września 23, 2017

Sygnał od mieszkańców, a potem obserwacja punktu handlowego pozwoliły na zatrzymanie kobiety handlującej trefnym tytoniem i papierosami. Zakazanego towaru z ostrożności nie trzymała w sklepie, a w zaparkowanym obok samochodzie.

września 22, 2017

Sezon grzybowy ruszył na dobre. Pan Piotr znalazł w lesie w Zachełmiu piękne „pięcioraczki”, zrośnięte malowniczo prawdziwki. - Grzybów jest już dużo, tylko zbierać – powiedział nam. Wybierając się do lasu warto pamiętać o niebezpieczeństwach i podstawowych zasadach. Przypomnijmy je sobie. 

września 20, 2017

Trzecią edycję atlasu zagrożeń na głównych drogach  województwa dolnośląskiego przygotowali specjaliści z urzędu marszałkowskiego. Ocena dotyczy lat 2015-16.

września 20, 2017

Nie odnotowano niespodzianek w trzeciej rundzie piłkarskiego Pucharu Polski na szczeblu okręgu jeleniogórskiego. W środowe popołudnie (20 września), faworyzowane drużyny z wyższych lig rozgrywkowych lub wyżej notowane w tabeli odniosły wysokie zwycięstwa i awansowały do kolejnej fazy pucharowej. Z dalszych gier odpadły trzy zespoły A-klasowe z grupy trzeciej.

września 20, 2017

Gimnazjum we Lwówku Śląski zwyciężyło w rywalizacji sportowej wśród tego typu placówek oświatowych na Dolnym Śląsku. Sukces jest duży, bo sklasyfikowano 344 dolnośląskie gimnazja, w tym wiele szkól o profilu sportowym. Nieźle wypadło też wiele innych szkół regionu – gimnazja, szkoły podstawowe i placówki ponadgimnazjalne.

września 19, 2017

135 osób na Dolnym Śląsku ma więcej niż 100 lat, kilkanaście z nich to mieszkańcy regionu jeleniogórskiego. Najstarszy mężczyzna to mieszkaniec Wrocławia, który w czerwcu obchodził 110 urodziny. Wśród stulatków dominują panie. 109 mieszkanek naszego województwa zdmuchnęło więcej niż sto świeczek na urodzinowym torcie. Stuletnich mężczyzn mieszka u nas tylko 26. Każda osoba, która obchodzi swoje setne urodziny otrzymuje honorowe świadczenia pieniężne w wysokości 3 536,87 zł. 

września 19, 2017

Trwa plebiscyt na najpopularniejszego artystę regionu. Stawką jest Wytrych do Serc Publiczności 2017. Na wszystkich kandydatów zgłoszonych do Wytrycha 2017 głosować można tylko do 25 września 2017 r (do godz. 12.00). Pięciu kandydatów, którzy w tym czasie zdobędą najwięcej głosów, zostanie nominowanych do nagrody i w drugim etapie plebiscytu (trwającym do 5 października 2017) liczyć będą się już tylko głosy oddane na nich. Wytrych 2017 wręczony zostanie podczas tegorocznej Gali Srebrnych Kluczyków - nagród kulturalnych Nowin Jeleniogórskich - zaplanowanej na 7 października 2017 roku w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury (początek o godz. 19.00). Wydarzeniem artystycznym Gali będzie unikatowy koncert muzyki filmowej Michała Lorenca w wykonaniu fenomenalnego zespołu DesOrient! 

września 19, 2017

W najnowszym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 19 września 2017 m.in.:

września 19, 2017

Wyjątkową bezczelnością popisała się para podróżująca citroenem na zagranicznych numerach rejestracyjnych, która ukradła 200 litrów paliwa. Policja udostępnia kadr z monitoringu. Czy ktoś rozpozna złodziei?

września 18, 2017

Od 20 września rozpoczyna się remont nawierzchni szlaku turystycznego do Wodospadu Szklarki. Droga nie będzie zamknięta, ale wystąpią ograniczenia. Prace potrwają do połowy listopada.

września 16, 2017

Turyści, którzy chcieliby wjechać na Kopę wyciągiem krzesełkowym „Zbyszek” mają na to szansę już tylko jutro, w niedzielę 17 września. Od poniedziałku wyciąg będzie już nieczynny - najstarsza kolej linowa w Polsce (w tym roku obchodząca 58. rocznicę budowy) kończy swój żywot.

września 16, 2017

Rektor Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej, ks. prałat dr. hab. Andrzej Jarosiewicz został wyróżniony przez ministra kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - odznaczeniem honorującym wybitne zasługi na polu kultury.

września 13, 2017

Ośmiokołowy ciężki wojskowy samochód ciężarowy HEMTT, prowadzony przez amerykańskich wojskowych, zaliczył dachowanie na autostradzie A 18 w okolicach zjazdu na Świętoszów. Autostrada jest w tym momencie całkowicie nieprzejezdna.

września 13, 2017

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu podała oficjalne wyniki tegorocznych matur, po sierpniowej sesji poprawkowej. W Jeleniej Górze są one optymistyczne, a jak wypadł egzamin dojrzałości w innych powiatach?

września 12, 2017

O ograniczeniach w poruszaniu się trzema szlakami turystycznymi informuje Nadleśnictwo Szklarska Poręba. Chodzi o fragmenty szlaku zielonego w okolicach Granicznika; szlaku niebieskiego w okolicach Chybotka i żółtego w kierunku Łabskiego Szczytu. Niedostępny będzie też fragment szlaku żółtego w Karpaczu.

września 7, 2017

Dolnośląski Urząd Marszałkowski stworzy właściwie każdemu  szansę na dofinansowanie w kwocie nawet 5 tys. zł na realizację fajnego pomysłu, służącemu lokalnej społeczności. Pilotażowy projekt „Dolnośląskie Małe Granty” ruszy w październiku.

września 1, 2017

Droga, którą Bóbr przebywa od swych źródeł aż do ujścia jest niezwykle urozmaicona krajobrazowo. Jej scenerię tworzą góry, kotliny, pogórza i nizina. Porozrzucane w nich wsie i miasta wypełnione są oryginalnymi zabytkami, pamiętają poszukiwania w dolinie Bobru złota, przebieg toczonych nad nim bitew, budowę zbiorników, które miały okiełznać jego niespożytą energię. Można się o tym przekonać, pochylając się nad albumem „Dolina Bobru” jeleniogórskiego Wydawnictwa Turystycznego „Plan”.

sierpnia 28, 2017

Jak bardzo podrożeje jeszcze masło? I z czego podwyżki wynikają? - Z każdą dostawą mamy wyższą cenę , a dostawcy nie wiedzą kiedy podwyżki się skończą. Ludzie narzekają, ale na margarynę na razie nie przechodzą – mówi kierowniczka spożywczaka w centrum Jeleniej Góry. Galopada cenowa masła wyjątkowo nie jest wynikiem działalności krajowych polityków. W Czechach masło też bije cenowe rekordy.

sierpnia 27, 2017

Dwie mlode kobiety wykazały się odpowiedzialnością, determinacją i sprytem.  Być może zapobiegly nieszczęściu, uniemożliwiając pijanemu mężczyźnie jazdę samochodem. 

sierpnia 24, 2017

Może dwaj mężczyźni z Bolesławca to generalnie i uczciwi ludzie, ale tym razem okazali się nieodporni na pokusę. W świetle prawa są po prostu złodziejami. Warto być przyzwoitym i nie sięgać po cudze. Jeśli nie boisz się wyrzutów sumienia, bój się chociaż monitoringu... 

sierpnia 21, 2017

W ostatnim dniu Święta Ceramiki w Bolesławcu (niedziela, 20 sierpnia) doszło do groźnego zdarzenia. 35-letni mieszkaniec Bolesławca zaatakował maczetą dwóch mężczyzn, 24- i 30-latka. Obaj poszkodowani trafili do szpitala. Sprawcę zatrzymała policja.

sierpnia 20, 2017

Jeśli nie odwiedziłeś Bolesławca w ostatnich dniach, to już za późno, żeby wziąć udział w energetycznej, kolorowej Kobaltowej Paradzie, albo w żywiołowym Ceramics Splash Of Colors -  Festiwalu Kolorów. Przepadły koncerty Manchesteru, Anny Wyszkoni, Sachiela, czy Fun Factory. Ciągle jednak można wybrać się na koncert Michała  Szpaka, pokaz sztucznych ogni, pokaz tworzenia szklanych naczyń, czy samemu spróbować sił w konfrontacji z przekorną gliną w Miasteczku Animacji Ceramicznych, bo takie właśnie atrakcje czekają dziś (niedziela 20 sierpnia) na zakończenie 23. Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

sierpnia 20, 2017

W Polsce jest ponad 250 średnich miast. Połowie z nich – jak wynika z badań  Polskiej Akademii Nauk - grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. Wśród tych zagrożonych są, niestety, wszystkie średnie miasta z naszego regionu.

sierpnia 18, 2017

Od najbliższego wtorku 22 sierpnia do końca miesiąca, czyli do 31 sierpnia całkowicie zamknięta będzie droga wojewódzka nr 360 od Złotego Potoku do Giebułtowa.