stycznia 17, 2018

Tak najkrócej można podsumować to, co działo się na środowej (17 stycznia) sesji rady miejskiej w Jeleniej Górze. Po ponad sześciogodzinnych obradach radni przyjęli budżet na 2018 rok i to w takim kształcie, w jakim zaproponował go prezydent Marcin Zawiła. – Odpowiedzialność za miasto wzięła górę – skomentował sam zainteresowany.

stycznia 14, 2018

Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno dane nt zadłużenia samorządów po trzech kwartałach 2017 r. W powiecie jeleniogórskim najbardziej zadłużone, licząc na mieszkańca, są Stara Kamienica i Jelenia Góra, a najmniej Piechowice i Mysłakowice.

stycznia 13, 2018

Najlepsze liceum w regionie, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze zajęło 99 miejsce w XX Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018. Wśród techników triumfował Zespoł Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze, który zajął 76 miejsce w Polsce 

stycznia 12, 2018

Kiedy most w Siedlęcinie zostanie poddany oczekiwanemu remontowi? Nie wiadomo. Nie udało się zdobyć pieniędzy na tę inwestycję i nie widać perspektyw na ich pozyskanie w najbliższej przyszłości.
 

stycznia 12, 2018

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak zmienił nazwy 6 ulic na Dolnym Śląsku. W tym ul. prof. Stanisława Kulczyńskiego na ul. Ułańską w Zgorzelcu. Rafał Gronicz, burmistrz miasta nad Nysą Łużycką uważa, że nie ma powodu, aby wymazywać z tablic tego akurat patrona. Będę konsultował z prawnikami, co można w tej sprawie zrobić – zapowiada. 

stycznia 11, 2018

W październiku Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze zmienił siedzibę, opuszczając niefunkcjonalny obiekt przy ul. Wolności. Jak będzie wykorzystany ten budynek? 

stycznia 11, 2018

- Pismo o odwołaniu mnie z funkcji dyrektora szkoły dotąd do mnie nie dotarło – mówi Julita Odelga, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zapowiada , że będzie walczyć o swoje racje i wizerunek.

stycznia 10, 2018

Samorząd województwa przegrał w NSA spór ze starostwem jeleniogórskim o przekazanie drogi prowadzącej do Przełęczy Okraj (DK 368). - Będziemy chcieli, aby Dolnośląska Służba Dróg i Kolei oddała nam pieniądze, które niepotrzebnie wydaliśmy na zimowe utrzymanie tej drogi – zapowiada Anna Konieczyńska, starosta powiatu jeleniogórskiego.

stycznia 10, 2018

Michał Orman, wójt Mysłakowic odwołał dyrektorkę Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy. Chodzi o rozliczenia i kontrowersyjne wynagrodzenie.

grudnia 19, 2017

O 15 autobusów marki MAN i 5 marki Volvo wkrótce wzbogaci się Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze. Kilka dni temu podpisano umowę na ich dostawę.

grudnia 18, 2017

W porze roku, kiedy najczęściej informujemy o katastrofalnym stanie powietrza w miastach Polski i regionu (dziś np. powietrze w Polsce było najbardziej zanieczyszczone w Europie) zdarzają się też lepsze wieści. W niedawno opublikowanym przez Polski Alarm Smogowy zestawieniu polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym i z najczystszym powietrzem, wśród tych, w których nie trzeba bać się oddychać znalazła się Szklarska Poręba.

grudnia 17, 2017

Który z jeleniogórskich samorządowców zarobił w 2016 r. najwięcej? Poniżej prezentujemy ranking 10 radnych i prezydentów z Jeleniej Góry w kolejności według uzyskanych dochodów (na podstawie złożonych oświadczeń majątkowych).

grudnia 17, 2017

4,9 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczonych zostanie na prace konserwatorskie i remontowe bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Bolesławcu. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek województwa Cezary Przybylski, prezydent Bolesławca Piotr Roman, przewodniczący bolesławieckiego samorządu  Jarosław Kowalski oraz proboszcz parafii, która otrzyma wsparcie, ks. Andrzej Jarosiewicz.  

grudnia 16, 2017

O finansowaniu oświaty w nowych warunkach, o sytuacji nauczycieli po reformie min. Zalewskiej rozmawiano na Konferencji Dyrektorów Placówek Oświatowych, Wychowawczych i Opiekuńczych , którą zorganizowano w cieplickiej siedzibie Politechniki Wrocławskiej. Przy tej okazji podsumowano też konkurs „Gospodarna Szkoła i Przedszkole”.

grudnia 16, 2017

Pięć jednostek z regionu jeleniogórskiego zostało uhonorowanych Nagrodami Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa 2016/2017 za szczególnie aktywne i efektywne współdziałanie transgraniczne. Także nagroda specjalna dla osoby osobiście szczególnie zaangażowanej w rozwijanie współpracy transgranicznej przypadła człowiekowi od nas. Nagrody Euroregionu, dla laureatów wskazywanych przez jury, przyznawane są zawsze pod koniec roku zawsze pod koniec roku nagrody. Tegoroczna Gala odbywała się w Bautzen.

grudnia 15, 2017

Na prawie 6.9 mln zł liczy gmina Wleń. Stara się o taką kwotę z programu RPO, by za te pieniądze sfinansować renowację rynku. Szanse są duże. 

grudnia 14, 2017

Ponad 35,5 mln zł milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska  trafi do zgorzeleckiego Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ na dwa projekty: „Miedziowo-Turoszowskie Zagłębie Onkologiczne" i Regionalne Centrum Opieki Koordynowanej. Stosowną umowę podpisał marszałek województwa Cezary Przybylski i dyrektor szpitala Zofia Barczyk.

grudnia 14, 2017

Dzisiaj w Jeleniej Górze, tak jak w wielu innych miastach w kraju, Komitet Obrony Demokracji zorganizował kolejny protest pod hasłem „Obudź się Polsko!”. W świątecznych dekoracjach na głównym placu w mieście wyraz swojemu niezadowoleniu z rządów Prawa i Sprawiedliwości dało ponad dwieście osób. - Trójpodział władzy oparty na Kaczyńskim, Dudzie i Ziobrze nam nie odpowiada! - brzmiało jedno z haseł.

grudnia 14, 2017

W oparciu o opinie Instytutu Pamięci Narodowej wojewoda dolnośląski wydał 19 zarządzeń zastępczych, na mocy których zostaną zmienione nazwy ulic w dolnośląskich miastach, także w naszym regionie. - Oczywiście dostosujemy się do tej decyzji, ale mam nadzieję, że ten kto wydał zarządzenie, pokryje też koszty operacji – mówi Bożena Wiśniewska, burmistrz Kowar

grudnia 13, 2017

Dolny Śląsk rozwija się szybko, ale nierównomiernie. Blisko 90 samorządów z południowej, mniej zamożnej, części województwa dolnośląskiego podpisało we Wleniu „Deklarację sudecką”. Ma ona służyć wyrównaniu różnic rozwojowych i pozwolić na sięganie po środki unijne także w następnej perspektywie unijnej, mimo że region jako całość może przestać spełniać kryteria pozwalające na aplikowanie o pieniądze z Funduszu Spójności. 

grudnia 13, 2017

- Krystian Polak zachował się bohatersko, nie pozostał obojętny i prawdopodobnie uratował życie, zdrowie i dobytek wielu ludzi z bloku przy ul. Nadrzecznej – powiedział Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza o młodym mieszkańcu miasta pod Śnieżką. 

grudnia 13, 2017

 

    Dzisiaj w nocy w górach i na pogórzu sypnie mocno śniegiem. IMGW zapowiada zawieje i zamiecie śnieżne. Mieszkańcy miejscowości górskich muszą się przygotować na trudne warunki, kiedy rano ruszą z domów do pracy i do szkół. Bądźmy ostrożni!

    grudnia 12, 2017

    Jeleniogórski Komitet Obrony Demokracji zaprasza na kolejna demonstrację w proteście przeciwko dewastacji Polski, niszczeniu demokracji, deptania konstytucji, wprowadzania dyktatury. Tym razem protest zaplanowano na Placu Ratuszowym. 

    grudnia 4, 2017

    Dzisiaj, rok po zamknięciu linii kolejowej Jelenia Góra -Lwówek Śląski, ruszył ponownie szynobus na tej trasie. To była próbna jazda, która ma przypomnieć, że temat wciąż jest żywy i ważny dla lokalnej społeczności. Czy to zapowiedź rychłego przywrócenia kursów? Wszystko zależy od postawy szefostwa PKP PLK, spółki zarządzającej infrastrukturą kolejową. Marszałek województwa, samorządowcy, parlamentarzyści, którzy udali się w tę sentymentalną podróż, mają nadzieję, że porozumienie jest bliskie.