listopada 16, 2017

Wojewoda dolnośląski ogłosił wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie remontów dróg z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Wszystkie zadania, które znalazły się na liście mają duże szanse na realizację w przyszłym roku.

listopada 15, 2017

Były kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Kamienicy dokonał nadużyć na ponad 200 tys. zł – wynika ze wstępnych ustaleń prokuratury. Wkrótce będzie miał postawione zarzuty. Przestępczą działalność prowadził od czasu, kiedy zatrudnił się w tej placówce, czyli od 2004 r. Kilka miesięcy temu został zwolniony dyscyplinarnie. Za zaniedbania umożliwiające okradanie gminy przez szefa biblioteki pracę straciła także księgowa.

listopada 15, 2017

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Wleń organizuje spotkanie poświęcone perspektywom rozwoju infrastruktury turystycznej, ochronie walorów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na terenie wszystkich gmin położonych w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Otwarte dla wszystkich zainteresowanych spotkanie odbędzie się w sobote, 18 listopada 2017 r., o godz. 11.00 w gmachu Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Dworcowej 10 we Wleniu.

listopada 15, 2017

Choć miasto przeżywa rozkwit, jak z wielu miejscowości, tak i ze Świeradowa Zdroju młodzi wyjeżdżają, mieszkańców ubywa. Samorząd chce ten proces zatrzymać, a nawet odwrócić. Magnesem mają być nowe mieszkania komunalne. Takie świeradowskie „mieszkanie+”.

listopada 14, 2017

- Często wracam późnym popołudniem z pracy i widzę, że duże fragmenty miasta toną w ciemnościach. Tak bywa na ul. Wolności, albo między Cieplicami a Sobieszowem. To wpływa na bezpieczeństwo, coś z tym trzeba zrobić – powiedział nam pan Janusz, mieszkaniec Jeleniej Góry.

listopada 9, 2017

Jeleniogórskie starostwo powiatowe ostrzega, że od poniedziałku,  13 listopada  mogą pojawić się problemy przy rejestracji pojazdów. Tego dnia implementowany jest Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK 2,0. Musi zawierać więcej danych o każdym aucie. Jeśli dane będą niekompletne, rejestracja nie będzie możliwa. Oczywiście problemy mogą się pojawić we wszystkich wydziałach komunikacji.

listopada 7, 2017

W wodzie dostarczanej mieszkańcom gminy Mirsk nie ma radonu w stężeniu przekraczającym normy. Gmina zbadała wszystkie ujęcia wody i wyniki okazały się zadawalające. Burmistrza gminy Mirsk, Andrzeja Jasińskiego, bardzo cieszą te wyniki.

listopada 5, 2017

Dużym zainteresowaniem cieszył się Festyn Kolei Dolnośląskich, który odbył się w dzisiejsze południe na jeleniogórskim dworcu kolejowym. Skutek był taki, że w prezentowanym pociągu IMPULS 45WE był tłok. Darmowa przejażdżka nowym nabytkiem dolnośląskiego przewoźnika ściągnęła przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi. Faktem jest, że podróże koleją cieszą się coraz większą popularnością.  

października 23, 2017

To jakaś słupkomania! Zobaczcie ile słupków nastawiali w Cieplicach pod Koroną. Chyba ktoś przesadził – z taką uwagą zadzwonił do nas czytelnik. Rzeczywiście słupków w tym miejscu jest sporo, ale jak wyjaśnia dyrektor MZDiM w Jeleniej Górze, to reakcja na zachowania kierowców. Chodnik w tym miejscu zwykle był po prostu traktowany jak parking.
 

października 22, 2017

Lekarze rezydenci oraz ich starsi koledzy z jeleniogórskiego szpitala zdecydowanie popierają ogólnopolski protest młodych lekarzy i kolejnych medycznych środowisk przyłączających się do akcji. W szpitalu od kilku dni wiszą plakaty, lada moment dotrą „protestacyjne” koszulki, wywieszony będzie baner. Jeleniogórscy medycy podkreślają, że sprawa zarobków, jest dla nich ważna, ale nie najważniejsza. Chcą, aby system ochrony zdrowia gwarantował właściwą jakość usług, odpowiednie, szybkie leczenie – dla dobra pacjenta. Dzisiaj do tego nam daleko.

października 21, 2017

- Dzięki podpisanej właśnie umowie będziemy mieli tańsze, ekologiczne oświetlenie uliczne, a po nowym roku lampy pojawią się w kolejnych, dotąd pozbawionych oświetlenia punktach miasta. Ważne jest, że do tej inwestycji z budżetu miasta nic nie dołożymy – mówi Bożena Wiśniewska, burmistrz Kowar.

października 20, 2017

Normy zawartości radonu w wodzie w wielu miejscach regionu często były znacznie przekraczane, a występowanie rakotwórczego pierwiastka w naszej wodzie sprawia, że niektórzy naukowcy odradzają jej używania. Z problemem tym muszą zmierzyć się zarządzający wodociągami. Jeleniogórskie PWiK Wodnik planuje kolejne duże inwestycje. Jedna z nich ma doprowadzić do zmniejszenia ilości radonu w spożywanej przez nas wodzie.

października 19, 2017

18 zabytkowych zniszczonych kamienic przy Al. Wojska Polskiego w Jeleniej Górze  zostanie poddanych gruntownym remontom. Wszystko dzięki pieniądzom pozyskanym przez wspólnoty mieszkaniowe w ramach ZIT AJ. Jest szansa, że w ciągu roku przygnębiający wizerunek tej ważnej ulicy zupełnie się odmieni. Dobrą nowinę władze Jeleniej Góry ogłosily podczas konferencji zorganizowanej właśnie na tym trakcie.

października 19, 2017

Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zabytkowe dachówki na poddawanym renowacji Domu Solnym w Lubaniu mają być ponownie wykorzystane. To bardzo kosztowne przedsięwzięcie, na które miasta z własnych środków na pewno nie będzie stać.

października 19, 2017

- Urząd Miasta i Gminy w Lwówku Śłąskim zlecił czyszczenie stawów w tutejszym parku pomiędzy ul Oświęcimską, Partyzantów i Aleją Wojska Polskiego. Firma wypompowała wodę ze stawu pozostawiając na mulistym dnie setki a może nawet tysiące zdychających ryb – zaalarmował nas pan Jacek mieszkaniec Lwówka Śląskiego. Burmistrz uspokaja, że nic złego się nie dzieje, ryby jakiś czas temu były odławiane, a w oczyszczanym stawie mogły się uchować pojedyncze sztuki.

października 18, 2017

Od wczoraj zmieniona została organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Wolności, Cervi i Podgórzyńskiej w Jeleniej Górze, koło Term Cieplickich. To kolejne rondo w Jeleniej Górze. Wkrótce pojawią się następne dwa. Kierowcy popierają wprowadzanie takich rozwiązań w kluczowych węzłach komunikacyjnych w mieście. Dzieki rondom ruch odbywa się płynniej, a do tego samorząd ponosi mniejsze koszty.

października 17, 2017

Wśród nie zawsze dobrych sygnałów dotyczących finansów miasta (przede wszystkim chodzi o oświatę), rosnące wpływy z podatku PIT są pozytywnym zaskoczeniem. W UM Jelenia Góra panuje przekonanie, że na przekroczenie oczekiwanych wpływów z tego tytułu składa się wciąż rosnące zatrudnienie, ale też – choć może to kogoś dziwić – coraz wyższe pensje jeleniogórzan.

października 11, 2017

W lokalu o dowcipnej nazwie Magiel Cafe jeleniogórskie młode matki spotkały się z Marcinem Zawiłą, prezydentem Jeleniej Góry. Rozmowa dotyczyła placów zabaw, podjazdów dla wózków, żłobków, przedszkoli, a także warunków na oddziale położniczym. Szef miasta zadeklarował współpracę i wszelką możliwą pomoc. 

października 2, 2017

Grzegorz Schetyna spotkał się dzisiaj z mieszkańcami, sympatykami obecnej opozycji, samorządowcami w sali jeleniogórskiego kina Grand w ramach Klubu Obywatelskiego. Usłyszeliśmy znane od dawna diagnozy. Zebrani informowali przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, że brak jasnego programu zmniejsza szanse na odebranie PiS władzy. Grzegorz Schetyna wobec rosnącego poparcia dla rządzącej partii pozostaje optymistą – przypomniał, że Platforma Obywatelska w swoim czasie miała w sondażach ponad 60 proc....

września 28, 2017

Rynki dalekowschodnie, zwłaszcza japoński, to jeden z głównych kierunków eksportowych bolesławieckich firm produkujących ceramikę. W Japonii swoje wyroby sprzedaję aż sześć firm z tego miasta. W Kraju Kwitnącej Wiśni zainteresowanie tutejsza ceramiką jest tak duże, że do Bolesławca pofatygowali się dziennikarze z prestiżowego, ekskluzywnego, japońskiego miesięcznika Fujingaho i z japońskiej telewizji publicznej NHK.

września 25, 2017

W październiku, a najdalej w listopadzie na wniosek gminy Mysłakowice wojsko zorganizuje tymczasową przeprawę przez Bóbr w Dąbrowicy. Na remont mostu, który uległ zniszczeniu wiosną tego roku, trzeba będzie poczekać dłużej, bo w grę wchodzą wielkie sumy. 

września 22, 2017

Jutro, w sobotę 23 września 2017 w Gryfowie policja zaprasza na piknik "Kręci Mnie Bezpieczeństwo przez cały rok szkolny". Ta akcja informacyjno-edukacyjna skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych. Jest ona elementem szerszej kampanii.
 

września 22, 2017

Czy w Szklarskiej Porębie spadło ciśnienie w sieci wodociągowej po tym jak w ostatnim czasie doszli dwaj duzi odbiorcy wody? Nie mamy takich sygnałów - odpowiadają w Karkonoskim Systemie Wodociągów i Kanalizacji.

września 21, 2017

Za chwilę rok akademicki i wielu młodych ludzi wyjedzie z Jeleniej Góry na studia do innych ośrodków. W zamieszaniu związanym z wyprowadzką i urządzaniu się w nowym miejscu łatwo zapomnieć o drobiazgach nieobojętnych dla kieszeni rodziców, którzy stają przecież przed perspektywą większych wydatków na swoje dziecko. Do takich należy opłata za śmieci. Jak załatwić jej zmniejszenie?