listopada 19, 2018

Ponad 4600 zł to dochód z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca w najbogatszej gminie regionu jeleniogórskiego – Bogatyni. W najbiedniejszym Lubomierzu podatkowe dochody są ponad 6 razy niższe.

listopada 17, 2018

Już niebawem nasz okręg wyborczy będzie w Sejmie reprezentował nowy poseł, który zastąpi Stanisława Huskowskiego. Mandat obejmie kandydat z listy PO z największą ilością głosów w wyborach parlamentarnych w 2015 r. To najprawdopodobniej będzie Iwona Krawczyk.

listopada 17, 2018

Wczoraj zakończyła się IV kadencja samorządu terytorialnego. W wielu gminach, także w Piechowicach, właśnie w piątek odbyły się pożegnalne sesje.

listopada 17, 2018

Koalicja Razem dla Regionu, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie rządziła w powiecie jeleniogórskim. Nowym starostą ma zostać Krzysztof Wiśniewski z RdR-u. Przewodniczącym rady powiatu pozostać ma Eugeniusz Kleśta z PiS.

listopada 15, 2018

Rozpoczęto prace przy remoncie mostu na drodze powiatowej 249 Jelenia Góra – Wleń. Potrwają kilka miesięcy. W tym czasie kierowcy muszą się tam liczyć z utrudnieniami. Dla pojazdów osobowych będzie przygotowana przeprawa tymczasowa.

listopada 13, 2018

Po niemal miesięcznych negocjacjach powstała koalicja samorządowa, która będzie rządzić na Dolnym Śląsku. Dziś (wtorek, 13 listopada) umowę o zasadach współrządzenia podpisało PiS oraz Bezpartyjni Samorządowcy. W imieniu Bezpartyjnych Samorządowców podpisali ją prezydent Lubina Robert Raczyński i marszałek województwa Cezary Przybylski, a w imieniu Prawa i Sprawiedliwości minister Michał Dworczyk i przewodniczący dolnośląskich struktur partii Adam Lipiński. Umowa obowiązywać ma przez pięć lat.

listopada 12, 2018

Ożywiona ostatnio dyskusja na temat prac domowych ma już swoje konsekwencje. Nauczyciele, z którymi rozmawiałem mówią, że część uczniów i ich rodziców domaga się niezadawania do domu i ograniczenia lektur. Tymczasem pojedynczy nauczyciel niewiele może zmienić – to kwestia systemu. A tutaj tak skłonne do reform ministerstwo nie przedstawia żadnych propozycji.

listopada 12, 2018

Przy pracach prowadzonych przez spółkę Wodnik w ciągu ul. Cieplickiej w Sobieszowie został uszkodzony gazociąg. Ewakuowano 87 mieszkańców z kilku najbliższych budynków, zamknięto drogę i podjęto próbę ograniczenia emisji gazu. Akcja może potrwać do północy. Część mieszkańców dzielnicy przez jakiś czas nie miała gazu i prądu.

listopada 10, 2018

Pospieszne wprowadzenie dnia wolnego w poniedziałek 12 listopada wywołało w pracy firm i instytucji duże zamieszanie. Część z nich będzie funkcjonować jak w zwykły dzień. Jeleniogórski MZK postanowił świadczyć swoje usługi według rozkładu jazdy z dnia roboczego – żeby nie utrudniać sytuacji tym, którzy będą musieli mimo wszystko dostać się do zakładu pracy.

listopada 10, 2018

Czy Jelenia Góra będzie miała swoją plażę miejską? Jacek Jackowski, pomysłodawca, od kilku miesięcy zabiega o stworzenie podobnego miejsca wypoczynku i rekreacji w naszym mieście. - Jeśli wszystko potoczy się po naszej myśli nad Bóbr zaprosimy już na najbliższą majówkę – mówi. Prezydent miasta o tym pomyśle dowiedział się od nas.

listopada 9, 2018

O godz. 11.11 stanęli na baczność i odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, potem były przemowy, występy artystyczne – inscenizacje, śpiewanie pieśni legionowych i ułańskich. W jeleniogórskich szkołach uroczyście obchodzono 100-lecie niepodległości Polski. W tym dniu obowiązywały galowe stroje i biało-czerwone kotyliony. Dziś byliśmy w Szkole Podstawowej nr 15.

listopada 8, 2018

Młoda kobieta oszpeciła mury kaplicy św. Anny w Jeleniej Górze swoimi malowidłami. Wykonała je w nocy, a do działania ośmielił ją brak ludzi na ulicy, pustka i cisza właściwa nocnej porze. To kolejny raz, kiedy wandal nie docenił monitoringu...

listopada 7, 2018

Jeleniogórzanie będą mogli świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości bardzo różnorodnie. Przygotowano okolicznościowe koncerty, prelekcje, wystawy a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

listopada 6, 2018

Piotr Hamowski, znany od jakiegoś czasu w całej Polsce rzeźbiarz figur szachowych, znowu tworzy. Jeszcze w tym tygodniu powstanie na cieplickim osiedlu figura gońca. W planie są kolejne dwie figury. Bazą dla każdej, tak jak w przypadku pierwszego skoczka, będą pnie przeznaczonych do wycinki drzew. 

listopada 5, 2018

W dziesięciu gminach regionu (poza Jelenią Górą) potrzebna była II tura do wyboru wójtów i burmistrzów.  Znane są już wszytskie wyniki.

października 30, 2018

Szanowni Państwo.
Senator Krzysztof Mróz chciał w drugiej turze debat. Pierwszą najpierw odwołał, a po naszej interwencji, spóźnił się na nią. Teraz po raz drugi nie przyszedł na debatę w Radiu Wrocław. Jest niewiarygodny i niestabilny. 

października 29, 2018

Artur Zych – Burmistrz Miasta i Gminy Wleń, kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Wleń na kolejną kadencję oświadcza, że podane przez niego informacje o wysokości budżetu Gminy Wleń w roku 2014 w wysokości 10 milionów złotych, które opublikowane zostały w dniu 02 października 2018 roku w tygodniku Nowiny Jeleniogórskie, na profilu Facebook Gminy Wleń, na stronie internetowej Komitetu Wyborczego Wyborców Artura Zycha Razem Dla Gminy Wleń są nieprawdziwe, gdyż budżet Gminy Wleń za rok 2014 po stronie wydatków zamknął się wynikiem 15.960.793,00 złotych. 

października 27, 2018

Przegapiłeś termin wywozu odpadów i zostałeś z pełnym kubłem? Masz zbędną wersalkę, ale nie wiesz kiedy będzie w twojej okolicy odbiór odpadów wielkogabarytowych? Możesz szybko i łatwo uzyskać potrzebne informacje. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze uruchomiło aplikację, która ma przypominać lokatorom m.in. o najważniejszych terminach związanych z odbiorem odpadów.

października 26, 2018

Długie kolejki klientów w jeleniogórskim Wydziale Komunikacji to już przeszłość. Dzięki uruchomionemu od 1 października systemowi elektronicznej rejestracji umówienie wizyty przebiega szybko i sprawnie. Warto korzystać z tej innowacji.

października 25, 2018

Od połowy tego roku obowiązują nowe zasady ustalania cen wody i ścieków. Gminy muszą teraz zyskać akceptację Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” dla proponowanych taryf.

października 25, 2018

Jeleniogórscy seniorzy mogą za darmo zaszczepić się przeciwko grypie. Za szczepionki zapłaci miasto. Akcja obejmie 1000 osób.
Szczepienia ruszyły 10 października w wybranych czterech przychodniach w Jeleniej Górze. Potrwają do 30 listopada.

października 24, 2018

C. Przybylski, M. Obrębalski, J. Pokój, M. Zawiła, A. Kredkowski i T. Zembik, to reprezentanci naszego regionu w Sejmiku Dolnośląskim. PKW podała oficjalne wyniki wyborów do samorządu województwa. W Dolnośląskiem wygrywa PiS, nieznacznie przed KO. Duży sukces Bezpartyjnych Samorządowców, którzy zadecydują o tym kto będzie sprawował władzę w województwie. Dwa mandaty dla listy Dutkiewicza, 1 dla PSL-u.

października 23, 2018

Zgodnie z zapowiedzią dziś (wtorek, 23 października) PKW publikuje oficjalne wyniki wyborów do rad powiatów.

października 22, 2018

W Jeleniej Górze nie ma przerwy w kampanii wyborczej. Nieoficjalne wyniki wskazują, że będzie II tura wyborów i dogrywka o fotel prezydenta miasta pomiędzy Jerzym Łużniakiem (Koalicja Obywatelska ) i Krzysztofem Mrozem (Prawo i Sprawiedliwość). Pierwszy z kandydatów, który w I turze zdobył 47 procent głosów, zaprasza kontrkandydata do publicznych debat o mieście.