września 22, 2017

Czy w Szklarskiej Porębie spadło ciśnienie w sieci wodociągowej po tym jak w ostatnim czasie doszli dwaj duzi odbiorcy wody? Nie mamy takich sygnałów - odpowiadają w Karkonoskim Systemie Wodociągów i Kanalizacji.

września 21, 2017

Za chwilę rok akademicki i wielu młodych ludzi wyjedzie z Jeleniej Góry na studia do innych ośrodków. W zamieszaniu związanym z wyprowadzką i urządzaniu się w nowym miejscu łatwo zapomnieć o drobiazgach nieobojętnych dla kieszeni rodziców, którzy stają przecież przed perspektywą większych wydatków na swoje dziecko. Do takich należy opłata za śmieci. Jak załatwić jej zmniejszenie?

września 21, 2017

Mówi się o niej od 15 lat. Będzie miała 5,3 km, a koszt jej budowy to 52 mln zł. Obwodnicą Maciejowej pojedziemy już w I kwartale 2019 r.

września 20, 2017

Od wielu dni nad ranem słupek rtęci w termometrach zbliża się do zera. Spółdzielnie mieszkaniowe, wcześniej niż zwykle, rozpoczęły sezon grzewczy. Są jednak na Zabobrzu bloki, w których mieszkańcy wciąż mają zimne kaloryfery. Lada dzień to się zmieni. 

września 18, 2017

Tylko Karpacz, Jelenią Górę i Węgliniec  uwzględnili autorzy rankingu Gospodarczy Samorząd zaprezentowanego na niedawno zakończonym Forum Ekonomicznym w  Krynicy. Ranking ma nagradzać tych samorządowców, którzy „odnieśli największe sukcesy w stymulowaniu rozwoju gospodarczego swoich małych ojczyzn".

września 7, 2017

Dolnośląski Urząd Marszałkowski stworzy właściwie każdemu  szansę na dofinansowanie w kwocie nawet 5 tys. zł na realizację fajnego pomysłu, służącemu lokalnej społeczności. Pilotażowy projekt „Dolnośląskie Małe Granty” ruszy w październiku.

września 7, 2017

W trakcie przeprowadzania procedury rokowań dotyczących sprzedaży budynku należącego do Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych zlokalizowanego obok Hotelu Cieplice jeden z oferentów podejrzanie korzystnie dla siebie przebił pozostałych potencjalnych inwestorów. Wkrótce okazało się, że mogła mu w tym pomóc specjalna aparatura...

sierpnia 26, 2017

Pomysł deptaka i obwodnicy dla Szklarskiej Poręby to nie nowe tematy. Ostatnio wrócił do nich obecny burmistrz Mirosław Graf. Jego koncepcja i sposób myślenia o kwestiach komunikacji w mieście znacznie odbiegają od pomysłów jego poprzedników.

sierpnia 25, 2017

Świeradów Zdrój wkrótce zakupi sześć rowerów elektrycznych. - Będziemy je wypożyczać mieszkańcom, żeby poruszali się na co dzień rowerami po mieście. To ważne dla zdrowia i ekologii. W przyszłości spróbujemy pozyskać fundusze europejskie, aby wspomóc zakup takich rowerów przez mieszkańców. To pierwszy taki program w Polsce – mówi Roland Marciniak, burmistrz kurortu. 

sierpnia 24, 2017

W jeleniogórskim MZK wciąż brakuje kierowców autobusów. Firma już zatrudnia pracowników z Ukrainy i rozgląda się za następnymi. Okazuje się, że zarobki w wysokości 4 tys. zł brutto to zbyt słaby magnes, aby przyciągnąć chętnych miejscowych.

sierpnia 24, 2017

Napięcie między KSWiK, do którego należy oczyszczalnia ścieków w Mysłakowicach, a Karpaczem, który jest klientem spółki, trwa od dłuższego czasu. Konflikt dotyczy cen usług oraz wpływu Karpacza na zatrucie rzeki Łomnicy w Mysłakowicach. We wczorajszym tekście „Rzeka w Mysłakowicach znowu brudna” Radosław Jęcek wytknął, że KSWiK zerwał rozmowy dotyczące ewentualnego dofinansowania modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach przez gminę. Prezes Grygorcewicz odpowiada teraz, dlaczego do tego doszło.

sierpnia 23, 2017

Blisko rok temu Najwyższa Izba Kontroli odniosła się do problemu spółek komunalnych, które prowadzą zakłady usług pogrzebowych. Uznano, że przekraczają tym samym swoje uprawnienia. Co z zakładem pogrzebowym prowadzonym przez jeleniogórskie MPGK? Nie od dziś słyszy się, że miejska spółka przymierza się do zamknięcia tej części swojej działalności.

sierpnia 23, 2017

 Kolejny raz mieszkańcy Mysłakowic narzekają na zanieczyszczaną rzekę Łomnicę. - Obserwuję, jak co dwa dni z oczyszczalni spuszczany jest pieniący się ściek. Poniżej oczyszczalni w rzece nie ma życia. A kiedyś były ryby, kaczki – mówi pani Sylwia, której rodzice mieszkają właśnie nad rzeką. Udręka skończy się dopiero z końcem 2018 r. Wtedy zakończony będzie pierwszy kluczowy etap modernizacji oczyszczalni.

sierpnia 20, 2017

W Polsce jest ponad 250 średnich miast. Połowie z nich – jak wynika z badań  Polskiej Akademii Nauk - grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. Wśród tych zagrożonych są, niestety, wszystkie średnie miasta z naszego regionu.

sierpnia 20, 2017

Od kilku dni w Muzeum Klasztornym w Lubomierzu można oglądać ponad 100 eksponatów, czyli skarb, który w ubiegłym roku próbowali wykopać dwaj Niemcy, właściciele precjozów. Tyle, że robili to nielegalnie i przez to (najprawdopodobniej) stracili szansę odzyskania pamiątek. Kosztowności mają być tu eksponowane na stałe.

lipca 28, 2017

Karpacz jest najbardziej przedsiębiorczą gminą w Polsce – wynika z rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju Politechniki Warszawskiej.

lipca 26, 2017

Kolejny etap walki ze smogiem przygotowuje jeleniogórski magistrat. Miasto będzie nadal dofinansowywać wymianę źródeł ciepła w prywatnych mieszkaniach (później także w innych lokalach) w ramach kolejnego programu. Wcześniej jednak trzeba dokładnie ocenić, jakie źródła ciepła są wykorzystywane w lokalach oraz sprawdzić potrzeby i zamiary mieszkańców. Zrobią to ankieterzy, którzy od wtorku 1 sierpnia odwiedzać będą jeleniogórzan.

lipca 25, 2017

Protesty w sprawie ustaw sądowych są nieuzasadnione. Dziwię się, że w demonstracje pod jeleniogórskim sądem tak bardzo zaangażował się Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. Lepiej byłoby trzymać dystans, jeśli się chce być prezydentem wszystkich jeleniogórzan – mówi senator Krzysztof Mróz.

lipca 22, 2017

Barbara Szymańska od 10 lat zgłasza urzędnikom w gminie Podgórzyn kłopot z barszczem Sosnowskiego, który wdziera się na jej teren. Wciąż słyszy o podejmowanych działaniach, ale nie widzi ich skutków. - Nikt się tym nie przejmuje, a ta ekspansywna roślina zajmuje coraz większy obszar – mówi kobieta. W gminie Podgórzyn jest już kilka dużych ognisk barszczu Sosnowskiego. Z każdym rokiem są one większe.

lipca 21, 2017

Matematyka to najtrudniejszy przedmiot obowiązkowy, który zdawali maturzyści. Tak wynika z analizy wyników w kolejnych latach. Na Dolnym Śląsku egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym nie przeszło aż 13 proc. uczniów liceów ogólnokształcących oraz 25 proc. uczniów techników. Nasze jeleniogórskie statystyki od tych danych nie odbiegają. Część z maturalnych pechowców – ci, którym noga powinęła się tylko na jednym przedmiocie - ma prawo do poprawki egzaminu maturalnego w sierpniu. Do nich właśnie jest skierowana oferta specjalnych kursów dokształcających.

lipca 21, 2017

Chleb wypiekany w piekarni przy ul. Wiejskiej 6 przy garbatym mostku na jeleniogórskim Zabobrzu należy do najsmaczniejszych w mieście. A jednak wizerunek piekarni najlepszy nie jest – mieści się w zrujnowanym budynku, przy którym bytuje mnóstwo gołębi, a ich odchody znaczą chodnik przed wejściem. - Nie wiem, czy to tak może być, co na to sanepid? - pyta czytelnik.

lipca 20, 2017

- Jest kłopot z parkowaniem, starsi ludzie z trudem pokonują wysokie krawężniki i nierówną nawierzchnię, a remont przeciąga się w nieskończoność – mówi pan Paweł, który zadzwonił do nas z ul. Kolberga na jeleniogórskim Zabobrzu. Wykonawca przyznaje, że były pewne kłopoty, ale uspokaja, że w przyszłym tygodniu prace przyspieszą i robota będzie ukończona w terminie.

lipca 18, 2017

Trwa akcja gaśnicza na składowisku odpadów w Kostrzycy. Ogień rozpętał się w części gdzie składowane są odpady wielkogabarytowe. Akcja gaśnicza potrwa co najmniej do godziny 20.00.

lipca 17, 2017

Takie inwestycje w dzisiejszych czasach to rzadkość, a jednak za kilkanaście miesięcy dzieci z Podgórzyna pójdą do nowej szkoły. Dzisiaj wmurowano akt erekcyjny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Orła Białego.