się czy dostali się do wybranej szkoły średniej. Komisje rekrutacyjne wywiesza wtedy listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej szkoły.